صفحه اصلی » بارداری و زایمان » روش (نحوه و طریقه) باردار شدن هر چه سریعتر

روش (نحوه و طریقه) باردار شدن هر چه سریعتر

آنچه می خوانید...

برای زنانی که می‌خواهند باروری مطلوب و مناسب داشته باشند، مراقبت بهتر از بدن خود اولین گام موثر در این زمینه است. این دسته از زنان باید شیوه زندگی سالمی را انتخاب کنند. اما چه چیزهای دیگری می‌تواند شانس آن‌ها را برای بارداری افزایش دهد؟ مسئله مهم دیگر برای زنانی که قصد بارداری دارند شناخت فرایندهای بدن و به طور خاص سیکل قاعدگی است. این دسته از زنان با دانستن فاصله پریودهای خود می‌توانند با دقت بیشتری زمان مقاربت را جهت باردار شدن انتخاب کنند.

 

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

اگر زیر 35 سال هستید و پس از یک سال مقاربت به صورت منظم موفق به بارداری نشده‌اید، باید به همراه شریک زندگی خود به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. اگر هیچ کدام از شما مشکل باروری نداشته باشید، پزشک متخصص راه‌هایی برای بارداری سریع‌تر به شما ارائه می‌دهد. اما گاهی اوقات یکی از طرفین دارای مشکلات ناباروری است که ابتدا باید درمان و برطرف گردد. برای بررسی دقیق و اطلاع از چگونگی باردار شدن سریع‌تر لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت دریافت پاسخ به سؤالات خود می‌توانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید.[/alert]

راه و روش‌های باردار شدن


این نکات ممکن است شانس یک زن سالم برای باردار شدن را افزایش دهد، البته با فرض اینکه زن یا مرد هیچ کدام دارای مشکلات باروری نباشند.

ثبت تاریخ پریود

 

زنی که قصد بارداری دارد، باید دقت کند که آیا روز اول پریودش در هر ماه یکسان بوده و قاعدگی منظم دارد یا اینکه برعکس، پریود او نامنظم است، به این معنی که طول سیکل قاعدگی‌اش در هر ماه متفاوت است. با ثبت این اطلاعات در یک تقویم، یک زن می‌تواند زمان تخمکگذاری، زمان آزاد شدن تخمک از تخمدان‌های خود را در هر ماه بهتر پیش‌بینی کند. تخمک زن تنها 12 تا 24 ساعت پس از انتشار آن، قابلیت بارور شدن دارد. اما اسپرم مرد می‌تواند در بدن یک زن در حدود شش روز زنده بماند.

تشخیص زمان تخمک‌گذاری

به طور کلی تخمک گذاری در زنانی که دارای قاعدگی منظم هستند، دو هفته قبل از فرارسیدن پریود آن‌ها رخ می‌دهد. اما پیش‌بینی زمان تخمک گذاری در زنان دارای پریود نامنظم دشوار است و معمولاً 12 تا 16 روز قبل از شروع پریود بعدی رخ می‌دهد. چندین روش وجود دارد که زنان می‌توانند برای تعیین روز بهترین روز باروری تخمک‌های خود در هر ماه از آن استفاده کنند. کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری می‌تواند چند تاریخ احتمالی برای زمان تخمک‌گذاری را نشان دهد. این کیت‌ها ابزارهای خوبی برای این منظور هستند. این‌کیت‌ها با تست ادرار قادرند سطح هورمون جسم زرد را تشخیص دهند. سطح این هورمون هر ماه در زمان تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و باعث انتشار یک تخمک از تخمدان می‌شود. دقیقاً سه روز پس از نتیجه مثبت این آزمایش، بهترین زمان برای رابطه جنسی یک زوج است تا شانس باردار شدن خود را افزایش دهند.

روش‌ دیگر برای آگاهی از زمان تخمک گذاری شامل سنجش دمای پایه بدن است. در این روش زن دمای بدن خود را هر روز قبل از آنکه از رختخواب خارج می‌شود، ثبت کرده و برای حداقل سه دوره پریود، آن‌ها را در یک نمودار قرار می‌دهد. پس از تخمک‌گذاری، دمای پایه بدن زنان به طور معمول کمتر از نیم درجه سانتی‌گراد افزایش می‌‌یابد. در مدت دو تا سه روز قبل از این افزایش اندک درجه حرارت بدن، بهترین زمان باروری تخمک در زنان است. روش دوم بررسی مخاط دهانه رحم است. به این منظور زن باید به طور منظم مقدار و ظاهر ترشحات مخاط واژن خود را کنترل کند. دقیقاً قبل از تخمک گذاری که بهترین زمان باروری است، مقدار ترشحات واژن افزایش یافته و رقیق‌تر، شفاف‌تر و لغزنده‌تر می‌شود. هنگامی که ترشحات مخاط دهانه رحم لغزنده‌تر می‌شود، می‌تواند به اسپرم کمک کند تا آسان‌تر به تخمک برسد.

در مدت باروری، هر روز رابطه جنسی داشته باشید

“مدت باروری” یک بازه زمانی شش روزه است که شامل پنج روز قبل از تخمک‌گذاری و همان روز تخمک‌گذاری می‌شود. این بازه زمانی، روزهای باروری یک زن در هر ماه است. در مورد بارداری، تصورات غلط و داستان‌های بی‌اساسی وجود دارد. به عنوان مثال، هیچ شواهدی وجود ندارد که وضعیت و حالت زوج در هنگام رابطه جنسی احتمال بارداری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین، ایده آنکه اگر زن پس از مقاربت در مدت مشخصی در حالت خوابیده به پشت دراز بکشد، شانس باروری‌اش افزایش می‌یابد، هم بی‌اساس است.

برای حفظ وزن سالم خود تلاش کنید

 

اگرچه اضافه وزن بیش از حد می‌تواند شانس بارداری زن را کاهش دهد، اما لاغری بیش از حد می‌تواند بارداری را دشوارتر سازد. وجود چربی بیش از حد در بدن می‌تواند باعث تولید استروژن اضافی شده و تخمک‌گذاری را مختل کند. کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن قبل از تصمیم به بارداری، می‌تواند احتمال باروری را بهبود بخشد. زنانی که بیش از حد لاغر هستند ممکن است دچار بی‌نظمی در دوره قاعدگی شده و یا تخمک‌گذاری آن‌ها متوقف شود.

ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف کنید

زنانی که در حال تلاش برای بارداری هستند، باید قبل از بارداری، شروع به مصرف ویتامین‌های دوران بارداری کنند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا مکمل و ویتامینی را که برای سیستم بدن آن‌ها مطلوب‌تر است، تشخیص داده و مصرف آن را در دوران بارداری ادامه دهند. همچنین، مصرف روزانه یک مولتی‌ویتامین که شامل حداقل 400 میکروگرم در روز اسید فولیک و یک ویتامین B باشد، برای جلوگیری از نقایص هنگام تولد در مغز و ستون فقرات جنین مهم است. بنابراین، شروع مصرف مکمل اسید فولیک قبل از بارداری ایده خوبی است، زیرا تبدیل لوله عصبی به مغز و نخاع، سه تا چهار هفته پس از لقاح رخ می‌دهد، یعنی قبل از آنکه بسیاری از زنان متوجه شوند که باردار هستند.

غذاهای سالم بخورید

 

اگرچه ممکن است رژیم غذایی خاصی برای افزایش باروری وجود نداشته باشد، اما مصرف مواد غذایی سالم می‌تواند با تأمین مقدار کافی از مواد مغذی اصلی مانند کلسیم، پروتئین و آهن به آماده شدن بدن زنان برای بارداری کمک کند. این رژیم شامل مصرف انواع میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل، لبنیات و منابع سالم چربی است. هنگام تلاش برای بارداری، مصرف ماهی‌های حاوی جیوه بالا مانند اره ماهی، کوسه ماهی، شاه ماهی خال مخالی و تاج ماهی باید محدود شود. سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می‌کند برای کاهش قرار گرفتن در معرض جیوه، مصرف ماهی تن آلباکور (سفید) را تا 6 اونس در هفته محدود کنید.

همچنین، مصرف زیاد کافئین نیز توصیه نمی‌شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف بیش از 500 میلی‌گرم کافئین در روز ممکن است با کاهش باروری در زنان مرتبط باشد. به نظر می‌رسد قبل از بارداری، مصرف 1 تا 2 فنجان قهوه و یا کمتر از 250 میلی‌گرم کافئین در روز هیچ تاثیری بر احتمال بارداری ندارد.

تمرینات شدید ورزشی را کاهش دهید

 

داشتن فعالیت جسمی در هفته می‌تواند به آمادگی بدن زن برای نیازهای بارداری و زایمان کمک کند. اما ورزش بیش از حد و یا انجام تمرینات مکرر شدید می‌تواند روند تخمک‌گذاری را مختل سازد.

از تاثیر افزایش سن در کاهش باروری آگاه باشید

 

احتمال باروری زنان با افزایش سن کاهش می‌یابد، زیرا تغییرات وابسته به سن در تخمدان باعث کاهش کمیت و کیفیت تخمک‌ می‌گردد. کاهش باروری تدریجی در زنان از سن 30 سالگی شروع می‌شود.‌ این کاهش پس از 37 سالگی مشهودتر است و بعد از سن 40 سالگی سیر نزولی شدیدی می‌یابد. این کاهش به معنی آن است که باردار شدن دیرتر رخ می‌دهد.

عادت سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن می‌تواند به مشکلات باروری در زنان و مردان منجر شود. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار مانند نیکوتین و مونوکسید کربن سرعت از بین رفتن تخمک‌های زنان را افزایش می‌دهد. اجتناب از دود سیگار برای زنانی که قصد بارداری دارند، ممکن است شانس آنها برای حاملگی را تحت تأثیر قرار دهد.

8 پاسخ

 1. با سلام و ارزوی قبولی طاعات. دو تا سوال داشتم: اول اینکه ایا دیدن تصاویر مستهجن و تحریک شدن و خودارضایی باعث حاملگی میشه؟ دوم اینکه: اگه اسپرم اقایی به پتو برخورد کنه و بعد چند‌روز و چند ماهی خانم از اون پتو استفاده کنه و هر از گاهی به طور عادت، پتو‌ رو لای پاهاش بذاره« آن‌هم از روی شلوار» آیا خانم باردار میشه؟؟ ممنون

 2. سلام دكترخسته نباشيد ببخشيد من قصد بارداري دارم وباهمسرم نزديكي داشتم دوبارپشت سرهم ااب مني ريخته شده درواژنم ولي بعد ازنزديكي رفتم دستشويي وادراركردم اماكن داره اسپرم ازبين رفته باشد

 3. باسلام نزدیک به سه ماهه واسه بارداری اقدام کردم ولی بی نتیجه بوده آزمایش وپاپ اسمیردادم خوب بوده میشه دارویی معرفی کنیدواسه بارداری سریع

 4. سلام وخسته نباشی .دکتر جون گل
  یه سالی میشه هیچ احساسی موقع نزدیکی ندارم .قصد بارداری دارم فولیکول هام با خوردن قرص لتروزول به ۲۰ هم میرسن ولی خب باردار نمیشم .ممکنه علت ارضاءنشدن باشه ؟سپاس

 5. سلام خانم دکتر.
  من و همسرم ۶ ماه ازدواج کردیم و درحال حاضر قصد بارداری دارم. نزدیک ۲ هفته است که اقدام کردیم و من هیچ علائمی ندارم و ۱هفته مانده به پریودم و درد شدیدی تو سینها و یکم زیر شکم دارم.ایا این علامتها نشون دادن جواب منفی واسه بارداری است یا خیر.

 6. س.خانوم دکتر.راستش من الان ی دو سه هفته ای هست ک با خانومم نزدیکی داریم. قصدمون هم بچه دار شدنه.ولی تا حالا چیزی ندیدیم.در ضمن وقتی اسپرمو داخل واژن خانومم میکنم اسپرم ها خارج میشه.ممنون میشم اگه کمکم کنین.

 7. سلام
  عرض ادب و احترام
  سرکار خانم سمامی جسارتا سوال بنده اینه آیا بچه دوقلو جنبه ارثی داره یا افراد دیگه هم میتونن داشته باشن ؟
  سوال دوم اینکه بارها شنیدیم تعیین جنسیت آیا جنبه علمی و قابل اتکا پذیری دارد ؟
  با تشکر

 8. سلام دکترجان من ۳۴ساله هستم یک بچه۵ساله دارم مهرسال۹۶ بارداربودم ۷۰روزه اولین سونو رو دادم گفتن قلبش کار نمیکنه سقط کردم بعد۳ماه تاحالا اقدام کردم نتیجه نداده باید وکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *