دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » زایمان طبیعی بدون درد (اپیدورال): مزایا، عوارض و هزینه
۳ دقیقه
عکس-زایمان-طبیعی-بدون-درد

زایمان طبیعی بدون درد (اپیدورال): مزایا، عوارض و هزینه

آنچه می خوانید...

زایمان طبیعی بدون درد

یکی از شدیدترین دردهایی که خانم ها تجربه می کنند درد زایمان می باشد . به همین دلیل خانم ها از انجام زایمان طبیعی هراس دارند .از این رو خانم ها به زایمان سزارین رو آورده اند تا درد کمتری را تحمل کنند . از آنجائیکه زایمان سزارین امکان عوارضی نظیر عفونت وجود دارد رو های جدیدی برای از بین بردن درد در حین زایمان طبیعی ایجاد شد .در ادامه به جدیدترین و بهترین روش زایمان طبیعی بدون درد می پردازیم.

چرا زایمان طبیعی را انتخاب کنیم ؟

اولین بار در تاریخ برای زایمان هشتم ملکه ویکتوریا در سال 1853 از گاز کلوروفرم استفاده شد تا زایمان بدون درد داشته باشد . به تدریج از روش هایی مانند  تقویت روحیه و هیپنوتیزم استفاده می شد تا روند زایمان تسهیل شود . از آنجائیکه زایمان طبیعی روند فیزیولوژیک دارد و در سایر جانداران نیز وجود دارد عوارض کمتری برای مادر و نوزاد دارد .   در سالهای اخیر روشهایی طراحی شده برای اینکه روند زایمان طبیعی که روند فیزیولوژیک است با درد کمتری همراه باشد .

عکس-زایمان-طبیعی-بدون-درد
عکس-زایمان-طبیعی-بدون-درد

مشاوره قبل از انجام زایمان طبیعی بدون درد

امروزه قبل از انجام زایمان با خانم باردار درباره روش های زایمان طبیعی بدون درد مشاوره کرده و روش مناسبی را انتخاب می کنند. آموزش های قبل از بارداری و همکاری خود مادر یکی از روش های تسکین درد در حین زایمان است .

روش های زایمان طبیعی بدون درد

برای انجام زایمان طبیعی بدون درد روش های مختلفی وجود دارد

 1. استنشاق گاز اکاردیوم که به نام گاز اتانوکس معروف است . این گاز را بسیاری از مراکز استفاده می کنند . گاز بی بو ، بی رنگ و بی خطری است . این گاز باعث می شود دردهای انقباضی مراحل پیشرفت زایمانی کم شود . این گاز اثر سوئی بر مادر و جنین نخواهد داشت . البته به شرطی که به صورت مناسب و تحت نظر متخصص بیهوشی و متخصص زنان انجام شود . شاید مراحل زایمانی را این روش طولانی کند اما آنقدر محسوس نیست . در زمان درد این گاز به صورت ماسکی بر دهان مادر گذاشته می شود و با استنشاق آن درد تسکین پیدا می کند .
 2. داروهای تزریقی وریدی است که کمتر پیشنهاد می شود . زیرا به دلیل اثراتی مانند خواب آلودگی بر جنین دارد کمتر استفاده می شود .
 3. استفاده از روش تزریق دارو از طریق سوزن در قسمت های نخاعی و کنار نخاعی به نام اپیدورال است . این روش به نام  اپیدورال بهترین تاثیر و کمترین درد را دارد .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

نحوه انجام زایمان طبیعی بدون درد با روش اپیدورال

زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال و وارد کردن داروی ضد درد از طریق لوله ای نازک به قسمت نخاع مادر انجام می شود . این نوع بی حسی ، درد قسمت تحتانی بدن را از بین می برد. لازم به توضیح است تداخلی با سیر مراحل زایمان برای بیمار ایجاد نمی شود . یعنی زمانی که طول می کشد تا نوزاد از کانال زایمان عبور کند و از بدن مادر خارج شود به طول می کشد .

فواید زایمان طبیعی با روش اپیدورال

 • بی درد بودن زایمان
 • برای مادر و جنین بی خطر است .

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

یک پاسخ
 1. سلام خسته نباشید
  آیا مادران چاق هم میتونن از این روش استفاده کنن؟چون رانهای من چاق هستند و بهم گفتن که زایمان طبیعی برام خیلی سخته
  آیا این روش خوب هست برای افرادی که وزنشون بالاست؟
  ممنونم از پاسخگوییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR