صفحه اصلی » بارداری و زایمان » راههای دوقلو باردار شدن (دوقلوزایی)

راههای دوقلو باردار شدن (دوقلوزایی)

آنچه می خوانید...

بارداری دوقلویی مزایای خاص خود را دارد. البته واضح است که مراقبت همزمان از دو نوزاد چندان ساده نیست، بااین حال تصور این که کافی است یک بار عوارض بارداری و درد زایمان را تحمل کرد، این سوال را در ذهن مادران ایجاد می‌کند که چگونه دوقلو حامله شوم. اگر شما نیز می‌خواهید از روش‌های دوقلو باردار شدن مطلع شوید و از پدر و مادر شدن خود لذت مضاعف ببرید، در ادامه با ما همراه باشید. در مقاله حاضر راه‌های طبیعی مختلف بارداری دوقلو، درمان‌های ناباروری و روش‌های متعدد بارداری دوقلو را برایتان شرح می‌دهیم.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

برای زوج‌هایی که تمایل به داشتن فرزند دوقلو دارند، پزشک متخصص زنان و زایمان با انجام بررسی‌های دقیق و عوامل دخیل در بارداری دوقلو بهترین روش را پیشنهاد خواهد کرد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید.[/alert]

دوقلو باردار شدن


اگر شما هم می‌خواهید احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهید، ابتدا باید بدانید که چگونه لقاح یا بارداری دوقلویی رخ می‌دهد. دو نوع دوقلوی همسان یا تک‌تخمکی و غیرهمسان یا دو تخمکی وجود دارد.

 • دوقلو همسان: تقریباً یک سوم دوقلوها همسان یا تک‌تخمکی هستند و به وجود می‌آیند. دوقلوها همسان می‌شوند زمانی که یک تخمک با یک اسپرم بارور ترکیب می‌شود و سپس به دو جنین مجزا تقسیم می‌شود. جفت و ترکیب ژنتیکی هر دو جنین یکسان است. دوقلوهای همسان بیشتر در بانوانی دیده می‌شوند که از درمان‌های باروری برای باروری استفاده می‌کنند.
 • غیرهمسان: دوقلوهای غیرهمسان یا دوتخمکی زمانی به وجود می‌آیند که دو تخمک با دو اسپرم بارور ترکیب می‌شوند. هر جنین منحصر به فرد و متمایز از دیگری است و جفت یا ترکیب ژنتیکی یکسان ندارند. از آنجایی‌که فقط نیمی از آرایش ژنتیکی دوقلوهای غیرهمسان یکسان است، دو نوزاد لزوماً جنسیت مشابه ندارند.

عامل‌های موثر بر بارداری دوقلویی


همان‌طور که اشاره شد متولد شدن دوقلوهای همسان صرفاً از سر تصادف رخ می‌دهد. اما عامل‌های متعددی شانس بارداری دوقلوی غیرهمسان را افزایش می‌دهد.

سابقه خانوادگی و وراثت

اگر مادر خود دوقلو باشد یا دوقلوزایی در خانواده ارثی باشد، احتمال بارداری دوقلو در وی افزایش خواهد یافت. اما اگر پدر دوقلو باشد یا دوقلوزایی در خانواده وی ارثی باشد، این مورد تاثیری بر دوقلو باردار شدن نخواهد گذاشت. همه چیز درباره دوقلو شدن بچه‌ها به مادر ختم می‌شود، چرا که مادر تخمک‌ها را تولید می‌کند. بنابراین اگر شما یا مادرتان دوقلو هستید، احتمال دوقلو باردار شدنتان و همچنین احتمال تخمک‌گذاری مضاعف (آزاد شدن دو تخمک در فرایند تخمک گذاری) بالا خواهد بود. چند ژن خاص در صورت آزاد شدن دو تخمک با هم ترکیب می‌شوند و در نتیجه درصد متولد شدن دوقلوهای غیرهمسان افزایش می‌یابد.

قومیت و نژاد

نژاد نیز تاثیر قابل توجهی بر دوقلوزایی دارد. احتمال بارداری دوقلو در آسیایی‌ها و اسپانیولی‌ها کمتر است، حال آن که دوقلوزایی در آفریقایی‌ها و سپس اروپایی‌ها بیشتر از اقوام دیگر مشاهده می‌شود.

خصوصیات بدنی (قد و وزن)

شاید به نظر عجیب برسد، اما بانوان با قد بلندتر بیشتر از کوتاه قدها دوقلو حامله می‌شوند. به علاوه وزن بالا نیز احتمال دوقلوزایی را افزایش می‌دهد. بانوانی که رژیم غذایی مناسب و سرشار از مواد مغذی دارند بیشتر از بانوانی دوقلو باردار می‌شوند که رژیم غذایی نامناسب و کم‌چرب دارند. احتمال دوقلوزایی در بانوان با شاخص توده بدنی (BMI) سی و بالاتر بیشتر است. البته تمام این موارد فقط درباره دوقلوهای غیرهمسان صادق است.

سن حاملگی

احتمال دوقلوزایی یا چندقلوزایی با بالا رفتن سن حاملگی افزایش می‌یابد. بانوان در سن 35 سال به بالا نسبت به بانوان جوان‌تر هورمون محرک رشد فولیکول (FSH) بیشتری تولید می‌کنند. این هورمون به تخمدان‌ها اجازه می‌دهد تا هنگام تخمک‌گذاری تخمک‌ آزاد کنند. هر چه میزان هورمون بالاتر باشد، تخمک‌های بیشتری هنگام تخمک‌گذاری آزاد می‌شود و در نتیجه شانس چندقلوزایی افزایش می‌یابد.

بارداری‌های بیشتر

اگر قبلاً سابقه چندقلوزایی داشته‌اید، احتمال بارداری دوقلویی در آینده نیز بالا خواهد بود. احتمال بارداری دوقلو با افزایش تعداد بارداری‌ها بالاتر می‌رود.

راه‌های دوقلو باردار شدن


درمان‌های باروری

درمان‌های باروری باعث افزایش احتمال دوقلوزایی می‌شوند. متخصص زنان و زایمان به عنوان بهترین روش درمان، لقاح مصنوعی را توصیه می‌کند.

 • در لقاح مصنوعی (IVF)، احتمال دوقلوزایی در بانوانی که این درمان را دریافت می‌کنند، 20 تا 40 درصد بیشتر از بارداری یک قلو است. این امر به تعداد نطفه‌هایی که در رحم قرار داده می‌شود، بستگی دارد. شواهد نشان می‌دهد که درمان‌های باروری مانند لقاح مصنوعی، احتمال حاملگی با دوقلوهای همسان را افزایش می‌دهد.
 • در تلقیح داخل رحمی (IUI)، اسپرم‌ها با سرنگ داخل رحم تزریق می‌شوند. اما تلقیح داخل رحمی به تنهایی احتمال چندقلوزایی را افزایش نمی‌دهد. بانوانی که از این درمان استفاده می‌کنند، همچنین داروهای باروری را برای تسهیل حاملگی مصرف می‌کنند.

مکمل‌های باروری برای دوقلو باردار شدن

مکمل‌ها و قرص‌ها ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهند.

 • مصرف مکمل اسید فولیک: مصرف اسید فولیک قبل از بارداری ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد. همچنین، مصرف این مکمل به همراه مکمل‌های مولتی ویتامین می‌تواند از بروز ناهنجاری‌ها و بدشکلی‌های لوله عصبی جلوگیری کند و در نتیجه، نوزادی سالم متولد شود. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف زیاد فولات در کنار انجام درمان IVF ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد.
 • گنادوتروپین: این داروها به دلیل بهبود سلامت تخمک‌ها و کمک به بلوغ آنها ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهند. گنادوتروپین می‌تواند آزاد شدن همزمان چند تخمک را تحریک کند و پزشک داروی مناسب را تجویز می‌کند.
 • پروژسترون: پروژسترون ممکن است پوشش داخلی رحم را تقویت کرده و احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد. اگر بیش از یک تخمک بارور شود، نطفه بهتر می‌تواند به دیواره رحم بچسبد و یک بارداری دوقلویی موفقیت‌آمیز رخ دهد. در بسیاری از موارد، قرص‌های باروری ممکن است منجر به تولد دوقلوهای غیرهمسان و نه همسان شوند، زیرا این قرص‌ها احتمال آزاد شدن همزمان چند تخمک را افزایش می‌دهند.

داروهای باروری افزایش دهنده بارداری دوقلویی

متخصص زنان و زایمان گاهی پس از معاینه دقیق و کامل داروهایی را برای بارداری دوقلویی تجویز می‌کند که در ادامه پرکاربردترین آنها را توضیح می‌دهیم.

 • کلومید (کلومیفن سیترات) پرطرفدارترین قرص بارداری کلومید است که احتمال بارداری دوقلویی را هفت تا هشت درصد افزایش می‌دهد. بانوانی که بدون مصرف قرص نیز شانس بارداری دوقلو دارند، می‌توانند این احتمال را با استفاده از کلومید بیشتر کنند. کلومید را می‌توان قبل از اقدام برای درمان‌های تسهیل کننده باروری مانند لقاح مصنوعی مصرف کرد تا تولید تخمک افزایش یابد. کلومید برای درمان عدم تعادل‌های هورمونی مردان نیز تجویز می‌شود؛ در این حالت دارو بر تعداد و کیفیت اسپرم‌ها و همچنین جنبندگی اسپرم اثر می‌گذارد.
 • پارلودلقرص پارلودل باید در مقادیر کم به مدت پنج روز در ماه مصرف شود. این قرص میزان هورمون پرولاکتین را کاهش و تولید هورمون محرک رشد فولیکول را افزایش می‌دهد. به این ترتیب پارلودل به آزاد شدن بیش از یک تخمک کمک می‌کند و احتمال بارداری دوقلو را افزایش می‌دهد.
 • پرگونالپرگونال یکی از پرکاربردترین داروهایی است که پس از درمان باروری برای کمک به حاملگی دوقلویی مصرف می‌شود. این دارو هیپوتالاموس، بخشی از مغز که وظیفه متعادل‌سازی عملکردهای اصلی بدن را به عهده دارد، را تحریک می‌کند تا هورمون لوتئینه کننده یعنی هورمون محرک تخمک‌گذاری را آزاد کند. به علاوه پرگونال احتمال بارداری چندقلویی را نیز افزایش می‌دهد.
 • هومگونهومگون دارای مولفه منوتروپین فعال است که به القاء تخمک‌گذاری کمک می‌کند. این دارو بلوغ فولیکولی را تحریک می‌کند و ترشح استروئید گونادال را برمی‌انگیزد. این دارو در کنار درمان‌های تسهیل کننده بارداری نیز تجویز می‌شود.

روش‌های طبیعی بارداری دوقلویی

 • مصرف لبنیات: مصرف فراورده‌های لبنی شانس بارداری چندقلویی را افزایش می‌دهد. بانوانی که لبنیات مصرف می‌کنند، پنج بار بیش از بقیه شانس چندقلوزایی دارند. برخی دانشمندان معتقدند که علاوه بر لبنیات هورمون‌های رشد موجود در شیر (لبنیات گرفته شده از گاوهای پرواری با هورمون رشد) نیز به حاملگی دوقلویی کمک می‌کند.
 • مصرف سیب‌زمینی شیرین وحشی: سیب‌زمینی شیرین وحشی باعث تخمک‌گذاری مضاعف تخمدان‌ها یعنی آزاد شدن همزمان بیش از یک تخمک و در نتیجه افزایش احتمال دوقلوزایی می‌شود. از آنجایی‌که مصرف این خوراکی در آفریقا مرسوم است، احتمال دوقلو بچه‌دار شدن در زنان آفریقایی بیشتر است. توفو، سویا، ایزوفلاون، گندم سبوس‌دار و دانه‌های غلات کامل از دیگر مواد سرشار از پروتئین هستند که باعث تخمک‌گذاری مضاعف می‌شوند.
 • قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری: قرص ضدبارداری نقشی حیاتی در بارداری دوقلویی به روش طبیعی دارد. پس از قطع مصرف قرص ضدبارداری مدتی طول می‌کشد تا بدن روال طبیعی خود را بازیابد. بدن در این شرایط بیشتر از حد طبیعی هورمون‌ ترشح می‌کند. چنانچه مادر در این دوران درصدد باردار شدن بربیاید، احتمال این که دوقلو باردار شود، بیشتر است.
 • بارداری حین شیردهی: اگر مادر در دوران شیردهی باردار شود، احتمال این که دوقلو حامله شود، بالا خواهد بود. بدن در دوران شیردهی درصد بالاتری از پرولاکتین یعنی هورمونی را تولید می‌کند که احتمال دوقلوزایی را افزایش می‌دهد.
 • از همسرتان بخواهید غذاهای سرشار از روی مصرف کند: مواد غذایی سرشار از روی (زینک) مانند سبزیجات با برگ سبز، صدف، نان و دانه‌های خوراکی محرک تولید اسپرم هستند و بنابراین احتمال بارور شدن همزمان بیش از یک تخمک را افزایش می‌دهند.
 • بارداری‌های فاصله‌دار: برای افزایش احتمال حاملگی دوقلویی بین بارداری‌ها فاصله کافی ایجاد کنید. آبستنی مجدد سریع احتمال دوقلوزایی را کاهش می‌دهد.

18 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر. من 37 ساله هستم و شش سال پیش اولین زایمان رو داشتم.در حین حاملگی به دیابت بارداری دچار شدم و متاسفانه یک سال بعد از زایمان دیابتیک شدم(البته زمینه ارثی هم داشتم)در حال حاضر هر روز 2000میلی گرم متفورمین میخورم و قندم کنترل هست.میخواستم بپرسم من برای بارداری دوم های ریسک هستم؟در دوران بارداری باید برم روی انسولین؟و اینکه آیا مصرف متفورمین میتونه احتمال دوقلو یا چندقلو زایی رو بالا ببره؟ممنون

 2. سلام طاعاتتون قبول.میخواستم اقدام کنم بزای بارداری ولی دوست دارم که بچمون دوقلوی پسرباشه شرایطش چیه؟میشه راهنماییمون کنیدچطوراقدام کنیم؟

 3. با سلام بنده ۳۷ ساله هستم و اخیرا تحت عمل برای سندرم اشرمن قرار گرفتم و میخوام دو تا بچه اونهم بصورت دوقلو با روشی که دکتر صلاح میدونن بشم . برای معاینه و اقدامات اولیه چطور میتونم وقت بگیرم ایران نیستم.

 4. راه حل قطعی برای دوقلو باردار شدن چیه؟یعنی چیکار کنیم که ۱۰۰ در ۱۰۰ دوقلو باردار شیم؟؟؟؟؟

 5. ممنون میشم به من بگین چکار باید کرد .البته من دو روزه سقط انجام شده و دکترا میگم بازم برای بارداری دوم مشکلی نداری ولی من تمایل دارم که دو قلو و بچه سالم بدون حاشیه باشه

 6. سلام ۴۵ساله و تهران و یک جنین ۶هفته ای که نبضش بعدش نزد سقط شد خود به خود .و مایلم زایمان دومم دو قلو باشه

 7. سلام آيا من با سپتوم رحم با ديواره ٨ ميليمتر ميتونم دوقلو باردار بشم؟ يعنى رحم سپتوم دار ميتونه طاقت حاملگى دوقلويى رو داشته باشه؟؟؟

 8. سلام وققتون بخیر من به پسر ۶ ساله دارم قصد بارداری مجدد دارم دویت دارم دوقلو دختر باشه لازم به ذکره که فرزند دخترمون تو فامیل خیلی کمه اگه میشه درمورد قلوزای و دختر دار شدن راهنمای کنید ممنون میشم

 9. سلام . من میخوام دوقلو باردار بشم . مشکل زنانه هم ندارم – 39 سالمه – همسرم 33 سالشه . به نظر شما چه دارویی استفاده کنم . ممنون میشم راهنماییم کنید .

 10. سلام.۳۴ساله هستم و یه فرزند ۱۰ ساله دارم.مایلم سریعتر بارداری دوقلو داشته باشم
  ایا امکان داره بدون iui و IVF??

 11. با سلام من الان یه دختر دارمدوست دارم یه دوقلو نصیبم بشه با اینکه دختر خالم که شوهرشمفامیله سه قلو حامله شد اصلا توفامیلشون نداشتن ولی عمه امو زن دایم دوقلو دارن

 12. سلام من قبلا دوقلو باردار شدم قلبشون تشکیل نشد بدازاون دوسال باردارنشدم یعنی میشه دوباره دوقلو باردار بشم

 13. سلام. من ۲۷سالمه علاقه شدیدی به دوقلو زایی دارم در اقوام. کسی رو‌نداشتم ک دوقلو. داشته باشه آیا امکان داره ؟

 14. سلام
  من ۳۵سالمه خودم دوقلو همسان هستم خانواده مادر ی وپدری دوقلو زایی دارنددوبارداری قبلی دوقلونیستند چه قدراحتمال وچه راهکارهایی برای دوقلوزایی حاملگی بعدی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *