صفحه اصلی » بیماری های زنان » انواع ترشحات غیرطبیعی و بدبوی واژن

انواع ترشحات غیرطبیعی و بدبوی واژن

آنچه می خوانید...
ترشحات واژن نقش بسیار مهمی در سلامت دستگاه تناسلی زنان ایفا می‌کنند. مایعات تولید شده توسط غدد داخل واژن و دهانه رحم، باعث دفع سلول‌ها و باکتری‌های مرده می‌شوند. این فرآیند به حفظ تمیزی واژن کمک می‌کند و از ایجاد عفونت در این منطقه جلوگیری می‌کند. میزان، بو و رنگ ترشحات واژن ممکن است بسته به زمان دوره قاعدگی متفاوت باشد؛ به عبارت دیگر، رنگ ترشحات می‌تواند از شفاف تا رنگ سفید شیری متغیر باشد. لازم به ذکر است که اگر باردار هستید یا بهداشت شخصی خود را به اندازه کافی رعایت نکنید، بوی ترشحات واژن ممکن است متفاوت باشد. اگر رنگ، بو و غلظت ترشحات واژن به طور قابل توجهی غیرمعمول به نظر برسد، به خصوص اگر همراه با سوزش یا خارش باشد، ممکن است نشانه‌ای از عفونت یا شرایط دیگر باشد. در صورتی که در مورد ترشحات غیرطبیعی و بدبوی واژن اطلاعات کافی ندارید، حتماً این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.
 
ترشحات واژن نقش مهمی در دستگاه تناسلی زنان ایفا می‌کنند. مایعات تولید شده توسط غدد داخل واژن و دهانه‌ی رحم، سلول و باکتری‌های مرده را دفع می‌کنند. این امر واژن را تمیز نگه داشته و به جلوگیری از ایجاد عفونت در واژن کمک می‌کند.

ترشحات طبیعی و غیرطبیعی چیست؟

مایعات طبیعی واژن می‌توانند بافت‌ها و رنگ‌های متفاوتی داشته باشند. ترشحات می‌توانند تا حدودی رقیق، چسبنده، کش‌دار و غلیظ باشند. مایعات واژن ممکن است شفاف، سفید، و یا زرد کمرنگ باشند. بررسی تغییرات در ترشحات واژن بسیار مهم است. تغییرات زیر ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک مشکل باشند:

 • تغییر بو (به خصوص بوی ناخوشایند)
 • تغییر رنگ (به خصوص مایل به سبز، مایل به خاکستری، یا هر چیزی شبیه به چرک)
 • تغییر بافت (برای مثال کف آلود یا پنیری شکل)
 • خارش، سوزش، تورم یا قرمزی واژن
 • خونریزی یا لکه بینی واژینال که مربوط به دوره‌ی قاعدگی نیست.

انواع ترشحات غیر طبیعی واژن

چندین نوع مختلف از ترشحات واژینال وجود دارند. انواع ترشحات واژن بر اساس رنگ و غلظت خود طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از آن ها طبیعی هستند، اما برخی دیگر ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای باشند که نیاز به درمان دارد.

سفید

مقداری ترشحات سفید، به خصوص در آغاز یا پایان چرخه قاعدگی طبیعی است. با این حال، اگر ترشحات همراه با خارش باشند و ظاهری غلیظ و پنیر مانند داشته باشند، غیر طبیعی بوده و نیاز به درمان دارد. این نوع ترشح ممکن است نشانه‌ای از عفونت قارچی باشد.

شفاف و آبکی

ترشحات شفاف و آبکی کاملاً طبیعی بوده و می‌تواند در هر زمانی از ماه رخ دهد. ممکن است پس از انجام ورزش قابل ملاحظه باشد.

شفاف و چسبناک

هنگامی که ترشحات به جای آبکی بودن بصورت شفاف اما چسبناک و مخاطی مانند باشند، احتمالاً نشان‌دهنده‌ی تخمک گذاری هستند. در این صورت یک نوع ترشح طبیعی است.

قهوه‌ای یا خونی

ترشح قهوه‌ای یا خونی معمولاً طبیعی است، به ویژه در طول دوره قاعدگی یا فوراً پس از آن. ترشح در پایان دوره قاعدگی معمولاً قرمز نیست و ممکن است قهوه‌ای باشد. در بین دوره‌های قاعدگی، ممکن است مقدار کمی ترشح خونی، که به آن لکه بینی می‌گویند، وجود داشته باشد. اگر لکه بینی در طول دوره قاعدگی رخ دهد و اخیراً رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل محافظتی داشته‌اید، ممکن است یکی از علائم بارداری باشد. لکه بینی در اوایل بارداری ممکن است نشانه ای از سقط جنین باشد، بنابراین بهتر است با یک پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

در موارد نادر، ترشحات قهوه‌ای یا خونی ممکن است نشانه ای از سرطان رحم پیشرفته باشد. به همین دلیل، انجام معاینه لگن و تست پاپ اسمیر به صورت منظم ضروری است، که در طی آنها، متخصص زنان و زایمان اختلالات دهانه رحم را بررسی می‌کند.

زرد یا سبز

ترشحات زرد یا سبز، به ویژه اگر غلیظ و با تکه‌هایی باشند یا بوی نامطبوعی داشته باشند، معمولاً طبیعی نیستند. این نوع ترشحات ممکن است نشانه ای از عفونت تریکومونیاز باشند که معمولاً از طریق فعالیت جنسی منتقل می‌شود.

مایعات طبیعی واژن می‌توانند بافت‌ها و رنگ‌های متفاوتی داشته باشند. ترشحات می‌توانند تا حدودی رقیق، چسبنده، کش‌دار و غلیظ باشند.

دلایل ترشحات غیر طبیعی و بد بو از واژن

ترشحات طبیعی واژن یک عملکرد سالم بدنی بوده و راهی برای تمیز کردن و محافظت از واژن می‌باشد. افزایش ترشح با ورزش، تحریک جنسی، تخمک گذاری، استفاده از قرص ضد بارداری و استرس عاطفی امری طبیعی است. با این حال، ترشحات غیر طبیعی واژن معمولاً در اثر عفونت ایجاد می‌شود.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال یک عفونت باکتریایی بسیار شایع است. این عفونت باعث افزایش ترشحات واژن شده که دارای بوی بد و تند و گاهی بویی شبیه بوی ماهی می‌باشند، هرچند در برخی موارد هیچ علائمی بروز پیدا نمی‌کند.

تریکومونیازیس

نوع دیگری از عفونت است که معمولاً از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند، اما از طریق حوله و لباس حمام نیز قابل انتقال است. این عفونت منجر به ترشحات زرد یا سبز همراه با بوی بد می‌شود. درد، التهاب و خارش از نشانه‌های شایع این عفونت هستند، گرچه برخی افراد هیچگونه علائمی را تجربه نمی‌کنند.

عفونت قارچی

عفونت قارچی علاوه بر سوزش و خارش باعث ایجاد ترشحات پنیری مانند سفید می‌شود. وجود قارچ در واژن طبیعی است، اما در شرایط خاصی ممکن است رشد آن از کنترل خارج شود. موارد زیر ممکن است احتمال عفونت قارچی را افزایش دهند:

 
 

استرس

 

دیابت

 

استفاده از قرص‌های ضد بارداری

 
 

بارداری

 

آنتی‌بیوتیک‌ها

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا بیماری‌های عفونی مقاربتی هستند که می‌توانند باعث ایجاد ترشحات غیر طبیعی شوند و اغلب بصورت زرد، متمایل به سبز یا کدر هستند.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهاب لگن عفونتی است که اغلب از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که باکتری از واژن به اندام‌های تناسلی دیگر انتقال می‌یابد. این امر ممکن است باعث ایجاد ترشحی بد بو شود.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند، می‌تواند منجر به سرطان رحم شود. در حالی که ممکن است هیچ علائمی وجود نداشته باشد، این نوع سرطان می‌تواند باعث تولید ترشحات خونین، قهوه‌ای و یا آبکی همراه با بوی بد شود. سرطان رحم به راحتی از طریق انجام آزمایش پاپ اسمیر یا تست اچ پی وی بصورت سالیانه قابل پیشگیری یا تشخیص است.

ترشحات بد بود واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

 
 
 

یک معاینه جسمی از جمله معاینه لگن انجام می‌شود. پزشک همچنین ممکن است سوالاتی در مورد علائم، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی‌تان از شما بپرسد. در صورتی که چنین مشکلی فوری تشخیص داده نشود، ممکن است نیاز به انجام آزمایش باشد. ممکن است پزشک برای کنترل اچ پی وی یا سرطان رحم نمونه‌ای از دهانه رحم بگیرد. همچنین ممکن است ترشحات برای تعیین عامل عفونی زیر میکروسکوپ مورد آزمایش قرار گیرند. پس از اینکه پزشک دلیل ترشحات را تشخیص داد گزینه‌های درمانی ارائه می‌شوند.

روش های درمان انواع ترشحات بدبوی واژن

روش درمان واقعی بستگی به علت مشکل دارد. به عنوان مثال، عفونت‌های قارچی معمولاً با داروهای ضد قارچ به شکل کرم یا ژل که در داخل واژن قرار داده می‌شوند، درمان می‌شوند. برای پیشگیری از عفونت‌های واژن که ممکن است منجر به ترشحات غیر طبیعی شوند، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. واژن را با استفاده از صابون ملایم و آب گرم به صورت منظم تمیز نگه دارید.
2. از صابون‌ها و محصولات زنانه معطر استفاده نکنید و از اسپری‌های زنانه و حباب حمام اجتناب کنید.
3. پس از رفتن به حمام، برای جلوگیری از وارد شدن باکتری به واژن و ایجاد عفونت، خود را از جلو به عقب خشک کنید.
4. از لباس زیر صد درصد پنبه‌ای استفاده کنید و از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ پرهیز کنید.

همچنین، از دوش واژینال استفاده نکنید زیرا ممکن است با از بین بردن باکتری‌های مفید، موجب بدتر شدن ترشحات شود. همچنین، برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی، باید رابطه جنسی سالم و محافظت شده داشته باشید.

سوالات متداول

کلام آخر

در این نوشته در مورد انواع ترشحات واژن که می توانند طبیعی و خطرناک باشند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم همچنین در مورد انواع این ترشحات و روش های تشخیصی که پزشک استفاده می کند نیز به طور کامل صحبت شد. توجه داشته باشید اگر ترشحات واژن حالت غیر طبیعی داشته باشد می بایست سریعا به بهترین متخصص زنان به منظور درمان مراجعه کرد.

11 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر عزیز،من یکماه قبل سقط داشتم.در هفته پنجم بارداری بودم.و.بعد از ده روز خونریزی رفتم سونوگرافی گرافی که گفت مقداری مایع و علایم.بارداری باقی مانده،که با مصرف دو قرص و سه روز.خونریزی همزمان داروی انتی بیوتیک.مصرف کردم و.15آمپول جنتومایسین زدم،بعد از قطع خونریزی ترشحات بد بویی دا شتم.هنوز هم.بعد یک.ماه ترشحات پنیری و.بد بویی وجود داره بهداشت را کاملا رعایت میکنم،باید چه دارویی استفاده کنم؟راهنمایی کنید لطفا به ایمیلم بفرستید که چه کنم

 2. سلام من چند ماه میشه که ترشحات غلیظ و سفید و بسیار بد بو مخصوصا در زمان رابطه دارم درد یا سوزش ندارم لطفا برای برطرف شدنش راهنمایی کنید

 3. سلام خدمت دکتر عزیز،من نزدیک 2ماه هست که ترشح زرد رنگ بودار دارم.هنوز به دکتر مراجعه نکردم میخواستم کمکم کنید که چطور بدون مراجعه به پزشک درمان بشم ممنونم از شما

 4. سلام خانم دکتر من حدود دو ماه هست که ترشحم با فشار خارج میشه و آبکی هست و فوق العاده بدبو
  بوی ماهی میده اما هیچگونه سوزش یا خارش ندارم بهداشت رو هم رعایت میکنم همیشه ژل واژینال استفاده میکنم علتش چی میتونه باشه

 5. سلام خانم دکتر چند وقتیه ترشحات شیری بد بو دارم گاهی خیلی کم زیر دلمم درد میگیره کوتاه و خارش ندارم میشه بفرمایید مشکلم چیه متشکرم

 6. سلام دكتر. من حدود ١ سال هست كه ويروس اچ پي وي نوع ١١ و ٥٣ دارم. الان چند وقته كه عفونت پيدا كردم. ترشح خيلي رقيق و سفيد همراه با بوي بد. يه دوره درمان رو گذروندم. قرص فلوكونازول خوردم همراه با قرص واژينال. خوب نشدم. چيكار بايد بكنم؟در ضمن من تو محلول اب و سركت هم جديدا ميشينم

 7. سلام خسته نباشید، من بعد از اولین رابطه جنسی ترشحات غلیظ سفید و بدبو دارم..آیا ناشی از عفونت است یا ممکن است دلیل بر بارداری باش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *