دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » نحوه عقب انداختن زمان پریود (عادت ماهانه)
۷ دقیقه

نحوه عقب انداختن زمان پریود (عادت ماهانه)

آنچه می خوانید...

گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که بانوان تمایل دارند عادت ماهانه را به تاخیر بیاندازند. شاید شما نیز در آستانه یک مراسم مهم یا قبل از یک مسابقه ورزشی سرنوشت‌ساز قرار دارید و نمی‌خواهید شادی و موفقیتتان را به خاطر شروع شدن عادت ماهانه به خطر بیاندازید. اگر این‌طور است با ما همراه باشید تا با علت عقب افتادن پریود و روش‌های عقب انداختن قاعدگی آشنا شوید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]
اکثر بانوان می‌توانند بدون روبرو شدن با هیچ خطری عادت ماهانه خود را عقب بیاندازند، اما در هر حال بهتر است قبل از هر اقدامی با متخصص زنان و زایمان مشورت کرد، به خصوص این که آسان‌ترین و بهترین روش برای به تاخیر انداختن قاعدگی مصرف قرص ضدبارداری یا دیگر داروهای تجویزی است. جهت اطلاع از ساعات کاری مطب می‌‌توانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید.[/alert]

راه‌های عقب انداختن پریود


مصرف قرص ضدبارداری و داروهای هورمونی

تاریخی را که نمی‌خواهید پریود شوید روی تقویم علامت بزنید و ببینید که آیا همزمان با عادت ماهانه‌تان است یا خیر. بانوانی که عادت ماهانه منظم دارند یا در حال حاضر قرص مصرف می‌کنند، می‌توانند با دقت بالایی تاریخ پریودهای بعدی را مشخص کنند. اگر زمانی که نمی‌خواهید پریود باشید با زمان احتمالی عادت ماهانه‌تان تداخل دارد، نگران نشوید، چون روش‌های متعددی برای عقب انداختن قاعدگی وجود دارد، البته به شرطی که با برنامه‌ریزی پیش بروید. هر چند بانوان با قاعدگی نامنظم همیشه نمی‌توانند برآورد دقیقی از زمان پریودهای آتی داشته باشند.

 • برای عقب انداختن پریود قرص ضدبارداری مصرف کنید: اکثر قرص‌های ضدبارداری در بسته‌‌بندی‌هایی به فروش می‌رسد که حاوی بیست و یک عدد قرص هورمونی و هفت قرص غیرفعال کننده (قرص تلقینی یا قرص “شکر”) است. علت این نوع بسته‌بندی این است که بانوان به خاطر داشته باشند که باید روزی یک قرص مصرف کنند و در زمان خونریزی عادت ماهانه نیز قرص غیرفعال مصرف کنند. این چرخه هر ماه تکرار می‌شود، یعنی 21 روز قرص فعال و پس از آن 7 روز قرص غیرفعال مصرف می‌شود. با این حال اگر به هر دلیلی مانند شرکت در رقابت‌های ورزشی می‌خواهید قاعدگی را عقب بیاندازید، می‌توانید از قرص ضدبارداری استفاده کنید. برای این کار لازم نیست که دقیقاً 21 روز قرص فعال و پس از آن 7 روز قرص غیرفعال مصرف کنید. نسبت 21 به 7 اختیاری است و به دلیل شباهت به سیکل ماهانه بانوان که حدود 28 روز است، اتخاذ شده است. بنابراین ضرورتی ندارد که دقیقاً این نسبت را رعایت کنید.
 • بیش از 21 روز قرص‌ فعال مصرف کنید: تا زمانی که قرص فعال مصرف می‌کنید، نباید خونریزی ماهانه داشته باشید. اکثر بانوان با توجه به همین قاعده ساده موفق می‌شوند که عادت ماهانه را عقب بیاندازند. با این حال موفقیت این روش صد در صد نیست، چون بدن برخی بانوان به تغییر ناگهانی ناشی از مصرف قرص ضدبارداری‌ واکنش نشان نمی‌دهد.   اگر در آخرین لحظات متوجه شدید که باید قاعدگی را به تاخیر بیاندازید، بهتر است قرص‌های فعال را تا زمان موعود مصرف کنید. پس از آن مصرف قرص‌های فعال را متوقف کنید و مصرف هفت قرص غیرفعال را شروع کنید تا خونریزی ماهانه نیز شروع شود. در این شرایط اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که بسته قرص نصفه‌ یعنی بسته‌ای را دور بیاندازید که قرص‌های فعال اضافی بیش از 21 عدد را از آن برداشته‌اید. به این ترتیب در ماه‌های بعدی تعداد روزهایی را که باید قرص ضدبارداری مصرف کنید، گم نمی‌کنید. روش بسته‌بندی قرص‌ها (21 قرص فعال و 7 قرص غیرفعال) نکته‌ای است که اکثر بانوان با توجه به آن تعداد قرص‌های مصرف شده و روزهای باقیمانده تا قاعدگی بعدی را حساب می‌کنند.
 • نحوه مصرف قرص ضدبارداری را از قبل برنامه‌ریزی کنید: روش مطمئن‌تر به تاخیر انداختن عادت ماهانه زنان این است که شیوه مصرف قرص ضدبارداری را از قبل، برای مثال از چند ماه پیش از رویداد مورد نظر، برنامه‌ریزی کنید. اگر تغییر شیوه مصرف را زودتر شروع کنید، یعنی از یک ماه قبل قرص‌های فعال بیشتری را مصرف کنید و بعد عادت ماهانه شوید، بدن زمان بیشتری دارد تا خود را با این تغییر وفق دهد. برای این کار به تقویم خود نگاه کنید. اگر لازم می‌دانید که چهار ماه بعد عادت ماهانه را ده روز عقب بیاندازید، مدت زمان مصرف قرص‌های فعال را از همین الان ده روز طولانی‌تر کنید و تغییر روش قرص ضدبارداری را به ماه آخر موکول نکنید. پس از این مدت هفت قرص غیرفعال را مصرف کنید. اگر زمان رویداد مهم، برای مثال مسابقه ورزشی استانی یا کشوری، را می‌دانید، تغییر برنامه‌ریزی شده را از چند ماه قبل شروع کنید تا کاملاً آماده باشید.
 • قرص ضدبارداری طولانی کننده سیکل ماهانه را امتحان کنید: اگر می‌خواهید عادت ماهانه را برای مدتی بیشتر از یک هفته یا یک ماه به تاخیر بیاندازید، می‌توانید از قرص‌های ضدبارداری مخصوصی استفاده کنید که زمان بین دو قاعدگی را طولانی‌تر می‌کنند. اکثر این قرص‌ها باعث می‌شوند که به جای ماهی یکبار هر سه ماه یک دفعه خونریزی ماهانه داشته باشید. از این روش‌ها با اصطلاح مصرف مستمر یا طولانی کردن سیکل یاد می‌شود. این نوع قرص ضدبارداری باید چند هفته به طور مستمر مصرف شود. دوره مصرف اکثر قرص‌ها 12 هفته است. چون این مقدار دارو تعادل هورمونی را دستکاری می‌کند و باعث هر سه ماه یکبار شدن عادت ماهانه می‌شود، این داروها فقط باید با تایید پزشک مصرف شود. در حالت کلی اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، متخصص زنان و زایمان قرص‌ طولانی کننده سیکل ماهانه را تجویز می‌کند.
 • از متخصص زنان و زایمان بخواهید نورتیسترون تجویز کند: اگر فکر می‌کنید ممکن است قرص ضدبارداری موثر نباشد یا نمی‌توانید این قرص را مصرف کنید، با متخصص درباره تجویز قرصی هورمونی به نام نورتیسترون مشورت کنید. این قرص باید در روزهای قبل از پریود سه بار در روز مصرف شود.نورتیسترون در اصل هورمون پروژسترون است. میزان هورمون پروژسترون در روزهای قبل از قاعدگی کاهش می‌یابد، کاهش این هورمون باعث جدا شدن لایه پوششی رحم و در نتیجه آغاز خونریزی می‌شود. در نتیجه با بالا نگه داشتن میزان پروژسترون می‌توانید عادت ماهانه را به تاخیر بیاندازید یا متوقف کنید. نفخ، دل‌پیچه، درد و ناراحتی پستان و کاهش میل جنسی از عوارض جانبی نورتیسترون محسوب می‌شود.
 • از وسایل  ضدبارداری داخل رحمی پروژستینی (IUD) استفاده کنید: اگر زمان به عقب انداختن پریود را می‌دانید، با متخصص زنان و زایمان درباره استفاده از آی یو دی مشورت کنید. متخصص دستگاه آی یو دی، وسیله‌ی کوچک و Tشکل پلاستیکی، را در رحم قرار می‌دهد. این وسیله پروژستین آزاد می‌کند تا قاعدگی خفیف‌تر شود یا کاملاً متوقف گردد. دستگاه آی یو دی را می‌توان 5 تا 10 سال در رحم نگه داشت.
 • روش‌های طبیعی و استفاده از داروهای گیاهی: به تاخیر انداختن قاعدگی با مواد غذایی و داروهای گیاهی ممکن است اما تضمینی نخواهد داشت و به هیچ وجه دقتی در آن وجود ندارد.

احتیاط‌های لازم

 • هر گونه تغییر در سبک زندگی‌تان را با پزشک در میان بگذارید. اگر در نظر دارید شیوه مصرف قرص ضدبارداری یا برنامه تمرینی فعلی خود را تغییر دهید، قبل از هر چیز با پزشک معالج خود مشورت کنید. برای مثال تغییر شیوه مصرف قرص ضدبارداری برای به تاخیر انداختن قاعدگی معمولاً اشکالی ندارد و ایمن است. با این حال بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید تا پزشک ایمنی این تغییر را با توجه به سابقه پزشکی و وضعیت کنونی شما تایید کند.
 • رابطه جنسی ایمن و محافظت شده داشته باشید تا به بیماری‌های عفونی مقاربتی (STIs) مبتلا نشوید. مصرف نکردن قرص‌های غیرفعال موجود در بسته‌های 28 عددی قرص ضدبارداری کارآمدی روش فعلی پیشگیری از بارداری را کاهش نمی‌دهد. درهر حال قرص ضدبارداری از شما در برابر بیماری‌های منتقله جنسی محافظت نمی‌کند، بنابراین تا زمانی که هم شما و هم همسرتان آزمایش نداده‌اید، از کاندوم استفاده کنید.
 • از کارآمدی روش‌های ضدبارداری مورد استفاده خود مطمئن شوید: به تاخیر انداختن قاعدگی به معنای پیشگیری از بارداری نیست. بنابراین اگر از قرص ضدبارداری یا وسایلی مانند IUD استفاده نمی‌کنید، احتمال باردار شدنتان وجود دارد و مدیریت زمان پریود به معنای جلوگیری از آبستنی نیست. حتماً از وسایل پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید و علائم بارداری را بشناسید.

ازآنجایی که دیر شدن عادت ماهانه معمولاً یکی از نخستین نشانه‌های حاملگی محسوب می‌شود، اگر خودخواسته پریود را به تاخیر بیاندازید، تشخیص اولیه بارداری دشوارتر می‌شود. درد و ناراحتی سینه، خستگی و حالت تهوع نیز از علائم بارداری محسوب می‌شود. نشانه‌های بارداری را بشناسید و در صورت مواجهه با آنها تست حاملگی بدهید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

15 پاسخ

 1. تو دختران نوجوانی که پریود می شن چجوری باید پریود را عقب انداخت چون من میخوام پریودم رو عقب بندازم که نیفته روز تولدم

 2. سلام
  من 17سالمه و خوب هنوز بچه ام،ولی خوب لازم بود ک زمان عادت ماهیانم و عقب بندازم،قرص ضد بارداری گرفتم و فقط یه بسته21 عددیه،الان دارم استفاده میکنم ولی نمیدونم در طول عادت ماهیانمم باید استفاده کنم؟یهویی قطع کردنش مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟؟؟

 3. سلام. تاریخ پریود قبلی من بیست و پنج اردیبهشت بوده است و با توجه به عادت هایم لااقل یازده روز دیگر باید پریود شوم، اما امشب یک لک خونریزی دیده ام با توجه به این که روزه می گیرم، می توانم از قرص ال دی استفاده کنم و آیا مصرف این قرص علائم پریود را برطرف می کند و پریودم در زمان واقعی خودش رخ می دهد؟
  پیشاپیش ممنونم از راهنمایی شما

 4. سلام روزتون بخیر و خسته نباشید
  من سه روز بعد پریود میشم و سفر درپیش دارم و میخام پریود نشم چجوری باید استفاده کنم از قرص ضدبارداری ؟!

 5. سلام خسته نباشید .من میخوام به سفر زیارتی برم اما الان پریود شدم .میخواستم ببینم راهی هست ک بتونم متوقف کنم یا ن ممنون

 6. سلام
  من باید دوم تیر ماه پریود میشدم ولی نشدم الان چهاردهم عروسیمه دوس ندارم پریود باشم
  چاره ام چیه
  ۲۲ سالمه

 7. سلام. من یک هفته است برای عقب انداختن پریودم قرص ال دی مصرف کردم. ۳ روز یادم رفت که بخورم. امروز دوباره خوردم. تاریخ پریودم نزدیکه. ۳ یا ۴ روز دیگه باید پریود میشدم. امکان داره به خاطر اون سه روز که یادم رفت مصرف کنم پریود بشم؟

 8. با سلام.من دو هفته دیگه مداسم عروسیم هستش.و موعد پریودم هم توی همین بازه زمانی هست.میخوام عقب بندارم پریودم رو که بعد از مراسم عروسیم پریود شم چکار باید بکنم؟

 9. سلام خسته نباشید برای هفته اینده قصد دارم ک پریودیم رو عقب بندازم زمان شروع تعطیلات بازمان آغاز پریودی یکی هست آیا لازم هست ک از حالا قرص LD مصرف کنم؟

 10. سلام خسته نباشید من هفته ى دیگ پریود میشم نمیخوام بشم باید چیکار کنم و اینکه چه مدتى قرص مصرف کنم و اینکه چقدر وقت بعد از قطع قرص پریود میشم

 11. سلام. ببخشید یه سوال داشتم. من مجردم و برای ایام اربعین ان شاء الله عازمم. سفر ما از 2 آبان شروع میشه تا9 آبان. و زمان احتمالی پریودم 6 یا 7 آبانه….(چون معمولا بین دو سیکلم دقیقا 21 روز فاصله است). تا امروز (21 مهر ) کاری برای عقب انداختن پریودم نکردم ولی شنیدم و مطالبی خوندم که میشه با مصرف ال دی اون رو عقب انداخت. میشه دقیق راهنمایی م کنید که من چه تاریخی باید شروع کنم ال دی رو؟ و چه تاریخی هم قطعش کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR