صفحه اصلی » بارداری و زایمان » مسافرت در دوران بارداری: زمان مناسب و توصیه های لازم

مسافرت در دوران بارداری: زمان مناسب و توصیه های لازم

آنچه می خوانید...

اگر بارداری شما پیچیده و پرخطر نباشد، به احتمال زیاد در طول دوران حاملگی خود می‌توانید به مسافرت بروید. در برخی از بارداری‌ها، نگرانی‌هایی برای سفر کردن وجود دارد؛ با این حال در این مقاله اطلاعاتی ارائه شده است که به شما کمک می‌کند در دوران بارداری ایمن‌تر و با خیال راحت‌تر سفر کنید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

مناسب‌ترین زمان برای مسافرت در دوران بارداری، سه ماهه دوم حاملگی است. در اغلب موارد، در سه ماهه دوم شما بیماری و تهوع صبحگاهی که بیشتر در سه ماهه اول رخ می‌دهد را پشت سر گذاشته‌اید و همچنین چندین هفته از مراحل بارداری که در آن شما به راحتی خسته می‌شدید، نیز گذشته است. فقط لازم است قبل از برنامه‌ریزی برای سفرهای هوایی و سفرهای طولانی با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید که در زمان سفر، مدارک پزشکی مربوط به زمان زایمان و همچنین مدارک مربوط به بیماری‌های دیگری که به آن مبتلا هستید را با خود همراه داشته باشید.

برای دریافت اطلاعات دقیق و مشورت با پزشک می‌توانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید. [/alert]

انواع مسافرت در طول دوران بارداری


سفرهای زمینی در طول دوران بارداری

سفرهای زمینی، چه با اتومبیل، اتوبوس یا قطار، معمولاً برای زنان باردار ایمن هستند. با این حال، می‌توانید با رعایت نکات زیر، سفر خود را ایمن‌تر و راحت‌تر کنید:

1. هر زمانی که سوار ماشین می‌شوید، حتماً کمربند ایمنی خود را ببندید. برای محافظت بیشتر از خود و کودکتان، مطمئن شوید که هر دو کمربند پایین و بالا (روی شانه و پایین شکم) را بسته باشید.

2. سیستم کیسه هوای ماشین را روشن کنید. این سیستم می‌تواند شما و کودکتان را از هرگونه خطر بالقوه محافظت کند.

3. اتوبوس‌ها دارای راهروهای باریکی هستند؛ بنابراین مسافرت با اتوبوس ممکن است چالش‌انگیز باشد. بهترین و ایمن‌ترین حالت این است که وقتی اتوبوس در حال حرکت است، بنشینید و راه نروید.

4. قطارها معمولاً فضای بیشتری برای حرکت کردن و راه رفتن دارند. اما دستشویی آنها معمولاً کوچک است. هنگامی که قطار در حال حرکت است، بهتر است نرده‌ها یا پشت صندلی را به عنوان تکیه‌گاه نگه دارید.

5. سعی کنید مدت زمانی که در ماشین، اتوبوس یا قطار هستید را محدود کنید و زمان مسافرت را حدود پنج تا شش ساعت تنظیم کنید.

6. زمان‌های کوتاهی را برای توقف اختصاص دهید و در زمان توقف، کمی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید تا جریان خون بدنتان تداوم یابد.

مسافرت با هواپیما در طول دوران بارداری

مسافرت با هواپیما برای زنان باردار ایمن در نظر گرفته شده است. با این حال ممکن است پیروی از نکات زیر، مسافرت شما را ایمن‌تر و راحت‌تر کند:

 • اکثر خطوط هوایی به زنان باردار اجازه می‌دهند تا ماه هشتم بارداری، با هواپیما مسافرت کنند. معمولاً زمانی به شما اجازه داده می‌شود در ماه نهم بارداری مسافرت کنید که از پزشک خود مجوز کتبی داشته باشید.
 • راهروها و دستشویی‌های اکثر خطوط هوایی باریک و کوچک هستند که راه رفتن و همچنین دستشویی رفتن را برای زنان باردار مشکل می‌کند. از آنجا که ممکن است یک تلاطم احتمالی هواپیما را به لرزه درآورد؛ در هنگام راه رفتن در راهرو هواپیما، حتماً پشت صندلی را به عنوان تکیه‌گاه خود نگه دارید.
 • بهتر است روی یک صندلی در ابتدای راهرو بنشینید تا راحت‌تر بتوانید به دستشویی دسترسی پیدا کنید و همچنین بتوانید پاها و کمر خود را دراز کنید.
 • با هواپیماهای بزرگ که دارای تنظیم فشار هوای داخلی هستند سفر کنید و از هواپیماهای کوچک و خصوصی بپرهیزید. اگر مجبور باشید که با هواپیماهای کوچک سفر کنید، از ارتفاعات بالاتر از 7000 فوت اجتناب کنید.
 • خطر DVT (ترومبوز سیاهرگی عمقی) با پوشیدن جوراب‌های واریسی بیشتر کاهش می‌یابد (این مطلب به صورت کامل تأیید نشده و مورد شک است).

توصیه می‌شود مادرانی که حاملگی بی‌خطری دارند، از هفته 37 بارداری تا زمان زایمان از مسافرت خودداری کنند.

برای مادرانی که حاملگی پرخطر دارند و همچنین مستعد عوامل خطر برای زایمان زودرس هستند، مانند زنانی که دوقلو باردار هستند؛ توصیه می‌شود که از هفته 32 بارداری از مسافرت کردن پرهیز کنند. عوامل خطری که در صورت وجود آنها، باید ملاحظات سفر را در نظر گرفت عبارتند از:

 • کم‌خونی شدید
 • بیماری‌های قلبی
 • بیماری‌های تنفسی
 • خونریزی‌هایی که اخیراً رخ داده است.
 • شکستگی استخوان که هنوز خوب نشده باشد یا اخیراً رخ داده باشد.

مسافرت با کشتی در طول دوران بارداری

سفر با کشتی برای زنان باردار به طور معمول بی‌خطر است، اما ممکن است حرکت کشتی باعث احساس تهوع شود. برای ایجاد یک سفر ایمن و راحت، می‌توانید از راهنمایی‌های زیر استفاده کنید:

1. در صورتی که به هرگونه عوارض بارداری مبتلا هستید، حتماً بررسی کنید که هیئت خط کشتیرانی دارای یک پزشک باشد.

2. مسیر کشتیرانی و بندر لنگراندازی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در صورت نیاز، امکان دسترسی به تجهیزات پزشکی وجود دارد.

3. اطمینان حاصل کنید که داروهای دریازدگی برای زنان باردار، مورد تأیید هستند و هیچ‌گونه خطری برای رشد جنین در پی ندارند.

4. گروه‌های دریازدگی برای کمک به جلوگیری از ناراحتی معده از نقاط طب فشاری استفاده می‌کنند که ممکن است جایگزین خوبی برای دارو باشد.

مسافرت‌های بین‌المللی در طول دوران بارداری


برای سفرهای خارج از کشور نیز باید همین ملاحظاتی که برای سفرهای محلی و داخلی ذکر شد را رعایت کرد؛ اما یک سری نگرانی‌های اضافی وجود دارد که لازم است قبل از تصمیم‌گیری برای یک سفر بین‌المللی آنها را بدانید. اطلاعات زیر برای کمک به شما ارائه شده است تا بتوانید ارزیابی کنید که آیا در دوران بارداری، یک سفر بین‌المللی برای شما خوب است یا نه:

 • لازم است قبل از مسافرت به خارج از کشور، در مورد عوامل ایمنی برای خود و کودکتان با پزشک خود صحبت کنید.
 • در مورد واکسن‌های موردنیاز و ایمن‌سازی با پزشک خود صحبت کنید و یک کپی از مدارک پزشکی را به همراه خود ببرید.
 • در مسافرت‌های بین‌المللی، ممکن است شما در معرض یک بیماری قرار گیرید که در کشور خودتان نادر است اما در کشوری که به آن مسافرت کرده‌اید بسیار رواج دارد.
 • برای دریافت اطلاعات ایمنی و مطالب مربوط به واکسن‌ها و ایمن‌سازی، با مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تماس بگیرید و در مورد کشوری که قصد سفر به آن را دارید سؤال کنید.
 • ابتلا به اسهال، یک نگرانی شایع برای مسافرت‌های خارج از کشور است؛ زیرا ممکن است میکروب‌ها و ترکیبات موجودات زنده‌ای که در غذاها و آب دیگر کشورها وجود دارد، با بدن شما سازگار نباشد. اسهال می‌تواند به بروز مشکل کم آبی بدن منجر شود.

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از ابتلا به اسهال و کمک به حفظ سلامت شما آورده شده است:

 • مقادیر زیادی آب بنوشید (آب‌های مخصوص آشامیدنی که در بطری نگهداری می‌شوند).
 • از آب‌میوه‌های بسته‌بندی شده و یا نوشیدنی‌های غیرالکلی به عنوان جایگزین استفاده کنید.
 • مطمئن باشید شیری که مصرف می‌کنید حتماً پاستوریزه باشد.
 • از مصرف میوه و سبزیجات پرهیز کنید مگر اینکه پخته شده باشند و یا بتوان پوست آنها را گرفت (مانند پرتقال و موز).
 • مطمئن باشید گوشت و ماهی که مصرف می‌کنید به طور کامل پخته شده باشند؛ اگر مطمئن نیستید از آنها نخورید.

با رعایت نکات زیر، سفر خود را بهتر کنید


1. لباس‌های راحت و گشاد از جنس پنبه بپوشید و کفش‌هایی راحت به پا کنید.
2. یک بالشت راحت برای خود بردارید.
3. طوری برنامه‌ریزی کنید که مدت‌های زیادی را بتوانید توقف کنید و کمی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید.
4. میان وعده‌های غذایی برای خود بردارید.
5. قبل از مسافرت از تمام مدارک پزشکی مربوط به بارداری، یک کپی تهیه کنید و با خود ببرید.
6. کمربند ایمنی خود را ببندید و سایر اقدامات مربوط به ایمنی را رعایت کنید.
7. از سفر خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *