جستجو
Close this search box.
دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » بهترین سن مناسب بارداری زنان: عوارض بارداری بالای 35 سال
۷ دقیقه

بهترین سن مناسب بارداری زنان: عوارض بارداری بالای 35 سال

آنچه می خوانید...

زمانی که مقوله باردار شدن و بارداری سالم پیش می‌آید، سن موضوع مهمی است. البته اکثر بانوانی که در سنین بالای 35 سال و حتی چهل سالگی باردار می‌شوند، دوران سرنوشت‌ساز حاملگی را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و نوزادانی سالم به دنیا می‌آورند. با این حال عاقلانه‌تر آن است که به آمار و ارقام اکتفا نکرد و با اقدام‌هایی هوشمندانه سلامت خود و نوزاد را در دوران بارداری تضمین کرد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

اگر 35 سال یا بیشتر دارید، حتی یک سال را هم نباید برای درمان ناباروری از دست بدهید. هر شش ماه یک بار یا در صورت مواجهه با موردی غیرطبیعی و نگران‌کننده مانند قاعدگی نامنظم یا سابقه جراحی شکم زودتر از شش ماه به متخصص مراجعه کنید. اگر در سنین 35 سال به بالا قصد بارداری دارید، توصیه می‌کنیم حتماً برای مشاوره ژنتیک به متخصص مراجعه کنید. متخصص زنان و زایمان معمولاً پس از تایید حاملگی مشاوره ژنتیک انجام می‌دهد، اما امروزه زوج‌ها مشاوره قبل از بارداری را نیز جدی می‌گیرند و در این فرصت با نظر متخصص برنامه مناسب را برای بارداری تهیه می‌کنند و اطلاعات لازم را قبل از حاملگی کسب می‌کنند. متخصص خطرهای احتمالی را به زوج توضیح می‌دهد و ضرورت انجام آزمایش ژنتیک برای غربالگری یا تشخیص مشکلات کروموزومی یا دیگر نقص‌های مادرزادی را تعیین می‌کند. به خاطر داشته باشید که احتمال متولد شدن نوزاد دچار مشکل صرف نظر از سن بارداری مادر وجود دارد.  اگر شما نیز درصدد باردار شدن هستید، برای معاینه کامل به متخصص زنان و زایمان یا ماما مراجعه کنید. متخصص والدین آینده را به طور کامل معاینه می‌کند و سابقه خانوادگی هر دو را بررسی می‌کند تا عارضه‌های تاثیرگذار بر بارداری یا احتمال حاملگی را تشخیص دهد. با مراجعه منظم به متخصص زنان و زایمان و رعایت توصیه‌های مربوط به مراقبت بارداری می‌توانید بسیاری از عوارض بارداری در سن 35 سالگی به بالا را مدیریت کنید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید. [/alert]

عوارض بارداری در سنین 35 سالگی به بالا


بزرگترین مانع برای بارداری زنان در سنین 35 به بالا در وهله نخست باردار شدن است. نرخ باروری پس از 30 سالگی به تدریج کاهش می‌یابد، این روند نزولی در حوالی 35 سالگی بیشتر می‌شود و در 40 سالگی با شیب قابل توجهی کمتر می‌شود. این گروه از بانوان حتی با بهره‌گیری از درمان‌های باروری مانند لقاح مصنوعی نیز به سختی باردار می‌شوند. حفظ بارداری به موازات افزایش سن دشوارتر می‌شود، نرخ سقط جنین و حاملگی خارج از رحم نیز با بالا رفتن سن بیشتر می‌شود. اگر لقاح انجام شود و سقط جنین در سه ماهه اول بارداری رخ ندهد، احتمال به دنیا آوردن نوزادی با مشکلات کروموزومی بالا خواهد بود. این خطر هر ساله افزایش می‌یابد. حتی پس از بارداری نیز سن بالا همچنان خطرناک خواهد بود. هر چه سن مادر در زمان بارداری بالاتر باشد، احتمال ابتلا وی به بیماری‌های مزمنی مانند فشار خون بالا یا دیابت بالاتر خواهد بود. مشکل زمانی حادتر می‌شود که بیماری تشخیص داده نشود و بر حاملگی اثر بگذارد. حاملگی در سن بالا افزایش احتمال ابتلا به عوارض بارداری از قبیل دیابت بارداری، مسمومیت حاملگی، سقط جفت (جدا شدن زودهنگام جفت از دیواره رحم) و جفت سرراهی (پایین قرار گرفتن جفت در رحم، بیرون زدن جزیی یا کامل آن از دهانه رحم) را نیز به دنبال دارد. براساس پژوهش‌های انجام شده احتمال به دنیا آوردن نوزاد با وزن پایین (کمتر از 2.5 کیلوگرم) یا زایمان زودرس با افزایش سن مادر نسبت مستقیم دارد. نتایج بعضی پژوهش‌ها حکایت از آن دارد که مادران با سن بالا در زمان زایمان بیشتر به پیتوسین نیاز پیدا می‌کنند و اکثر پژوهش‌ها موید آن است که سزارین در سنین بالا بیشتر انجام می‌شود. با توجه به این نکات بارداری در سن بالا به نظر خطرناک می‌رسد، اما واقعیت این است که تعهد مادر به مراقبت از خود و دریافت مراقبت‌های مناسب بارداری در مطالعات جمعیت ثبت نمی‌شود. اگر مادران در سنین بالا این دو نکته را جدی بگیرند، دوران بارداری را مانند مادران جوان‌تر به سلامت پشت سر می‌گذارند و نوزادانی سالم و قوی به دنیا می‌آورند. بارداری در سنین 35 سال به بالا خطر مرده‌زایی و مرگ مادر را افزایش می‌دهد، اگرچه ظرف چند دهه گذشته تعداد کل موارد مرده‌زایی و بانوان درگذشته هنگام زایمان هر سال کمتر از سال پیش شده است. درهر حال افزایش احتمال بروز این فاجعه‌های مصیبت‌بار تاحد زیادی از ابتلا به عارضه‌های مختلف در سنین بالا نشأت می‌گیرد. تشخیص صحیح و درمان به موقع احتمال بروز عوارض در مادر و نوزاد را کاهش می‌دهد.

راهکارهای افزایش احتمال به دنیا آوردن نوزاد سالم


مشاوره و چک‌آپ قبل از بارداری

اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، حتماً مشاوره و چک‌آپ قبل از بارداری را جدی بگیرید. برای معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا قبل از لقاح و آبستنی از سلامت خود مطمئن شوید. همچنین با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و از آمادگی روحی و عاطفی برای بارداری نیز اطمینان حاصل کنید.

دریافت زودهنگام و منظم مراقبت‌های بارداری

هشت هفته نخست بارداری برای رشد جنین بسیار مهم است. مراقبت زودهنگام و منظم بارداری امنیت خاطر بارداری ایمن و به دنیا آوردن نوزادی سالم را افزایش می‌دهد. مراقبت‌های بارداری غربالگری، معاینه منظم، آموزش بارداری و زایمان، مشاوره و پشتیبانی را دربرمی‌گیرد. با رعایت مراقبت‌های بارداری و معاینه منظم از بانوان بالای 35 سال بهتر و بیشتر محافظت می‌شود. به علاوه به این ترتیب پزشک می‌تواند وضعیت مادر را دقیقاً تحت نظر داشته باشد و به سرعت متوجه ابتلا به عارضه‌های شایع بارداری در سنین بالا بشود. برای مثال افزایش سن احتمال دیابت بارداری و مسمومیت حاملگی یعنی عارضه‌ای را افزایش می‌دهد که با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار همراه است. متخصص زنان و زایمان در ویزیت‌های دوران حاملگی فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند، دستور آزمایش ادرار برای بررسی وجود پروتئین و قند می‌دهد و میزان گلوکز خون را کنترل می‌کند. بنابراین هر گونه مشکل احتمالی در نطفه خفه می‌شود. به بانوان بالای 35 سال توصیه می‌کنیم که آزمایش‌های انتخابی دوران بارداری را جدی بگیرند. متخصص زنان و زایمان آزمایش‌های بارداری مخصوصی را به مادران با سن بالا توصیه می‌کند تا خطر متولد شدن نوزاد با نقص مادرزادی مشخص شود. از متخصص زنان و زایمان بخواهید این آزمایش‌ها را برای شما تجویز کند تا از عوارض و مزایای بارداری در سن بالا آگاه شوید و تصمیمی آگاهانه اتخاذ نمایید.

مصرف ویتامین‌های بارداری

تمام زنان در سن باروری باید روزانه ویتامین‌های بارداری حاوی حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک را مصرف کنند. دریافت روزانه فولیک اسید به مقدار کافی در دوران قبل از بارداری و در سه ماهه نخست حاملگی از بروز نقص‌هایی مانند آسیب‌های مغزی و نخاعی جلوگیری می‌کند. مصرف فولیک اسید کمک می‌کند تا احتمال متولد شدن نوزاد با نقص‌های مادرزادی کاهش یابد و بارداری در سن بالا به سلامت به پایان برسد.

مادر نیز به اندازه نوزاد استحقاق مراقبت و توجه دلسوزانه را دارد

اگر مادر به بیماری مزمنی مانند دیابت یا فشار خون بالا مبتلا باشد، باید به طور منظم به پزشک مراجعه کند. مدیریت عارضه قبل از باردار شدن سلامت مادر و نوزاد را تضمین می‌کند. به مادران آینده توصیه می‌کنیم که رژیم غذایی سالم و متعادلی را رعایت کنند. میل کردن غذاهای مختلف تمام مواد مغذی لازم برای سلامت مادر و نوزاد را تامین می‌کند. مادر باید وزن خود را به حد توصیه شده برساند و از پزشک درباره اضافه وزن ناشی از بارداری سوال کند. بانوان دارای شاخص توده بدنی  (BMI ) مناسب در دوران بارداری می‌توانند حدود 11 تا 16 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. اما اگر مادر قبل از بارداری اضافه وزن داشته باشد، متخصص اضافه وزن 7 تا 11 کیلوگرم را بی‌خطر می‌داند. چنانچه مادر چاق باشد اضافه وزن 5 تا 9 کیلوگرم مجاز خواهد بود. اضافه وزن مناسب احتمال رشد آهسته نوزاد و زایمان زودرس را کاهش می‌‍دهد. به علاوه کنترل وزن در دوران بارداری خطر بروز مشکلات بارداری مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا را پایین می‌آورد.

ورزش منظم

ورزش منظم به مادر کمک می‌کند تا وزن خود را کنترل کند، خود را قوی نگه دارد و استرس و اضطراب‌ را از بین ببرد. البته برنامه ورزشی را باید با مشورت متخصص زنان و زایمان تهیه کرد. مادران عموماً می‌توانند برنامه ورزشی معمول خود را در دوران بارداری نیز دنبال کنند. درهر حال متخصص زنان و زایمان در صورت لزوم برنامه ورزشی را تغییر می‌دهد تا خطری برای مادر و نوزاد ایجاد نشود.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR