صفحه اصلی » بارداری و زایمان » حرکات و لگد زدن جنین: تعداد و زمان آن

حرکات و لگد زدن جنین: تعداد و زمان آن

آنچه می خوانید...

برخی مادران بعد از گذشت 13 تا 16 هفته از شروع آخرین سیکل قاعدگی خود، حرکت جنین را احساس می‌کنند. این حرکات اولیه جنین را لگد زدن می‌گویند. ممکن است زنان در بارداری دوم نسبت به بارداری اول، این حرکات را خیلی زودتر احساس کنند.  برخی مادران، به خصوص کسانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند، ممکن است حرکات جنین را تا هفته‌های 18 تا 20 احساس نکنند. به یاد داشته باشید که هر زنی و هر بارداری از دیگری متفاوت است؛ بنابراین ممکن است در یک زمان مشخص از بارداری، شما حرکات اولیه جنین خود را احساس نکنید ولی دیگری در همان زمان از بارداری خود، حرکات جنین را احساس کند. طیف گسترده‌ای از زمانی که اولین حرکات جنین قابل احساس می‌شود وجود دارد و آن معمولاً بین هفته‌های 13 تا 25 است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

یکی از هیجان‌انگیزترین لحظات در دوران بارداری، زمانی است که شما اولین حرکات و لگد زدن‌های جنین خود را احساس می‌کنید. این حرکات کوچک، به شما اطمینان می‌دهند که جنینتان در حال رشد است و این احساس را به شما می‌دهد که یک موجود زنده کوچک در درون شما قرار دارد. بهتر است حرکات جنین به طور منظم شمرده و بررسی گردد و در صورت تغییر الگوی تکان خوردن، کاهش حرکات و یا توقف حرکت جنین به خصوص در سه ماهه سوم سریعاً به متخصص زنان مراجعه شود. پل ارتباطی ما با شما شماره‌های تماس 021226839190212268381802177839463 می‌باشد. [/alert]

علت حرکت جنین


هنگامی که جنین شما به رشد می‌پردازد، اندام‌های خود را خم و راست می‌کند و تحت فشار و کشش قرار می‌گیرد. همچنین، با گذشت زمان و پیشرفت در مراحل بارداری، حرکات جنین مانند لگد زدن، مشت زدن و غلت خوردن به صورت واضح‌تر و فراوان‌تر احساس می‌شوند. علاوه بر این، احتمال دارد که جنین به صداها و حرکات شما واکنش نشان دهد و حرکت کند. همچنین، اگر شما در وضعیت ناراحتی یا نامناسب قرار بگیرید، ممکن است جنین نیز شروع به حرکت کند. برخی از غذاها هم می‌توانند باعث فعال‌تر شدن جنین و افزایش حرکت او شوند. همچنین، ممکن است تشخیص دهید که جنین از یک الگوی خواب و بیداری منظم پیروی می‌کند.

چه موقع لگد زدن جنین خود را احساس خواهم کرد؟


شما باید حرکات اولیه جنین که به آن لگد زدن می‌گویند را بین هفته‌های 16 تا 25 بارداری احساس کنید. اگر برای اولین بار است که حامله شده‌اید، ممکن است تا نزدیک هفته 25، حرکات جنین را احساس نکنید. برخی زنان در بارداری دوم خود، ممکن است در هفته 13 حرکات جنین را احساس کنند. وقتی در یک حالت سکون، به صورت نشسته و یا درازکش قرار دارید، احتمال اینکه حرکات جنین را احساس کنید بیشتر است.

جنین من چند وقت یک‌بار باید حرکت کند؟


همچنان‌ که دوران بارداری را طی می‌کنید و ماه‌های اول را پشت سر می‌گذارید، لازم است به این مسئله توجه کنید که جنین شما در یک روز چقدر حرکت می‌کند. گاهی اوقات در سه ماهه سوم بارداری، شما متوجه می‌شوید که حرکات جنین به صورت مکرر و شدید هستند و طبق یک الگوی خاص رخ می‌دهند. با این حال اگرچه حرکات جنین منظم هستند، اما ممکن است هرچه به پایان سه ماهه سوم بارداری نزدیک می‌شوید، حرکات جنین تغییر کند و کمتر شود؛ زیرا در این زمان جنین بزرگ‌تر شده و فضای محدودتری برای حرکت کردن در اختیار دارد. اگر متوجه شدید که حرکات جنین خیلی کاهش پیدا کرده است، با پزشک خود مشورت کنید. معمولاً جنین تمایل دارد در زمان‌های خاصی از روز بیشتر حرکت کند، زیرا جنین به طور متناوب هوشیاری و خواب را تجربه می‌کند. به طور معمول جنین بین ساعات 1 شب تا 9 صبح، درست زمانی که شما سعی می‌کنید بخوابید، فعال‌تر می‌شود. این افزایش در فعالیت جنین به دلیل تغییر در سطح قند خون شما است. با آغاز هفته 28، بهتر است تعداد حرکات جنین خود را بشمارید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات و بیماری‌های بالقوه را شناسایی کنید. شمردن حرکات جنین همچنین می‌تواند یک تجربه بزرگ و دلچسب بین شما و جنین باشد. استفاده از نمودارهایی که به طور خاص برای تعداد حرکت جنین طراحی شده‌اند، می‌تواند بسیار مفید باشد. برای شمردن تعداد حرکات جنین، هر روز یک زمان معین را مشخص کنید. برای راحتی کار می‌توانید به پهلوی چپ دراز بکشید و ببینید چه مدت طول می‌کشد تا 10 حرکت را احساس کنید.اگر دو ساعت گذشت و 10 حرکت جنین را احساس نکردید، سعی کنید در همان روز بعد از گذشت چند ساعت، دوباره دراز بکشید و حرکات جنین را بشمارید. اگر باز هم دو ساعت گذشت و 10 حرکت را احساس نکردید و یا فعالیت جنین شما بسیار کمتر از حد معمول است به پزشک خود مراجعه کنید تا ضربان قلب جنین و حرکات او را بررسی کند.

حس لگد زدن جنین شبیه چه چیزی است؟


زنان باردار حرکات جنین خود را مانند بال زدن پروانه، پریدن پلک چشم و حرکت غلت خوردن توصیف می‌کنند. در بارداری اول شاید گفتن اینکه جنین حرکت کرده یا خیر، سخت باشد. معمولاً مادران در بارداری‌های دوم و سوم خود، در تشخیص اولین حرکات جنین مهارت بیشتری دارند.در سه ماهه دوم و سوم بارداری، حرکات متمایزتر هستند و شما قادر خواهید بود تشخیص دهید که جنین لگد زده، مشت زده و یا با آرنج خود به شکم شما ضربه وارد کرده است.

آیا احساس نکردن حرکات جنین، خطرناک است؟


اگر هنوز به هفته 25 بارداری نرسیده‌اید و حرکات جنین را احساس نکرده‌اید و یا مطمئن نیستید که آنچه احساس کرده‌اید در واقع حرکت جنین است یا خیر، نگران نباشید. با پیشرفت رشد جنین، قادر خواهید بود حرکات او را بهتر تشخیص دهید و درک بهتری از الگوی حرکات جنین خود پیدا کنید. همچنین، ممکن است در طول روز متوجه شوید که جنین در چه ساعاتی بیشتر حرکت می‌کند. برخی جنین‌ها به طور طبیعی کمتر از دیگران حرکت می‌کنند و نیاز به نگرانی ندارند. همچنین، ممکن است حرکت نکردن جنین به معنای خواب بودن او باشد.

در صورتی که در هفته‌های پایانی بارداری، حرکات جنین کاهش یابد، نگران نباشید. در این زمان، جنین بزرگ‌تر شده و فضای کمتری برای حرکت کردن در اختیار دارد. با این حال، اگر جنین شروع به حرکت کردن به صورت منظم کرد و در یک دوره دو ساعته حداقل 10 حرکت را احساس نکردید و یا حرکات او به طور قابل‌توجهی کاهش یافت، لازم است به پزشک خود مراجعه کنید. این ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جنینی باشد که نیاز به بررسی و درمان دارند.

بنابراین، در هر صورت اگر نگرانی‌هایی درباره حرکات جنین خود دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی دریافت کنید.

روند زمانی حرکت جنین


در اینجا یک راهنما برای میزان معمول حرکات جنین، آورده شده است.

  • هفته 12: در این زمان جنین باید شروع به حرکت کند، اما به احتمال زیاد شما قادر به احساس این حرکات نخواهید بود زیرا جنین هنوز خیلی کوچک است.
  • هفته 16: در این زمان برخی زنان باردار حرکاتی کوچک مانند بال زدن پروانه را احساس خواهند کرد. ممکن است این حس، حرکت جنین نباشد و فقط عبور یک گاز در روده باشد.
  • هفته 20: در این مرحله از رشد جنین، ممکن است اولین حرکات واقعی جنین را که به آنها لگد زدن می‌گویند، احساس کنید.
  • هفته 24: در این زمان حرکات جنین خیلی بیشتر می‌شوند. همچنین ممکن است حالت‌های انقباضی کوچکی را احساس کنید که این‌ها سکسکه جنین هستند.
  • هفته 28: در این زمان در اغلب اوقات جنین حرکت می‌کند. ممکن است برخی از حرکات و ضربات او باعث سنگینی نفس شما بشود.
  • هفته 36: در این زمان، رحم به دلیل رشد جنین بسیار پر شده است و حرکات جنین باید کمی کمتر از قبل شده باشد. با این حال اگر متوجه شدید که حرکات معمولی جنین به طور قابل‌توجهی تغییر کرده است، به پزشک خود مراجعه کنید. شما باید در طول روز، حرکات هماهنگ و منظمی را احساس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *