جستجو
Close this search box.
دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » عوارض شایع در دوران بارداری
۷ دقیقه

عوارض شایع در دوران بارداری

آنچه می خوانید...

بارداری حس زیبایی است، اما برخی از عوارض جانبی آن می‌تواند بد، خجالت‌آور و آزاردهنده باشد. ما در مورد مشکلاتی از جمله حجم بیش از حد یا غیرمنتظره مایعات بدن، خارش، ورم و باد شکم صحبت می‌کنیم. اگر عوارض دوران بارداری آزاردهنده باشند، از پزشک خود درخواست کمک کنید. از این طریق می‌توانید برنامه‌ها و توصیه‌های موثری دریافت کنید و اطلاعاتی درباره‌ی اینکه چه زمانی بیماری‌هایی به ظاهر بی‌خطر ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک مشکل بارداری باشند، کسب نمایید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

برای کمک به مقابله با برخی از مشکلات و عوارض شایع دوران بارداری و انجام یک معاینه کامل و سپس دریافت راهنمایی برای رهایی از این عوارض می‌توانید به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

متخصص پس از بررسی دقیق از دلیل ایجاد مشکل اطمینان می‌یابد و در صورت وجود کمبود ماده مغذی خاص دارو و مکمل‌های لازم را برای بهبود علائم تجویز می‌کند. مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما از طریق شماره‌های تماس 021226839190212268381802177839463 می‌باشند.[/alert]

عوارض شایع در دوران بارداری


بیماری صبحگاهی

بیشتر زنان باردار در طول سه ماهه‌ی اول از استفراغ، تهوع و یا هر دو رنج می‌برند. علائم معمولاً در صبح بدتر هستند، اما می‌توانند در تمام طول روز نیز تداوم داشته باشند. تهوع معمولاً پس از حدود ۱۴ هفته به مقدار قابل ملاحظه‌ای برطرف می‌شود، اما در برخی زنان ممکن است تا لحظه‌ی زایمان باقی بماند. هیچ کس با اطمینان نمی‌داند که چه چیزی باعث حالت تهوع در دوران بارداری می‌شود اما ممکن است ناشی از هورمون‌ها، افزایش حس بویایی، حساسیت به بوها و یا حساس شدن معده باشد.

خارش پوست

احساس خارش چیز غیرعادی نیست، به خصوص با توجه به اینکه پوست برای تطبیق با بالا آمدن شکم و رشد سینه‌ها، کشیده می‌شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که شرایطی که معمولاً موجب نیاز به خارش بدن می‌شوند (خشکی پوست، اگزما، حساسیت غذایی) بیشتر از قبل بر شما تاثیر می‌گذارند. با این حال، خارش شدید می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مشکل بارداری باشد.

خون دماغ

بارداری می‌تواند باعث منبسط شدن رگ‌های خونی در بینی شود، در نتیحه افزایش جریان خون فشار بیشتری را بر رگ‌های ظریف‌تر وارد کرده و راحت‌تر موجب پارگی آنها می‌گردد.

متورم شدن اندام

داشتن ورم در طول بارداری تا یک حد مشخصی طبیعی است زیرا آب بیشتری در بدن ذخیره می‌شود. تغییرات در خون همچنین موجب می‌شود که مقدار از مایعات وارد بافت‌ها شوند. اما گاهی اوقات تورم می‌تواند نشانه‌ی یک عارضه‌ی خطرناک بارداری مانند پره‌اکلامپسی باشد.

عفونت قارچی

همیشه مقدار مشخصی قارچ در واژن وجود دارد. این قارچ زمانی که به سرعت رشد کند بطوری که سایر میکروارگانیسم‌های موجود را تحت‌الشعاع قرار دهد، تبدیل به یک مشکل می‌شود. اما در دوران بارداری میزان بالای استروژن رشد قارچ را آسان‌تر می‌کند.

کمر درد

کمر درد یکی ار عوارض خیلی شایع در بارداری است. درد معمولاً در قسمت پایین کمر، باسن و پایین پاها رخ می‌دهد. کمر درد می‌تواند به ویژه در سه ماهه‌ی آخر با ایستادن طولانی مدت یا بلند کردن اجسام و یا بد خوابیدن تشدید گردد. کمر درد خفیف می‌تواند در صورتی که ستون فقرات و لگن خود را در خلاف جهت یکدیگر بچرخانید، شدیدتر شود. میزان بالای پروژسترون در بدن در حین بارداری منجر به کشیده شدن و نرم شدن رباط‌های موجود در ناحیه لگن در هنگام آمده شدن برای زایمان گردد. رباط‌های اطراف ستون فقرات شل می‌شوند، در نتیجه فشار بیشتری بر کمر و باسن وارد می‌شود.

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات در طول دوران بارداری معمولاً در ران‌ها، ساق پا یا پایین پا رخ می‌دهد و معمولاً شامل یک درد شدید ناگهانی و سپس درد ثابت خفیف است. گرفتگی عضلات اغلب در سه ماهه سوم شایع بوده و بیشتر در شب رخ می‌دهد و باعث بیدار شدن شما می‌شود. این عقیده وجود دارد که گرفتگی عضلات ممکن است به دلیل پایین بودن میزان کلسیم یا منیزیم باشد، زیرا فرزند به خصوص از هفته بیستم بارداری به مقادیر زیادی از این مواد مغذی نیاز دارد. همچنین به اندازه‌ی کافی مایعات مصرف کنید،استفاده از مکمل‌ها نیز ممکن است مفید باشد.

سرگیجه یا غش

این حالت زمانی رخ می‌دهد که خیلی سریع از جای خود بلند شوید، به خصوص در آب و هوای گرم، پس از یک حمام آب گرم و یا در صورتی که برای مدت زمان طولانی ایستاده باشید. دلیل این اتفاق عدم رسیدن خون به مغز است، که معمولاً در اثر تجمع خون در پاها در حین ایستادن ایجاد می‌شود. همچنین در طول بارداری میزان تقاضای رحم برای خون بسیار بیشتر است. روش‌هایی موجود برای جلوگیری از سرگیجه نسبتاً ساده است: برای مدت زمان طولانی نایستید، در هوای گرم خود را خنک نگه دارید و از برخواستن ناگهانی پرهیز کنید. اگر دچار سرگیجه شدید، بنشینید و سر خود را بین زانوها قرار دهید و یا دراز بکشید و پاها را بالا نگه دارید.

فشار خون بالا

فشار خون معمولاً در معاینات پیش از زایمان کنترل می‌شود، بنابراین پزشک می‌تواند بر افزایش فشار خون نظارت کند. ممکن است فاقد علائم خاصی باشید و یا برعکس، علائم زیادی داشته باشید که برخی از آن‌ها شامل استفراغ، سردرد، اختلال بینایی و درد ناگهانی در زیر قفسه سینه می‌باشند. فشار خون بالا همچنین می‌تواند همراه با احتباس آب (تورم دستان، پاها و مچ پاها) رخ دهد، با اینکه فشار خون بالا می‌تواند در هر زمانی بروز پیدا کند، اما امکان وقوع آن در بارداری بسیار زیاد است. دلیل اینکه چرا باید فشار خون بالا به دقت کنترل شود این است که ممکن است نشانه‌ی مسمومیت بارداری باشد. اگر نگران این علائم هستید، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در صورتی که پیش از بارداری دچار فشار خون بالا بوده‌اید و یا از سردرد یا حالت تهوع مداوم رنج می‌برید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

تکرر ادرار

حتی پیش از اینکه بدانید باردار هستید، ممکن است متوجه شده باشید که تعداد دفعات ادرارتان بیشتر شده است. این یکی از اولین و شایع‌ترین علائم بارداری است، و احتمالاً تا زمان زایمان ادامه خواهد داشت. تغییرات هورمونی باعث افزایش سرعت جریان خون به کلیه‌ها شده و در نتیجه مثانه بیشتر پر می‌گردد. سپس رحم در حال رشد بر مثانه فشار وارد می‌کند.

ترشحات واژن

آنچه که متوجه آن می‌شوید احتمالاً لکوره است، یک ترشح بدون بو و شیری رنگ که گاهی اوقات پیش از حاملگی مشاهده می‌شود. در طول بارداری این ترشحات بیشتر می‌شوند که تا حدودی به دلیل افزایش تولید استروژن و افزایش جریان خون به ناحیه‌ی واژن است.

باد معده و نفخ

اگر آروغ می‌زنید و برای تسکین نفخ محبور می‌شوید که دکمه شلوار خود را باز کنید، تعجب نکنید. در طول بارداری میزان پروژسترون که هورمونی است که باعث شل شدن بافت‌های عضلات نرم در سرتاسر بدن از جمله دستگاه گوارش می‌گردد، افزایش می‌یابد. این امر موجب کند شدن فرایند هضم می‌شود که منجر به باد معده، نفخ و آروغ می‌گردد و بویژه پس از خوردن یک وعده غذایی مشکلاتی در شکم ایجاد می‌شود. همچنین این حالت در سوزش معده نیز نقش دارد.

خونریزی لثه

در طول بارداری، التهاب و حساسیت لثه‌ها که با نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن دچار خونریزی می‌شوند امری شایع است. این مشکل همچنین در اثر تغییر میزان هورمون‌ها نیز رخ می‌دهد زیرا موجب می‌شود که لثه‌ها بیشتر در برابر باکتری‌های موجود در پلاک دندان واکنش نشان دهند. این التهاب لثه‌ی ناشی از بارداری در حدود نیمی از زنان باردار مشاهده می‌شود.

یبوست

یبوست در بسیاری از زنان باردار رخ می‌دهد. یکی از دلایل آن افزایش هورمون پروژسترون است که موجب کاهش حرکت غذا از دستگاه گوارش می‌گردد. این مشکل ممکن است در طول بارداری در اثر فشار ناشی از رحم در حال رشد بر روی راست‌روده تشدید شود.

ترشح بیش از حد بزاق

برخی زنان احساس می‌کنند که در طول بارداری بیشتر از قبل بزاق ایجاد می‌کنند، بویژه زمانی که حالت تهوع دارند. درصد کمی از زنان به حدی بزاق ترشح می‌کنند که گهگاه باید آب دهان خود را به بیرون تف کنند.

بواسیر

بواسیر عروق خونی موجود در ناحیه مقعد هستند که به طور غیر طبیعی متورم شده‌اند. این عروق ممکن است صرفاً همرا با خارش و یا دردناک باشند، و گاهی اوقات بخصوص در حین اجابت مزاج حتی منجر به خونریزی میشوند. برخی زنان وقتی برای اولین بار باردار می‌شوند دچار بواسیر خواهند شد. اگر پیش از بارداری مبتلا به آن بوده‌اید، احتمال ابتلا به آن پس از بارداری نیز بسیار افزایش می‌یابد.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR