دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » عوارض رنگ کردن مو در بارداری
۷ دقیقه

عوارض رنگ کردن مو در بارداری

آنچه می خوانید...

بارداری می‌تواند مانند نوعی تجربه‌ی خروج از بدن باشد. بدن همراه با رشد جنین دچار تغییرات متعددی می‌شود. ممکن است دچار اضافه وزن شوید و یا به صورت اتفاقی میل شدیدی به برخی غذاها داشته باشید. همچنین ممکن است سوزش معده گرگرفتگی، ورم مچ پا  وخستگی را نیز تجربه کنید.

ممکن است همیشه از این تغییراتی که در بدنتان ایجاد می‌شود احساس خوبی نداشته باشید. شما قادر به کنترل وقوع تغییرات فیزیکی نخواهید بود. اما یکی از مواردی که می‌توانید روی آن کنترل داشته باشید رنگ موهایتان است. رنگ موی جدید و تازه می‌تواند خلق و خوی شما را باز کند. اما ممکن است در زمان بارداری از استفاده از رنگ مو هراس داشته باشید. بسیاری از رنگ موها حاوی مواد شیمیایی هستند بنابراین ممکن است نگران باشید که جنین در معرض مواد سمی قرار گیرد. نگرانی‌هایتان به جا است. خوشبختانه اطلاعات زیادی در دسترس است که به شما برای تصمیم‌گیری راجع به اینکه استفاده از رنگ مو در دوران بارداری بی خطر است یا خیر کمک می‌کند.

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری بی‌خطر است؟


به عنوان یک زن باردار می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی را در مورد چگونگی داشتن بارداری سالم و بی خطر دریافت ‌کنید. هر کاری که انجام می‌دهید یا هر چیزی که می‌خورید می‌تواند بر روی نوزاد تاثیر بگذارد. به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض میزان زیاد سرب در دوران بارداری می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی مانند زایمان زودرس، وزن کم جنین هنگام تولد و سقط جنین شود. و در صورت خوردن زیاد ماهی با میزان جیوه‌ی بالا در دوران بارداری، ممکن است کودک شما دچار مشکلات سیستم عصبی باشد.

حتی اگر از اهمیت محدودیت قرارگیری در معرض این نوع سموم در دوران بارداری آگاه باشید، ممکن است بخواهید بدانید که آیا این توصیه‌ها برای رنگ مو نیز صادق است یا خیر. خبر خوب این است که رنگ مو، حاوی سموم خطرناک نیست، بنابراین استفاده از رنگ مو در دوران بارداری بی‌خطر است. این حقیقت در مورد انتخاب رنگ موی نیمه دائمی یا دائمی صدق می‌کند. در طول رنگ کردن مو مقدار کمی از رنگ مو می‌تواند بر روی پوست تماس پیدا کند. با اینکه رنگ ممکن است با پوست سر یا پیشانی تماس پیدا کند، اما در واقع تنها مقدار کمی از مواد شیمیایی در پوست شما جذب می‌شود. این مقدار بسیار کم است بنابراین بعید است که مواد شیمیایی اثر سوئی بر رشد بدن جنین داشته باشد.

مشکلات احتمالی برای جنین


رنگ کردن مو در دوران بارداری می‌تواند در صورت استفاده مکرر به عوارض جدی منجر شود. استفاده از آن در هنگام تقسیمات اصلی سلولی و ایجاد شبکه‌های عصبی جنین سبب نقص جنین خواهد شد. همچنین ممکن است سبب ایجاد آلرژی و مشکلات پوستی و یا در جینن گردد.

زمان مناسب برای رنگ کردن مو در بارداری


در دوران بارداری مو با سرعت بیشتری رشد می‌کند بنابراین ممکن است در طول این 9 ماه بیشتر به ریشه‌گیری موهای خود نیاز داشته باشید. برای به حداقل رساندن آسیب به جنین در حال رشد برخی از کارشناسان رنگ کردن مو در 12 هفته اول بارداری را توصیه نمی‌کنند. برای رنگ کردن موهای خود باید تا سه ماهه دوم صبر کنید. رشد سریع موها در سه ماه‌ی اول صورت می‌گیرد. ایجاد یک محیط محافظتی و ایمن برای کودک در طول این زمان بسیار مهم است.

چگونه بطور بی‌خطر موهای خود را رنگ کنیم؟


به طور کلی رنگ کردن مو در دوران بارداری بی‌خطر است. اما با این وجود همچنان باید اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن آسیب به جنین در پیش بگیرید.

انتخاب روش‌های دیگر برای رنگ کردن مو

اگر نگران اثرات احتمالی مضر در اثر رنگ مو هستید روش‌های ملایم‌تری را برای به حداقل رساندن قرارگیری در معرض مواد شیمیایی انتخاب کنید.  به جای رنگ کردن کل مو، از آرایشگر خود بخواهید به منظور جلوگیری از تماس مستقیم رنگ با پوست سر از هایلایت یا مش استفاده کند.

انتخاب رنگ موی بی‌خطر

رنگ موهای دائمی ممکن است بهترین نتایج را ارائه دهند اما تنها گزینه برای رنگ کردن مو نمی‌باشند. برای یک روش بی‌خطرتر در دوران بارداری، رنگ موی نیمه دائمی بدون سفید کننده یا آمونیاک انتخاب نمایید. رنگ نیمه دائمی ممکن است به اندازه‌ی رنگ موی دائمی ماندگار باشد اما می‌تواند میزان قرارگیری در معرض مواد شیمیایی و سمی را کاهش دهد. این امر می‌تواند در حین بارداری باعث آرامش خاطر شود. سایر روش‌های بی‌خطر شامل رنگ موهای تیه شده از سبزیجات طبیعی و حنا می‌باشند.

پوشش و تهویه مناسب

اگر در یک سالن هستید، درخواست کنید که در یک منطقه با تهویه مناسب بنشینید. اگر در خانه هستید پنجره را باز کنید به طوری که هوای تازه تنفس کنید نه گازهای سمی. هنگام مالیدن رنگ مو بر روی موها همیشه از دستکش استفاده کنید و پیراهن آستین بلند بپوشید. دستورالعمل‌های شرکت سازنده را رعایت کنید و مطمئن شوید که پس از اتمام کار سرتان بطور کامل شسته شده است.

در صورت امکان ابتدا بر روی یک رشته مو تست کنید

به خاطر داشته باشید که تغییرات هورمونی می‌توانند بر واکنش موها نسبت به رنگ تاثیر بگذارند، بنابراین ممکن است آنچه که انتظار دارید حاصل نشود. پیش از استفاده از رنگ مو بر روی کل سر، بر روی یک رشته مو تست کنید تا رنگ دیگری ایجاد نشود (مگر اینکه همان رنگی باشد که می‌خواهید).

راه های دیگر برای کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

انتخاب یک رنگ موی ملایم و بی‌خطر روشی برای محافظت از کودک در برابر مواد شیمیایی است. همچنین باید اقدامات احتیاطی را در هنگام استفاده از رنگ انجام دهید. رنگ مو می تواند گازهای سمی ایجاد کند. پوشیدن دستکش هنگام استفاده از رنگ مو مهم است. این اقدامات میزان تماس مواد شیمیایی با پوست و جذب آنها را کاهش می‌دهد.

دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید و بیش از حد لازم مواد شیمیایی را روی سر نگه ندارید. پس از اتمام رنگ مو برای از بین بردن هر گونه اثر رنگ مو از روی پوست، سر و پیشانی خود را بشویید. اگر آرایشگر هستید محدود کردن قرارگیری در معرض مواد شیمیایی مشکل است. اما از آنجایی که قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد سفیدکننده و مواد سمی می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد، باید هنگام استفاده از مواد شیمیایی بیشتر مراقب باشید.

آرایشگران باید اقدامات احتیاطی زیر را در دوران بارداری رعایت کنند:

  • بطور مکرر دستکش‌های محافظ را تعویض کنید.
  • در اطراف محل کار غذا نخورید.
  • در هنگام استفاده از مواد شیمیایی ماسک بزنید.
  • هر گونه اثر رنگ مو بر روی پوست خود را بشویید

نتیجه‌گیری


اگر تغییر رنگ موها ظاهر شما را زیبا کرده و اعتماد به نفستان را افزایش می‌دهد، برای تعیین بهترین گزینه برای خود با یک متخصص مشورت کنید. هیچ مطالعه قطعی در مورد پیامدهای بهداشتی رنگ کردن مو در دوران بارداری وجود ندارد. با اینکه مطالعات هیچ منعی را نشان نمی‌دهند، اما بدین معنی نمی‌باشد که این مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مو بدون خطر برای سلامتی هستند. رنگ کردن مو باید یکی از فعالیت‌های با کمترین اولویت برای زنان باردار باشد زیرا موارد مهم‌تری هستند که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند از جمله انتخاب نام فرزند، خرید لوازم کودک، شرکت در کلاس‌های زایمان و غیره. اما اگر رنگ کردن مو در حاملگی برای شما بسیار ضروری باشد، ابتدا رنگ را بر روی چند رشته مو تست کنید تا مطمئن شوید که رنگی که می‌خواهید است. تغییرات هورمونی در حین بارداری می‌توانند بر واکنش موها به رنگ تاثیر بگذارند.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

یک پاسخ
  1. سلام من ماه دوم بارداری هستم وتوعقدحامله شدم چن روز دیگه عروسیمه بایدحتماموهامورنگ کنم چیکارکنم که کمترین تاثیرو روی جنین داشته باشه خیلی استرس دارم اصلاتوآرایشگاه چن ساعت بمونم ممکنه خطرداشته باشه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR