صفحه اصلی » بارداری و زایمان » عوارض رنگ کردن مو در بارداری

عوارض رنگ کردن مو در بارداری

آنچه می خوانید...

بارداری می‌تواند مانند نوعی تجربه‌ی خروج از بدن باشد. بدن همراه با رشد جنین دچار تغییرات متعددی می‌شود. ممکن است دچار اضافه وزن شوید و یا به صورت اتفاقی میل شدیدی به برخی غذاها داشته باشید. همچنین ممکن است سوزش معده گرگرفتگی، ورم مچ پا  وخستگی را نیز تجربه کنید.

ممکن است همیشه از این تغییراتی که در بدنتان ایجاد می‌شود احساس خوبی نداشته باشید. شما قادر به کنترل وقوع تغییرات فیزیکی نخواهید بود. اما یکی از مواردی که می‌توانید روی آن کنترل داشته باشید رنگ موهایتان است. رنگ موی جدید و تازه می‌تواند خلق و خوی شما را باز کند. اما ممکن است در زمان بارداری از استفاده از رنگ مو هراس داشته باشید. بسیاری از رنگ موها حاوی مواد شیمیایی هستند بنابراین ممکن است نگران باشید که جنین در معرض مواد سمی قرار گیرد. نگرانی‌هایتان به جا است. خوشبختانه اطلاعات زیادی در دسترس است که به شما برای تصمیم‌گیری راجع به اینکه استفاده از رنگ مو در دوران بارداری بی خطر است یا خیر کمک می‌کند.

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری بی‌خطر است؟


همانطور که یک زن باردار، شما به دنبال اطلاعات و راهنمایی‌هایی هستید تا بارداری سالم و بی‌خطری را تجربه کنید. هر کاری که انجام می‌دهید و هر چیزی که می‌خورید می‌تواند بر روی سلامتی نوزاد تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض سرب در دوران بارداری ممکن است به ایجاد مشکلاتی مانند زایمان زودرس، وزن کم جنین هنگام تولد و حتی سقط جنین منجر شود. همچنین، مصرف زیاد ماهی حاوی مقادیر بالای جیوه در دوران بارداری می‌تواند به مشکلات سیستم عصبی کودکان منجر شود.

اگرچه اهمیت محدودیت قرار گرفتن در معرض این نوع سموم در دوران بارداری را می‌دانید، احتمالاً از این نظر هم دارای سوالاتی هستید که آیا استفاده از رنگ مو در این دوره ایمن است یا خیر. خبر خوب این است که رنگ مو حاوی سموم خطرناک نیست و از این رو، استفاده از رنگ مو در دوران بارداری بی‌خطر است. این حقیقت برای هر دو نوع رنگ موی نیمه دائمی و دائمی صدق می‌کند. در طول رنگ کردن مو، ممکن است مقدار کمی از رنگ مو بر روی پوست تماس پیدا کند. اما این مقدار بسیار کمی از مواد شیمیایی در واقعیت به پوست جذب می‌شود و بنابراین بسیار احتمالاً تاثیر چندانی بر رشد بدن جنین ندارد.

مشکلات احتمالی برای جنین


رنگ کردن مو در دوران بارداری می‌تواند در صورت استفاده مکرر به عوارض جدی منجر شود. استفاده از آن در هنگام تقسیمات اصلی سلولی و ایجاد شبکه‌های عصبی جنین سبب نقص جنین خواهد شد. همچنین ممکن است سبب ایجاد آلرژی و مشکلات پوستی و یا در جینن گردد.

زمان مناسب برای رنگ کردن مو در بارداری


در دوران بارداری مو با سرعت بیشتری رشد می‌کند بنابراین ممکن است در طول این 9 ماه بیشتر به ریشه‌گیری موهای خود نیاز داشته باشید. برای به حداقل رساندن آسیب به جنین در حال رشد برخی از کارشناسان رنگ کردن مو در 12 هفته اول بارداری را توصیه نمی‌کنند. برای رنگ کردن موهای خود باید تا سه ماهه دوم صبر کنید. رشد سریع موها در سه ماه‌ی اول صورت می‌گیرد. ایجاد یک محیط محافظتی و ایمن برای کودک در طول این زمان بسیار مهم است.

چگونه بطور بی‌خطر موهای خود را رنگ کنیم؟


به طور کلی رنگ کردن مو در دوران بارداری بی‌خطر است. اما با این وجود همچنان باید اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن آسیب به جنین در پیش بگیرید.

انتخاب روش‌های دیگر برای رنگ کردن مو

اگر نگران اثرات احتمالی مضر در اثر رنگ مو هستید روش‌های ملایم‌تری را برای به حداقل رساندن قرارگیری در معرض مواد شیمیایی انتخاب کنید.  به جای رنگ کردن کل مو، از آرایشگر خود بخواهید به منظور جلوگیری از تماس مستقیم رنگ با پوست سر از هایلایت یا مش استفاده کند.

انتخاب رنگ موی بی‌خطر

رنگ آمیزی موهای دائمی ممکن است نتایج بهتری نسبت به رنگ آمیزی موهای دیگر ارائه دهد، اما تنها گزینه مناسب برای رنگ کردن موها در دوران بارداری نیست. برای استفاده از یک روش کمتر خطرناک، می‌توانید به جای رنگ موهای دائمی، از رنگ موهای نیمه دائمی بدون حاوی سفیدکننده یا آمونیاک استفاده کنید. این نوع رنگ مو ممکن است ماندگاری مشابهی با رنگ موهای دائمی داشته باشد، اما می‌تواند میزان تماس با مواد شیمیایی و سمی را کاهش دهد. این موضوع می‌تواند در دوران بارداری به شما آرامش بخش باشد. روش‌های دیگری که می‌توانید بدون نگرانی استفاده کنید شامل رنگ موهای تیه شده از مواد طبیعی مانند سبزیجات و حنا می‌باشند.

پوشش و تهویه مناسب

اگر در یک سالن زیبایی هستید، درخواست کنید که در یک منطقه با تهویه مناسب قرار بگیرید. اگر در خانه هستید، مطمئن شوید که پنجره‌ها باز هستند تا هوای تازه بتواند وارد شود و از تماس با گازهای سمی جلوگیری شود. هنگام استفاده از رنگ مو، همیشه از دستکش استفاده کنید و پیراهنی با آستین بلند بپوشید. همچنین دستورالعمل‌های شرکت سازنده را رعایت کرده و مطمئن شوید که موهای خود را بعد از استفاده از رنگ به طور کامل شسته اید.

در صورت امکان ابتدا بر روی یک رشته مو تست کنید

به خاطر داشته باشید که تغییرات هورمونی می‌توانند بر واکنش موها نسبت به رنگ تاثیر بگذارند، بنابراین ممکن است آنچه که انتظار دارید حاصل نشود. پیش از استفاده از رنگ مو بر روی کل سر، بر روی یک رشته مو تست کنید تا رنگ دیگری ایجاد نشود (مگر اینکه همان رنگی باشد که می‌خواهید).

راه های دیگر برای کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

انتخاب رنگ موی ملایم و بی‌خطر یک روش موثر برای محافظت از کودکان در برابر مواد شیمیایی است. اما باید هنگام استفاده از رنگ مو اقدامات احتیاطی لازم را انجام داد. استفاده از رنگ مو ممکن است منجر به ایجاد گازهای سمی شود، بنابراین پوشیدن دستکش در هنگام استفاده از رنگ مو بسیار مهم است. این اقدام می‌تواند میزان تماس مواد شیمیایی با پوست و جذب آنها را کاهش دهد.

بهتر است دستورالعمل‌ها را با دقت مطالعه کرده و مواد شیمیایی را بیش از حد لازم روی سر نگه ندارید. پس از استفاده از رنگ مو، برای حذف هر گونه اثر رنگ مو از روی پوست، سر و پیشانی خود را بشویید. اگر شما یک آرایشگر هستید، ممکن است محدودیت در تماس با مواد شیمیایی را تجربه کنید. اما باید به خاطر داشت که قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد سفیدکننده و مواد سمی می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد، بنابراین باید هنگام استفاده از مواد شیمیایی بسیار مراقب باشید.

آرایشگران باید در دوران بارداری اقدامات احتیاطی زیر را رعایت کنند:

  • به طور مکرر دستکش‌های محافظ را تعویض کنند.
  • در اطراف محل کار غذا نخورند.
  • در هنگام استفاده از مواد شیمیایی ماسک بزنند.
  • هر گونه اثر رنگ مو بر روی پوست خود را بشویید.

نتیجه‌گیری


اگر تغییر رنگ موها ظاهر شما را زیبا کرده و اعتماد به نفستان را افزایش می‌دهد، برای تعیین بهترین گزینه برای خود با یک متخصص مشورت کنید. هیچ مطالعه قطعی در مورد پیامدهای بهداشتی رنگ کردن مو در دوران بارداری وجود ندارد. با اینکه مطالعات هیچ منعی را نشان نمی‌دهند، اما بدین معنی نمی‌باشد که این مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مو بدون خطر برای سلامتی هستند. رنگ کردن مو باید یکی از فعالیت‌های با کمترین اولویت برای زنان باردار باشد زیرا موارد مهم‌تری هستند که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند از جمله انتخاب نام فرزند، خرید لوازم کودک، شرکت در کلاس‌های زایمان و غیره. اما اگر رنگ کردن مو در حاملگی برای شما بسیار ضروری باشد، ابتدا رنگ را بر روی چند رشته مو تست کنید تا مطمئن شوید که رنگی که می‌خواهید است. تغییرات هورمونی در حین بارداری می‌توانند بر واکنش موها به رنگ تاثیر بگذارند.

یک پاسخ

  1. سلام من ماه دوم بارداری هستم وتوعقدحامله شدم چن روز دیگه عروسیمه بایدحتماموهامورنگ کنم چیکارکنم که کمترین تاثیرو روی جنین داشته باشه خیلی استرس دارم اصلاتوآرایشگاه چن ساعت بمونم ممکنه خطرداشته باشه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *