زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...

یکی از رایج ترین عفونت های مقاربتی که هم خانم ها و هم آقایان به آن مبتلا می شوند زگیل تناسلی می باشد. این مشکل می تواند همراه با علائم مختلفی باشد که  پزشک متخصص با مشاهده علائم، این عارضه را تشخیص می دهد. در صورت وجود زگیل تناسلی حتما می بایست آن را درمان کرد چرا که عدم درمان به موقع می تواند در خانم ها منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص علائم این بیماری، راه های تشخیص، درمان بیماری و بسیاری از موارد دیگر برای شما صحبت کنیم پس پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی به ضایعات کوچکی گفته می‌شود که معمولاً به رنگ پوست هستند، اما گاهی اوقات به رنگ تیره یا صورتی نیز دیده می‌شوند. این ضایعات معمولاً در نواحی مختلفی از بدن ایجاد می‌شوند، از جمله ولو، لابیا، واژن، آلت تناسلی، داخل و یا اطراف مقعد. به دلیل شیوع HPV و زگیل تناسلی امروزه، هر فردی که با چنین ضایعاتی در این نواحی روبرو می‌شود، در ابتدا به وجود زگیل تناسلی مشکوک می‌شود.

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • وجود توده‌های کوچک گوشتی به رنگ قهوه ای
 • ایجاد چندین زگیل تناسلی در کنار یکدیگر که از لحاظ ظاهری شبیه به گل گلم هستند
 • ایجاد خارش و ناراحتی در ناحیه زگیل تناسلی
 • خونریزی در زمان مقاربت

علاوه بر این، زگیل تناسلی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و به صورت پنهان روی پوست ایجاد شود. در این صورت، تشخیص آن توسط متخصصان زنان در زمان انجام چکاپ های دوره ای انجام می‌شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ممکن است از طریق راه های مختلفی انتقال داده شود ولی به طور معمول رابطه جنسی یکی از متداول ترین راه های انتقال محسوب می شود علاوه بر آن روش های دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
 • داشتن رابطه های جنسی متعدد
 • مبتلا بودن به عفونت های مقاربتی
 • داشتن رابط جنسی با فردی که آلوده است.
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن
 
 

آیا هر گونه ضایعه در ناحیه تناسلی دلیل بر وجود زگیل تناسلی است ؟

دکتر فاطمه سمامی بیان می‌کنند که تعداد زیادی از افراد به دلیل شک و ترس از زگیل‌های تناسلی به مطب مراجعه می‌کنند. این افراد اغلب در زمان مراجعه به مطب با استرس و نگرانی زیادی روبرو می‌شوند و احساس می‌کنند که ممکن است مبتلا به زگیل تناسلی باشند.

باید به این افراد توضیح داد که این تصور کاملا اشتباه است. زیرا ما انواع مختلف ضایعات ویروسی، بیماری‌های پوستی و برخی بیماری‌های عفونی دیگری داریم که می‌توانند سبب بروز ضایعات در این ناحیه شوند. تنها یک متخصص زنان می‌تواند تشخیص دهد که آیا ضایعه ایجاد شده زگیل تناسلی است یا خیر.

تشخیص زگیل تناسلی

از آنجا که برای تشخیص زگیل تناسلی تست خاصی وجود ندارد، بعضی اوقات حتی پزشک هم نمی‌تواند به طور قطع تصمیم بگیرد که آیا این ضایعه زگیل تناسلی است یا خیر. در این موارد، پزشک متخصص با استفاده از بیوپسی یا نمونه‌برداری از ضایعه، برای تشخیص کمک می‌گیرد. البته، نمونه‌برداری یا بیوپسی ممکن است حتی در مواردی که متخصص زنان تشخیص به زگیل تناسلی می‌دهد، تجویز گردد. زیرا ممکن است پزشک شک کند که شاید در کنار زگیل تناسلی، یک سرطان در ناحیه تناسلی وجود داشته باشد و انجام بیوپسی می‌تواند در تشخیص قطعی بسیار کمک‌کننده باشد.

لازم به ذکر است که انجام بیوپسی به مواردی همچون ایمنی شخص و شرایط بیمار بستگی دارد و تنها ظاهر ضایعه نمی‌تواند تعیین‌کننده انجام بیوپسی باشد.

 
 

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸،۲۲۶۸۳۹۱۹ ، ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

روش های درمان زگیل تناسلی

باید چند نکته را در خصوص درمان این عارضه بیان نمود تا بیماران عزیز اطلاعات کافی در خصوص بیماری بدانند از انواع روش های درمان زگیل تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- متخصص زنان در باره این ضایعه این گونه بیان می کند که ممکن است به خودی خود و طبیعی از بین بروند. ولی از آن جایی که بسیاری از این زگیل های تناسلی ممکن است در طول زمان بزرگ تر شوند و یا تعداد این زگیل های خیلی بیشتر شود، درمان در این مراحل کمی سخت خواهد شد. همچنین از نظر روحی و روانی خیلی از مواقع بیمار را درگیر خواهد کرد. به هیچ عنوان متخصص زنان به بیمار نمی گوید که درمان لازم ندارید و این بیماری به طور طبیعی بهبود پیدا می کند. زیرا ممکن است بیماری خوب نشود و پیشرفت داشته باشد و در آن زمان است که درمان زگیل تناسلی سخت تر خواهد شد.

2- بیماران باید مطلع باشند که ممکن است زگیل تناسلی در مرحله ای باشد که نیاز به درمان های متعدد و زیادی داشته باشد. درمان های جراحی که مانند کوتراست که متخصص زنان می تواند در همان جلسه اول درمان، تمامی ضایعات را از بین برد.
ولی ممکن است این ویروس در مرحله نهفته باشد . به خاطر همین زمانی که ضایعه در حال از بین رفتن است، هنوز برخی از سلول های ویروس HPV تظاهر بالینی ندارند و به طور کامل درمان نشده اند.
به همین دلیل چند ماه بعد از درمان اولیه ممکن است با یک سری از زگیل های جدیدی مواجه شوید.
پس یک متخصص زنان خوب این گونه بیان می کند که گاهی اوقات درمان در چندین مرحله ممکن است انجام شود.
3- متخصص زنان برای درمان زگیل تناسلی، درمان هایی که تجویز می کنند، درمان های دارویی و درمان های جراحی است.

درمان های دارویی: معمولا یک سری پماد ها و یا محلول هایی هستند که توسط متخصص زنان تجویز می شوند.

درمان های جراحی: به صورت کرایو، کوتر و یا لیزر درمانی است.
هیچ شواهد و یا مدارکی وجود ندارد که بیان کند، که کدام روش درمانی بردیگری ارجح تر و یا موثر است و بیشترین تاثیرگذاری را دارد و یا میزان عود زگیل ها با هر یک روش درمانی کمتر می شود.
به همین دلیل این که درمان زگیل های تناسلی چگونه انتخاب شود، بستگی به اولویت بیمار دارد به طور مثال بسیاری از بیماران نمی توانند درمان طولانی مدت دارویی را تحمل کنند. یا بستگی به هزینه ای دارد که بیمار می تواند و یا می خواهد انجام دهد.

 
 

برخی از مواردی که در انتخاب روش درمانی مهم است :

 •  روش درمانی موجود
 • تعداد ضایعه
 • حجم و بزرگی آن
 • محل ضایعه

بسیاری از مواقع متخصص زنان در شمال تهران، درمان های دارویی را در مرحله اول درمان انتخاب می کند. که بعد از مشاهده نتایج این روش درمانی و عدم درمان زگیل تناسلی است که درمان جراحی انتخاب می شود. ولی در کل انتخاب نوع درمان بستگی به موارد اشاره شده دارد.

4- بیمارانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، از متخصص زنان می پرسند که آیا همسرشان هم نیاز به درمان دارد یا خیر؟ اگر همسر ضایعه مشخصی داشته باشد، بله حتما نیاز به درمان های تخصصی دارند. تا درمان بیمار هم درمان کامل تری شود. اگر همسر بیمار ضایعه آشکاری نداشته باشد، از آن جایی که درمان در بسیاری از مواقع به طور کامل انجام نمی شود و ویروس بسیار شایع است، تست های تشخیصی در آقایان در بسیاری از مواقع پاسخ گو نیست، در صورتی که همسر بیمار دارای علائم بیماری زگیل تناسلی نباشد، درمانی برای مرد در نظر گرفته نمی شود.

5- نکته بسیار مهمی که دکتر سمامی در خصوص درمان زگیل تناسلی به بیماران اطلاع می دهند این است که چون بیماری زگیل تناسلی یک بیماری منتقل از راه جنسی است، به همین دلیل بسیاری از مواقع، لازم و یا بهتر است که مابقی ویروس ها و بیماری ها نیز چک شود. هم برای بیمار و هم برای همسر بیمار این بررسی ها لازم است.

6- بسیاری از مواقع قبل از درمان، افراد نیاز دارند تا بیوپسی انجام دهند.

خلاصه مطلب

در آخر به عنوان خلاصه ای از مطلب می توان گفت ،در صورت مشاهده هر گونه ضایعه  بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید.  تمام ضایعات  ناحیه تناسلی صرفا دلیل قطعی برای ابتلا به زگیل تناسلی نمی باشد، تنها لازم است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید  تا   بهترین راه درمان را بنا بر  تشخیص  خود در نظر بگیرد .

 
 
 

سوالات متداول شما در مورد زگیل تناسلی

 

 

2 پاسخ

 1. سلام دکتر خسته نباشید من رابطه جنسی نداشتم دخترم ولی نزدیک ۹ ماه هست متوجه شدم یک دانه خیلی کوچک دربالای لابیلا واژنم هست خونریزی و خارش و بوی بد نداره اما هر ازگاهی کمی احساس درد در آن ناحیه بوجود آیا زگیل هست؟ مخصوصا موقعی که ازنوار بهداشتی استفاده میکنم کمی اذیت میشوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *