صفحه اصلی » بارداری و زایمان » درمان ناباروری و تعیین جنسیت با iui

درمان ناباروری و تعیین جنسیت با iui

آنچه می خوانید...

تلقیح داخل رحمی IUI یک روش کمک باروری است که اسپرم ها مستقیماً در رحم یک زن قرار می گیرند که در بسیاری از موارد نتایج خوبی به همراه دارد .

نحوه انجام iui

در روش تلقیح داخل رحمی (IUI)، ابتدا نمونه‌ای از اسپرم مرد گرفته می‌شود و در آزمایشگاه به شرایط مناسب آماده می‌شود؛ به این صورت که اسپرم‌ها شستشو داده شده و اسپرم‌های مناسب تفکیک می‌شوند. سپس اسپرم‌های مناسب در داخل رحم زن قرار می‌گیرند تا اسپرم‌ها تخمک را ملاقات کرده و لقاح صورت گیرد. کل پروسه درمانی بیشتر از 5 دقیقه به طول نمی‌انجامد.

در چه مواردیIUI انجام می شود ؟

  • در مواردی که علت نازایی مشخص نباشد و بیمار تحت چندین دوره درمانی قرار گرفته ولی درمان ناباروری صورت نگرفته است.
  • در صورتی که سوراخ دهانه رحم تنگ باشد.
  • در مواردی که نزدیکی نمی‌تواند صورت بگیرد.
  • در صورتی که انزال به سختی انجام می‌شود.
  • تعداد اسپرم پایین باشد.
  • در صورتی که بیمار واژینیسموس دارد.
  • در صورتی که خانم تخمک گذاری ندارد؛ در این صورت، IUI به همراه داروهای تحریک تخمک گذاری، احتمال تخمک گذاری را افزایش می‌دهد.

تعیین جنسیت با iui

در مواردی نیز با روش iui می توان جنسیت جنین را تعیین کرد .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

درصد موفقیت iui چقدر است؟

هر زوج نسبت به روش تلقیح داخل رحمی (IUI) واکنش‌های متفاوتی دارند و پیش‌بینی موفقیت آن دشوار است. تعدادی عامل می‌تواند بر نتیجه این روش تأثیر بگذارد، از جمله:

  • سن: میزان بارداری با استفاده از روش IUI بسته به علت‌های نازایی متفاوت است. میزان موفقیت در زنان بالای 40 سال و زنانی که پس از سه دوره IUI باردار نشده‌اند، کاهش می‌یابد. برای بررسی میزان موفقیت خود، بهتر است با متخصص زنان خود مشورت کنید تا ببینید آیا این روش گزینه مناسبی برای شما است یا خیر؟
  • تشخیص نازایی زمینه‌ای
  • استفاده از داروهای باروری

آیا iui عوارض دارد ؟

تاکنون هیچ عارضه‌ای برای درمان با IUI گزارش نشده است. در واقع، فقط ممکن است در لحظه انجام روش کرامپ لگنی ایجاد شود و بیمار ممکن است ترشحات خونی مشاهده کند. این عوارض معمولاً در کوتاه مدت برطرف می‌شوند. اما در صورتی که این عوارض ادامه یابد یا شدید باشد، حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید.

در هنگام انجام مراحل iui چه چیزی را باید انتظار داشته باشید؟

روش تلقیح داخل رحمی (IUI) یک روش درمانی نسبتاً بدون درد و غیر تهاجمی است و در آنچه “چرخه طبیعی” نامیده می‌شود انجام می‌شود، به این معنی که هیچ دارویی به بیمار داده نمی‌شود. در این روش، زن به طور طبیعی تخمک گذاری می‌کند و اسپرم‌ها را در زمان تخمک گذاری در مجاورت تخمک‌ها قرار می‌دهند. البته در این روش تحریک تخمک گذاری نیز انجام می‌شود. داروهایی مانند کلومیفن سیترات (کلومید)، hCG (گونادوتروپین کوریونی انسان) و FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) ممکن است برای تحریک تخمدان‌ها به بلوغ و آزاد کردن یک تخمک یا چندین تخمک استفاده شود. تخمک گذاری با بیش از یک تخمک معمولاً احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

با توجه به کم خطر بودن، تلقیح داخل رحمی یک گزینه عالی برای بسیاری از خانم‌ها یا زوج‌هایی است که سعی در باروری دارند. اگر در تصمیم‌گیری مشکل دارید یا در مورد گزینه‌های خود برای بارداری سؤال دارید، با یک متخصص باروری صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند برای تعیین بهترین روش برای رسیدن به بارداری کمک کند و IUI ممکن است یک مسیر مؤثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *