دکترفاطمه سمامی » خدمات زیبایی و جوانسازی زنان » علت انجام لابیاپلاستی بعد از زایمان
۶ دقیقه
جراحی لابیاپلاستی بعد از زایمان

علت انجام لابیاپلاستی بعد از زایمان

آنچه می خوانید...

اکثر جراحان زیبایی زنان به افرادی که می خواهند این عمل زیبایی را بر روی لابیاها انجام دهند، این نکته را متذکر می شوند، که به دلیل خونریزی واژینال بعد از زایمان ترجیح داده می شود تا انجام جراحی زیبایی زنان به طور همزمان صورت نگیرد چرا که ممکن است برای مادر عوارضی را به همراه داشته باشد. زیرا در این دوران و به دلیل خونریزی ها، هم احتمال عفونت جراحی بالا می رود و هم احتمال جوش خوردن بخیه ها پایین می آید. همچنین در زمان زایمان طبیعی، ناحیه تناسلی و لابیا ها ممکن است فرم و شکل واقعی خود را نداشته و برای رسیدن به فرم قبلی خود نیاز به زمان داشته باشد. همچنین به مرور زمان و بعد از زایمان تیرگی های این ناحیه بهتر شود و در بسیاری از مواقع، از تورم و افتادگی ناحیه تناسلی کاسته می شود.

انجام جراحی لابیاپلاستی بعد از زایمان

به همین دلیل بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران، توصیه می کند که همزمان با زایمان (طبیعی و سزارین) اعمال جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، پرینورافی، عمل جراحی افتادگی انجام نشود.
باید به بیمار زمان داده شود تا ناحیه تناسلی و واژن به فرم طبیعی و قبلی خود باز گردد. که بهتر است بین 6 هفته الی 6 ماه (برای جراحی های ناحیه واژینال) از زایمان گذشته باشد.

امکان انجام لابیاپلاستی بین یک الی دو ماه بعد از زایمان وجود دارد ولی اعمال جراحی مانند افتادگی و پارگی بهتر است بعد از گذشت 6 ماه از جراحی انجام داد.

به طور کلی بهتر است که این جراحی ها به طور همزمان انجام نشود. زیرا بهتر است که مادر بعد از زایمان با فراغ بال و با خیال راحت از نوزاد خود مراقبت کند و بعد از مدتی به اقدام به این جراحی ها نماید.

آیا زایمان های بعدی برروی نتیجه لابیاپلاستی تاثیر می گذارد؟

در جواب این سوال باید گفت که اگر جراحی لابیاپلاستی در همان سن بلوغ یعنی 18 سالگی به بالا انجام داده شود باعث شده تا نتایج بسیار ماندگاری را برای فرد به همراه داشته باشد که بعد از زایمان نیز نتیجه آن هیچ تغییری نکند.

ولی باید گفت که در طول دوران بارداری لابیاها به دلیل تغییرات هورمونی کمی متورم می شوند  ولی جای هیچ نوع نگرانی نیست چرا که بعد از زایمان حجم و فرم لابیا به حالت اولیه خود باز می گردد بنابراین نیاز نیست که شما انجام جراحی لابیاپلاستی را به بعد از زایمان خود موکول کنید.

آیا لابیاپلاستی را بعد از زایمان سزارین می توان انجام داد؟

بعضی از افراد هستند که از داشتن لابیاهای بزرگ یا بدفرم بسیار ناراضی هستند، با توجه به این موضوع شاید در زمان مراجعه به متخصص زنان این سوال را را از پزشک خود بپرسند که آیا انجام جراحی های زیبایی واژن را در حین زایمان سزارین می توان انجام داد؟

در جواب باید بگوییم که بنا به دلایل زیر انجام جراحی لابیاپلاستی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود:

در زمان زایمان مادران خون بسیار زیادی را از دست می دهند بنابراین حتی با داشتن زایمان سزارین هم شما نمی توانید جراحی لابیاپلاستی را انجام دهید چرا که با ایجاد برش در لابیا خونریزی نیز به طبع بیشتر خواهد شد.

به این دلیل که در زمان انجام زایمان تمامی اندام های تناسلی مادر پر از خون است به همین خاطر انجام هر نوع جراحی در حین زایمان ایجاد عفونت، خونریزی را به طبع افزایش می دهد و عوارض ناشی از جراحی لابیاپلاستی را به نسبت افزایش می دهد.

انجام هر نوع جراحی که شما در بدن خود انجام می دهید نیاز به رعایت مراقبت هایی دارد تا بهبودی کامل حاصل شود و عوارض ناشی از جراحی نیز به حداقل برسد. انجام مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی با مراقبت های بعد از زایمان تداخلی را ایجاد می کند به همین خاطر پزشکان جراحی لایباپلاستی را همزمان با زایمان سزارین انجام نمی دهند.

بعضی از مواقع زمانی که درحین زایمان سزارین جراحی لابیاپلاستی انجام شود ممکن است لابیاها به فرم اولیه خود برنگردند به همین منظور نیاز به انجام جراحی لابیاپلاستی ترمیمی می باشد که انجام این نوع جراحی نیز کار سختی می باشد.

درصورتی زایمان سزارین انجام داده باشید یا حتی زایمان طبیعی حتما لازم است تا برای مدتی مثلا 2 تا 3 ماه صبر کنید تا بهبودی کامل بعد از زایمان حاصل شود و بعد از آن اقدام به انجام جراحی لابیاپلاستی کنیدتا بعد از زایمان لابیاها به طور کامل بهبود یافته و هیچ نوع خطری بیمار را تهدید نکند.

سوالات متداول

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR