۱۷ دقیقه

جراحی زیبایی واژن

آنچه می خوانید...

با افزایش سن و زایمان های مکرر، واژن حالت اولیه خود را به مرور زمان از دست می دهد و رو به پیری و افتادگی می رود، خوشبختانه امروزه در حوزه علم پزشکی خصوصا زنان پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است که می تواند هر گونه ناراحتی و اختلال را در این ناحیه درمان کند.  اگر ظاهر ناحیه تناسلی  شما هم سبب از بین رفتن اعتماد به نفس شما شده است بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید، چرا که دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در تهران در ادامه به بررسی روش های جراحی زیبایی واژن و انواع آن می پردازند.

انواع روش های جراحی زیبایی واژن

جراحی های زیبایی واژن از انواع مختلفی برخوردار می باشد از جمله متداول ترین روش های جراحی که امروزه بسیار پر کاربرد نیز است شامل موارد زیر می باشد.

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی یکی دیگر از انواع  جراحی زیبایی واژن است که در صورت داشتن ظاهر نامناسب و نامتقارن در لابیا ها می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای انجام این جراحی از بی حسی استفاده می شود همچنین باید گفت که جراحی زیبایی واژن (لابیاپلاستی) جزء جراحی های بسیار مهم و حساس محسوب می شود که لازم است حتما توسط بهترین جراح زیبایی زنان انجام شود.

روش های مختلف جراحی لابیاپلاستی

در زمان مراجعه به بهترین متخصص زنان روش های مختلفی را برای انجام جراحی لابیاپلاستی پیشنهاد می دهد که روش انجام آن با یکدیگر کاملا متفاوت است از جمله روش های انجام عمل لابیاپلاستی به شرح زیر می باشد:

لابیاپلاستی با لیزر

امروزه روز با پیشرفت های زیادی که علم پزشکی داشته اشت لیزر از کاربرد بسیار زیادی برخوردار می باشد، انجام لابیاپلاستی با لیزر با بی حسی موضعی انجام خواهد گرفت و هیچ نوع مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد نخواهد کرد و از همه مهم تر نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.

جراحی لابیاپلاستی

هستند خانم هایی که اندازه لایباهای آن ها بسیار بزرگ است با وجود چنین شرایطی انجام جراحی لایباپلاستی پیشنهاد می شود در این روش لازم است تا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد تا پزشک جراحی را انجام دهد.

لابیاپلاستی با RF

RF در واقع یک نوع لیزر حرارتی  رادیویی می باشد که می تواند درلابیاهای بزرگ برش ایجاد کرده و مشکل بزرگی آن ها را رفع کند. یکی از مزیت های های روش دوره نقاهت کوتاه و عدم داشتن برش و زخم می باشد.

لازم به ذکر است که در بیشتر موارد واژینوپلاستی و لابیاپلاستی همراه با هم انجام می شوند تا  بتواند نتایج بسیار درخشنده تری را داشته باشد. همچنین ممکن است سایر روش ها همچون  تقویت نقطهG، نهان سازی کلیتوریس، سفید کردن واژن و… نیز تجویز گردد.

جراحی واژینوپلاستی

معمولا اکثر جراحی های زیبایی واژن با استفاده از بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود،  خیلی از بانوان هنگام مراجعه به مطب دکتر فاطمه سمامی در رابطه با بهترین روش زیبایی واژن سوال می پرسند که در پاسخ به سوال این افراد باید گفت که جراحی به طور خاصی انجام نمی شود یک روش را به عنوان بهترین روش برای جراحی زیبایی واژن معرفی کرد. چرا که انتخاب نوع جراحی بستگی به شرایط مراجعه کننده دارد.

در طی جراحی واژینوپلاستی یک برش کوچک در واژن انجام می شود در هنگام برش  باید بخشی از دیواره خلفی واژن برداشته شود، این روند به سفت شدن عضلات در این ناحیه کمک می کند.

جراحی واژینوپلاستی نیاز به مراقبت های لازم  بعد از جراحی  دارد و لازم است تا فرد یک یا دو هفته بنا بر صلاحدید متخصص زنان، مراقبت های لازم را داشته باشد.

همانطور که در ابتدا اشاره شد به منظور انجام جراحی واژینوپلاستی از بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می شود که ممکن است در سفت شدن واژن نیز بسیار تاثیر گذار باشد. انجام این جراحی ساده می باشد و می توان از آن به منظور درمان این چنین مشکلات ساده ای استفاده کرد.

مدت زمان انجام جراحی واژینوپلاستی حدود 1 تا 2 ساعت می باشد بعد از اینکه جراح کار خود را تمام کرد برش های ایجاد شده را بخیه می کند، در خصوص نوع بخیه های این نوع جراحی باید گفت که جذبی می باشد و دیگر نیازی به کشیدن بخیه ها بعد از جراحی نیست.

کاندایدای مناسب برای انجام جراحی واژینوپلاستی

در صورتی که خانمی از شرایط زیر برخوردار باشد می توان گفت که یکی از کاندایدای مناسب برای انجام جراحی واژینوپلاستی محسوب می شود ویژگی های این افراد به شرح زیر می باشد:

 • داشتن مشکل مادرزادی در رشد کانال واژن
 • خانم هایی که در رسیدن به ارگاسم دچار اختلال هستند.
 • خانم های که زایمان ها مکرر داشته اند.
 • خانم هایی که شریک جنسی زیاد داشته اند.
 • خانم هایی که واژن آن ها مکررا دچار عفونت می شود.

رضایتمندی بیمار عزیز از جراحی واژینوپلاستی

مراقبت های بعد از واژینوپلاستی

همانطور که می دانید انجام مراقبت های بعد از جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و رعایت آن باعث شده تا نتیجه مطلوبی را از جراحی خود دریافت کنید. مراقبت های بعد از واژینوپلاستی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از جمله مراقبت ها عبارتند از:

 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده پزشک
 • نداشتن هیچ نوع رابطه جنسی حداقل به مدت 6 هفته بعد از جراحی
 • رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست
 • عدم رفتن به سونا به مدت 2 ماه بعد از جراحی
 • عدم انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین بدنی
 • بهتر است تا 6 هفته بعد از جراحی سوارکاری و دویدن اجتناب کنید.
 • در صورت مشاهده کبودی یا تورم هیچ نگران نشوید چرا که بعد از گذشت چند هفته به طور کامل رفع می شود.
 • در روزهای ابتدایی برای تخلیه ادارا از سوند استفاده می شود.

جراحی پرینورافی

یکی دیگر از انواع جراحی های زیبایی واژن پرینورافی می باشد که برای انجام آن همانند سایر روش های جراحی زیبایی واژن از بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی استفاده می شود.

روند انجام جراحی نیز به این صورت است که ابتدا برشی در امتداد دیواره واژن و پرینه ایجاد می شود بعد از آن پوست واژن از بافت جدا می شود ولی باید این کار با دقت بالا انجام شود. بعد از ایجاد برش بافت ها اضافه و پوست شل برداشته و دیواره واژن را به یکدیگر نزدیک می کنند. در انتها محل برش خورده بخیه می شود.

عوامل ایجاد آسیب در پرینه

آسیب دیدیگی پرینه بر اثر عوامل مختلفی می باشد که عبارتند از:

زایمان: داشتن زایمان طبیعی می تواند یکی از عوامل ایجاد آسیب در پرینه باشد چرا که در بعضی از مواقع متخصص زنان برای اینکه بتواند نوزاد را خارج کند برشی را در ناحیه پرینه ایجاد می کند که در علم پزشکی به آن اپیزیوتومی می گویند. بعد از خارج کردن نوزاد محل برش خورده بخیه می شود.

بالارفتن سن: همانطور که می دانید با افزایش سن و رسیدن به سن یائسگی بدن دچار تغییراتی از جمله شل شدگی بافت واژن می شود، بروز چنین مشکلی منجر به ایجاد تاثیرات منفی در روابط جنسی می شود.

چاقی: داشتن چاقی بیش از اندازه باعث ایجاد فشار به پرینه خواهد شد ایجاد چنین مشکلی قدرت کشسانی را از بین می برد.

کاهش وزن: علاوه بر افزایش وزن نیز عضلات ناحیه واژن با کاهش وزن ممکن است دچار شل شدگی شوند که می تواند به طور دائمی نیز باشد.

مدت زمانی که برای انجام جراحی پرینورافی در نظر گرفته شده حدود 1 ساعت می باشد ولی اگر بیمار سایر جراحی های زیبایی واژن را همزمان با پرینورافی انجام دهد به طبع مدت زمان جراحی بیشتر خواهد شد علاوه بر آن رعایت مراقبت های بعد از جراحی از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود.

عوارض جراحی پرینورافی

هر نوع عمل جراحی علاوه بر مزایای بسیار زیادی که برخوردار است ممکن است عوارض و خطراتی را به همراه داشته باشد ولی اگر توسط بهترین متخصص زنان این جراحی انجام داده شود عوارض آن به نسبت کمتر خواهد شد از جمله عوارضی که بعد از جراحی پرینورافی ممکن است ایجاد شود عبارتند از:

 • ایجاد درد
 • بروز تورم و عفونت
 • خونریزی بیش از اندازه
 • بی حس شدن محل های برش خورده
 • آسیب دیدگی سایر اندام های مجاور مانند راست روده
 • ایجاد مشکلاتی در بی هوشی

انواع روش های غیر از جراحی برای زیبایی واژن

غیر از روش های جراحی که در ابتدا به آن اشاره شد از سایر روش های جوانسازی واژن نیز استفاده می شود که جراحی محسوب نمی شوند. از انواع این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزریق چربی به واژن

یکی از روش های طبیعی جوانسازی واژن محسوب می شود که از چربی های بدن خود فرد برای تزریق استفاده می شود. انجام تزریق چربی به واژن طی دو تا سه مرحله انجام می شود. که بعد از انجام آن بخشی از این چربی جذب بدن می شود و مقداری دیگری از آن باقی خواهد ماند.

تاثیر تزریق چربی به واژن

یکی از متداول ترین روش های جوانسازی واژن تزریق چربی می باشد که لازم است تا حتما توسط بهترین متخصص زنان انجام داده شود از جمله کاربرد های متداول تزریق چربی به واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برطرف کردن افتادگی پوست ناحیه واژن

برطرف شدن چین و چروک های ناحیه لابیا

حجیم تر شدن اندازه لایباها

متناسب کردن تناسب بین دو سمت واژن

آمادگی های لازم قبل از تزریق چربی به واژن

قبل از اینکه تزریق چربی به واژن انجام داده شود پزشک رعایت نکاتی را قبل از جراحی به بیمار گوشزد می کند که نیاز است تا حتما رعایت شود تا دوران نقاهت کوتاه تری را بیمار داشته باشد از جمله اقدامات قبل از جراحی عبارتند از:

 • انجام آزمایشات
 • برطرف کردن هر نوع عفونتی در ناحیه واژن
 • عدم مصرف الکل و سیگار قبل از تزریق
 • مصرف آب کافی قبل از جراحی
 • رفع موهای زائد واژن
 • ناشنا بودن قبل از تزریق
 • عدم مصرف داروهای نظیر آسپرین، ایپوپروفن که منجر به رقیق شده خون می شوند.

نحوه تزریق چربی به واژن

به منظور تزریق چربی به واژن نیاز است تا ابتدا توسط متخصص زنان بیمار معاینه شود و بعد با توجه به نظر و تزریق چربی انجام داده شود. برای تزریق ابتدا با روش لیپوماتیک چربی از سایر اندام های بدن نظیر شکم، پهلو، ران و … چربی برداشته می شود و بعد بی حسی موضعی بیمار و ضد عفونی کردن محل تزریق انجام می شود.

ماندگاری تزریق چربی به واژن

به طور معمول ماندگاری این روش جوانسازی بین 6 ماه تا 1 سال می باشد ولی زمان گفته شده در تمامی افراد یکسان نیست چرا که ممکن است بدن بعضی از افراد خیلی سریع چربی تزریق شده را جذب می کنند پس ماندگاری آن نیز به طبع کمتر می شود.

تزریق ژل به واژن

یکی دیگر از روش های جوانسازی واژن که به درمان مشکلات ظاهری واژن بسیار کمک می کند تزریق ژل به واژن محسوب می شود. به منظور انجام تزریق ژل حتما می بایست به بهترین متخصص زنان مراجعه کرد چرا که اگر تزریق به درستی انجام داده نشود باعث شده تا فرد مجدد نیاز به تزریق داشته باشد.

دلایل نیاز به تزریق ژل به واژن

با گذشت زمان و بالارفتن سن لبه های خارجی واژن (لابیای بزرگ) حالت اولیه خود را از دست می دهند. زمانی که چنین مشکلی در اندام تناسلی خانم ها ایجاد می شود اعتماد به نفس آن ها در روابط جنسی به طبع کاهش می یابد. به همین خاطر متخصص زنان به منظور درمان تزریق چربی به واژن را توصیه می کند. از جمله دلایل مهم تزریق چربی به واژن شامل:

درمان چین و چروک های ناحیه تناسلی

درمان شلی و افتادگی واژن

رفع لاغری ناحیه تناسلی

تکنیک تزریق ژل به واژن

توجه داشته باشید که برای تزریق ژل به واژن حتما به یک متخصص زنان خوب در شهر خود مراجعه کنید چرا که اگر این روش جوانسازی واژن (تزریق ژل) به خوبی انجام داده نشود ممکن است گلوله گلوله شود بروز چنین موردی مشکلات عدیده ای را در واژن ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر آن چون ناحیه تناسلی از چربی و عروق عصبی برخوردار است حتما باید تزرق به درستی انجام شود علاوه بر آن ژل استفاده شده نیز باید معتبر باشد تا بروز هر کدام از مشکلات گفته شده کمتر شود.

نوع ژل استفاده شده برای تزریق می تواند از انواع مختلفی برخوردار باشد به عنوان مثال بعضی از ژل ها علاوه بر اینکه منجر به حجم دهی واژن می شوند در روشن کردن و جوانسازی واژن نیز نقش دارند که هر کدام از موارد گفته شده برروی هزینه تاثیر می گذارد.

در خصوص مدت زمان تزریق ژل به ناحیه تناسلی باید گفت که بعد از بی حسی موضعی بیمار حدود 20 دقیقه می باشد که به نسبت سایر روش های جوان سازی واژن بسیار کمتر است.

عفونت بعد از تزریق ژل به واژن

افرادی که قصد تزریق چربی به واژن را دارند معمولا در زمان مراجعه به پزشک از او سوال می پرسند که آیا امکان ایجاد عفونت بعد از تزریق وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت که چون برای تزریق ژل برخلاف چربی از یک ماده خارجی استفاده می شود در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی توسط مختصص زنان احتمال ایجاد عفونت وجود خواهد داشت.

اگر بعد از تزریق دچار عفونت شدید حتما لازم است تا برای درمان در ناحیه تناسلی برشی ایجاد شود تا از این طریق ژل تزریق شده را تخیله کرد. بعد از اتمام این کار مختصص زنان برای جلوگری از ایجاد آبسه داروهایی را نظیر آنتی بیوتیک به بیمار تجویز خواهد کرد که حتما لازم است تا به موقع مصرف شود.

سفید کردن واژن

داشتن واژنی تیره در خانم ها یک مشکل محسوب شود که منجر به کم شدن اعتماد به نفس آن ها می شود. به منظور رفع تیرگی واژن از روش های مختلفی استفاده می شود که استفاده از هر کدام تاثیرات متفاوتی می تواند داشته باشد. با توجه به روش های مختلفی که برای سفید کردن واژن وجود دارد استفاده از لیزر می تواند تاثیرات به نسبت بهتری را داشته باشد چرا که نتایج آن را طی چند جلسه و در زمان کوتاهی می توان مشاهده کرد.

جهت دریافت مشاوره در خصوص انجام جراحی های زیبایی واژن با اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما
فرم با موفقیت ارسال شد!
هنگام ارسال فرم خطایی رخ داده است. لطفاً همه فیلدهای فرم را دوباره تأیید کنید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

در نتیجه در آخر می توان گفت  اگر ظاهر ناحیه تناسلی شما هم سبب کاهش اعتماد به نفس و روابط زناشویی شما تاثیر می گذارد بهتر است با یک بهترین متخصص زنان مشورت کنید تا با انجام جراحی های زیبایی واژن یا حتی روش های غیر جراحی این مشکل خود را برطرف کنید.

 

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR