دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » انتخاب (تعیین) جنسیت فرزند پیش از بارداری و لقاح
۷ دقیقه

انتخاب (تعیین) جنسیت فرزند پیش از بارداری و لقاح

آنچه می خوانید...

jen

تعیین جنسیت 

تعیین جنسیت راهکاری برای زوجینی است که می خواهند از انتقال اختلالات ژنتیکی که ممکن است هر یک داشته باشند و مربوط به یک جنسیت خاص می شود را به فرزندشان جلوگیری کنند. همچنین انتخاب مناسبی است برای والدینی که تمام فرزندانشان دختر یا پسر است و حال می‌خواهند لذت فرزندی با جنسیت مخالف را تجربه نمایند. به منظور شناخت روش های تعیین جنسیت و انتخاب آن با دکتر سمامی همراه باشید.

امروزه می‌توان جنسیت نوزاد را انتخاب کرد. پزشکان می‌توانند جنسیت دختر یا پسر جنین را با بهره‌گیری از پیشرفت‌های حاصل شده در درمان‌های باروری تعیین کنند. لقاح مصنوعی داخل رحم (AI) و لقاح مصنوعی خارج از رحم (IVF) دو روش درمان ناباروری هستند که در آن‌ها امکان انتخاب جنسیت وجود دارد. PGD یکی دیگر از این روش‌های مفید به شمار می‌رود.

روش‌های تعیین جنسیت


jen1

نقش رژیم غذایی

براساس پژوهش‌های انجام شده رژیم غذایی مادر به دلیل تاثیر بر گیرنده‌های اسپرم در دیواره تخمک بر جنسیت نوزاد اثر می‌گذارد. اسپرم از طریق این گیرنده‌ها در دیواره تخمک نفوذ می‌کند و لقاح انجام می‌شود. تعادل بین سدیم و پتاسیم در مقابل تعادل بین کلسیم و منیزیم بر این گیرنده‌ها اثر می‌گذارد و دیواره تخمک را به نفع جذب یکی از دو اسپرم زنانه یا مردانه تغییر می‌دهد.

در صورتی که جذب دو ماده سدیم و پتاسیم بالا و میزان مصرف کلسیم و منیزم توسط مادر کم و پایین باشد، دیواره تخمک به نفع جنسیت پسر و جذب اسپرم y عمل می کند و درنتیجه اسپرم x که سازنده جنسیت دختر است، دفع می شود. بنابراین فرزند پسر می شود. مادرانی که می خواهند فرزند پسر داشه باشند باید حداقل 2 ما قبل از بارداری برای تعیین جنسیت زیر نظر متخصص زنان در شمال تهران باشند تا با ارائه رژیم غذایی مخصوص به این هدف خود برسند.

در ادامه دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان خوب در تهران روش های دیگری را برای تعیین جنسیت ارائه می دهند.

زمان‌بندی مقاربت

زمان بندی مقاربت بسیار مهم است ولی عوامل مختلفی در آن دخیل است. یکی از این عوامل وزن مولکولی اسپرم می باشد. پژوهشگران بر این باروند که اسپرم y با وزن مولکولی کم و پایین دارای سرعت عمل بیشتر و عمر کمتر است. در مقابل اسپرم x سرعت پایین ، وزن بالا و طول عمر بیشتری دارد.

به همین دلیل متخصص زنان و زایمان بهتر زمان برای مقاربت را با توجه به جنسیت مورد نظر مشخص می کند. در صورتی که نزدیکی 12 ساعت قبل از تخمک گذاری انجام شده باشد، احتمال پسر بودن جنین افزایش پیدا می کند. اما در صورتی که رباطه جنسی در روز های بعد از تخمک گذاری انجام شود. نوزاد دختر خواهد بود.

برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، باید رژیم غذایی مناسب را با زمان بندی صحیح مقاربت (بعد از محاسبه دقیق) انجام داد. زمان تخمک گذاری در هر فرد و در هر ماه متفاوت است و باید به آن دقت شود.

دوش واژن برای انتخاب جنسیت نوزاد

به دلیل اسیدی بودن محیط واژن اسپرم x ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در صورتی که واژن محیطی قلیایی داشته باشد، به نفع اسپرسم y خواهد بود.

بسیاری از خاتم ها در خصوص نحوه استفاده از دوش واژن و تغییر وضعیت واژن خود از دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در شمال تهران سوال می پرسند که در ادامه توضیح خواهند داد.

نحوه استفاده از دوش واژن 

در صورتی که والدین تمایل به فرزند پسر دارند، باید بلافاصله بعد از فرآیند تخمک گذاری مقاربت انجام شود و مادر نیم ساعت قبل از رابطه واژن خود را با دوش قلیایی بشوید.

در صورتی که تمایل به فرزند دختر دارند، 24  ساعت بعد از تخمک گذاری، باید رابطه جنسی انجام شده و مادر نسم ساعت قبل از دوش اسیدی استفاده کرده و واژن را شستشو دهد.

جداسازی اسپرم XY و تلقیح مصنوعی (IUI )

به منظور انجام این روش ، بعد از جدا کردن اسپرم xy از لقاح تخمگذاری زن، با استفاده از دارو انجام می شود. که با افزایش تعداد فولیکول‌ها  احتمال بارداری را افزایش می دهد. سپس نطفه بعد از گذراندن مراحل خاصی در آزمایشگاه در رحم قرار داده می شود.

برای زوجینی که خواهان نوزادی با جنسیت خاصی هتسند، علاوه بر درمان القاح مصنوعی، مادر باید در حفظ رژیم غذایی خود کوشا بوده و زمان تعیی شده برای مقاربت ها جنسی را رعایت نماید.

سایتومتریو جداسازی اسپرم فعال

در این روش با محتوای DNA اسپرم اهمیت می دهند به همین دلیل سایتومتریو جداسازی اسپرم فعال نام دارد. در این روش به اجزای سلولی اسپرم x 8/2 که بیشتر از اسپرم  y است، اهمیت داده می شود. پس در این روش می توان اسپرم های y را به راحتی از x جدا نمود.

آزمایش ژنتیکی پیش از لانه گزینی

این آزمایش به این صورت عمل می کند که در کنار روش درمان ناباروری ivf به منظور جدا کردن یک یا دو سلول از  جنین انجام می شود. که آن ها برای بررسی اختلالات ژنتیکی مورد آزمایش قرار می دهند. دو آزمایش تشخیصی بعد از لانه گزینی(PGD) و غربالگری ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGS) به همین دلیل انجام می شود. هر دو آزمایش را می توان برای تعیین جنسیت انجام داد که ازمایش های مرتبط با آن نیز انجام می شود.

PGS

در آزمایش ژنتیک ، جنین در هفته های قبل از هفته هشتم بارداری از والدین سالم مورد آزمایش قرار می گیرند. تا از سلامت جنین و عدم ابتلا به اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون نیز اطمینان حاصل شود. این آزمایش در تعیین جنسیت 100 صحیح عمل می کند.

PGD

که آزمایش ژنتیکی پیش از لانه گزینی است دقتی دارای 99  الی 100 درصدی دارد که موارد زیر در آن مد نظر می باشد:

  • سن مادر
  • تعداد فرزندان و جنسیت آنان
  • وضعیت سلامت عمومی مادر و روش‌های زایمان
  • کنار آمدن والدین با جنسیت مخالف جنسیت مورد علاقه

مراحل انجام تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی به شرح زیر است:

  • اول: القا تخمک گذاری با تزریق انجام می‌شود، در این مرحله اندازه فولیکول تا رسیدن به اندازه مناسب اندازه گرفته می‌شود.
  • دوم: فولیکول تحت بیهوشی عمومی از واژن خارج می‌شود و سپس لقاح تخمک با اسپرم زیر میکروسکوپ انجام می‌شود.
  • سوم: نطفه پس از سه روز نگهداری در انکوباتور و رسیدن به مراحل سلولی 6 تا 8 به رحم منتقل می‌شود. پس از مدتی و قبل از انتقال به رحم از هر نطفه سلولی گرفته می‌شود و آنالیز کروموزومی به منظور تعیین جنسیت جنین انجام می‌شود.
  • چهارم: نطفه سالم با جنسیت دلخواه به رحم منتقل می‌شود. نطفه گاهی به دلیل غیرطبیعی بودن آن یا نداشتن جنسیت مورد نظر منتقل نمی‌شود.
  • مرحله پایانی: مادر داروهای خاصی دریافت می‌کند و دو هفته قبل از انجام آزمایش بارداری صبر می‌کند. موفقیت این روش تقریباً صد در صد است و احتمال وجود ناهنجاری‌ و اختلال صفر است. البته میزان باردار شدن در این روش کمتر از دیگر روش‌های لقاح مصنوعی است که تعیین جنسیت در آن‌ها لحاظ نمی‌شود.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در شمال تهران  دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره  در خصوص تعیین جنسیت با شماره های  ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ – ۲۲۶۸۳۸۱۸ – ۲۲۶۸۳۹۱۹ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

تقویم چینی تعیین جنسیت

این گاه‌شمار یکی از نخستین روش‌هایی است که برای انتخاب جنسیت نوزاد به کار برده شده است و قدمتی هفتصد ساله دارد. ستون افقی زمان باردار شدن مادر است. ستون عمودی نشان دهنده سن مادر در زمان وضع حمل است.

سن Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
18 G B G B B B B B B B B B
19 B G B G G B B B B B G G
20 G B G B B B B B B G B B
21 B G G G G G G G G G G G
22 G B B G B G G B G G G G
23 B B G B B G B G B B B G
24 B G B B G B B G G G G B
25 G B B G G B G B B B B B
26 B G B G B G B G G G G G
27 G B G B G G B B B B G B
28 B G B G G G B B B B G G
29 G B G G B B B B B G G G
30 B G G G G G G G G G B B
31 B G B G G G G G G G G B
32 B G G G G G G G G G G B
33 G B G B G G G B G G G G
34 B G B G G G G G G G B B
35 B B G B G G G B G G G B
36 G B B G B G G G B B B B
37 B G B B G B G B G B G B
38 G B G B B G B G B G B G
39 B G B B B G G B G B G B
40 G B G B G B B G B G B G
41 B G B G B G B B G B G B
42 G B G B G B G B B G B G
43 B G B G B G B G B B B B
44 B B G B B B G B G B G G
45 G B B G G G B G B G B B

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR