دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » تست پاپ اسمیر:دلایل، عوارض و هزینه
۸ دقیقه

تست پاپ اسمیر:دلایل، عوارض و هزینه

آنچه می خوانید...

تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر برای کنترل تغییرات در سلول‌های دهانه رحم انجام می‌شود. در حین آزمایش پاپ اسمیر، یک نمونه کوچک از سلول‌ها از سطح دهانه رحم گرفته می‌شود. سپس نمونه در یک اسلاید (پاپ اسمیر) پخش می‌شود و یا در یک ثابت‌کننده مایع (سیتولوژی مبتنی بر مایع) مخلوط شده و برای آزمایش زیر میکروسکوپ به یک آزمایشگاه فرستاده می‌شود. سلول‌ها برای کنترل اختلالاتی که ممکن است نشان‌دهنده تغییرات غیرطبیعی در سلول‌ها باشند مانند دیسپلازی و یا سرطان رحم موردبررسی قرار می‌گیرند.

برنامهٔ توصیه‌شدهٔ تست پاپ اسمیر بر اساس سن و مواردی که باعث افزایش خطر می‌شوند، هست. با متخصص زنان و زایمان دربارهٔ فواصل زمانی انجام این تست صحبت کنید. یک نوع پرخطر از ویروس پاپیلومای انسانی اچ پی وی دلیل اغلب موارد سرطان دهانه رحم است. در زنان بالاتر از 30 سال، آزمایش اچ پی وی ممکن است در همان زمان به‌عنوان آزمایش پاپ اسمیر انجام شود. ج

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر آزمایش نمونه‌ای از سلول‌ها است که از دهانه رحم یا واژن یک زن گرفته می‌شود. این آزمایش برای بررسی تغییرات در سلول‌های دهانه رحم یا واژن که نشان‌دهندهٔ سرطان یا شرایطی که ممکن است منجر به سرطان شوند می‌باشد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. پاپ اسمیر بهترین روش برای شناسایی شرایط پیش سرطانی و تومورهای مخفی و کوچکی است که ممکن است به سرطان رحم منجر می‌شوند. اگر سرطان رحم زود شناسایی شود، قابل‌درمان خواهد بود.

چه علائمی باید بین آزمایش‌های پاپ اسمیر کنترل شوند؟

شرایط قبل از سرطان رحم به‌ندرت علائمی بروز می‌دهد. برای شناسایی مشکلات معمولاً معاینهٔ لگن و آزمایش پاپ اسمیر نیاز است. در خانم هایی که به سرطان رحم مبتلا هستند، خونریزی های شدید و غیر طبیعی از نشانه های این بیماری است. خونریزی ممکن است بین دوره‌های منظم قاعدگی شروع‌شده و متوقف شود، و یا ممکن است پس از مقاربت جنسی یا دوش واژینال رخ دهد. ترشحات غیرطبیعی واژن نیز از دیگر علائم است. درد از علائم هشداردهندهٔ اولیه بیماری نیست. این علائم از نشانه‌های قطعی سرطان نمی‌باشند، اما در صورت مشاهده هر یک از این علائم حتماً به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات قبل از تست پاپ اسمیر

پیش از آزمایش پاپ اسمیر:

 • زمانی برای انجام آزمایش پاپ اسمیر اقدام کنید که با دوران قاعدگی‌تان هم‌زمان نباشد، چراکه خون می‌تواند در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کند. اگر خونریزی کم باشد ممکن است همچنان بتوانید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید.
 • از دوش واژینال، تامپون و داروها، افشانه‌ها یا پودرهای واژینال به مدت حداقل ۲۴ ساعت پیش از تست پاپ اسمیر پرهیز کنید.
 • برخی پزشکان ممکن است به مدت 24 ساعت قبل از آزمایش پاپ اسمیر توصیه به پرهیز از رابطه جنسی کنند.

در ابتدای مشاوره با پزشک، موارد زیر را با وی در میان بگذارید:

 • اگر باردار هستید یا احتمال بارداری وجود دارد.
 • در صورت داشتن هرگونه علائم در دستگاه تناسلی و مجرای ادراری مانند قرمزی، خارش واژن، زخم، تورم، بوی غیرطبیعی و یا افزایش ترشحات واژنی. اگر به‌طور منظم آزمایش‌ها واژنی خود را انجام داده‌اید، هرگونه تغییر را در صورت وجود را با پزشک در میان بگذارید.
 • اگر از قرص ضد بارداری استفاده می‌کنید.
 • اگر اولین آزمایش پاپ اسمیری است که انجام میدهید.
 • اولین روز از آخرین دوره قاعدگی خود و مدت‌زمان این دوره.
 • اگر قبلاً تحت عمل جراحی و یا روش‌های دیگری مانند پرتودرمانی در واژن، دهانه رحم و رحم قرارگرفته‌اید.

اگر درگذشته مشکلاتی در معاینات لگن خود داشته‌اید یا مورد سوءاستفاده جنسی قرارگرفته‌اید پیش از آزمایش با پزشک دربارهٔ نگرانی‌های خود صحبت کنید. هیچ‌گونه آماده‌سازی خاص دیگری قبل از آزمایش پاپ اسمیر نیاز نیست. برای راحتی خودتان، بهتر است پیش از آزمایش مثانه خود را خالی کنید. اگر درگذشته تست پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته‌اید با پزشک خود در میان بگذارید.

نحوه انجام آزمایش

باید از کمر پایین لباس خود را خارج کنید و یک کاغذ یا پارچه نواحی اطراف کمر را می‌پوشاند. سپس به پشت‌روی تخت معاینه دراز کشیده و پاهای خود را بالابرده و روی زیر پایی‌ها قرار می‌دهید. این کار به پزشک اجازه می‌دهد که ناحیهٔ خارجی دستگاه تناسلی، واژن و رحم شمارا معاینه کند. بهتر است برای گرم نگه‌داشتن پاهای خود در حالتی که روی زیر پایی قرار دارند جوراب بپوشید. پزشک وسیله‌ای به نام اسپکولوم را داخل واژن وارد می‌کند. اسپکولوم به‌ملایمت دیوارهٔ واژن را باز می‌کند تا امکان معاینه داخل واژن و دهانه رحم فراهم شود.

پزشک با استفاده از یک گوش پاک‌کن، برس (برس دهانه رحم) یا یک اسپاچولای کوچک، سلول‌های دهانه رحم را جمع‌آوری می‌کند. سلول‌ها از بخش‌های قابل‌مشاهده دهانه رحم و نیز از ناحیه بازشدگی (کانال اندوسرویکس) گرفته می‌شوند. در زنانی که رحم ندارند در صورت نیاز به آزمایش پاپ اسمیر سلول‌ها از واژن گرفته می‌شوند. سلول‌ها به روی یک اسلاید پخش می‌شوند یا در یک ثابت‌کننده مایع مخلوط شده و برای بررسی زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

احساس بیمار در حین آزمایش

اگر شما آرام و راحت باشید مطمئناً تست پاپ اسمیر به‌صورت راحت‌تری انجام می‌شود. تنفس عمیق و داشتن یک مکالمهٔ کوتاه با پزشک می‌تواند به آرامشتان کمک کند. نگه‌داشتن نفس و یا سفت کردن عضلات موجب افزایش درد و ناراحتی در حین آزمایش می‌شود. هنگام وارد شدن اسپکولوم ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید، به‌خصوص اگر واژن تحریک شود، حساس و یا تنگ باشد. همچنین درزمانی که نمونه از سلول‌های دهانه رحم گرفته می‌شود، ممکن است احساس کشیدن یا فشار وجود داشته باشید.

نتایج تست پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات در سلول‌های دهانه رحم انجام می‌شود. معمولاً یکتا دو هفته طول می‌کشد تا نتایج آزمایش آماده شوند.

طبیعی

نمونه‌ای که حاوی سلول‌های کافی باشد و سلول‌های غیرطبیعی یافت نشود.

غیرطبیعی

نمونه‌ای که حاوی سلول‌های کافی نباشد یا سلول‌های غیرطبیعی یافت شوند. یک تست پاپ اسمیر غیرطبیعی لزوماً به معنی یافت شدن سلول‌های سرطانی در حین معاینه نیست. دلایل بسیاری برای غیرطبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر وجود دارد از جمله عفونت، التهاب ناشی از استفاده از دیافراگم یا رابطه جنسی، و تغییرات مربوط به چرخه قاعدگی. پزشک برای تعیین اینکه آیا نیاز به آزمایش‌ها بیشتری است یا خیر نتایج را ارزیابی می‌کند.

تست پاپ اسمیر

هرچند وقت یک‌بار تست پاپ اسمیر لازم است؟

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در شمال تهران، در پاسخ به این سوال بیان می کند که، انجام تست پاپ اسمیر برای کنترل سرطان رحم در بالاتر از ۲۱ سالگی هر سه سال یک‌بار نیاز است. اگر سن شما بین 30 تا 65 سال باشد می‌توانید هم تست پاپ اسمیر و هم تست اچ پی وی  را هر 5 سال یک‌بار انجام دهید. در بالاتر از سنین ذکرشده ممکن است بتوانید در صورت دستور پزشک مبنی بر کم بودن خطر ابتلا به سرطان رحم انجام آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنید.

زنان مبتلابه برخی عوامل خطر مانند اچ آی وی مثبت (حامل ویروسی که موجب ایدز می‌شود)، ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل شیمی‌درمانی، پیوند عضو، مصرف مزمن آستروئید، سابقه قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول پیش از زایمان یا سابقه آزمایش پاپ اسمیر با نتایج غیرطبیعی باید به تعداد دفعات بیشتری معاینه شوند. اگر ازنظر جنسی فعال هستید و بیشتر درخطر بیماری‌های مقاربتی باشید، سالانه آزمایش‌هایی را برای کنترل کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس انجام دهید. حداقل 1 بار آزمایش اچ آی وی انجام دهید و اگر در معرض خطر هستید بیشتر انجام دهید.

اگر تا به حال هیسترکتومی داشته‌ام باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهم؟

بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که تست‌های پاپ اسمیر را پس از یک هیسترکتومی کامل (جراحی برداشتن رحم و دهانه رحم) ادامه دهید بخصوص درصورتی‌که سابقه سرطان پیش تهاجمی یا تهاجمی دهانه رحم یا سایر سرطان‌های رحم داشته‌اید، زیرا همچنان درخطر ابتلا به سرطان واژن هستید. زنانی که هیسترکتومی جزئی داشته‌اند و باقیمانده دهانه رحم آن‌ها وجود دارد باید به‌طور منظم تست پاپ اسمیر را ادامه دهند. برای بررسی نیاز به تست پاپ اسمیر با پزشک خود مشورت کنید. حتی زنانی که دیگر نیازی به انجام آزمایش پاپ اسمیر ندارند باید سالانه برای معاینه لگنی به پزشک مراجعه کنند.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در شمال تهران دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره در خصوص تست پاپ اسمیر با شماره های  ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ – ۲۲۶۸۳۸۱۸ – ۲۲۶۸۳۹۱۹ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

خطرات

احتمال بروز مشکل در اثر تست پاپ اسمیر بسیار کم است. ممکن است پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر کمی خونریزی از واژن وجود داشته باشد. بهتر است از یک پد یا تنکه‌پوش بوش برای محافظت از لباس‌ها در برابر لک شدن استفاده کرد.

هزینه

هزینه آزمایش پاپ اسمیر به نوع روشی که انجام می‌شود (معمول یا بر پایه مایع) و همچنین مطب پزشک انتخابی بستگی دارد. اگر تست HPV هم اضافه گردد هزینه آزمایش بالاتر خواهد رفت. اکثر بیمه‌های درمانی این تست را تحت پوشش دارند و با استفاده از آن‌ها هزینه آزمایش پاپ اسمیر کاهش خواهد یافت.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

2 پاسخ
 1. سلام و خسته نباشید ، میخواستم ببینم گرفتن تست پاپ اسمیر ممکن است
  باعث تاخیر در قاعدگی شود؟

 2. سلام خانم دکتر ایا بعد از انجام تست پاپ اسمیر امکان نزدیکی وجود داره؟ چون روزای تخمک گذاریم هست. قصد بارداری دارم. و اینمه ایا انحام تست روی تخمک گذاری تاثیر بد دارد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR