صفحه اصلی » بیماری های زنان » کولپوسکوپی در زمان پریود 🩸

کولپوسکوپی در زمان پریود 🩸

آنچه می خوانید...

ممکن است در زمان مشاوره با پزشک این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا کولپوسکوپی را در زمان پریود هم می توان انجام داد؟ برای دریافت پاسخ حتما تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید. کولپوسکوپی در واقع یک روش تشخیصی برای بیماری های زنانه می باشد که در زمان انجام آن از پروب مخصوصی به منظور شناسایی استفاده می شود.

کولپوسکوپی در زمان پریود مجاز است؟

آیا کولپوسکوپی در زمان پریود مجاز است؟

دقت داشته باشید که به دلیل وجود جریان خون در دهانه رحم بهتر است تا کولپوسکوپی را بعد از دوران پریود خود و یعنی بعد از متوقف شدن خون انجام دهید.

در بعضی از مواقع نیز برعکس آن وجود دارد، یعنی ممکن است زمان پریود شما با انجام این تست همزمان شود که با وجود چنین شرایطی حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید، تا بتوان از کاپ قاعدگی به ازای استفاده از تامپون استفاده کرد.

📌 نکته: چون ناحیه واژن در این دوران حساسیت بسیار زیادی دارد بهتر است تا به هیچ عنوان از دوش واژینال استفاده نکنید.

در کدام روز چرخه قاعدگی کولپوسکوپی مجاز است؟

در مشاوره با پزشک، تاریخ انجام کولپوسکوپی تعیین می‌شود. اما به طور کلی، بهتر است این آزمایش 3 تا 5 روز پس از شروع دوره پریود انجام شود. چرا که در این دوره، به دلیل خونریزی، انجام کولپوسکوپی ممنوع است. ترشحات خونی و مخاط غلیظ می‌توانند نتایج غلطی را به پزشک ارائه دهند.

از اهمیت ذکر این نکته هم باید یاد کرد که انجام کولپوسکوپی در زمان تخمک‌گذاری، یعنی در میانه دوره قاعدگی، به دلیل جمع شدن مخاط، به هیچ وجه ارزشی ندارد.

ممکن است بپرسید که آیا قبل از شروع دوره قاعدگی هم می‌توان کولپوسکوپی انجام داد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که قبل از شروع دوره قاعدگی، غشای مخاطی واژن و رحم شروع به آمادگی برای خروج ترشحات می‌کنند. بنابراین، بهتر است که این آزمایش را چند روز پس از شروع دوره قاعدگی انجام دهید.

لازم به ذکر است که شما به هیچ وجه نباید زمان انجام کولپوسکوپی را خودتان تعیین کنید و حتماً با یک متخصص زنان خوب در تهران مشورت کنید.

مهم ترین نکات انجام کولپوسکوپی در زمان پریود

همانطور که در بخش قبلی مقاله اشاره شد، مدت زمان لازم برای انجام کولپوسکوپی باید توسط پزشک تعیین شود. اما باید توجه داشت که در صورت داشتن بیماری، اقدامات درمانی مناسب باید در اولویت قرار گیرند و سپس تصمیم برای انجام کولپوسکوپی گرفته شود.

مواردی که در زمان کولپوسکوپی باید به آن توجه داشته باشید عبارتند از:

✳️ اگر مصرف دارویی بر روی دوره قاعدگی تأثیرگذار باشد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
✳️ برای جلوگیری از ایجاد عوارض و تأثیر آن بر روی نتیجه، حتماً از داروهای سبک‌تر با دستور پزشک استفاده کنید.
✳️ از مصرف داروهای پیشگیری از بارداری قبل از کولپوسکوپی اجتناب کنید.
✳️ تمامی توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنید تا هیچ مشکلی در حین انجام کولپوسکوپی پیش نیاید.
✳️ مصرف برخی از داروها بر روی شروع قاعدگی و تخمک‌گذاری تأثیر زیادی دارد. 

بیشتر بخوانید: کولپوسکوپی برای درمان ناباروری

سوالات متداول

چرا که باید از رابطه جنسی قبل از کولپوسکوپی اجتناب کرد؟

توجه داشته باشید که قبل از انجام کولپوسکوپی، هیچگاه نباید رابطه جنسی داشته باشید. این امر به دلیل این است که وجود هر گونه ماده‌ای در ناحیه واژن ممکن است بر نتایج آزمون تأثیرگذار باشد. همچنین بعد از انجام کولپوسکوپی نیز باید اجتناب از رابطه جنسی داشت.

چرا کولپوسکوپی در زمان پریود نباید انجام شود؟

این امر به دلیل احتمال ایجاد عفونت است، به خصوص اینکه در طول دوران پریود، رحم و دیگر اعضای ناحیه تناسلی حساس‌تر هستند. همچنین، در برخی موارد، پزشک ممکن است برای تشخیص خونریزی یا موارد دیگر، انجام کولپوسکوپی را تجویز کند.

 آیا انجام کولپوسکوپی در زمان پریود همراه با درد است؟

بله، انجام کولپوسکوپی ممکن است همراه با درد و ناراحتی برای فرد باشد. در این صورت، پزشک ممکن است برای تسکین درد، از داروهای بی حسی موضعی استفاده کند.

کلام آخر

در پایان، باید تأکید کنیم که انجام کولپوسکوپی در زمان پریود توصیه نمی‌شود، زیرا علاوه بر احتمال درد و عفونت، نتایج آزمون نیز ممکن است دقیق نباشد و نیاز به تکرار آن باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، می‌توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *