دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » کولپوسکوپی در زمان پریود 🩸
۴ دقیقه
کولپوسکوپی در زمان قاعدگی یا پریود

کولپوسکوپی در زمان پریود 🩸

آنچه می خوانید...

ممکن است در زمان مشاوره با پزشک این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا کولپوسکوپی را در زمان پریود هم می توان انجام داد؟ برای دریافت پاسخ حتما تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید. کولپوسکوپی در واقع یک روش تشخیصی برای بیماری های زنانه می باشد که در زمان انجام آن از پروب مخصوصی به منظور شناسایی استفاده می شود.

کولپوسکوپی در زمان پریود مجاز است؟

آیا کولپوسکوپی در زمان پریود مجاز است؟

دقت داشته باشید که به دلیل وجود جریان خون در دهانه رحم بهتر است تا کولپوسکوپی را بعد از دوران پریود خود و یعنی بعد از متوقف شدن خون انجام دهید.

در بعضی از مواقع نیز برعکس آن وجود دارد، یعنی ممکن است زمان پریود شما با انجام این تست همزمان شود که با وجود چنین شرایطی حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید، تا بتوان از کاپ قاعدگی به ازای استفاده از تامپون استفاده کرد.

📌 نکته: چون ناحیه واژن در این دوران حساسیت بسیار زیادی دارد بهتر است تا به هیچ عنوان از دوش واژینال استفاده نکنید.

در کدام روز چرخه قاعدگی کولپوسکوپی مجاز است؟

در زمان مشاوره با پزشک روز دقیق کولپوسکوپی توسط ایشان تعیین می شود ولی در حالت کلی بهتر است تا 3 الی 5 روز بعد از شروع پریود باشد چرا که در این دوران به دلیل خونریزی انجام این کار ممنوع می باشد چون ترشحات خونی و مخاط غلیظ نتایج کاملا غلطی را در اختیار پزشک قرار می دهد.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که انجام کولپوسکوپی در زمان تخمک گذاری یعنی میانه چرخه قاعدگی به دلیل جمع شدن مخاط آن هم در مقدار زیاد به هیچ عنوان ارزشی نخواهد داشت.

شاید بپرسید که قبل از شروع قاعدگی هم می توان این روش تشخیصی را انجام داد؟ که در جواب آن باید اشاره کنیم قبل از قاعدگی غشای مخاطی واژن و رحم شروع به آمادگی جهت خروج ترشحات می کنند پس با توجه به این موضوع بهتر است که این کار را چند روز بعد انجام دهید.

توجه داشته باشد که خودتان هم به هیچ عنوان نباید زمان انجام کولپوسکوپی را تعیین کنید و حتما از یک متخصص زنان خوب در تهران مشورت بگیرید.

مهم ترین نکات انجام کولپوسکوپی در زمان پریود

همانطور که در بخش قبلی مقاله اشاره کردیم مدت زمان انجام این روش تشخیصی لازم است تا حتما توسط پزشک تعیین شود؛ ولی دقت داشته باشیدکه در صورت داشتن بیماری بهتر است اقدامات درمانی مناسب را انجام دهید و بعد برای کولپوسکوپی تصمیم بگیرید.

از مهم ترین نکاتی که در زمان کولپوسکوپی باید توجه داشته باشید به شرح زیر می باشد:

✳️ اگر مصرف دارویی برروی دوره قاعدگی تاثیر گذار باشد باید حتما با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

✳️ برای جلوگیری از ایجاد عوارض و تاثیر گذاری آن برروی نتیجه حتما با دستور پزشک از دارو های سبک تر استفاده کنید.

✳️ بهتر است قبل از کولپوسکوپی از مصرف دارو های پیشگیری از بارداری اجتناب کنید.

✳️ حتما تمامی توصیه های پزشک خود را گوش دهید تا دچار هیچ مشکلی در حین انجام آن نشوید.

✳️ مصرف برخی از دارو ها برروی شروع قاعدگی و تخمک گذاری تاثیر زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کولپوسکوپی برای درمان ناباروری

سوالات متداول

چرا که باید از رابطه جنسی قبل از کولپوسکوپی اجتناب کرد؟

علاوه بر این موضوع دقت داشته باشید که به هیچ عنوان قبل از کولپوسکوپی رابطه جنسی نباید داشته باشید چرا که وجود هر نوع ماده ای در ناحیه واژن ممکن است بروی نتایج تاثیر گذار باشد علاوه بر آن بعد از کولپوسکوپی هم نباید رابطه جنسی داشته باشید.

چرا کولپوسکوپی در زمان پریود نباید انجام شود؟

چرا که احتمال ایجاد عفونت وجود دارد از همه مهم تر در طول دوران رحم و دیگر اعضای ناحیه تناسلی حساس تر هستند.
در بعضی از مواقع نیز با توجه به شرایط فرد ممکن است پزشک برای تشخیص خونریزی زیاد و بسیاری از موارد دیگر کولپوسکوپی را تجویز کند.

 آیا انجام کولپوسکوپی در زمان پریود همراه با درد است؟

بله می تواند همراه با درد و ناراحتی برای فرد باشد که پزشک به منظور تسکین آن از دارو های بی حسی موضعی استفاده می نماید.

کلام آخر

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که کولپوسکوپی در زمان پریود توصیه نمی شود چرا که علیرغم داشتن وجود ایمنی زیاد بیمار دچار درد و عفونت می شود، ولی در بعضعی از مواقع هم با توجه به شرایط بیمار ممکن است در این دوران انجام داده شود ولی نمی توان از نتایج آن مطمئن بود و نیاز به تکرار مجدد دارد. اگر هر سوال در مورد این موضوع می توانید در بخش انتهایی مقاله یعنی نظرات آن را مطرح نمایید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR