صفحه اصلی » بیماری های زنان » کولپوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟

کولپوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه می خوانید...

می دانستید یکی از روش های دقیق معاینه دهانه رحم کولپوسکوپی است؟ کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟ چه بیماری هایی را می توان با این روش تشخیص داد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

کولپوسکوپی چیست؟

برای بررسی رحم و واژن با ابزاری به نام کولپوسکوپ استفاده می شود . کولپوسکوپ یک میکروسکوپ دو چشمی با منبع نور داخلی و یک عدسی محدب چشمی برای رویت دهانه رحم از نظر زخم یا سایر مشکلات استفاده می شود . انجام این روش ۵ تا ۱۰ دقیقه به طول می انجامد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد  .این روش با قرار دادن وسیله ای به نام اسپکلوم داخل واژن شروع می شود. بعد از آن دیواره رحم با کمک مواد رنگی مخصوصی رنگ آمیزی می شود تا نقاط غیر طبیعی و یا زخم ها خودشان را بهتر نشان دهند. در صورتی که در معاینه متوجه وجود زخم و یا مناطق غیرطبیعی شوند از آنها نمونه برداری می کنند .معمولا به دنبال انجام بیوپسی یا نمونه برداری خونریزی خفیفی اتفاق می افتد که نیاز به اقدام خاصی ندارد. اما گاهی مجبور می شوند از مواد دارویی خاصی برای کنترل خونریزی استفاده کنند. این روش در صورتی انجام می شود که نتیجه تست پاپ اسمیر(نوعی تست غربالگری مورد استفاده برای شناسایی سلول های غیرطبیعی دهانه رحم) غیرطبیعی باشد.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

از آنجائیکه انجام این آزمایش کاملا بدون درد است ، نیاز به تزریق بی حسی یا بیهوشی ندارد .

علت انجام کولپوسکوپی

  • نتایج تست پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد.
  • رشد غیرطبیعی در رحم و دهانه رحم یا واژن
  • پس از مقاربت خونریزی داشته باشید.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

کولپوسکوپی چه مواردی را تشخیص می دهد؟

  • زگیل تناسلی
  • التهاب دهانه رحم

آمادگی بیمار قبل از انجام کولپوسکوپی

  • دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی نزدیکی نداشته باشید.
  • تا مدت دو روز واژن خود را با دوش شستشو ندهید و از کرم های موضعی در این قسمت استفاده نکنید.
  • توصیه می شود دو ساعت قبل از شروع این روش قرص ایپو پروفن مصرف کنید.
  • افرادی که IUD( کپسولی برای جلوگیری از بارداری که در رحم قرار می گیرد ) دارند بهتر است یک ماه بعد از خروج IUD این روش را انجام دهند. اما در صورتی که تمایل به خارج کردن IUD ندارند باید یک هفته داروی اتینیل استرادیول به صورت روزانه مصرف کنید تا بتوانید این روش را انجام دهید.

نتیجه کولپوسکوپی

معمولا نتیجه کولپوسکوپی ۲ تا ۴ هفته بعد از انجام تست آماده است. پزشک بر اساس جواب نمونه برداری با شما در ارتباط خواهد بود تا برنامه های درمانی ریخته شود.

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

معمولا بعد از انجام کولپوسکوپی استفاده از تامپون واژینال یا نوار بهداشتی لازم می شود. در صورتی که از تامپون استفاده می کنید معمولا به مدت ۳ ساعت داخل واژینال قرار دهید. اگر بعد از خارج کردن تامپون بعد از ۳ ساعت خونریزی داشتید تامپون جدید داخل واژن قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *