دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » وزن گیری هفتگی جنین در بارداری: عوامل موثر و نکات غذایی
۸ دقیقه
وزن گیری هفتگی جنین در بارداری

وزن گیری هفتگی جنین در بارداری: عوامل موثر و نکات غذایی

آنچه می خوانید...

وزن گیری هفتگی جنین در بارداری

ازاوایل دوران بارداری، نوزادان به دلیل شرایط فیزیکی بدن مادر سرعت شرد متفاوتی دارند. ممکن است در مدت کوتاهی طول و وزن جنین تغییر کند. تا حدود هفته 20 بارداری، قد جنین از س تا باسن اندازی گیری می شود. این نوع از اندازه گیری به دلیل جمع بودن پای جنین در شکم است که اندازه گیری را مشکل می کند. پس از آن، قد جنین از سر تا انگشتان پا اندازه گیری می شود. در ادامه نحوه و چگونگی اندازه گیری جنین در هفته های بارداری و سن بارداری مشخض شده است.

اگر در سونوگرافی هایی که در دوران بارداری انجام می دهید، مشص شود که جنین بسیار کوچک تر و با بزرگ تر از اندازه نرمال است، جای نگرانی ندارد. در صورتی که نیاز به مراقبت های بیشتری داشته باشید، متخصص زنان خوب در تهران اطلاعات لازم را در اختیارتان خواهد گذاشت.

وزن گیری هفتگی جنین در بارداریدر انتهای دوران بارداری و در زمان زایمان ممکن است وزن نهایی نوزاد شما کمتر از 2.5 کلیوگرم و یا بیشتر از 4 کیلیو گرم باشد.. اگر در دوران بارداری زیر نظر متخصص زنان و زایمان باشید، میزان نگرانی شما برای داشتن دوران بارداری سالم و بی خطر بسیار کاهش پیدا می کند. زیرا در صورت مشاهده هر گونه اختلال در رشد جنین ، متخصص زنان و زایمان اقدام به بررسی و درمان می نمایند.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان در ادامه در خصوص وزن گیری هفتگی جنین در بارداری نیز مواردی را توصیح می دهند.

سن بارداری

قد (سانتی‌متر)

وزن (گرم)

از فرق سر تا پایین باسن

۸ هفته

سانتی متر
1.6

گرم
1

۹ هفته

سانتی متر
2.3

گرم
2

۱۰ هفته

سانتی متر
3.1

گرم
4

۱۱ هفته

سانتی متر
4.1

گرم
7

۱۲ هفته

سانتی متر
5.4

گرم
14

۱۳ هفته

سانتی متر
7.4

گرم
23

۱۴ هفته

سانتی متر
8.7

گرم
43

۱۵ هفته

سانتی متر
10.1

گرم
70

۱۶ هفته

سانتی متر
11.6

گرم
100

۱۷ هفته

سانتی متر
13

گرم
140

۱۸ هفته

سانتی متر
14.2

گرم
190

۱۹ هفته

سانتی متر
15.3

گرم
240

۲۰ هفته

سانتی متر
16.4

گرم
300

از فرق سر تا پاشنه پا

۲۰ هفته

سانتی متر
25.6

گرم
300

۲۱ هفته

سانتی متر
26.7

گرم
360

۲۲ هفته

سانتی متر
27.8

گرم
430

۲۳ هفته

سانتی متر
28.9

گرم
501

۲۴ هفته

سانتی متر
30

گرم
600

۲۵ هفته

سانتی متر
34.6

گرم
660

۲۶ هفته

سانتی متر
35.6

گرم
760

۲۷ هفته

سانتی متر
36.6

گرم
875

۲۸ هفته

سانتی متر
37.6

گرم
1005

۲۹ هفته

سانتی متر
38.6

گرم
1153

۳۰ هفته

سانتی متر
39.9

گرم
1319

۳۱ هفته

سانتی متر
41.1

گرم
1502

۳۲ هفته

سانتی متر
42.4

گرم
1702

۳۳ هفته

سانتی متر
43.7

گرم
1918

۳۴ هفته

سانتی متر
45

گرم
2146

۳۵ هفته

سانتی متر
46.2

گرم
2383

۳۶ هفته

سانتی متر
47.4

گرم
2622

۳۷ هفته

سانتی متر
48.6

گرم
2859

۳۸ هفته

سانتی متر
49.8

گرم
3083

۳۹ هفته

سانتی متر
50.7

گرم
3288

۴۰ هفته

سانتی متر
51.2

گرم
3462

۴۱ هفته

سانتی متر
51.7

گرم
3597

۴۲ هفته

سانتی متر
51.5

گرم
3685

علل محدودیت رشد داخل رحمی

در اکثر موارد میزان محدودیت رشدی که  در رحم  اتفاق می افتد، ولی عوامل مختلف دیگری وجود دارد که باعث بروز محدودیت رشد نوزاد می شوند که عبارتنداز :


 • حاملگی‌های متعدد
 • عفونت
 • سندرم آنتی فسفولیپید
 • مشکلات ژنتیکی یا یک ناهنجاری مادرزادی در نوزاد
 • مشکلات پزشکی موجود از قبل در مادر، مانند فشار خون بالا، بیماری کلیه، دیابت، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی، کم خونی مزمن
 • برخی داروهای تجویزی مانند وارفارین، برخی داروهای ضد تشنج، و برخی از داروهای ضد سرطان
 • وزن کم دوران بارداری
 • سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر در دوران بارداری
 • مصرف الکل در دوران بارداری

در درصد از نوزادانی که در زمان تولد دارای وزن کمی هستند، به دلیل سن حاملگی پایین به این عارضه مبتلا می شوند. با این حال ژنتیک نیز در این امر موثر بوده است. اما یک سوم از  این امار به دلیل محدودیت رشد در رحم است.

علائم و نشانه‌های محدودیت رشد داخل رحمی


نحوه تشخیص محدودیت رشد داخل رحمی، توسط متخصص زنان و در معاینات قبل از تولد مشخص می شود. اندازه جنین در دوران بارداری به طور مرتب انجام می شود. دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان برای تشخیص اندازه جنین، به آرامی شکم مادر را لمس می کند و اندازه رحم را می گیرد. سپس اندازه گیری های انجام شده را در یک نمودار یادداشت کرده و وضعیت رشد جنین کنترل می شود. اگر در این مدت، بیماری خاصی داشته باشید، متخصص زنان سونوگرافی را در صورت مشاهده مشکل و یا عارضه ای برای جنین یا مادر تجویز می نماید.

دکتر سمامی در خصوص تجویز سونوگرافی این گونه بیان می کنند که ممکن است هیچ مشکلی برای مادر و جنین وجود نداشته باشد و صرفا به دلیل بررسی سلامت هر دو انجام شود.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره  دوران بارداری مانند وزن گیری جنین با شماره های  ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ – ۲۲۶۸۳۸۱۸ – ۲۲۶۸۳۹۱۹ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

چگونه به وزن گیری جنین کمک کنیم؟


این که نوزاد بعد از تولد سلامتی کامل داسته باشد، آسان است. اما این سلامت از زمان جنینی در رحم آغاز می شود. پس از شکل گیری جنین در رحم، مادر موظف است تا سلامتی خود را حفظ نماید زیرا بر روی جنین تاثیر گذار است. دکتر سمامی متخصص زنان و زایمان در خصوص این امر این گونه بیان می کنند که دریافت مواد مغذی نیز از روش های حفظ سلامت هر دو می باشد.

در صورتی که متخصص زنان کم بودن وزن جنین را تشیصخ دهد، برای افزایش وزن نیز روش هایی را پیشنهاد می دهند که در ادامه می توانید مطالعه نمایید.

مرحله یک

متخصص زنان در خصوص  روش های تغذیه ای و تغییر در شیوه زندگی و تغذیه توصیه هایی را بیان می کنند. این توصیه ها کمک می کند تا جنین وزن گیری نماید. این افزایش وزن باید روندی طبیعی داشته باشد. اگر در حال حاظر باردار هستید و جنین تان کوچک است. بهتر است برای دریافت رژیم و برنامه غذایی مناسب ، در خصوص این موارد به متخصص زنان خود توضیح دهید.

مرحله دو

در رژیم غذابی در دوران بارداری خود باید تغییراتی را ایجاد کنید  و مصرف میوه ها و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و پرونئین را در روغن های سالم ترا در برنامه غذایی خود قرار دهید.

همچنین افزایش میزان مصرف پروتئین ها باعث افزایش وزن جنین می شود. می توانید از مغر ها در وعده های غذایی استفاده کنید. میان وعده هاای سالم و آب میوه ها نیز در افزایش میزان کالری دریافتی موثر است. این توصیه ها برای خانم های باردار که وزن نوزادشان نرممال و یا کم است موثر است و باید قبل از زایمان نیز این موارد انجام شود تا جنین وزن گیری منساب داشته باشد و در زمان زایمان وزن ایده آل داشته باشد.

وزن گیری هفتگی جنین در بارداریمرحله سه

بعد از آن که به تمامی توصیه های فوق عمل کردید، دکتر سمامی به مادران و حتی پدرانی که سیگار می کشند، توصیه می کنند تا در دوران بارداری از کشیدن سیگار اجتناب کنند. زیرا مواد موجود در سیگار سبب کم وزن بودن جنین در دوران بارداری می شود. همچنین استنشاق بوی رنگ، پاک کننده ها و حشره کش نیز در روند رشد جنین اختلال ایجاد می  کند. همچنین در خصوص مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکی نیز شرایط نیز مشابه کشیدن سیگار است. زیرا استفاده مکرر مادر از این مواد سبب بروز مشکلاتی برای جنین شده که یکی از این مواد کم بودن وزن در زمان تولد است.

مرحله چهار

انجام  ورزش در دوران بارداری   می تواند در روند رشد سالم جنین موثر بوده و به مادر در داشتن زایمانی راحت تر کمک می کند. از جمله ورزش هایی که متخصص زنان توصیه می کند، پیاده روی، یوگاه و شنا است.

مرحله پنج

استراحت کردن بسیار مهم است. در طول روز در صورت احساس خستگی حتما استراحت کنید. بارداری به همه بخش های بدن تاثیر می گذارد. داشتن استراحت کافی سبب می شود تا بدن انرژی مجدد به دست آورد. در هر زمانی که احساس خستگی کرده اید، بهتر است خوابیده و یا استراحت کنید. میزان فعالیت را کاهش داده و خود را خسته نکنید.

مرحله شش

تمامی ویتامین ها و مکمل هایی که توسط متخصص زنان و زایمان تجویز کرده است، را طبق دستور مصرف نمایید. این دارو ها مواد مغذی مورد نیاز بدن و جنین را برای بدن شما فراهم کرده و بارداری سالمی را برای مادر رقم میزند.

مرحله هفت

دکتر سمامی متخصص زنان و زایمان به مادران عزیز توصیه می کنند که در دوران بارداری از تنش ها و استرس ها به دور باشند. زیرا این موارد ممکن است باعث پرخوری و یا کم خوری عصبی شود و بر روی نوزاد تاثیر گذار خواهد. شرط داشتن زایمان و نوزاد سالم حفظ آرامش می باشد.

نکته

برای کنترل وضعیت سلامت جنین جود به طور دوره ای و مرتب به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

2 پاسخ

 1. باسلام من در هفته ۲۶ بارداری هستم .پزشکم بمن گفته جنینت نسبت به اولین سونوگرافی یک هفته بزرگتره .آیا خطرناکه؟؟

 2. سلام طبق سونوهای قبلی که طبق ال ام پی نبودن و طبق سی ار ال بودن سی هفته و یک روز بودم رفتم سونو گفتن ۲۸هفته و ۴روز شدم و وزن جنین ۱۲۶۰هست. طبق جدول شما وزن جنینم به ۳۰ نزدیکه اما توبقیه سایت ها نرم وزن جنین بالاتره که!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR