دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » ورزش بعد از زایمان طبیعی
۳ دقیقه

ورزش بعد از زایمان طبیعی

آنچه می خوانید...

ورزش بعد از زایمان طبیعی

خانم ها می توانند بعد از زایمان طبیعی به راحتی و خیلی سریع به فعالیت های روتین و عادی شان برگردند. یکی از این فعالیت ها، ورزش های حرفه ای و تفریحی است.

در ادامه دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان توصیه هایی را به خانم هایی که قبل و حین بارداری ورزش انجام می داده اند و یا ورزشکار بوده اند توصیه هایی را دارند.

ورزش بعد از زایمان در خانم های ورزشکار

خانم هایی که قبل از باردرای و زایمان ورزشکار بوده اند  و یا به طور روتین ورزش انجام می داده اند، بعد از زایمان طبیعی می توانند ورزش خود را شروع کنند. ولی این که چه زمانی می توانند ورزش را از سر بگیرند، بستگی به عوارض دوران بارداری و میزان ابتلا به آن برخی از موارد دیگر دارد. در ادامه به برخی از عوارض دوران بارداری خواهیم پرداخت.

عوارض دوران بارداری و زایمان ظبیعی

 • کم خونی دوران بارداری
 • خونریزی در زمان زایمان طبیعی و میزان خونریزی

همچنین آیا دچار عوارض زایمان طبیعی شده اند یا خیر که شامل :

 • زخم های ناحیه تناسلی در حین زایمان
 • جفت در رحم باقی مانده یا خیر
 • نحوه ی انجام زایمان به چه ترتیبی انجام شده است
 • زایمان به راحتی انجام شده یا خیر
 • نیاز به وکیوم و سایر موارد بوده یا خیر

در کل خانم هایی که ورزشکار بوده اند به راحتی می توانند به فعالیت های ورزشی خود بپردازند و به تناسب اندام خود که قبل از بارداری داشته اند برسند. با این حال قبل از انجام ورزش بعد از زایمان بهتر است با متخصص زنان خود مشورت نمایید تا به آسیب های جدید دچار نشوید.

در صورتی که به کمر درد های مزمن یا جدی دچارشده اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا درمان های جدی آغاز شود و به متخصص مراجعه کنید.

ورزش هایی که نمی توان بعد از زایمان طبیعی انجام داد

قبل از آن که بیان کنیم که چه روزش هایی را باید انجام دهید بهتر است در خصوص ورزشهایی که نمی توان انجام داد کمی صحیت شود.

طبق بررسی های انجام شده، انجام ورزش های هوازی، ورزش ایروبیک و دویدن انجام نشود. زیرا بین کف لگن و مفاصل به طور طبیعی فاصله پیدا شده و تا بهبود کامل این موارد، باید از انجام ورزش های سنگین و هوازی اجتناب کرد. فقط چند ماه وقت لازم است تا بدن به شرایط قبلی خود بازگردد.

اگر به بی اختیاری ادرار، احساس  سنگینی در واژن و یا استرس مبتلا هستید، این یعنی کف لگن تحت فشار قرار دارد و انجام ورزش های سنگین توصیه نمی شود.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره در خصوص ورزش بعد از زایمان طبیعی با شماره های  ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ – ۲۲۶۸۳۸۱۸ – ۲۲۶۸۳۹۱۹ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

ورزش هایی که می توان بعد از زایمان طبیعی انجام داد

ورزش هایی که در ادامه توصیه می شود، باید زیر نظر مربی که از شراط جسمی مادر آگاه است انجام شود و متخصص زنان انجام ورزش را منع نکرده باشد، عبارتند از:

 • ورزش های شکمی مفید بعد از زایمان
 • ورزش های تقویت کننده لگن بعد از زایمان
 • ورزش های تقویت کننده ی کمر
 • و…..

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR