دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » معاینه داخلی واژن زنان (معاینه لگن): علت و چگونگی
۶ دقیقه

معاینه داخلی واژن زنان (معاینه لگن): علت و چگونگی

آنچه می خوانید...

در طول یک معاینه لگنی، پزشک به صورت بصری و دستی اندام تناسلی زن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. معاینه لگنی یک روش نسبتا کوتاه است که در طی آن متخصص زنان و زایمان فرج، واژن، دهانه رحم، رحم، راست‌روده و لگن شامل تخمدان را برای کنترل توده‌ها و یا اختلالات دیگر بررسی می‌کند. تست پاپ اسمیر که برای تشخیص سرطان رحم  استفاده می‌شود ممکن است در طول یک معاینه واژن انجام شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]
معاینه واژن روشی برای یافتن نشانه‌های بیماری در برخی از اندام‌های بدن زن است. همچنین به پزشک کمک می‌کند یافته‌های زیادی را متوجه شود. به عنوان نمونه با معاینه لگنی اواخر بارداری، پیشرفت بارداریتان را ارزیابی می‌کند. یکی از اولین مواردی که پزشک به آن دقت خواهد کرد، آن است که آیا نشت مایع آمنیوتیکی وجود دارد یا خیر. با توجه به اهمیت بالای معاینه داخلی واژن لازم است که این بررسی توسط پزشک با تجربه و با بهترین امکانات لازم انجام شود. برای رزرو نوبت و اطمینان از انجام معاینه به دقیق‌ترین شکل ممکن می‌توانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید.[/alert]

چرا معاینه لگن انجام می‌شود؟


در شرایط زیر ممکن است به معاینه زنان نیاز داشته باشید:

 • بررسی بهداشت زنانه: یک معاینه لگنی اغلب بخشی از یک معاینه فیزیکی معمول برای زنان به منظور یافتن نشانه‌های احتمالی اختلالات مختلف مانند کیست تخمدان، عفونت‌های جنسی، فیبروئید رحم و یا مراحل اولیه سرطان است. پزشک می‌تواند تعداد دفعات معاینه را به شما توصیه کند اما بسیاری از زنان سالی یکبار معاینه لگن را انجام می‌دهند.
 • تشخیص وضعیت پزشکی: اگر دچار بیماری‌های زنان مانند درد لگن، خونریزی غیرعادی از واژن، تغییرات پوست، ترشحات غیر عادی واژن یا مشکلات ادراری باشید، ممکن است پزشک معاینه واژن را توصیه کند. معاینه لگنی می‌تواند به پزشک برای تشخیص دلایل احتمالی این علائم و تعیین نیاز به سایر تست‌های تشخیصی یا درمان کمک کند.

معاینه واژن چه زمانی انجام می‌شود؟


در موارد زیر معاینه لگنی انجام می‌شود:

 • در طی یک معاینه فیزیکی سالیانه
 • هنگامی که یک زن باردار است.
 • هنگامی که پزشک در حال کنترل عفونت رحم است.
 • هنگامی که یک زن در ناحیه‌ی لگن یا پایین کمر درد دارد.

چه بیماری‌های را می‌توان با معاینه لگنی بررسی کرد؟


معاینه واژن می‌تواند در ارزیابی و تشخیص بیماری‌های متعددی مفید باشد.

برخی از این بیماری‌های عبارتند از:

آماده‌سازی برای معاینه


هیچگونه آماده‌سازی خاصی برای معاینه لگنی زنان مورد نیاز نیست، هر چند ممکن است پزشک توصیه کند که زمانی را برای معاینه لگنی انتخاب کنید که پریود نیستید. همچنین قبل از آزمایش اگر مثانه‌تان خالی باشد راحت‌تر خواهید بود. اگر سوالی در مورد آزمایش و یا نتایج احتمالی آن دارید، آنها را یادداشت کرده و برای جلوگیری از فراموش کردن آنها، با خود ببرید تا در حین معاینه از پزشک خود بپرسید.

در حین معاینه چه انتظاری باید داشته باشید؟


معاینه لگنی در مطب پزشک انجام شده و تنها چند دقیقه طول می‌کشد. از شما خواسته می‌شود که لباستان را عوض کرده و یک روپوش بپوشید. ممکن است جهت حفظ پوشیدگی یک ملافه در اختیارتان قرار داده شود تا دور کمر خود بپیچید. قبل از انجام معاینه لگن، ممکن است پزشک قلب و ریه‌هایتان را بررسی کند و یک معاینه سینه نیز انجام دهد.

فرایند کار


در حین معاینه لگنی شما به پشت و با زانوهای خم روی تخت معاینه دراز می‌کشید و پاهایتان را در گوشه‌های تخت یا تکیه‌گاه‌هایی که رکاب نامیده می‌شوند، قرار می‌دهید. از شما خواسته شود که بدنتان را به سمت انتهای تخت آورده و پاهای خود را باز کنید.

یک معاینه لگنی به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 • آزمایش‌های بصری خارجی: پزشک ابتدا فرج را به صورت بصری به منظور بررسی سوزش، قرمزی، زخم، تورم یا ناهنجاری‌های دیگر معاینه می‌کند.
 • آزمایش‌های بصری داخلی: در مرحله بعد، پزشک از یک اسپکولوم (یک وسیله با لولای پلاستیکی یا فلزی به شکل منقار اردک) برای باز کردن دیواره‌های واژن و مشاهده دهانه رحم و واژن استفاده می‌کند. اسپکولوم ممکن است قبل از استفاده گرم شود.
 • وارد کردن و باز کردن اسپکولوم موجب فشاری می‌شود که می‌تواند برای برخی زنان ناراحت کننده باشد. برای راحتی تا جایی که می‌توانید آرامش داشته باشید اما در صورت احساس درد به پزشک خود بگویید.
 • تست پاپ اسمیر: اگر معاینه لگنی شامل تست پاپ اسمیر باشد، پزشک یک نمونه از سلول‌های دهانه رحم را قبل از خارج کردن اسپکولوم جمع‌آوری می‌کند.
 • معاینه دو دستی: از آنجا که اندام لگن شامل رحم و تخمدان از بیرون از بدن دیده نمی‌شوند پزشک برای این بخش از معاینه باید شکم و لگن را لمس کند. برای این کار دو انگشت یک دست در داخل دستکش چرب شده وارد واژن شده و دست دیگر به آرامی ناحیه پایین شکم را فشار می‌دهد.

در این بخش از معاینه، پزشک اندازه و شکل رحم و تخمدان را بررسی کرده و نقاط حساسیت یا توده‌های غیر عادی را بررسی می‌کند. پس از معاینه‌ی واژن، پزشک انگشت ملبس به دستکش را وارد مقعد می‌کند تا احتمال حساسیت به درد، توده‌ها یا سایر ناهنجاری‌ها را بررسی نماید. معمولا، در هر مرحله، پزشک به شما می‌گوید که دقیقا چه کاری انجام می‌دهد تا از مراحل معاینه متعجب نشوید.

نتایج


پس از انجام معاینه، معمولاً اگر چیز غیرعادی در معاینه واژن مشخص شود پزشک بلافاصله به شما اطلاع می‌دهد. نتایج آزمایش پاپ اسمیر ممکن است چند روز طول بکشد. پزشک در مورد مراحل بعدی، آزمایش‌های اضافه و یا درمان‌های مورد نیاز با شما صحبت می‌کند. اگر سوالی در مورد معاینه لگنی و یا هر جنبه‌ی دیگر از سلامتی خود دارید تا زمانی که در مطب پزشک هستید از وی بپرسید.

چند وقت یک بار باید معاینه‌ لگن انجام شود؟


انجام تست پاپ اسمیر بعد از ۲۱ سالگی توصیه می‌شود. زنان در سنین بین 21 تا 65 سال باید هر 3 سال یک بار تست پاپ اسمیر را انجام دهند. ترکیب تست پاپ اسمیر با تست ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند بطوری بی‌خطری فواصل بین معاینات سرطان دهانه رحم را در بسیاری از زنان ۳۰ تا ۶۵ سال از سه سال به پنج سال برساند. همچنین انجام تست اچ پی وی در دهه‌ی سوم زندگی برای زنان توصیه نمی‌شود، زیرا افراد در این گروه سنی می‌توانند عفونت‌های اچ پی وی داشته باشند که بدون درمان برطرف می‌شود.

زنان بالاتر از سن 65 سال در صورتی که حداقل سه تست متوالی پاپ اسمیر با نتیجه منفی داشته‌اند و یا حداقل دو آزمایش اچ پی وی منفی در 10 سال گذشته می‌توانند معاینات را متوقف کنند. اما زنانی که سابقه‌ی تشخیص پیش سرطان پیشرفته را داشته‌اند باید به مدت حداقل ۲۰ سال معاینات را ادامه دهند.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

6 پاسخ
 1. سلام وقت بخیر من سه ماهه ازدواج کردم ولی مطمعن نیستم پردم بکارتم پاره شده یانه‌.رابطه داشتم باشوهرم ولی همون لحظه خون نیومد و یکی دوساعت بعد خون اومد.ولی من حس میکنم هنوز پرده دارم نمیدونم چرا چوت احساس تنگی دارم میشه راهنماییم کنیدمیترسم دکتر زنان هم برم چون تاحالا نرفتم

 2. سلام وخسته نباشید . من هفته بیست و نهم بارداری هستم به علت درد زیر شکمی و پاها معاینه لواژن توسط ماما شدم .ولی متاسفانه از اون روز به بعد تقریبا دچار لکه بینی شده ام . ایا طبیعیه و تا کی ادامه داره . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR