دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » علل ناباروری و روش های درمان آن
۴ دقیقه
علل ناباروری و روش های درمان آن

علل ناباروری و روش های درمان آن

آنچه می خوانید...

ناباروری در زنان با علل بسیار مختلفی  ممکن است رخ دهد، از علل محیطی تا ژنتیک این علل، می تواند متفاوت باشد . معمولا در  شرایط ناباروری، خانم ها آنتی بادی و یا پادتن هایی را  در بدن خود تولید می کنند که  با بافت های خودی ، خصوصا بافت هایی که درگیر توانایی تولید  مثل هستند، ایجاد می شود .

علل ناباروری و روش های درمان آن
علل ناباروری و روش های درمان آن

ناباروری به دلیل وجود آنتی بادی ها

در صورتی که در طی آزمایشاتی که برای بررسی علل ناباروری انجام می شود،  تست آنتی بادی ها مثبت باشد ، می تواند از  دلایل اصلی ناباروری شناخته شود  زیرا که می تواند باعث عدم گرفتن جفت و تشکیل جنین شود .

حتی گاهی آنتی بادی هایی بر علیه اسپرم وجود دارند که  سبب ناباروری در خانم ها می شود .

بالانس نبودن آنتی بادی ها و پروتئین هایی که  در سیستم ایمنی درگیر هستند ، نیز می تواند مشکل زا باشد .

تمام این موارد لازم است تا توسط متخصص زنان  تست و بررسی شود  تا علت شناخته و متناسب با آن راه درمان انتخاب شود .

همچنین مواردی مثل  بیماری خود ایمنی  سلیاک  که در طی آن  بافت  روده ای توسط خود بدن مورد حمله قرار می گیرد  و سبب بروز مشکلات گوارشی عدیده ای  می شود ، بعضا در خانم هایی که  بیماری سلیاک، درمان  نشود،  می تواند ناباروری را ایجاد کند  و از تشکیل شدن جفت جلوگیری کند .

زمانی که توسط متخصص زنان ، تست ها و آزمایشات لازم  تجویز می گردد ، لازم است تا در آزمایشگاه تمام موارد بررسی  شود و تعیین شود  که آیا ناباروری به دلیل سیستم خود امینی ایجاد شده است یا  دلایل دیگری دارد .  این  بررسی تنها با کمک یک آزمایش خون است  که به راحتی انجام می شود .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

ناباروری در زنان با علل ژنتیک

ناباروری در زنان  با علل ژنتیکی  خصوصا اختلالات کروموزومی نیز رخ می دهد . بیشترین درصد اختلالات کروموزومی  در تعداد کروموزوم ها دیده می شود . خصوصا در خانم ها که شامل دو کروموزوم ایکس هستند . درصورت حذف یک کروموزوم ایکس ، سبب ایجاد یک سندرم، به نام  سندرم ترنر می شود .

سندرم ترنر مجموعه  علامت هایی دارد:

کوتاه بودن قامت

در ناحیه گردن، پوستی  شل و اضافه

اختلال در قاعدگی ماهانه

وجود مشکلات هورمونی

معمولا در این خانم ها عقیمی وجود دارد . معمولا این تشخیص در سنین کودکی انجام می شود زمانی که کودک به مدرسه می رود و با هم سال های خود مقایسه می شود، والدین متوجه کودک می شوند .

جهش در ژن های هورمونی

در ناباروری زنان یکی دیگر از دلایل  تحت عنوان جهش  در ژن های هورمونی  است ، که در دستگاه تناسلی زنان سبب بروز مشکلات ناباروی می گردد .  گاهی می شود برخی از این اختلالات را  با تجویز دارو درمان کرد .

در نهایت می توان گفت  ناباروری می تواند به  دلایل بسیار مختلفی رخ دهد،  در مرحله اول برای درمان ناباروری لازم است تا علت آن تشخیص داده شود  و متناسب با آن راهکار درمانی توصیه شود .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در شرق تهران بعد از بررسی علل ناباروری ، بهترین روش برای درمان را  که زوجین در کوتاه ترین زمان به نتیجه برسند را انتخاب می کنند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فاطمه سمامی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی( بهترین متخصص زنان در تهران )

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR