دکترفاطمه سمامی » نازایی » علل تشکیل نشدن قلب جنین
۶ دقیقه

علل تشکیل نشدن قلب جنین

آنچه می خوانید...

از زمانی که متوجه می‌شوید که باردار هستید، احتمالاً یکی از رویدادهای مهمی که مشتاقانه منتظر آن هستید، شنیدن صدای قلب فرزندتان است. صدای قلب جنین یکی از آرامش‌بخش‌ترین صداها است و هیچ احساسی وحشتناک‌تر از این نیست که یکی از حیاتی‌ترین اعضای بدن نوزادتان عملکرد درستی ندارد.

تشکیل قلب جنین


قلب در اولین مراحل رشد جنین تشکیل می‌شود. قلب از اولین اعضای بدن جنین است که رشد می‌کند. قلب جنین از اولین روزهای تشکیل خود ضربان دارد و از اولین هفته حاملگی خون را به بدن جنین در حال رشد پمپاژ می‌کند. سرعت رشد اولیه جنین به سیستم تغذیه‌ای وابسته است که عملکردی فراتر از انتقال ساده مواد مغذی از یک سلول به سلول دیگر را دارد. از این رو رشد اولیه قلب و عروق خونی، مرحله اصلی و مهمی در رشد جنین محسوب می‌شود.

قلب جنین ابتدا به شکل یک لوله ساده است که طی چند هفته رشد کرده و به یک عضو چهار حفره‌ای و دارای مسیرهای خروجی و مجرای بازگشت سیاهرگی تبدیل می‌شود. قلب از سلول‌های اختصاصی واقع در حداقل دو قسمت از بدن جنین رشد می‌کند. این سلول‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا قلب لوله‌ای شکل اولیه را تشکیل دهند. با گذشت زمان برخی از قسمت‌های آن رشد کرده و تحت فرآیندی بنام حلقه‌زنی قلب  قرار می‌گیرند تا ساختار نهایی قلب را تشکیل دهند. رشد قلب در هر مرحله از این فرآیند می‌تواند تحت تأثیر عواملی قرار گیرد که بر چگونگی سیگنال‌دهی سلول‌ها به یکدیگر، چگونگی جا به جا شدن سلول‌ها در طول فرآیند رشد و همچنین رشد و تقسیم شدن آنها اثر می‌گذارد.

در چه مرحله‌ای از بارداری برای اولین بار صدای قلب جنین را می‌شنویم؟


پس از 6 هفته قلب جنین 80 بار در دقیقه می‌زند و دارای چهار حفره عمیق است که هر حفره دارای مسیر ورودی و خروجی مختص خود برای داخل و خارج شدن خون است. پس از دو هفته تعداد ضربان قلب جنین به 150 بار در دقیقه می‌رسد که حدود دو برابر ضربان قلب شما است.

با ادامه روند رشد به احتمال زیاد شما می‌توانید بعد از ماه نهم یا دهم حاملگی صدای ضربان قلب فرزندتان را بشنوید. در این زمان ضربان قلب جنین در حدود 170 بار در دقیقه است که با گذشت زمان کاهش می‌یابد. زمانی که در این مرحله از بارداری هستید، پزشک یا ماما با قرار دادن یک گوشی سونوگرافی به نام داپلر روی شکم شما شدت صدای ضربان قلب جنین را تقویت و قابل شنیدن می‌کند.

چه عواملی رشد قلب جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟


عوامل زیر می‌تواند روند رشد قلب را با مشکل مواجه سازد:

 • ناهنجاری‌های کروموزومى: برخی از این ناهنجاری‌ها مانند تریزومی 21 (یک ناهنجاری کروموزومى که به بروز سندرم داون منجر می‌شود) در 50 درصد از نوزادان باعث ابتلاء آنها به ناهنجاری‌های قلبی می‌شود.
 • انواع ناهنجاری‌های ژنتیکی: در طول جریان رشد جنین این احتمال وجود دارد که تنها یک ژن معیوب باعث بروز عوارض مادرزادی قلبی شود.
 • بیماری‌های مادرزادی مانند دیابت: کنترل نامناسب قند خون مادر مبتلا به دیابت، خطر ابتلای نوزاد به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
 • عفونت در بارداری مانند عفونت روبلا (سرخجه آلمانی): خوشبختانه در حال حاضر خطر ابتلا به سرخجه آلمانی تا حد زیادی کاهش یافته و نادر است. با وجود این متخصصین زنان و زایمان مادر را معاینه می‌کنند تا از خطر ابتلای مادر به عفونت در دوران اولیه بارداری جلوگیری کنند.
 • مصرف دارو یا مواد گوناگون توسط مادر: مصرف دیلانتین (برای درمان صرع)، کوکائین، الکل و اکوتان (برای رفع آکنه) توسط مادر می‌تواند روند تشکیل قلب را در دوران جنینی تحت تأثیر قرار دهد.
 • قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی در محیط: رنگ‌ها، حلال‌ها، مواد پاک کننده روغن، آفت‌کش‌ها، آلاینده‌های هوا نظیر تری کلرواتیلن و تابش اشعه‌های مضر از جمله عواملی هستند که زنان حامله نباید هرگز در معرض آنها قرار گیرند.

مشکلات شایع و خطرناک قلب در دوران رشد جنین


خوشبختانه میزان ابتلاء نوزادان به عوارض قلبی نسبتاً نادر است. به طوری که از هر 1000 نوزاد تقریباً هشت نفر از با ناهنجاری‌های قلبی متولد می‌شوند. ناهنجاری‌ها یا نواقص قلبی به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند: رشد ناقص قلب، رشد معیوب قلب، قرارگیری قلب در محل نامناسب و عملکرد نادرست عروق قلب یا وضعیت نامناسب ساختارهای قلب در دوران رشد جنین.

چگونه می‌توان از بروز نقائص قلبی پیش از تولد جلوگیری کرد؟


ابتلاء جنین به برخی از عوارض قلبی غیر قابل پیشگیری است. با وجود این شما می‌توانید با مراقبت کردن از خود و همچنین خوردن غذاهای سالم خطر بروز عوارض قلبی را در جنین کاهش دهید. بهترین توصیه برای زنان باردار این است که ویتامین‌های  قبل از زایمان خود را به‌ طور منظم مصرف کنند و از مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین استعمال تنباکو خودداری کنند. اگر تصمیم دارید در آینده نزدیک باردار شوید، باید برای انجام معاینات قبل از دوره بارداری برای مراجعه به پزشک یا ماما برنامه‌ریزی کنید. شما می‌توانید در این جلسات در مورد نحوه آماده شدن برای بارداری و همچنین موادی که نباید مصرف کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

متخصص زنان و زایمان، مادر را برای باردار شدن معاینه کرده و نتایج حاصل را برای او شرح می‌دهد. زنان باید در طول دوران بارداری از مصرف الکل و برخی از داروها و همچنین استعمال کوکائین و سیگار خودداری کنند. زنان باردار قبل از مصرف هر نوع دارو باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنند. علاوه بر موارد فوق، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و انجام مراقبت‌های مناسب پیش از زایمان که شامل مصرف ویتامین‌های قبل از بارداری و اسید فولیک است نیز می‌تواند بیشترین اثرگذاری را در بهبود سلامت کلی و قلب جنین به همراه داشته باشد.

اگر صدای قلب جنین شنیده نشد چه باید کرد؟


اگر پزشک در خصوص مواردی مانند سقط جنین، حاملگی پوچ و حاملگی خارج از رحم نگران باشد، ساک حاملگی و قطب جنینی (در صورت قابل رؤیت بودن) را اندازه‌گیری می‌کند تا مشخص کند که کدام مرحله پیشرفت رشد جنین باید تحت نظارت قرار گیرد. اگر ساک حاملگی بزرگ‌تر از 16-18 میلی‌متر باشد، اما قطب جنینی دیده نشود و یا در صورتی که اندازه قطب جنینی 5 میلی‌متر باشد ولی هیچگونه ضربان قلب (با استفاده از گوشی اولتراسوند واژنی) شنیده نشود، تشخیص پزشک، سقط جنین یا حاملگی پوچ خواهد بود.

در صورتی‌که قطب جنینی بسیار کوچک باشد و پزشک نتواند آن را به‌طور دقیق اندازه بگیرد باید بعد از 3 تا 5 روز دوباره سونوگرافی انجام شود. اگر فقدان قطب جنین تشخیص داده شود، آزمایش‌های دیگری نیز باید به منظور رد احتمال حاملگی خارج از رحم انجام شود. بیشتر پزشکان در صورتی که تشخیص دهند که بارداری پایدار نیست، ترجیحاً منتظر می‌مانند تا ببینند آیا بدن مادر جنین را به‌طور طبیعی سقط می‌کند و یا این که می‌توانند یک فرآیند کورتاژ تشخیصی را دنبال کنند. سقط طبیعی جنین توسط بدن به این امر وابسته است که سلامتی مادر هیچ مشکلی نداشته باشد. در حدود 50 درصد از زنان هنگامی که جنین در دوران اولیه بارداری سقط می‌شود، تحت کورتاژ تشخیصی قرار نمی‌گیرند. برای دریافت مشاوره از دکتر فاطمه سمامی با شماره های مطب تماس بگیرید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

36 پاسخ
 1. سلام من حدود ۶ هفته از پریودیم گذشته تازه ۵ روزه که فهمیدم باردارم بتام ابتدا ۲۵۰ بود ۴۵ ساعت بعد ۴۶۶ شد ایا امکان داره قلب جنین تشکیل نشه

 2. سلام خانوم دکتر خسته نباشید ببخشید من اولین روز آخرین پریودم 17 فروردین بود الان حدود 64 روز میگذره امروز رفته بودم سونو که گفتن قطب جنینی مشاهده نمیشه ولی ساک حاملگی تشکیل شده GS=11 هست و 5.5 هفته تخمین زده شده هماتوم پری ساک با قطار 3*9 در حاشیه خارجی ساک حاملگی دیده میشه مایع آمنیوتیک و طول کانال سرویکال هم طبیعی نوشته ، حالا وضعیت چطوریه و من باید چیکار کنم؟ چرا اصلا هفته ای که سونو اعلام کرده با هفته هایی که گذشته مطابقت نداره؟ آیا امیدی به ادامه بارداریم هست؟

 3. سلام خانم دکتر.دلایل مختصری نامنظمی و دیده نشدن فعالیت قلبی در ۶ هفتگی تا چه حد نگران کننده است؟ و آیا راهی برای تسریع تشکیل قلب جنین وجود دارد؟

 4. سلام من 45روزبعدازاولین روزاخرین پریودم رفتم سونو 4هفته وسه روز نشون دادگفت 2هفته دیگه تکرارکنم یک ماه بعد که رفتم قلب نداشت وسنش هم5dو;6wبود الان باید سقط کتم

 5. سلام خسته نباشید من هفته نهم بارداری بودم سونوگراف تشخیص داده ک ساک بزرگترازحدطبیعی بوده وجنین رشد نکرده ضربان قلب هم ندارد،بنظرشماچکارکنم

 6. سلام خانم دکترزهره هستم.۲۰سالمه۴سال‌ازدواج کردم تا سه سال قصدحاملگی نداشتم ولی پارسال اقدام کردم وحامله شدم بعدرفتم سنوگفتن قلب نداره وخلاصه طبیعی سقط شد.الانم پریودام خیلی نامنظمه الانم‌۱۸یک تاحالا پریودنشدم وکمروشکمم خیلی دردمیکنه لکم ندارم بنظرتون حاملم

 7. سلام خانم دکتر ، من ۲ تیر سونوگرافی کردم که گفت msd۱۴ میلیمتر و با ۵ هفته و پنج روز مطابقت دارد ولی فتال پل هنوز تشکیل نشده و یک فولیکول ازاد در تخمدان راست به قطر ۲۰ میلی متر موجوده ولی باتوجه به اینکه ۱۰ اردیبهشت اخرین پریودم بود دکتر میگه ۷ هفته و ۵ روزه ، حالا برای ۸۹ تیر وقت سونو واژینال دارم، ایا موضوع نگران کننده ای وجود داره؟

 8. سلام خسته نباشید من دوبارسقط کردم بخاطرتشکیل نشدن قلب جنین بارداریم بطورطبیعی بودآزمایش دادیم همه آزمایش سالم بود به غیرازحرکت اسپرم شوهرم ۴ماه قرص fertilaidدادیه ماه هم به من proxeedدادالان که مراجعه کردیم گفتن بیا iuiبکنم من که راضی نشدم آی یوآی بکنم به شوهرم Androfertiدادگفتن یه ماه قطع پیشگیری کنیداگه باردارنشدی بیا آی یوآی بکنم میخواستم ازتون راهنمایی بخوام آی یوآی واسم احتیاج هست فقط مشکل من تشکیل نشدن قلب جنین هست والا من خودم بطورطبیعی باردارمیشم ممنون میشم راهنمایی بکنید

 9. سلام.همسرم بعد از رفتن به سونو مطمئن شد که باردار است .نکته قابل توجه از دید من این است که دکتر در سونو هیچ چیزی مشاهده نکرد.وبعد از سونوی واژینال گفت که دو قلو باردارید و در حدود هشت هفته و سه روز است.ولی جنین ضربان ندارد.حال سوالاتی که واقعا ذهن مرا درگیر کرده این است
  ۱.چرا میگه حدود…
  چرا دقیقا مشخص نمیکنه که چند وقته؟
  ۲.ایا دستگاه احتمال خطا زدن را دارد؟ چطور ممکن است که دو قلو را ندیده باشد…مگر، با سونوی واژینال.
  ۳.برای سه روز دیگر سونو نوشتند ولی همسرم میخواهد تا هفته یازدهم هم صبر کند.راهنمایی فرمایید.ممنون میشوم تا این بنده را از نگرانی در بیاورید….

 10. سلام خانم دکتر همسر من رفته سونو ۶ هفته و ۵روز تشخیص حاملگیش بوده ولی گفتن جنین قلب نداره لطفا راهنمایی بفرمایید چکار باید بکنیم

 11. سلام خسته نباشید من 3ساله که ازدواج کردم و 27ساله ام پارسال یه سقط داشتم که فک میکنم تقریبا 5هفته بود و امسال هم دوباره باردار شدم که قطب جنینی مشاهده شد ولی بدون نوسانات جنینی،که لک بینی شروع شد و بعد از 20روز دفع شد می خواستم دلیل این سقط رو بدونم و اینکه در بارداری های دیگه هم ،هم اینطوری میشه

 12. سلامم من سه تاسقط داشتم قلبشون تشکیل نمیشه و سقط میشن دکترام هر بار یه دارو یه آزمایش مینویسن الان من یه سال منتظرم دوبتره باردار بشم اما هیچی،نمی دونم چیکار کنم

 13. سلام من ۳۸سال سن دارم درسال دهم ازدواج فرزنداولم متولد شد درسه ماهه اول خونریزی داشتم که بستری شدم و برطرف شد خداروشکر فرزندم سالم متولد شد دوسال بعد یعنی سال دوازدهم ازدواجم فرزند دومم بدون مشکلی خداروشکر متولد شد و الان بعداز هشت سال یعنی سال لیست ازدواجم تاریخ پریود آخریم ۲۲مردادماه است درابتدا بامی بی چک آزمایش کردم دو خط افتاد بعدش آزمایش خون دادم که حاملگی رو تایید کرد دیروز رفتم سونو کرد متخصص گفت هنوز قلب تشکیل نشده و جنین کوچکتر از چیزی است که شما میگید آخرین پریودت بوده فولیک اسید دادباشیاف فرتیژست گفت باید ده روز دیگه بیایی سونو بدی برا تشخیص قلب جنین الان ازانجاییکه استرس دارم میخوام نظر شما دکترمحترم رو بدونم چون شهرمان جیرفت کرمان هستش دستگاهای پیشرفته ندارد

 14. سلام من ۳۸سال سن دارم درسال دهم ازدواج فرزنداولم متولد شد درسه ماهه اول خونریزی داشتم که بستری شدم و برطرف شد خداروشکر فرزندم سالم متولد شد دوسال بعد یعنی سال دوازدهم ازدواجم فرزند دومم بدون مشکلی خداروشکر متولد شد و الان بعداز هشت سال یعنی سال لیست ازدواجم تاریخ پریود آخریم ۲۲مردادماه است درابتدا بامی بی چک آزمایش کردم دو خط افتاد بعدش آزمایش خون دادم که حاملگی رو تایید کرد دیروز رفتم سونو کرد متخصص گفت هنوز قلب تشکیل نشده و جنین کوچکتر از چیزی است که شما میگید آخرین پریودت بوده فولیک اسید دادباشیاف فرتیژست گفت باید ده روز دیگه بیایی سونو بدی برا تشخیص قلب جنین الان ازانجاییکه استرس دارم میخوام نظر شما دکترمحترم رو بدونم چون شهرمان جیرفت کرمان هستش دستگاهای پیشرفته ندارد

 15. با سلام و خسته نباشید خانم d.samamiیه سوال داشتم خدمتتون ببخشید من رفتم سونوگرافی قطب جنین تقریبا ۴میلیمتری بدون فعالیت قلبی و رشد سونو گرافیک حدودا ۶و۵هفته مشاهده شده مقدار تجمع مایع هم به قطر تقریبی ۱۵میلیمتردر سطح خلفی ساک دیده شده ایا میشه امیدوار بود برا رشد وقلب جنین یا بایستی سقط شه ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم ????باسپاس.

 16. سلام من هشت هفته ویک روزم هست ورفتم سونو گفتن ک ساک بچه تشکیل شده فقط قطب جنینی نمیبینن ب نظر شما جنین من قلب نداره؟ پارسال یه سقط داشتم ب دلیل نبودن قلب سقط شد چرا دوباره اتفاق افتاد

 17. سلام من ۳۷ ساله هستم پارسال بهمن ماه ۵ هفته و ۴ روز قلب تشکیل نشد و ۳۰ سی سی مایع آزاد لگنی داشتم که در نهایت در ۶ هفته سقط شد امسال مراقبت بیشتری کردم ولی داروی آنتی میگرن سوماتریپتان و آلپرازولام هم‌مصرف میکردم چون پزشک مغز و اعصاب گفتن قطع ناگهانی آلپرازولام میتونه منجر ب تشنج بشه دیروز ۵ هفته و ۶ روز طبق تاریخ پریود سونو دادم و قلب رویت شد اما امروز طی یک درگیری فیزیکی و شوکی ک بهم وارد شد سونو دادم و پزشکم گفت قلب نداره و یک هماتوم ساب کوریونیک خلف جفت هست میخوام با توجه به شرح حالی ک دادم بدونم آیا مصرف آلپرازولام تاثیر داشته و اینکه رادیولوژیست امروز بهم گفتن در اثر شوک حتی بدون ضربه میتونه قلب جنین نزنه.خواهش میکنم پاسخ منو بدین متشکرم

 18. سلام خانم دکترمن چندروزپیش بوه ام سقط کردم سونوانجام دادم گفته که قلبش تشکیل نشده ،خانم دکتربعدسه ماه دیگه میخام حامله بشم بایدچیکارکنم که دیگه مشکلی پیش نیادبرام.ممنون ازشما

  1. سلام باید یک سری بررسی انجام بدهیم که در صورت امکان پیشگیری کنیم

 19. سلام
  من الان تو هفته چهار هستم
  هنوز سونو انجام ندادم
  یک سال گذشته بخاطر حاملگی پوچ سقط کردم.الان بتام ۱۴۰۰هستش.
  احتمال پوچی مجدد وجود دارد؟

 20. سلام.من 4سال پیش باردار شدم قلب تشکیل نشد و یقط کردم و کورتاژ.6ماه بعد باردار شدم و پسرم الان 3ساله.دوباره باردار شدم و باز قلب تشکیل نشد و دوباره کورتاژ.دکتر رفتم گفتن دوباره باردار بشم چون دلیل نمیتونن ببینن برای سقط زیر دوماه.میخاسم نظر شما رو بدونم لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم

 21. سلام خانم دکتر
  من هفت هفته و 5روزمه. علایم بارداری رو دارم. امروز رفتم واس سونو تشکیل قلب که نشده بود. دکتر گف باید دارو بدم دفع بشه. ولی من دارو نگرفتم هنوزم امید دارم.البته اینم بگم که لکه بینی از هفته 5داشتم تا الان.شیاف و قرصم مصرف میکنم. شما میگید چیکارکنم؟

 22. سلام خانم دکترمن شش ماه پیش هفته هفتم بارداری جنین سقط کردم وعلتش تشکیل نشدن قلب بود.بعداز سه ماه خون ریزی داشتم که به تشخیص سنوگرافی ها گفتن بقایای هست که تحت عمل کورتاژ قرارگرفتم واصلا اثری از بقایانبود.ویه پولیپ بود. حالا برای اقدام بارداری بعدی چقدرباید زمان ببرد

  1. می توانید اقدام کنید بهتر است روز ده یازده دوازده به مطب مراجعه کنید که ببینیم رحم وتخمدانتان مناسب بارداری هست؟یکی از این سه روز

 23. سلام خانم دکتر سمامی من دوسال ازدواج کردم بعد از یک سال بارداری خارج رحم داشتم که متاسفانه پزشک لوله چپم رو برداشت.بعد از گذشت ٨کاه مجدد باردار شدم که در ۶هفته و ٣روز دکتر گفت که قلب تشکیل شده .حالا سه روز پیش رفتم سنو گفت که تو سن ۸هفتگی مونده ضربان قلب نداره در صورتی که طبق سنو اول باید ۱۰هفته باشم ولی رشد نکرده باید دفع کنم . حالا نگرانی من از اینده است که میتونم یک بارداری بی درد سر داشته باشم ایا؟

 24. سلام خانم دکتر خسته نباشید من دو بار بارداری داشتم که قلب بچم توی هفته 9 یا 10 می ایسته هر دو بارم کورتاژ کردم دلیلش چیه یعنی خیلی استرتس دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR