دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » لکه بینی قبل و بعد از پریود
۶ دقیقه

لکه بینی قبل و بعد از پریود

آنچه می خوانید...

یک سیکل قاعدگی طبیعی معمولاً بین 28 تا 32 روز طول می‌کشد. در طول این زمان، شما به مدت 3-5 روز دچار خونریزی قاعدگی خواهید شد. قانون و قاعده دوران پریود برای تمام زنان یکسان نیست و سیکل قاعدگی هر زن با دیگری متفاوت است. تا زمانی که طول مدت و الگوی سیکل قاعدگی شما ثابت باشد یعنی زودتر از موعد پریود نشوید و یا تاخیر در قاعدگی خود نداشته باشید، می‌توانید آن را طبیعی تلقی کنید. گاهی اوقات لکه بینی بعد از پریود، طبیعی است. اما در صورت تکرار و یا خونریزی شدید، باید با یک متخصص زنان خوب در تهران مشورت کنید، زیرا این وضعیت معمولاً نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای سلامت می‌باشد.

علت و درمان لکه بینی قبل و بعد از پریود

علل احتمالی لکه بینی قبل و بعد از قاعدگی چیست؟

عوامل بسیاری می‌تواند بر حالات و وضعیت شما در طول قاعدگی و بعد از آن تاثیرگذار باشد. همچنین مشاهده هر گونه لکه خون بین دوره‌های پریود نیز علل مختلفی دارد. در اینجا توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم داد:

باقی ماندن بافت رحم پس از پریود

اگر بعد از دوره پریود خود لکه بینی داشته باشید، می‌تواند به این معنا باشد که در طول پریود، خون نمی‌تواند به طور کامل از بدن شما دفع شود. به عبارت ساده، بدن شما با این کار از بافت باقی مانده رحم رها می‌شود.

نوسان سیکل قاعدگی

این نوسان در دختران شایع است، زیرا تطبیق یافتن بدن آن‌ها با تغییرات هورمونی نیاز به زمان دارد. ممکن است مدت زمان زیادی لازم باشد تا دختران نوجوان در نهایت از لکه‌بینی نابهنگام رها شده و به یک سیکل قاعدگی پیوسته و منظم برسند. معمولاً در این موارد، لکه‌بینی و پریود نامنظم امری طبیعی است.

قرص‌های ضد بارداری

اگر شما برای مدتی از قرص ضدبارداری استفاده کنید و به طور ناگهانی آن را متوقف کنید، ممکن است دچار لکه بینی شوید. این لکه‌بینی معمولاً به دلیل هورمون‌های موجود در قرص‌های ضدبارداری رخ می‌دهد. معمولاً هنگامی که بدن شما خود را به سطح بالای هورمون‌ها تطبیق می‌‌دهد، این لکه بینی متوقف می‌شود.

پولیپ رحم

پولیپ رحم غده‌های سلولی (خوش‌خیم) در داخل رحم هستند. این پولیپ‌ها ممکن است به هر دلیلی پاره شده و باعث خونریزی خفیف و لکه‌بینی شوند.

فیبروم رحم

فیبروم رحم معمولاً عارضه خفیفی است که ممکن است باعث لکه بینی قبل و یا بعد از پریود و یا در هر زمان دیگر شود. اگر فیبروئیدهای رحم رشد کرده و بزرگ‌تر شوند، باید آن‌ها را از بین ببرید.

عفونت

لکه‌بینی معمولاً به دلیل عفونت رخ نمی‌دهد، اما عفونت می‌تواند خطر ابتلا به خونریزی غیرطبیعی را افزایش دهد. عفونت‌های قارچی و باکتریایی هر دو می‌توانند به دفع خون منجر شده و احتمال لکه‌های صورتی بدبو یا ترشحات قهوه‌ای را افزایش دهند.

تخمک‌گذاری

در برخی موارد، لکه‌بینی نشانه‌ تخمک گذاری است، یعنی فرایندی که طی آن تخمک از داخل کیست تخمدان خارج می‌شود. افزایش سطح استروژن باعث می‌شود که این کیست‌ها پاره شده و تخمک آزاد کنند، این ممکن است منجر به دردهای شکمی خفیف و لکه بینی شود.

مقاربت جنسی

اگر بلافاصله پس از اتمام سیکل قاعدگی خود مقاربت داشته باشید، ممکن است دچار خونریزی جزئی یا لکه بینی شوید که این معمولاً نشان‌دهنده دخول عمیق است.

بارداری

بارداری از علل احتمالی لکه ‌بینی است. زمانی که تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه‌‌گزینی می‌کند، ممکن است دچار لکه‌بینی شوید. این لکه‌بینی نشان‌دهنده موفقیت بارداری است.

دلایل دیگر لکه بینی عباتند از:

 • مشاهده لکه‌های قهوه‌ای در وسط سیکل قاعدگی ممکن است نشانه کمبود پروژسترون و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک  باشد. این وضعیت نیاز به درمان به موقع دارد، زیرا تبدیل به علت ناباروری می‌شود.
 • اختلال عملکرد تیروئید و سایر اختلالات هورمونی نیز ممکن است موجب لکه‌بینی شود.
 • بیماری‌های مقاربتی،به غیر از لکه‌های قهوه‌ای خون قبل از پریود، ترشحات چرکی و کف‌آلود در خون و همچنین ضایعات و تحریک پوستی نیز مشاهده می‌شود.
 • زخم و سرطان گردن رحم با دفع لکه‌های قهوه‌ای به جای خونریزی طبیعی پریود (و قبل از آن) شناسایی می‌شود.
 • سرطان آندومتر وضعیت خطرناکی است که می‌تواند عامل لکه‌بینی و خونریزی نامنظم باشد.
 • آدنومیوز و آندومتریوز تومورهای غیر طبیعی آندومتر (درون لایه عضلانی یا خارج از حفره رحم) هستند که می‌توانند باعث خونریزی کم و یا شدید بین دوره‌های پریود شوند.

تشخیص علت لکه بینی و خونریزی قبل یا بعد از قاعدگی

هنگامی که برای علت لکه بینی و خونریزی بین دوره‌های پریود به پزشک مراجعه می‌کنید، به سؤالاتی در مورد نشانه‌ها و علائم خود پاسخ خواهید داد. بهتر است شرحی از پریودهای خود ثبت کنید، از جمله زمان آغاز و پایان پریود، شدت و مدت زمان آن و اینکه خونریزی و لکه‌بینی بین پریودهای شما چه زمانی و به چه مقدار رخ می‌دهد. پزشک شما نیاز به اطلاعاتی در مورد هر گونه علائم دیگری که تجربه کرده‌اید و داروهایی که در حال مصرف آن هستید، دارد.

پزشک همچنین از شما یک معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگنی به عمل خواهد آورد. آزمون‌های تشخیصی می‌تواند در یافتن علت خونریزی و لکه‌بینی به پزشک کمک کند. پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون‌های شما توصیه نماید. همچنین ممکن است آزمایش کشت و یا نمونه‌برداری از بافت دهانه رحم و یا پوشش داخلی رحم (بیوپسی) و نیز سونوگرافی را برای شما تجویز کند. سونوگرافی یک روش تصویر برداری است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از اندام‌های تناسلی استفاده می‌کند.

درمان لکه بینی قبل و بعد از پریود

اگر متوجه خونریزی خفیف و لکه‌بینی پس از پریود شده‌اید، باید اقداماتی را برای اصلاح مشکل زمینه‌ای آن انجام دهید. شما می‌توانید انواع گزینه‌های درمانی از جمله هورمون درمانی را انتخاب کنید که شامل مصرف قرص‌های ضدبارداری به منظور اصلاح عدم تعادل هورمونی می‌باشد. این قرص‌ها همچنین به رفع کیست تخمدان و کوچک شدن توده‌های خوش‌خیم رحم نیز کمک خواهد کرد. پزشک ممکن است برای از بین بردن کیست‌های بزرگ تخمدان، فیبروم یا پولیپ رحم از روش جراحی استفاده کند.

در اینجا به برخی از روش‌های دیگری که می‌توانید برای جلوگیری از لکه‌بینی بعد از پریود انجام دهید، اشاره می‌کنیم:

 • قرص ضد بارداری را طبق دستور پزشک مصرف کنید: قرص‌های پیشگیری از بارداری به تنظیم سطح هورمون‌ها کمک خواهد کرد، اما باید آن‌ها را طبق نظر و دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف آن‌ها را شروع و یا متوقف نکنید و گرنه شاهد لکه‌بینی بین پریودهای خود خواهید شد. همچنین دقت داشته باشید که هر قرص را در همان روز مصرف کنید.
 • مصرف آسپرین را کنترل کنید: شما باید مصرف آسپرین را متوقف و یا حداقل محدود کنید، زیرا آسپرین یک داروی رقیق کننده خون است و ممکن است سبب لکه‌بینی و خونریزی بین دوره‌های قاعدگی شود.
 • پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید: انجام پاپ اسمیر به تشخیص هر گونه مشکل در مراحل اولیه آن کمک خواهد کرد. همچنین امکان تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم را میسر می‌سازد.
 • مراقب وزن خود باشید: شما باید اقداماتی را برای متعادل نگه داشتن وزن خود انجام دهید. کنترل وزن به کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم (که در زنان یائسه بسیار رایج است) کمک خواهد کرد.
 • استرس خود را تحت کنترل قرار دهید: استرس و هیجانات می‌تواند تأثیرات منفی بر سیکل قاعدگی گذاشته و باعث لکه ‌بینی‌های نامنظم شود. سعی کنید از تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن، یوگا، تجسم، تنفس عمیق و ایروبیک برای آرام کردن اعصاب خود بهره ببرید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

32 پاسخ
 1. سلام من ۴ بار در طی ۱۰ روز نزدیکی محافظت نشده داشتم وهر بار۵بار قرص ارژانسی مصرف کردم الان خون کمی با لخته خون دارم بایدم ذکر کنم ۱۱ روز به پریودیم مونده وبیشتر این خون ولخته موقعه دستشوی رفتن رخ میده الان می خواستم بدونم طبیعیه واحتمال بارداری هست

 2. با سلام خدمت خانم دکتر گل مقاله ای پر از اطلاعات وتوضیحات واضح رو ارایه داده آید واقعا ممنون از به اشتراک گذاشتن علم و دانشتون با مردم. چندین ساله باچنین مشکلاتی درگیرم وپزشکان ارومیه درمانی ندارند

 3. باسلام.خدا قوت.دختری هستم48سالم تمام شده.پریود نا منظم دارم.بعضی ماه ها 28 روزه.بعضی ماهها 25 روزه.و همینطور متغیره.ماه رمضان امسال 27 ماه پریود شدم و بعد از 7 روز پاک شدم.ابان یک هفته ست که لکه های قرمز روشن دارم.بدون درد.البته یک شب کمی درد داشتم.نمیدوم علت چیه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.البته کم کاری تیروئید هم دارم و کم خونی. تشکر

 4. بعد از رابطه در ۱۳ اردیبهشت قرص اوسیز مصرف کردم دیروز ۲۳ ام خرداد خیلی کم لک دیدم اما دیگه چیزی نبود امروز ۲۴ ام هم پریود نشدم علت چیست ؟

 5. باسلام من ۲۳ سالمه در دوران عقد هستم در رابطه با همسرم مقداری دخول دارم اما نه بصورت کامل ماه قبل حدود هشت روز قبل از پریودم دچار لکه بینی شدم و پریود م هم مثل قبل نبود و لکه بینی شدید بود با مقدار کمی خون به پزشک مراجعه کردم سونو نوشتن مشخص شد در تخمدان راست کیستی بدون محتویات اکوژن اینترنال دارم همچنین مقداری مایع آزاد در حد mild در کلدوساک خلفی دیده شد ه بود دکتر بمن گفتن احتمالا این لکه بینی بخاطر خالی شدن کیست بوده دارو دادن الان دوباره من از دیشب بعد از نزدیکی با همسرم که دخول کامل هم نبود دچار لکه بینی شدم یه درد خفیفی هم مثل درد پریود گرفتم با اینکه ۱۰ روز به پریودم مونده الان هم سمت چپ زیر شکمم درد خفیف دارم میخاستم ببینم آیا پزشک درست تشخیص دادن؟؟ و با اینکه دخول کامل نداشتم آیا معاینه ضروریه و امکانش هست ؟؟

 6. سلام من ۲۵سالمه فاصله پریودیم معمولا بین شانزده تا هفده روزه مثلا ۹خرداد دوره ام تموم شد وباز از۲۵خرداد تا ۲۷ترشحات قهوه ای تیره گاهاقرمزمیبینم.الان دوساله که دوسه روز قبل پریود اینجوری میشم سه ساله ازدواج کردم.
  من مشکلی دارم؟
  چرا اینقد زودبه زودپریود میشم اونم اینجوری؟

 7. سلام . من هفت روز قبل از قاودگی لکه بینی به رنگ قهوه ای دارم . میخواستم دلیلشو بدونم

 8. سلام وقت بخیر من دوره پریودیم چهارده روز هست هفت روز اول لک بینی هفت روز دوم خون ریزی خرداد یکم پریود شدم این ماه بیست و هشتم همیشه 12 شب میشم 1 سال ازدواج کردم 6 ماه قرص جلوگیری خوردم 5 ماه جلوگیری نمیکنم دوران مجردیم کیست و تنبلی تخمدان داشتم

 9. سلام
  خانمی 32 ساله هستم که دو سال ازدواج کردم، بیش از یک سال اقدام به بارداری کردم اما متاسفانه نتیجه نگرفتم
  سال پیش آزمایش دادم کم کاری تیروئید داشتم که هر روز یک ساعت قبل از صبحانه نصف قرص لووتیروکسین میخورم،کمبود ویتامین دی داشتم که دو تا آمپول زدم، باتوجه به رابطه منظم هنوز خبری از حاملگی نشده
  من قبلاً پریودم منظم بود اما الان بین 3 تا 5 روز تاخیر داره
  دو ماه پیش تا حالا طبق نظر دکتر زنان قرص متفورمین و کلومیفن مصرف کردم این سری هم بعد از پنج روز تاخیر وقتی پریود شدم خونریزی قهوه ای رنگ داشتم که همراه با بافت مانند بود
  لطفا راهنماییم کنید، ممنون

 10. با سلام خدمت خانوم دکتر،مدتی هست که خونریزی کم رنگ دارم ولی تا قاعدگی من 10 روز مانده، نه دردی دارم و نه سوزش….
  متاهل هستم،نمیدونم چیکار کنم وعلل اون چی میتونه باشه؟؟؟ممنون میشم اگه راهنمایی یا راه درمان رو بگین بمن….
  با تشکر از لطف شما

 11. سلام وخسته نباشید ،،خانوم دکتر من یک سوال داشتم ،من دوروز از پریودیم میگذره ،همیشه پریودم منظم بوده ،از دیشب لک بینی خیلی کمی دارم ،ایا بنظرتون حامله ام ،اخه هفته ی پیش بی بی چک زدم منفی بود

 12. با سلام من خانم مجرد ۲۸ساله هستم در یک سال اخیر سه مرتبه پریودی تجربه کردم که تاریخ آن چندروز جلوتر افتاده و به میزان همان چند روز فقط لکه های قهوه ای رنگ از بدن من خارج شده و بعد از دو یا سه روز خونریزی طبیعی پریودی صورت گرفته.سوال من این است که این میتواند هشدار دهنده باشد یا طبیعی است.باتشکر

 13. سلام خسته نباشی من یه سوال داشتم من دخترم 5سالش است واقدام به بارداری مجددکردم ولی موفق نشدم من ماهی دوبار خونریزی دارم جلوگیریم هم قبلاطبیعی بوده حالاپنچ یاشش ماهه قبل پریودلکه بینی دارم بعدپریود میشم باردارهم نمیشم چراخواهش میکنم زود جواب بدهید ممنون

 14. سلام خسته نباشین
  من دوره ی ماهانم ١٩بود ولی قبل از پریودی از١٣لکه دارم میخواسم بپرسم دلیلش چی میتونه باشه نگران کنندس یا نه؟

 15. با سلام.
  30سال دارم، یک فرزند دارم، از دوران مجردی لکه بینی بین پریود داشتم ولی یکی دو سالی ست که لکه بینی هام مشخصا 3-5روز قبل پریود اتفاق می افته. طول دوره خونریزی 10روزه ست و سیکل ها معمولا بین 21تا28روز است. طول سیکل هام هر ماه فرق داره و ثابت نیست

 16. سلام . من وقتی سه روز زودتر از تاریخ پریود میشم و روز اول فقط یک لکه ساده میبینم و تا روز سوم ظهر نه لکه و نه خونریزی میکنم . روز سوم شروع میکنم . علتش چیه؟ این خطرناکه؟

 17. سلام.چند ماهی هست که دوره پریود من کامل انجام نمیشه یعنی خونریزی کم به رنگ قهوه ای و همراه با درد در زیر شکم و پهلو دارم. و هر ماه داره بدتر میشه.دکتر برام سونوگرافی نوشت و وجود فولیکول در سونو نشون داده شد. و ماما برام قرص سیپروتورون کامپاند نوشت . الان روز 5 پریود من هست و تازه کمی افزایش خونریزی دارم.می خوام بدونم بعد از مصرف این قرص ها خونریزی من به حالت عادی بر می گرده؟چون خوردن این قرص ها برای من سخته و اشتهای منو کور می کنه و من لاغر هستم.با تشکر

 18. سلام خانم دکتر خسته نباشید من چهارد روز ا ز وقت پریودم گذشته جواب ازمایش هم منفی بود اما دو بار خونریز ی یا همون لک بینی قرمز رنگ یکی اوایل و بار هم امروزلطفا راهنماییم کنید

 19. سلام من روز آخر پریودم رابطه داشتم و الان ۷ روز از رابطم میگذره و لک بینی دارم قرص ضد بار داری ام مصرف کردم بعد رابطه لکه بینی من دلیلش چی میتونه باشه؟ طبیعیه یا غیر طبیعی

 20. سلام: من خانمی40ساله هستم که معمولا دوره های پریودم بیشتر از7 روز و گاهی تا 12 روز طول میکشه. در طی دوره پریودم معمولا خونریزی زیادی ندارم اما خونریزی به صورت لک ادامه دار می شود.سه سال قبل سونوگرافی دادم گفتند دوران پریودم به صورت معمولی طولانی هستش و چند کیست کوچک هم دارم که مشکل خاصی به وجود نمی اورن و اگر بخواهم مدت پریودم تنظیم بشه باید از قرص ضد بارداری استفاده کنم . اما در حال حاضر این طولانی بودن پریود استرس زیادی برام داره و از طرفی مدت پاکی من خیلی کم میشه در حالیکه در تایم مشخص پریود من شروع میشه .و سیکل منظمی دارد. من دچار بیماری نارسایی قلبی هستم و به همین علت دچار ضعف عظلات هم شده ام . اما در حال حاضر به شکل جدی بر عضلاتم تاثیر نگذاشته است.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 21. سلام
  الان نزدیک ۴ روزه که من دچار لکه بینی خیلی خیلی خفیف صورتی رنگ همرا با درد در تاحیه سمت راست کمر و همچنین یک روز درد زیر شکم شدید داشتم که الان تاریخ پریود من هم هست ولی فعلا پریود هم نشدم چیکار باید انجام بدم

 22. سلام ، من چند سالی است خونریزی قبل و بعد از پریود دارم و چندین بار سونوگرافی شدم، اما هنوز نتیجه ای نگرفتم.

 23. سلام وقت بخیر .بعداز یک عفونت قارچی شدید که منجر به زخم داخلی شده بود البته درمان شد ۴ روز قبل از پریود لک بینی داشتم دو روز کامل پریود شدم و دوباره ۳ روزه که لک بینی دارم .آزمایش پاپ اسمیر هم دادم سالم نشون داده علت چیه لطفاً جواب بدید ممنونم

  1. اگر فقط یک بار بوده مشکلی نیست ولی در صورت تکرار حتما باید بررسی شوید

 24. با عرض سلام و خسته نباشی .من چند وقتی هست که ادرار و فشار روی شکم دارم که مجبور میشم هر ۱۰ دقیقه یکبار به دستشویی برم و مشکل دومم اینه که چند رو بعد از دوره پریودی لکه های قهوه ای مایل به سیاه در ترشحات خودم دیدم و در زمان نزدیکی باعث خونریزی شد لطفا بفرماید مشکل من چی هست و باید چکار کنم البته قبلا کیست داشتم که با مصرف دارو رفع شده

 25. سلام خانم دکتر من بعد از آمپول کنلاق kenloge که برای درد شانه دکتر بهم زد لکه بینی پیدا کردم . همیشه پریود مرتبی داشتم و هیچ مشکلی نداشتم رفتم دکتر بهم قرص زد حاملگی داد که قطع بشه ولی یک هفته که خوردم لکه بینی قهوای به لکه بینی خونی تبدیل شد دکتر میگه اصلا مهم نیست تا دو هفته قطع میشه ولی من خیلی نگرانم . اسم قرص زد حاملگی که داده تری لی مزون نام داره به انگلیسی

 26. سلام من در دوران شیردهی هستم و تقریبا پنج شش دوره هست که دیگه پریود میشم ایندفه یک هفته بعد از پاکی یعنی روز چهاردهم پریودم دچار لکه بینی شدم یعنی یک هفته بعد از پاکی لکه بینی پیدا کردم ایا با توجه به اینکه در دوران شیرهی هستم این موضوع غیرعادی هست لطفا راهنماییم کنید چون خیلی نگرانم

 27. سلام خسته نباشین من قبلامشکلی نداشتم الان ۲بارحین نزدیکی خونریزی دارم مشکل من چیه؟؟؟واینکه وارفارین میخوردم اماالان به دستورپزشکم اکسابین میخورم ممکنه که خونم بیش ازحدرقیق شده باشه واینجوری شده باشم…ممنون میشم جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR