۳ دقیقه
علت زگیل تناسلی

علت زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...

علت زگیل تناسلی، ویروس HPV است اگرچه هر دو جنس به این عفونت مبتلا می شوند ولی زنان علامت بیشتری را نشان می دهند. اگر شما هم در رابطه با این ویروس خطرناک اطلاعی ندارید توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید . دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در تهران در ادامه  به بررسی  واژینیسموس و راه های درمان آن می پردازند .

علت زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی خطرناک می باشد ؟

برخی از تیپ هایی که باعث زگیل می شوند خطرناک نیستند فقط  موجب  اذیت بیمار می شوند ولی برخی دیگر از تیپ های  HPVمی توانند باعث سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی و سرطان مقعد بشود در واقع طریقه انتقال HPV از طریق تماس پوست با پوست است معمولا از طریق رابطه جنسی واژینال، رابطه  دهانی، رابطه جنسی مقعدی و یا هر تماسی که با ناحیه تناسلی برقرار می شود ویروس HPV می تواند انتقال پیدا کند.

 بسیاری از افراد که HPV دارند نشانه هایی از زگیل ندارند ولی این افراد می توانند باعث انتقال HPV شوند یعنی این افراد می توانند بیماری را منتقل کنند با اینکه در ظاهر زگیلی دیده نمی شود .

یعنی در واقع هرکسی که رابطه جنسی فعال دارد باید از منابع بالقوه HPV خود را محافظت کند نه از زگیل تناسلی که قابل دیدن است حتی زگیل ها ممکن است هفته ها یا یک سال یا سال ها بعد از تماس با ویروس خود را نشان بدهند و معمولا این امکان وجود ندارد که شما متوجه شوید از چه فردی مبتلا شده اید و یا دقیقا در چه زمانی این ویروس را گرفته اید .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

واکسن HPV

دو نوع واکسن برای ایمن شدن در مقابل HPV داریم یکی واکسن گارداسیل 4 و دیگری واکسن گارداسیل 9 است البته واگسن گارداسیل 9 فقط در آمریکا وجود دارد.

واکسن برای تمامی دخترانی که بین 9 تا 26 سال هستند و پسرانی که بین 9 تا 21 سال هستند توصیه می شود ضمنا در پسرانی که هموسکشوال هستند و یا با فردی که نقص ایمنی دارد در ارتباط هستند واکسن تا 26 سالگی توصیه می شود بعد از این سنین اگر فردی دچار ویروس HPV شد و یا مشکل در دهانه رحم بخاطر HPV پیدا کردد دیگر واکسن برای آن فرد منفعتی ندارد.

 اگر فردی زیر سن 26 سال داشته باشد و از نظر جنسی فعال باشد و تست HPV آن مثبت باشد و یا حتی زگیل تناسلی گرفته باشد و یا تغییراتی در تست پاپ اسمیر فرد دیده شده باشد ممکن است از تزریق واکسن سود ببرد ایمنی که واکسن ایجاد می کند حداقل تا 8 سال طول می کشد .

خلاصه مطلب

واکسن زدن بدین معنا نمی باشد که فرد اصلا در خطر HPV نیست و نیاز به معاینه مرتب دهانه رحم و گرفتن پاپ اسمیر ندارد زیرا ممکن است قبل از اینکه واکسن تزریق شده باشد فرد به HPV مبتلا شده باشد ولی در تست نشان داده نشده باشد ویا اینکه ممکن است فرد انواع دیگر HPV را بگیرد که آن HPV ها جزو HPV های ریسک بالا باشند که درصدی می تواند موجب بروز بیماری سرطان دهانه رحم شوند ولی مانند 17  و 16  HPV نیستند به همین علت اگر حتی فردی واکسن HPV را هم زده باشد حتما باید بررسی های پاپ اسمیر را بطور مرتب و معاینه دهانه رهم و بررسی از نظر HPV را انجام بدهد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فاطمه سمامی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR