دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » سیگار و عوارض آن در بارداری
۷ دقیقه
سیگار و عوارض آن در بارداری

سیگار و عوارض آن در بارداری

آنچه می خوانید...

هیچ مقداری از مصرف تنباکو در طی  حاملگی یا در هر زمان دیگر برای زنان بی خطر نیست . هر گونه مصرف سیگار در زمان بارداری جنین  رادر معرض خطراتی قرار میدهد که عبارتند از : کاهش وزن هنگام تولد مشکلات تنفسی، ناتوانی ها ی مغزی از جمه فلج مغری ، عقب ماندگی ذهنی و مشکلات یادگیری ، بعضی نقایص زمان تولد ، تولد زود هنگام نوزاد و حتی مرگ نوزاد. سیگار همچنین ریسک عقیمی را در زنان افزایش می دهد و باعث حاملگی نابجا (حاملگی که خارج از رحم ایجاد می شود ) سقط جنین و اختلالات جفت می شود . خیلی از خطرات دیگر سیگار که به تولید مثل ارتباطی ندارد شامل بالا بردن ریسک بیماریهای قلبی و سرطانهای مختلف می باشد .

دکتر فاطمه سمامی در خصوص سیگار و عوارض آن در بارداری و باروری، مطالبی را به خانم های عزیز که خواهان باروری هستند بیان خواهد کرد.

سیگار کشیدن والدین بر جنسیت جنین تاثیر دارد؟

محققان دریافته اند والدینی که سیگار می کشند ، موجب می شوند که جنین در صورت پسر بودن از بین برود و احتمال دختر شدن جنین افزایش یابد و جنین دختر نیز در صورت تولد ۲ برابر بیشتر در معرض سرطان قرار می گیرد.این موضوع بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ بر روی بیش از ۹۰۰۰خانم باردار بررسی شده است. نتایج بررسی ها نشان می دهد مادرانی که در طول دوران بارداری سیگار می کشیده اند ، یک سوم کمتر از بقیه دارای فرزند پسر می شوند.
نکته دیگر اینکه چنانچه علاوه بر مادر پدر نیز سیگار بکشد احتمال پسر شدن جنین تا ۵۰ درصد کاهش می یابد و این ناشی از حساسیت بیشتر جنین پسر نسبت به تاثیرات مخرب سیگار است و در مواردی نیز که جنین این والدین پسر باشد ، احتمال سقط به مراتب افزایش می یابد.

کارشناسان معتقدند علت این امر نیز تاثیر مواد شیمیایی موجود در نیکوتین بر کروموزومهای مردانه اسپرم و تخریب آنها است. به همین دلیل اگر فرزند پسر می خواهید اصلا سیگار نکشید و اگر فرزند دختر سالم هم می خواهید سیگار نکشید، زیرا در صورت دختر شدن جنین احتمال سرطان و ضعیف شدن سیستم بدنی او افزایش می یابد.

آیا استعمال دخانیات در دوران بارداری خطر تولد نوزاد بیش فعال را افزایش می‌دهد؟

در صورتی که مادران باردار به طور همزمان در معرض دود سیگار و سرب قرار گیرند این خطر به میزان ۸ برابر افزایش می یابد.

پژهشگران دریافتند که ابتلا ۳۸ و ۲۵ درصد از کودکان ۸ تا ۱۵ ساله به اختلال بیش فعالی در آمریکا ممکن است ناشی از کشیدن سیگار توسط مادران و یا قرار گرفتن در معرض سرب بوده است.

پژوهشگران معتقدند نتایج جدید می تواند نظریه مربوط به ناشی شدن بیماری بیش فعالی از اختلال فعالیت دوپامین در مغز را زیر سوال ببرد. براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه اکسفورد، عدم استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند ۳۰ تا ۴۰ درصد نابرابری اجتماعی در زایمان فرزند مرده یا مرگ نوزاد پس از تولد را کاهش دهد.

در این تحقیق، نقش استعمال دخانیات در دوران بارداری و مرگ نوزادان در طبقات مختلف اجتماعی بررسی شده است. اطلاعات مورد بررسی در این آزمایش از پذیرش مادران باردار در زایشگاه‌های اسکاتلند بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۳ به دست آمده است.

بررسی‌ها حاکی از این بود که خطر زایمان نوزاد مرده یا مرگ نوزاد پس از تولد در مادرانی که در مناطق محروم اسکاتلند زندگی می‌کردند، بیش از مادرانی بود که در مناطق بهتر و با امکانات بیشتر زندگی می‌کردند.

بر این اساس میزان تولد کودک مرده در خانواده‌های محروم ۹/۵ در هزار بود؛ در حالی که این مقدار در خانواده‌های مرفه‌تر ۸/۳ در هزار بود. همچنین مرگ زودرس نوزاد پس از تولد در خانواده‌های محروم ۴/۵ در هزار و در خانواده‌های مرفه‌تر ۲/۳ در هزار است.

احتمال تولد نوزاد مرده در خانواده‌های محروم‌تر ۵۶ درصد و مرگ نوزاد پس از تولد ۷۲ درصد بیشتر از خانواده‌هایی با وضعیت بهتر است. محققان معتقدند حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد این نابرابری اجتماعی در میزان مرگ کودکان را می‌توان با استعمال  دخانیات مرتبط دانست؛ چراکه تحقیقات نشان می‌دهد زنان طبقات محروم ۳ برابر بیش از همتایان مرفه‌تر خود در حین بارداری سیگار می‌کشند. این زنان معمولا جوان‌تر بوده و گرایش بیشتری به سیگار کشیدن دارند. در نتیجه احتمال به دنیا آوردن بچه‌های زودرس یا کم‌وزن در آنان بیشتر است.

عوارض کشیدن سیگار چیست؟

سیگار از جمله مهمترین ریسک فاکتورهایی است که اگر خانم از کشیدن سیگار خودداری کند و یا از دود آن دوری کند، می تواند عوارضی که سیگار کشیدن در خانم ایجاد کرده است، کاهش دهد.

مهمترین عوارض سیگار کشیدن قبل از بارداری این است که میزان باروری را کاهش می دهد. یعنی سیگار و در معرض دود سیگار قرار گرفتن، باعث می شود تا فولیکول ها زود تر رسیده شوند و همین امر سبب می شود که باعث نازایی شود. ضمنا تعداد اسپرم را در مردان کاهش می دهد. به همین دلیل سیگار در واقع باعث کاهش باروری می شود.

همچنین افرادی که تحت درمان ناباروری با IVF هستند و سیگار مصرف می کنند، درمان با  IVF  نیز ناموفق خواهد بود.

سایر عوارض مصرف سیگار در در بارداری 

در حین بارداری مصرف سیگار می تواند عوارضی را برای بدن به همراه داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • سقط جنین در این خانم ها بیشتر دیده می شود.
  • مرده زایی در خانم هایی که سیگار می کشند، بیشتر اتفاق می افتد.
  • مرگ های بعد از تولد برای جنین این خانم ها بیشتر است.
  • کیسه ی آب این خانم ها زود تر پاره می شود.
  • کم بودن وزن جنین
  • کنده شدن جفت
  • ناهنجاری های مقعدی
  • ناهنجاری های قلبی به خصوص
  • جفت سرراهی

زایمان های زودرس: زایمان زودرس در خانم هایی که در معرض دود سیگار هستند یا حتی سیگار می کشند 2.5 برابر بیشتر از خانم های دیگر است.

ناهنجاری های مادرزادی: یکی دیگر از خطراتی که از طریق مادری که سیگار می کشد، به نوازد منتقل می شود ، ناهنجاری های مادرزادی است. به طو کلی دیده شده است که ناهنجاری های مادرزادی به خاطر مواد شیمیایی موجود در سیگار افزایش پیدا می کند و این افزایش ناهنجاری ها بستگی دارد به این که در چه دوره ای سیگار می کشیده؟چه مقداری سیگار کشیده ؟ و سن مادر چند سال بوده است؟

ناهنجاری های مادرزادی که معمولا افزایش پیدا می کند ناهنجاری هایی مانند شکاف لب می باشد. شکاف لب که می تواند با شکاف کام همراه باشد و یا نباشد.

ناهنجاری های انگشت: ناهنجاری های انگشت که در این ناهنجاری تعداد انگشتان افزایش یا کاهش پیدا می کند. یا انگشتان به هم چسبیده هستند.

مشکلات دو طرفه کلیه: مشکلات دو طرفه کلیه که گاهی اوقات هر دو کلیه جنین وجود ندارد. مخصوصا در مادرانی که در سه ماهه ی اول بارداری، سیگار می کشند، این ناهنجاری ها بیشتر می تواند دیده شود.

افزایش فشار خون: عارضه ی دیگری که سیگار ایجاد می کند، افزایش فشار خون می باشد. که خود این افزایش فشار خون در مادران باردار می  تواند مشکلات بسیار شدید و عدیده ای را ایجاد کند.

نکته: مصرف سیگار در بارداری می تواند مشکلات بعد از بارداری را برای جنین به وجود آورد یعنی، مشکلاتی که به صورت طولانی مدت برای نوزاد به همراه داشته باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از : مشکلات رفتاری ، مشکلات شناختی، بیماری دیابت، اختلالات ریوی. در واقع مصرف سیگار توسط مادر می تواند باعث افزایش بروز آسم در نوازد شود.

همین طور دیده شده است که برخی از بیماری های روانی مانند، اسکیزوفرنی در افرادی که دارای مادران سیگاری هستند، بیشتر دیده شده است.

کلام آخر

با توجه به سیگار و عوارض آن در بارداری به خانم ها توصیه می شود اگر قصد بارداری دارند، سعی کنند تا از دو الی سه ماه قبل از اقدام به بارداری و بارداری ،  از کشیدن سیگار و یا قرار گیری در معرض دود سیگار خودداری کنند، تا بارداری سالم و جنین سالمی را به دنیا بیاورند.

 

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR