۷ دقیقه

سفید کردن واژن با لیزر

آنچه می خوانید...

سفید کردن واژن با لیزر

تیره شدن پوست ناحیه تناسلی کابوس بسیاری از بانوان است. در سال‌های گذشته روش‌های مختلفی برای سفید کردن واژن مطرح شده است، اما هیچ یک از تاثیرگذاری و ماندگاری قابل قبولی برخوردار نبوده است. پمادهای شیمیایی که برای روشن کردن واژن به کار برده می‌شود، عوارض پوستی ناخوشایندی را به دنبال دارد و نتیجه حاصل از آن زودگذر است. از آنجایی که پوست ناحیه تناسلی بسیار حساس است، نسبت به مواد شیمیایی واکنش نامطلوب نشان می‌دهد و علاوه بر تیرگی واژن عوارض پوستی نیز بر سلامت آن سایه می‌افکند. در این میان، تکنولوژی پزشکان را قادر ساخته است تا با بهره‌گیری از لیزر واژن را به صورت دائمی سفید کنند.

علل تیرگی واژن

بسیاری از بانوان در اثر عامل‌های زیر با سیاه شدن واژن مواجه می‌شوند این عوامل عبارتند از:

 • ژن‌های ارثی
 • تغییرات هورمونی
 • زایمان
 • بالا رفتن سن
 • عفونت باکتریایی
 • بانوان ناحیه مدیترانه، خاورمیانه یا از نژادهایی با پوست تیره به دلیل به ارث بردن پوست تیره و تشدید شدن این تیرگی در اثر تغییرات هورمونی، زایمان و افزایش سن معمولاً متقاضی سفید کردن واژن با لیزر هستند. همچنین می توان گفت تیغ زدن مکرر،کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن و … نیز از دیگر علل تیرگی واژن می باشد.

سفید کردن واژن با لیزر

هدف از روشن کردن واژن با لیزر این است که بافت‌های تیره‌تر ناحیه واژن یا حتی پرینه برای همیشه رفع شود. این سیاهی ممکن است ارثی یا پی‌آمد تغییرات هورمونی، سن یا زایمان باشد. تیرگی واژن غالباً باعث ناراحتی بانوان و یا همسرشان می‌شود. تیرگی مداوم ناحیه تناسلی از غلظت بالای ملانین زیر لایه اپیدرم در یک ناحیه مخصوص نشأت می‌گیرد. برای این که واژن سفید شود، لایه اپیدرم در ناحیه سیاهی با لیزر برداشته می‌شود. نتیجه حتی پس از یک جلسه لیزردرمانی دائمی است. یک جلسه 15 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. روشن کردن واژن با لیزر ایمن‌تر و ساده‌تر از سفید کردن واژن با کرم است. رفع تیرگی واژن درمانی با حداقل عوارض است که می‌توان آن را همزمان با روشن کردن مقعد و دیگر درمان‌های زیبایی ناحیه تناسلی انجام داد تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. این روش درمانی بسیار راحت، عدم ایجاد درد، نداشتن هیچ نوع عارضه ای در فرد است.

متقاضی سفید کردن واژن با لیزر

چون این درمان گزینشی است، متقاضی درمان فقط باید از چند شرط کلی برخوردار باشد:

 • متقاضی درمان پوست ناحیه تناسلیشان به لحاظ ژنتیکی تیره‌تر است.
 • برخلاف استفاده از کرم‌های سفید کننده شیمیایی، بیشتر بانوان مبتلا به عارضه‌های خوش‌خیم (باکتریایی خفیف) می‌توانند لیزردرمانی انجام دهند، اما بانوان دچار لوپوس، پسوریازیس، تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی نتیجه مطلوبی از درمان نمی‌گیرند. متخصص زنان و زایمان مناسب بودن درمان را پس از معاینه دقیق تعیین می‌کند.
 • بانوانی که خود و همسرشان از تیرگی واژن ناراحت هستند و این سیاهی روابط‌شان را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث کاهش میل جنسی آنها شده است، می‌توانند از مزایای سفید کردن واژن با لیزر برخوردار گردند.
 • بانوانی که از شکل ظاهری واژن شرمسارند.
 • بانوانی که پوست ناحیه تناسلی‌ آنها در اثر تغییرات هورمونی تیره شده یا با ترک بارداری، اسکار پس از زایمان و تغییر رنگ ناشی از افزایش سن مواجه شده‌اند.
 • بانوانی که پس از رفع موهای زائد ناحیه تناسلی با پوست تیره‌تر زیر موها مواجه شده‌اند.
 • افرادی که انتظار واقع‌بینانه از نتیجه سفید کردن واژن با لیزر دارند و مشکلی برای پرداخت هزینه آن ندارند.

آمادگی قبل از درمان

بیمار پس از درمان باید بهداشت ناحیه تناسلی را به خوبی رعایت کند و به مدت سه تا چهار روز رابطه جنسی نداشته باشد. توصیه‌های مربوط به آمادگی قبل از درمان عبارت است از:

 • وکس، برنزه کردن یا اصلاح با تیغ از سه روز قبل از درمان ممنوع است.
 • متخصص از بیمار می‌خواهد که قبل از جراحی از لوسیون آنتی باکتریال استفاده کند.
 • پوشیدن لباس زیر برای جراحی ضرورتی ندارد، دامن یا شلوار گشاد به پا کنید.

مراحل سفید کردن واژن با لیزر

سفید کردن واژن با لیزر با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته لیزر در چند جلسه کوتاه 10 تا 15 دقیقه‌ای انجام می‌شود. برای برداشتن لایه ملانین که باعث تیرگی واژن شده است، از لیزر مخصوصی استفاده می‌شود. رفع تیرگی واژن با لیزر عملی سرپایی است و بی‌حسی موضعی برای آن کفایت می‌کند. در ادامه مراحل این درمان ساده را با هم بررسی می‌کنیم.

 • علاوه بر تزریق آمپول بی‌حسی از کرم بی‌حسی موضعی نیز استفاده می‌شود تا بیمار درد و سوزش لیزر را حس نکند.
 • پرتو لیزر روی ناحیه فرج واژن، مقعد و پرینه تابانده می‌شود تا لایه تیره پوست از بین برود.
 • رفع تیرگی واژن با بهره‌گیری از مدرن‌ ترین تکنولوژی لیزر انجام می‌شود.
 • ناحیه تناسلی پس از جراحی ضد عفونی می‌شود و لباس زیر مخصوص به بیمار پوشانده می‌شود.
 • بیمار می‌تواند کلینیک را ظرف چند ساعت ترک کند.

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که لیزر سفید کننده واژن برای چه افرادی بهتر است؟ در جواب می توان گفت معمولا لیزر سفید کننده واژن در افرادی که دارای تایپ های پوستی 1 تا 3 هستند بهتر جواب می دهد.

مراقبت های دوران بهبودی

پس از رفع سیاهی واژن با لیزر توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا با انجام این مراقبت‌ها دوران بهبود را بدون مشکل پشت سر بگذارید و از بهترین نتیجه ممکن برخوردار شوید.

 • ناحیه تناسلی را در 2 تا 4 روز نخست پس از درمان خشک و تمیز نگه دارید. برای این مدت آنتی بیوتیک و کرم موضعی تجویز می‌شود.
 • درد و حساسیت پس از یک هفته برطرف می‌شود.
 • بیمار می‌تواند برای مقابله با احساس سوزش یا تحریک ناشی از قرمزی و حساسیت پوست آنتی بیوتیک مصرف کند.
 • هرگونه فعالیت بدنی و ورزش تا ده روز پس از لیزر ممنوع است.
 • ناحیه تناسلی را خشک نگه دارید و بهداشت آن را به خوبی رعایت کنید تا دوران بهبود را به سلامت پشت سر بگذارید.

نتایج درمان

هدف از این درمان رفع نگرانی‌ها و مشکلات ناشی از تیرگی واژن و سفید کردن ناحیه تناسلی است. مطمئن باشید که ناحیه تناسلی پس از این لیزر درمانی ساده و موثر سفیدتر خواهد شد. نتیجه درمان پس از دو هفته مشخص می‌شود و پس از آن می‌توانید به متخصص مراجعه کنید تا از روش‌های حفظ نتیجه مطلع شوید. تردیدی نیست که نتایج لیزردرمانی رضایت‌بخش‌تر و دائمی‌تر از حالتی است که از کرم سفید کننده یا روشن کننده استفاده می‌کنید. سوالاتی که افراد در زمان مراجعه به پزشک می پرسند این است که بعد از سفید کردن واژن با لیزر امکان تیره شدن مجدد آن وجود دارد؟ 

در جواب می توان گفت اگر فرد به علت چاقی ران های پایش دائم در تماس باشد و کشاله ران او دچار تیرگی شده باشد و اکنون لاغر شده ولی این ناحیه هنوز تیره است در صورتی که فرد لیزر انجام دهد ماندگاری آن زیاد است. ولی فردی که هنوز چاق است و ران های پای او دائما در تماس باهم هستند زمانی که لیزر انجام دهد ممکن است تیرگی مجدد بازگرد و بهتر است فرد بعد از لاغری اقدام به انجام لیزر کند. اگر تیرگی ناحیه تناسلی در بارداری ایجاد شده باشد و فرد زایمان کرده و هورمون های فرد ثابت شده باشد، پریودها منظم شده باشد می تواند لیزر انجام دهد و احتمال برگشت به تیرگی ناحیه تناسلی پایین است. همچنین فردی که قبلا دائم شیو می کرده و الان لیزر موهای زائد یا اپیلاسیون انجام می دهد در صورتی که لیزر روشن کننده واژن انجام دهد دیگر تیرگی ناحیه تناسلی بازنمی گردد، البته به شرطی که فرد بعد از لیزر سفید کننده مجدد شیو نکند.

عوارض سفید کردن واژن با لیزر

معمولا لیزر سفید کننده واژن عارضه ای به همراه ندارد اما بندرت ممکن است فرد بعد از لیزر تاول بزند یا التهاب شدیدی پیدا کند . که در این موارد لیزر را نباید ادامه داد، خاطر داشته باشید اگر می خواهید لیزر انجام دهید حتما نزد متخصص زنانی که دوره های زیبایی زنان را گذرانده باشد مراجعه کنید تا دچار عارضه خاصی نشوید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

7 پاسخ
 1. سلام خانم دکتر..بخاطر شکل ظاهری واژن و تیرگی در روابط زناشوییم دچار مشکل شدم…از شمال مزاحمتون میشم..خاستم بدونم برای تنگ کردن و عمل لابیا و سفید کردن چقدر هزینه میشه…و واقعا پوست روشن میشه؟…ایا بعد از عمل میتونم برگردم ؟و چقدر زمان میبره

 2. من ناحیه شرمگاهیم و کشاله هام ب شدت سیاهه و باعث افسردگی من شده
  میتونم بپرسم دفترتون کجاهستش ؟؟؟

 3. سلام و خسته نباشید برای من یه مقدار تیره است علاوه بر واژن باسن هم تیره است می‌خوام ببینم چند جلسه طول میکشه چون صبر ندارم و من متاهل نیستم ایرادی ندارد ؟؟؟

 4. سلام خسته نباشید. من 5روزه که اولین جلسه لیزرمو انجام دادم و الان این ناخیه کاملا سیاه شده. میخستم ببینم این سوختگى لایه رویی طبیعیه و از بین میره یا مشکلی پیش اومده. اینم بگم ک من بعد از لیزر پماد مخصوصو مرتب ب ناحیه بیکینى میزدم

 5. عرض سلام و احترام
  بنده 26 مهرماه لیزر واژن و بیکینی برای روشن کنندگی انجام دادم ولی تا الان پوستش که روشن تر نشده هیچ ، تازه تیره تر و بدمنظر هم شده ، با توجه به این هزینه و این مدتی که گذشته من باید چیکار کنم که وضعیتم بدتر شده. ایکاش فرموده بودید که امکان بدتر شدن هم هست که بنده اینکارو انجام نمیدادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR