۳ دقیقه
سرطان سرویکس

سرطان سرویکس

آنچه می خوانید...

سرطان سرویکس

ویروس پاپیلومای  انسانی (HPV)عامل  سببی در ایجاد  سرطان سرویکس  است و  ویروس  هرپس  سیمپلکس  و کلامیدیا ، تراکوماتیس به عنوان  فاکتور  عمل می کنند  ویروس HPV  با واسطه  سرکوب ایمنی  در ایجاد  سرطان سرویکس  نقش دارد . عفونت HPV  عامل سببی برای کارسینوم  سنگفرشی  و ادنوکارسینوم  سرویکس  هر دو است .

سرطان سرویکس

HPV با مکانیسم  زیر سبب ایجاد  سرطان سرویکس  می شود :

  • واکنش متقابل پروتئین  ویروسی E6 با زن  سرکوبگر  P53، و مهار  P53  که سبب  وقفه  چرخه سلولی  و جلوگیری از  آپوپتوز (مرگ)  سلول ها می شود .
  • واکنش متقابل پروتئین ویروسی E7 با ژن  سرکوبگر  Rb و در نتیجه  مهارRb،  که باعث  از هم گسیختگی  فاکتور نسخه  برداری E2F  شده  و سبب تکثیر  و پرولیفراسیون  نامنظم  سلول ها می شود .

در واکسن HPV چهار ظرفیت Gardasil و دو ظرفیتی Cernarix  علیه  زیر گروه های  16 و 18  توسط FDA تایید شده  است .

اثر بخشی  واکسن  چهار ظرفیتی Gardasil  پس از 3  سال در زنانی  که تاکنکون  به زیر گروه های  16 و 18  مبتلا  نشده اند  99 درصد  و در کسانی که  قبلا الوده  شده بودند  44 درصد  بود .

غربالگری با آزمایش  پاپ اسمیر  در زنان  واکسینه  طبق دستور  العمل باید  انجام شود .

ارزیابی

علائم بیماری

شایع ترین  علامت بیماران مبتلا  به سرطان سرویکس، خونریزی  واژینال است .  خونریزی  اغلب  به شکل پس  از  نزدیکی ، پس  از یائسگی  و یا خونریزی  نامنظم است  . ترشح  واژینال بدبو ، کاهش  وزن  و اوروپاتی  انسدادی  علائم  بیماری پیشرفته هستند .  در زنان بدون علامت  به طور شایع  سرطان سرویکس  در تست غربالگری  سیتولوژیک  کشف می شود . احتمال  منفی کاذب  بودن  تست  سیتولوژیک  در حضور  سرطان مهاجم 50 درصد  است. بنابر این  در زنان  علامتدار  تست منفی  قابل اعتماد نیست .

در همه زنان مشکوک  به  به سرطان سرویکس جهت رد متاستاز معاینه فیزیکی  عمومی شامل  بررسی گره های  لنفاوی  قوی  ترقوه  ای زیر بغل  و کشاله ران الزامی است  .  بررسی و مشاهده  سرویکس  و فورنیکس  های واژن  ضروری است .

در حضور سرطان مهاجم ، سرویکس  معمولا سفت  و بزرگ است  این یافته  باید با آزمایشات  دیجیتال بررسی شوند . همچنین معاینه  رکتال در  تعیین قوام  و اندازه سرویکس  کمک کننده است .  در زنان یائسه  و یا در موارد  گسترش  بیماری  که فورنیکس  های واژن  مسدود شده اند  معاینه  رکتال تنها  راه تعیین  اندازه  سرویکس است .

در غیاب بیماری  ماکروسکوپیک انجام  معاینه  کولپوسکوپیک همراه  با بیوپسی  از سرویکس و کورتاژآنندوسرویکس  الزامی است  .  در صورت عدم تشخیص  قطعی  با استفاده از موارد فوق  انجام بیوپسی  مخروطی  یا کونیزاسیون  از سرویکس  توصیه می شود .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

نتیجه گیری

هر گونه تردید  در مورد عمق  تهاجم  و یا ارتقا مرحله بالینی  تومور  به مراحل IA2 و یا IB1  بعد  از انجام بیوپسی ، انجام  کونیزاسیون  را الزامی  می سازد . در صورتی که در بیوپسی  سرویکس  تهاجم  بزرگ تر  از 3 میلی متر  دیده شود  و یا در  دو نمونه  بیوپسی  با فاصله  7 میلی متری  کارسینوم مهاجم  دیده شود،  باید بدون تاخیر درمان شامل جراحی  رادیکال  یا پرتو درمانی  انجام شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فاطمه سمامی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR