دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » رفع اسکار و جای بخیه سزارین با لیزر
۷ دقیقه

رفع اسکار و جای بخیه سزارین با لیزر

آنچه می خوانید...

رفع اسکار و جای بخیه سزارین با لیزر

برخی نقص‌های زیبایی مانند جای زخم ناشی از سزارین می‌تواند موجب نگرانی و خجالت زنان شود. به‌طور معمول طول برش‌های سزارین 10 سانتی‌متر و گاهی کمتر از 10 سانتی‌متر است. طول زخم‌های بهبود یافته بسته به موقعیت و چگونگی زایمان سزارین از 4 سانتی‌متر تا 6 سانتی‌متر متغیر است.

در حالی‌که تلاش جراحان بر این است که عمق و طول اسکار سزارین را کاهش دهند اما در کل جای زخم  ناشی از زایمان سزارین همیشه موجب ناراحتی زنان است. در برخی موارد تولید بیش از حد و نامنظم کلاژن و بافت فیبری در اطرف محل زخم موجب می‌شود برآمدگی‌هایی در محل التیام زخم پدید آیند. این امر موجب می‌شود ظاهر زخم برجسته شده و در اصطلاح گوشت اضافی بوجود آید.

روش های درمان جای بخیه سزارین 

درمان لیزر فرکشنال co2 جای زخم ناشی از زایمان سزارین را به‌طور چشمگیر کم کرده و اطمینان و اعتماد به ‌نفس را به زنانی که از ظاهر نازیبای زخم‌ها ناراضی و ناراحت هستند بازمی‌گرداند. لیزر فرکشنال co2 کمک می‌کند جای زخم‌ سزارین در تماس با لباس کمتر تحریک شوند.

در این مقاله به معرفی روش‌های غیرجراحی از جمله لیزر co2 با دستگاه لیزر مونالیزا می‌پردازیم که به کاهش یا رفع اسکارهای ناشی از زایمان سزارین کمک شایانی می‌کند. لیزر بافت‌های اسکار را صاف، نرم و سبک کرده و موجب می‌شود زخم روی شکم کمتر نمایان شود. درمان‌های لیزری به‌طور چشمگیری موجب بهبود ظاهر و درد زخم‌های سزارین شده و مهمتر از همه اعتماد به‌نفس تازه‌ای به زنان می‌بخشد.

 

روش های درمان جای بخیه سزارین

زخم سزارین

 

زخم و جای بخیه سزارین ناشی از یک روش جراحی برنامه‌ریزی شده و یا غیربرنامه‌ریزی شده برای زایمان کودک می‌باشد و سزارین از طریق  برش‌هایی که در شکم و یا رحم ایجاد می‌شود صورت می‌گیرد. برش‌ها معمولا به‌ صورت افقی روی پوست شکم و نزدیک بیکینی و یا خط شرمگاهی ایجاد می‌شوند.

اما گاهی ‌اوقات به‌عنوان مثال در مواقع اضطراری ممکن است برای بدنیا آوردن سریع‌تر نوزاد، جراح مجبور باشد برش‌های بزرگ‌تری ایجاد کند. در این حالت از خط شرمگاهی تا به زیر ناف برش عمودی ایجاد می‌شود. اسکار سزارین بعد از بهبود معمولا ظاهر متفاوتی دارند. برخی کم‌رنگ و نازک هستند و برخی قرمز و برجسته.

انواع زخم‌ها

اغلب اوقات زخم‌ها به‌خوبی بهبود می‌یابند اما گاهی ‌اوقات فرایند بهبود بدن یک فرد خصوصا افراد زیر 30 سال که پوست تیره دارند بسیار طولانی شده و با مشکلاتی همراه خواهد شد:

 • کلوئید یا گوشت اضافه: کلوئید زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های اسکار و جای بخیه فراتر از مرز زخم گسترش می‌یابند، در نتیجه اطراف برش جراحی، توده‌های بافت ایجاد می‌شود.
 • زخم هیپروتروفی: زخم هیپروتروفی ضخیم‌تر، سفت‌تر و معمولا برجسته‌تر از زخم‌های معمولی است. این زخم‌ها برخلاف کلوئید که اطراف برش شکل می‌گیرد، داخل خطوط برش‌های جراحی بوجود می‌آیند.

انواع زخم‌های دیگر در ناحیه شکم

علاوه ‌بر زخم‌های سزارین احتمال وجود زخم‌های دیگر در ناحیه شکم وجود دارد. زخم‌هایی مانند:

زخم سزارین

پهنا و ضخامت زخم‌های سزارین معمولا 4 تا 6 اینچ است و دقیقا بالای محدوده شرمگاهی هستند. گاهی‌اوقات ممکن است نیاز به یک برش عمودی باشد. برش‌های عمودی در مقایسه با برش‌های افقی بیشتر نمایان هستند. البته باید خاطر نشان کرد که این حالت بسیار به‌ندرت پیش می‌آید.

زخم جراحی زیبایی شکم

زخم‌های ناشی از ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) یا تامی ‌تاک بسیار وسیع بوده و از یک طرف شکم به سمت دیگر آن گسترش دارد. برش جراحی درست در بالای خط موهای شرمگاهی صورت می‌گیرد.

زخم‌های جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی برای معاینه داخلی یا ارزیابی داخلی و جراحی بکار می‌رود. زخم لاپاراسکوپی معمولا کوچک بوده و پهنای آن حدودا یک چهارم می‌باشد. گاهی ‌اوقات در جراحی لاپاراسکوپی برای استفاده از ابزار جراحی کوچک، به‌ غیر از سوراخ اصلی، سوراخ‌های دیگری نیز در بدن ایجاد می‌شود.

زخم‌های آپاندکتومی

در صورتی که جراحی آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس) از طریق لاپاراسکوپی صورت نگیرد زخم‌های ناشی از جراحی آپاندکتومی بر روی شکم باقی می‌ماند. زخم‌های آپاندکتومی معمولا چندین اینچ پایین ناف و به ‌سمت خارج شکم بوده و پهنای آن‌ها 3 تا 4 اینچ می‌باشد.

دلایل رفع اسکار سزارین

چهار دلیل عمده وجود دارد که زنان دوست دارند زخم‌های ناشی از زایمان سزارین را با لیزر درمان کنند.

 • اسکار سزارین فشرده و بدفرم هستند و موجب می‌شوند فلاپ پوستی بدشکلی روی زخم بوجود بیاید.
 • جای بخیه سزارین اغلب برجسته و دردناک هستند.
 • زخم‌های سزارین معمولا موجب شکل‌‌گیری کلوئید (گوشت اضافه) ناخوشایند می‌شوند.
 • زخم‌های سزارین از روی لباس قابل لمس و مشاهده هستند.

درمان جای بخیه سزارین از طریق لیزر

درمان با دستگاه مونالیزا تاچ کمک می‌کند زخم‌هایی که بعد از جراحات متعدد و یا سزارین بوجود آمده تقریبا محو و ناپدید شوند. این روش یکی از سریع‌ترین و مهمتر از همه موثرترین روش درمانی شناخته شده‌است.

لیزر چگونه کمک می‌کند؟

طول موج‌های دقیق دستگاه لیزر فرکشنال CO2 موجب رشد کلاژن و الاستین در پوست می‌شود و به کاهش و بهبود ظاهرزخم‌های سزارین، زخم‌های ناشی از جراحات و رفع ترک بارداری کمک فراوانی می‌کند.

مزایا

زنان در هر رده‌ سنی که باشند می‌توانند برای رفع اسکار سزارین و یا درمان ترک‌های بارداری به لیزردرمانی روی آورده و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

مزایای لیزر درمانی عبارتند از :

 • نیاز به استراحت طولانی‌مدت ندارد.
 • بیمار درد و ناراحتی کمتری احساس می‌کند.
 • تقریبا بدون عوارض‌ جانبی است.
 • بیمار بلافاصله بعد از درمان می‌تواند به فعالیت‌های روزانه ادامه دهد.
 • هر 3 ماه یک‌بار به یک دوره درمانی نیاز است.
 • بیمار همان روز و یا نهایتا روز بعد از درمان می‌تواند به کار خود برگردد.
 • نوعی تکنولوژی غیرتهاجمی است.
 • روش درمانی سالم و سریع است.

روش درمان لیزر دی‌اکسید کربن (CO2) چگونه است؟

در ابتدا پوست پاکسازی می‌شود سپس برای به‌ حداقل رساندن حس شدید گرما در طول درمان، از ماده بی‌هوشی موضعی استفاده می‌شود. بعد از گذشت حدود 60 دقیقه دستگاه لیزر co2 بکار برده می‌شود. زمان درمان این روش بستگی به اسکار سزارین داشته و معمولا 10 تا 30 دقیقه به ‌طول می‌انجامد. پس از درمان ممکن است بیمار احساس سوختگی ناشی از آفتاب را داشته باشد اما این حس ظرف 1 تا 3 روز بهتر می‌شود.

 

لیزر تا چه اندازه در درمان رخم‌های سزارین تاثیر دارد؟

زنان دوست دارند درمان زخم‌های سزارین و یا ترک‌های بارداری که به ‌تازگی در بدن آن‌ها بوجود آمده با موفقیت بالایی صورت گیرد. زخم‌های سزارین و ترک بارداری که معمولا در 6 ماه آخر بارداری بوجود می‌آیند واکنش خوبی به درمان‌های لیزری با دستگاه لیزرمونالیزا تاج نشان می‌دهند. این درمان باید 6 تا 8 هفته ادامه داشته باشد تا نتایج نهایی حاصل شود. با وجود این، متخصص می‌تواند تمام علائم مربوط به تروما را در هر مرحله‌ای که بوجود می‌آیند رفع کند.

 

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره در خصوص رفع اسکار و جای بخیه سزارین با لیزر با شماره های  ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ – ۲۲۶۸۳۸۱۸ – ۲۲۶۸۳۹۱۹ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

هزینه درمان با لیزر چقدر است و چند جلسه درمانی مورد نیاز است؟

هزینه درمان‌های لیزر co2 بسته به سایز اسکار سزارین متغیر می‌باشد. مشاهدات حاکی از آن است که 2 جلسه درمان با فاصله 6 ماه نتایج خوبی به‌همراه خواهد داشت.

چگونه از زخم سزارین مراقبت کنیم تا بهبود مطلوب حاصل شود؟

کمک به بهبود زخم سزارین و کاهش خطر عفونت تاثیر مفیدی در بهبود ظاهر زخم دارد چرا که عفونت پروفرایندسه بهبود را به تاخیر می‌اندازد.

رعایت موارد زیر برای زنان الزامی است:

 • خواب کافی داشته ‌باشند و از بلند کردن اجسام سنگین و یا انجام فعالیت فیزیکی غیرضروری خودداری کنند.
 • در حین انجام حرکات ناگهانی و خشن در وضعیت مناسب باشند و از شکم خود محافظت کنند.
 • آب و مایعات دیگر را به مقدار زیاد مصرف کنند.
 • با تعویض مرتب لباس و شستن با آب گرم و صابون بهداشت را رعایت کرده ومحل برش جراحی را تمیز نگهدارند. با دست‌های آلوده برش جراحی را لمس نکنند.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR