دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » چگونه شانس بارداری را به طور طبیعی می توان افزایش داد؟
۵ دقیقه
راه‌های افزایش شانس بارداری سریع

چگونه شانس بارداری را به طور طبیعی می توان افزایش داد؟

آنچه می خوانید...

چگونه شانس بارداری را به طور طبیعی می توان افزایش داد؟

 

دیده شده است که خانم و آقا تصمیم به بارداری گرفته و اقدام می کنند، که نتیجه این اقدام در 6 ماه اول 80 درصد از زوج ها باردار می شوند و تا یک سال ،85 درصد از زوجین بارداری را تجربه می کنند.
در صورتی که تا 48 ماه از شروع اقدام به بارداری شان بگذرد و باردار نشوند، فقط 5 درصد این زوج ها بصورت طبیعی باردار خواهند شد.

 

 

راه‌های افزایش شانس بارداری سریع

یعنی اگر 4 سال از نازایی بگذرد و هنوز شانس بارداری نداشته باشند، فقط در سال های باقی مانده 5 درصد زوج ها این شانس را خواهند داشت که به صورت طبیعی باردار شوند.

اما چه کنیم که تا به صورت طبیعی شانس بارداری رو افزایش دهیم؟

یکی از مسائل مهم، روز هایی است که رابطه باید بر قرار شود. در تمامی سیکل قاعدگی شانس بارداری وجود ندارد. برخی از افراد هستند که همسران آن ها در خارج از کشور زندگی می کنند و یا در شهرستان کار می کنند و روز های محدودی یک دیگر را می بینند.

سیکل قاعدگی

در این روز های محدود اگر منطبق بر روز های تخمک گذاری نباشد، شانسی برای بارداری وجود ندارد. کلا شانس بارداری در یکی الی دو روز قبل از تخمک گذاری تا یک روز بعد از آن وجود دارد. یعنی از کل سیگل قاعدگی خانم فقط 3 روز است که شانس بارداری وجود دارد.

اما در مورد فاصله بین رابطه دکتر سمامی این گونه توضیح می دهند که ، دیده شده که زوج هایی یک روز درمیان و یا کلا دو تا سه بار در هفته رابطه داشته اند، شانس بارداری شان بیشتر از زوج هایی بوده که بیشتر و یا کمتر از این میزان ارتباط داشته اند.

یکی دیگر از مواردی که مهم است لوبریکانت هاست :

روان کننده ها

بعضی از افراد هستند که به خاظر خشکی واژن، مجبور به استفاده از روان کننده ها هستند. خیلی از این روان کننده ها حاوی مواد اسپرم کش هستند. به همین می توانند باروری را تحت تاثیر قرار دهد.

سن

مسئله بعدی سن است که سن خانم بسیار زیاد می تواند در بارداری و باروری تاثیر گذارد. یعنی خانم هایی که در اواخر دوره 30 ساگی هستند، حدود 40 درصد کمتر از خانم هایی که در اوایل دوره 20سالگی هستند، احتمال بارداری دارند.
همین طور آقایان با این که تاثیر سنشان بر باروری کمتر است ولی باز هم دیده شده که ، در صورتی که سن آقا بالای 50 سال باشد، احتمال بارداری کاهش پیدا می کند.

تاثیر سبک زندگی بر نازایی

خانم دکترسمامی متخصص زنان و زایمان درخصوص لایف استایل و تاثیر آن بر باروری و نازایی توضیحاتی را در ادامه خواهند داد.

کشیدن سیگار

اولین مسئله مصرف سیگار می باشد. دیده شده که خانم هایی که بیش از 10 نخ سیگار در روز می کشند، کاملا بارداری و باروری شان نسبت به خانم هایی که سیگار نمی کشند، کاهش پیدا می کند.

وزن

مسئله بعدی ، مسئله چاقی و لاغری زیاد است . خانمهای چاق و یا لاغری که دارای BMI پایین هستند یعنی خانم هایی که BMI کمتر از نرمال دارند و خانم هایی که BMI بالا دارند، حتما توصیه می شود که BMI خود را به حد نرمال برسانند. یعنی این که به وزن مطلوب برسند که خود این احتمال بارداری را افزایش می دهد. چون هم چاقی و هم وزن پایین هر دو سبب نازایی می شود.

مصرف الکل و ناباروری

مسئله مهمی که امروزه بسیار در بین خانم ها دیده می شود، مصرف الکل است.
توصیه می شود خانم هایی که قصد بارداری دارند از زمانی که قصد بارداری دارند، مصرف الکل را قطع کنند. چون حد مجاز مصرف الکل در مقاله ها و کتاب ها اصلا تعیین نشده است.

مصرف کافئین

خانم هایی که قصد بارداری دارند بهتر است که میزان مصرف کافئین خود را کنترل کرده و به یک الی دو فنجان در روز محدود نمایند.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره در خصوص راه‌های افزایش شانس بارداری طبیعی و سریع با شماره های  ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ – ۲۲۶۸۳۸۱۸ – ۲۲۶۸۳۹۱۹ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

فاکتور های محیطی

فاکتور های محیطی مانند برخی از شوینده ها ، مواد شیمیایی و …. که این ها می تواند بارداری را تحت تاثیر قرار دهد.

عفونت ها

برخی از عفونت ها مانند کلامیدیا و عفونت های واژن هستند که می توانند باعث عفونت های لگنی شوند که این عفونت ها باعث چسبندگی لوله می شود.

به همین دلیل است که باید این عفونت ها درمان شود.

دکتر سمامی متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند که خانم هایی که می خواهند بارداری را تجربه کنند و بارداری در حال به تعویق افتادن است، حتما موارد فوق را رعایت کنند تا سریع تر باردار شوند

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR