دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » دریافت رحم اجاره ای: شرایط، مراحل و هزینه
۶ دقیقه

دریافت رحم اجاره ای: شرایط، مراحل و هزینه

آنچه می خوانید...

اجاره رحم یا رحم اجاره‌ای در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این شرایط بسیار حساس می‌باشد زیرا در تمام مدت بارداری فرزند در داخل رحم مادر جایگزین پرورش می‌یابد. اگر بطور صحیح به این موضوع توجه نشود ممکن است مسائل قانونی رخ دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد مسائل قانونی رحم اجاره‌ای مطالب زیر را بخوانید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]
اگر مشکلات پزشکی خاصی دارید که باردار شدن را برای شما غیر ممکن یا خطرناک می‌کنند، ممکن است رحم اجاره‌ای گزینه‌ی مناسبی باشد. در این شرایط زنان دیگر می‌توانند رحم خود را اجاره دهند تا جنین شما را تا پایان بارداری نگه دارند.

برای دریافت اطلاعات دقیق در زمینه روش‌ها و مراحل این فرآیند می‌توانید با متخصص زنان و زایمان مشاوره نمایید. شماره‌های تماس جهت رزرو وقت مشاوره 0212268391902122683818– 02177839463 می‌باشد.[/alert]

رحم اجاره‌ای چیست؟


این روش یک گزینه برای زوج‌هایی است که دچار مشکل ناباروری هستند بطوری که در اثر مشکلی در زن یا مرد امکان حاملگی بطور طبیعی وجود ندارد. بنابراین رحم اجاره‌ ای به عنوان یک کمک بزرگ برای زوج‌های بدون فرزند به حساب می‌آید. اما در همین حال زنی که رحم را اجاره می‌دهد و زنی که قصد مادر شدن را دارد می‌تواند هم از نظر عاطفی و هم از نظر مالی مورد سوء استفاده قرار بگیرد. بنابراین به نفع هر دو طرف است که کل فرایند اجاره‌ی رحم تحت یک توافق‌نامه قانونی انجام شود، به طوری که هر گونه شرایط پیش‌بینی نشده در آرامش حل شود.

دریافت رحم اجاره ای به چه صورت هایی انجام میشود؟


 • سنتی: در این روش رحم جایگزین از طریق لقاح مصنوعی با اسپرم مردی که قصد پدر شدن دارد، باردار می‌شود.
 • باروری: در این روش یک جنین در یک پتری دیش (ظرفی بشقاب مانند از جنس شیشه یا پلاستیک با عمق کم و دردار) رشد می‌کند و در رحم اجاره‌ ای  که کل دوران بارداری را طی می‌کند کاشته می‌شود.
 • اهدا کننده: در این روش، اجاره‌ ای به صورت مصنوعی و نه با اسپرم پدر بلکه با اسپرم یک شخص اهدا کننده باردار می‌شود. در نتیجه، هیچ رابطه ژنتیکی بین نوزاد و زن و شوهری که قصد بچه‌دار شدن دارند وجود ندارد.

در هر یک از شیوه‌های رحم اجاره‌ ای ذکر شده در بالا، مهم است که فرایند بصورت قانونی انجام شود. به منظور اجاره کردن رحم مادر جایگزین، یک سند قانونی که به روشنی شرایط و ضوابط این فرایند را بیان کرده ایجاد می‌شود. هر دو طرف محق بوده و از نظر قانونی ملزم به رعایت مجموعه‌ ای از وظایف در طول کل دوره‌ی بارداری و اجاره رحم هستند.

مراحل دریافت رحم اجاره ای


سه جنبه در مورد برنامه‌های اجاره رحم وجود دارد. انجام هر کدام از این جنبه‌ها بسیار مهم است.

فرایند پزشکی

پس از اینکه آزمایشات نشان دادند که رحم جایگزین قادر به باردار شدن است و و تخمک‌های مادر تقاضا کننده از کیفیت خوبی برخوردار هستند (اسپرم پدر نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد)، داروهایی برای زنان تجویز می‌شود تا چرخه‌های تخمک‌گذاری آنها هماهنگ شود. به طور معمول، این به معنی شش هفته تزریق روزانه‌ی هورمون برای اجاره‌ای و سه هفته تزریق هورمون به منظور تحریک تولید تخمک در مادر می‌باشد.

در صورتی که پس از بازیابی و باروری تخمک‌ها (لقاح) بارداری حاصل شد (طی سه تا پنج روز) و رویان‌ها به رحم جایگزین انتقال داده شدند، زن باید تزریق روزانه هورمون را برای مدت 12 هفته دیگر ادامه دهد.

فرایند روانی

مادران جایگزین که در یک سازمان کار می‌کنند باید یک فرم مشخصات جامع را پر کرده و با یک روانشناس ملاقات داشته باشند. بیشتر روانشناسان به دنبال شخصی هستند که هم به دنبال منافع مالی و هم انسان دوستانه باشد، که از بارداری لذت برده (اگر قبلا باردار بوده) و بارداری سالمی داشته است و از پشتیبانی خانواده و دوستان خود نیز برخوردار است. همچنین مادر جایگزین باید توانایی مقابله با استرس ناشی از جنبه‌های پزشکی رحم اجاره‌ ای و جدا شدن از کودک را داشته باشد.

علاوه بر این، مادر جایگزین باید با زوج تطابق داشته باشند بطوری که از نظر عقاید مرتبط با ختم بارداری در صورت وجود یک مشکل پزشکی، کاهش گزینشی فرزندان در صورت وجود بیشتر از یک جنین و میزان تماس بین والدین و مادر جایگزین در طول بارداری و پس از آن، اختلافی نداشته باشند.

فرایند قانونی

در بسیاری از کشورها، قراردادهای رحم اجاره‌ ای قانونی هستند و برای اینکه شخصی بخواهد فرزند شما را حمل کند مراحلی وجود دارد. در برخی کشورها حتی اگر فرزند از نظر بیولوژیکی متعلق به پدر و مادر باشد، اینکه اسمشان در شناسنامه کودک باشد، را قابل قبول نمی‌دانند و باید به فرزندی گرفته شود. برخی دیگر از کشورها با رحم اجاره‌ای موافق هستند. این تفاوت‌ها نشان می‌دهند که زوجین و مادر جایگزین باید با سازمان‌های معتبر کار کنند و در صورتی که یک توافق خصوصی انجام می‌گیرد، باید با یک تیم متخصص (پزشکان، روانشناسان و وکیلان) مشورت شود.

مختصری از مسائل قانونی رحم اجاره‌ای


 • مادر جایگزین بیشتر از سه بار نمی‌تواند تحت انتقال جنین از یک پدر و مادر قرار گیرد حتی اگر بارداری با شکست مواجه شود.
 • در صورتی که مادر جایگزین یک زن متاهل است رضایت شوهر لازم می‌باشد.
 • مادر جایگزین برای گذراندن دوران بارداری نمی‌تواند به خارج از کشور انتقال داده شود.
 • هویت اهدا کننده اسپرم باید کاملا محرمانه نگه داشته شود.
 • مادر جایگزین نباید خودش را در هر گونه فعالیتی که در طول بارداری برای جنین خطرناک است یا روی سلامت کودک پس از تولد تاثیر می‌گذارد درگیر کند.
 • اگر نوزاد با هر گونه نقص مادرزادی به دنیا آید پدر و مادر به طور قانونی موظف به سرپرستی نوزاد هستند.

نرخ موفقیت


تعیین میزان موفقیت رحم اجاره‌ ای بسیار دشوار است زیرا عوامل متعددی دخیل هستند، از جمله توانایی مادر جایگزین برای باردار شدن، سن اهدا کننده تخمک، موفقیت فرایندهایی مانند لقاح مصنوعی و تلقیح داخل رحمی و کیفیت گامت فراهم شده توسط زوجین. سن زنی که تخمک را فراهم می‌کند مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در احتمال بارداری است.

خطرات


خطرات مرتبط با رحم اجاره‌ای به نوع انجام این فرایند بستگی دارد. به طور کلی خطرات مرتبط با رحم اجاره‌ای شبیه به خطرات لقاح مصنوعی می‌باشد. خطر انتقال ایدز و هپاتیت نیز وجود دارد، بنابراین ارزیابی دقیق شخص‌های درگیر در این فرایند توصیه می‌شود و باید در توافق‌نامه ذکر شوند. در صورتی که از یک شخص اهداکننده در یک کلینیک معتبر استفاده شود، این فرد تحت معاینه و ارزیابی کامل قرار خواهد گرفت.

هزینه


قیمت رحم اجاره‌ ای سال به سال بی آن‌که قاعده مشخصی داشته باشد و بر اساس فرمولی منطقی به دست آید تغییر می‌کند. قیمت رحم اجاره ای بیش از هر چیز تابع توافق دو طرف معامله است و به وضع مالی دو طرف بستگی دارد.

به گفته دلالان واسطه، قیمت پایه ۲۰ میلیون تومان است که معمولا، بخشی از آن در روز انتقال جنین، بخشی هنگام سونوگرافی قلب جنین، بخشی در ماه‌های سوم تا هشتم و بقیه بعد از به دنیا آمدن نوزاد و دریافت جواب آزمایش دی ان ای دریافت می شود.

این هزینه غیر از حق دلالی سه چهار میلیون تومانی است که واسطه‌ها می‌گیرند و هزینه داروها و ویزیت پزشک و خرج لقاح خارج از رحم و هزینه‌های زایمان را نیز به دنبال خواهد داشت.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

7 پاسخ

 1. سلام. من 26 سالم هست دوست دارم بچه دار بشم. فکر نمی کنم مشکلی داشته باشم. اما نمی تونم سختی های دوران زایمان رو تحمل کنم. شوهرم میگه بچه برای من انقدر ارزش نداره که بخوام درد کشیدن تو رو ببینم. ولی خودم بچه دوست دارم. می تونم رحم اجاره کنم با این شرایط؟

 2. 27 ساله اماده اهدا رحم متاهل و ساکن شیراز با اجرت 35 ماهی 600،در صورتی که جنین تشکیل نشه هزینه نمیگیرم09210763810 تماس واتساپ یا تلگرام

 3. من شرایط اجاره رحم دارم مجردم و 23سالمه مشهد هستم سالم هستم از نظر بدنی و بهداشت. شرایط اجاره رحم دارم خواستم درموردش باهاتون مشاوره بگیرم

 4. سلام همسر من به طور مادر زادی توانایی زایمان ندارد ایا میتوان از رحم اجاره ای بدون دخالت همسرم استفاده کنم من مرد ۴۴ساله هستم اگر میشود لطفآ راهنمایی کنید بفر مایید که الان چقدر هزینه دارد با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR