دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی (مقاربت) و دخول: علت و درمان
۸ دقیقه

درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی (مقاربت) و دخول: علت و درمان

آنچه می خوانید...

درد واژن هنگام دخول (مقاربت دردناک) به دلایل مختلفی اعم از مشکلات آناتومی و ساختاری و نیز مشکلات عاطفی و روانی رخ می‌دهد. بسیاری از زنان در مرحله‌ای زندگی خود درد موقع نزدیکی و مقاربت را تجربه می‌کنند. اصطلاح پزشکی “دیسپارونیا” مقاربت دردناک را به عنوان درد مداوم یا مکرر واژن که قبل از دخول، طی مقاربت یا پس از آن رخ می‌دهد، توصیف می‌کند. اگر از درد هنگام نزدیکی و مقاربت رنج می‌برید، به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. پزشک متخصص برای درمان این مشکل، علت زمینه‌ای آن را تشخیص داده و به رفع کامل یا کاهش این مشکل به شما کمک خواهد کرد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

اگر شما از درد هنگام نزدیکی و مقاربت رنج می‌برید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • احساس درد واژن تنها هنگام دخول
 • احساس درد واژن با هر بار دخول، حتی با قرار دادن تامپون
 • بروز درد جدید واژن (برخلاف مقاربت‌های قبلی)
 • درد شدید طی فرو کردن عمیق آلت
 • سوزش یا درد واژن
 • بروز درد ضربان‌داری که ساعت‌ها پس از نزدیکی ادامه می‌یابد.

اگر دچار درد و سوزش مکرر واژن هنگام نزدیکی و مقاربت جنسی هستید، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. درمان این مشکل می‌تواند به بهبود رابطه جنسی و صمیمیت شما و همسرتان و نیز افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید.[/alert]

دلایل و عوامل درد واژن هنگام دخول


دلایل فیزیکی درد و سوزش واژن هنگام مقاربت بسته به اینکه آیا درد واژن هنگام دخول و یا با فرو کردن عمیق آلت رخ می‌دهد، متفاوت است. همچنین عوامل عاطفی را می‌توان با بسیاری از انواع مقاربت دردناک مرتبط دانست.

درد واژن هنگام دخول

درد هنگام دخول ممکن است وابسته به طیف وسیعی از عوامل باشد، از جمله:

 • عدم لیزی و لغزندگی کافی واژن: این وضعیت اغلب ناشی از عشقبازی کوتاه است. لغزندگی و لیزی اندک نیز معمولاً با افت سطح استروژن پس از یائسگی، پس از زایمان و یا در طول شیردهی ایجاد می‌شود. برخی از داروها دارای عوارضی نظیر سرکوب میل یا تحریک جنسی هستند که می‌تواند لیزی و لغزندگی واژن را کاهش داده و مقاربت را دردناک سازد. این داروها عبارتند از داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، آرام‌بخش‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها و برخی از قرص‌های ضد بارداری.
 • آسیب، ضربه و یا التهاب واژن: این عوامل شامل آسیب یا حساسیت واژن ناشی از تصادف، جراحی لگن، ختنه دختران یا ایجاد یک برش در واژن برای سهولت زایمان و بزرگ شدن کانال تولد (اپی‌زیاتومی).
 • التهاب، عفونت یا مشکلات پوستی: عفونت در ناحیه تناسلی یا مجاری ادراری می‌تواند سبب مقاربت دردناک شود. اگزما یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی نیز می‌تواند عامل درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی باشد.
 • واژینیسموس: اسپاسم غیرارادی عضلات دیواره واژن (واژینیسموس) می‌تواند عمل دخول را بسیار دردناک سازد.
 • ناهنجاری مادرزادی: مشکلات مادرزادی مانند عدم تشکیل کامل واژن (آژنزی واژن) و یا تشکیل غشاء و انسداد دهانه واژن (پرده بکارت بدون سوراخ)، می‌تواند منجر به درد هنگام دخول و مقاربت گردد.

درد واژن هنگام دخول عمیق

درد واژن معمولاً با دخول عمیق آلت رخ می‌دهد و ممکن است در وضعیت‌های خاص نزدیکی، شدیدتر باشد. علل درد عمیق واژن عبارتند از:

 • عوارض و بیماری‌های خاص: این عوارض شامل آندومتریوز، بیماری التهاب لگن، افتادگی رحم، برگشتن رحم به عقب، فیبروم رحمی، التهاب مثانه، سندرم روده تحریک‌پذیر، هموروئید (بواسیر) و کیست‌های تخمدانی می‌باشد.
 • جراحی یا درمان‌های پزشکی: گاهی اوقات اسکار ناشی از جراحی لگن، از جمله عمل هیسترکتومی می‌تواند موجب درد هنگام نزدیکی و مقاربت شود. درمان‌های پزشکی برای سرطان مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی می‌تواند با ایجاد تغییراتی سبب دردناک شدن دخول و رابطه جنسی شود.

عوامل عاطفی

احساسات و عواطف عمیقاً با فعالیت جنسی در هم تنیده است و می‌تواند در بروز احساس درد هنگام دخول و مقاربت جنسی نقش داشته باشد. عوامل عاطفی عبارتند از:

 • مشکلات روانی: اضطراب، افسردگی، نگرانی در مورد ظاهر فیزیکی خود، ترس از صمیمیت و یا مشکلات ارتباطی می‌تواند به کاهش تحریک جنسی و ناراحتی یا احساس درد هنگام مقاربت کمک کند.
 • فشار و استرس: عضلات کف لگن در پاسخ به استرس‌های روزمره، تمایل به سفت شدن دارد. این امر می‌تواند به بروز درد هنگام مقاربت کمک کند.
 • سابقه سوء استفاده جنسی: بسیاری از زنانی که دچار درد هنگام نزدیکی هستند، قبلاً دچار سوء استفاده جنسی نشده‌اند، اما اگر مورد آزار جنسی قرار گرفته باشند، این موضوع ممکن است در بروز درد و ناراحتی آنها هنگام مقاربت نقش داشته باشد.

گاهی اوقات تشخیص اینکه مقاربت دردناک با عوامل روانی مرتبط است یا خیر، دشوار است. درد اولیه می‌تواند منجر به ترس از تکرار درد شده و ریلکسی واژن را دشوار کند و نهایتاً منجر به تشدید درد واژن گردد. همانند تمام دردهای دیگر در بدن، شما ممکن است ناخودآگاه از فعالیت‌هایی که با درد مرتبط است، اجتناب کنید.

آزمایش و تشخیص


ارزیابی پزشکی برای تشخیص درد هنگام دخول معمولاً شامل موارد زیر است:

 • سوابق دقیق پزشکی: پزشک ممکن است درمورد زمان آغاز درد، محل دقیق احساس درد، نوع درد و اینکه آیا این درد هنگام نزدیکی با همسر و یا هر موقعیت جنسی دیگر رخ می‌دهد، سؤالاتی را مطرح خواهد کرد. همچنین پزشک ممکن است در مورد سوابق فعالیت جنسی، سوابق جراحی و زایمان قبلی از شما اطلاعاتی را دریافت کند. اجازه ندهید که احساس شرم و خجالت مانع پاسخ‌های دقیق و صادقانه شما شود. این پرسش‌ها پزشکتان را به منشاء و علت اصلی درد شما هدایت می‌کند.
 • معاینه لگنی: طی معاینه لگنی، پزشک می‌تواند نشانه‌هایی از تحریک پوستی، عفونت و یا مشکلات آناتومی را بررسی کند. پزشک همچنین ممکن است برای شناسایی محل درد از فشار ملایم به واژن و عضلات لگن استفاده کند. همچنین ممکن است معاینه بصری واژن با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم برای جدا کردن دیواره‌های واژن انجام گیرد. برخی از زنانی که مقاربت دردناک را تجربه می‌کنند، حتی با فشار ملایمی که پزشک هنگام معاینه لگنی وارد می‌کند، احساس درد و ناراحتی دارند. طی معاینه لگنی، هر زمان که احساس درد شدیدی را احساس کردید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا معاینه را متوقف کند.
 • تست‌های دیگر: اگر پزشک به وجود علل خاصی برای مقاربت دردناک شما مشکوک باشد، ممکن است انجام سونوگرافی را نیز به شما توصیه کند.

گزینه‌های درمان‌ و داروها


گزینه‌های درمان بسته به علت زمینه‌ای درد، متفاوت است.

داروها

در صورتی که عفونت و یا عوارض پزشکی به تشدید درد شما کمک کند، درمان علت زمینه‌ای ممکن است مشکل شما را برطرف سازد. تغییر داروهایی که موجب خشکی واژن می‌شود نیز ممکن است علائم درد شما را هنگام نزدیکی از بین ببرد. برای بسیاری از زنانی که دوران پس از یائسگی خود را می‌گذارنند، مقاربت و نزدیکی دردناک (دیس پارونی) ناشی از پایین بودن سطح استروژن رخ می‌دهد. این مشکل اغلب می‌تواند با استعمال استروژن موضعی به طور مستقیم در واژن خود درمان گردد.

داروی اسپمیفنبه تازگی برای درمان درد متوسط تا شدید زنان هنگام مقاربت و رفع مشکلات خشکی واژن مورد تأیید قرار گرفته است. Ospemifene مانند استروژن بر روی بافت پوششی واژن عمل می‌کند، اما به نظر نمی‌رسد که اثرات مضر احتمالی استروژن بر سینه‌ها و یا پوشش داخلی رحم (آندومتر) را به دنبال داشته باشد. معایب این دارو شامل گران بودن آن، احتمال بروز گرگرفتگی، احتمال خطر سکته مغزی و لخته شدن خون است.

روش‌های درمان

انواع مختلف درمان ممکن است برای درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی مفید باشد، از جمله:

 • حساسیت زدایی: در طول این درمان، شما تمرینات ریلکس کردن واژن را برای کاهش درد و ناراحتی واژن یاد می‌گیرید. درمانگر ممکن است ورزش‌های کف لگن (ورزش کگل) و یا روش‌های دیگر برای کاهش درد هنگام دخول را به شما توصیه کند.
 • مشاوره و یا آمیزش‌‌درمانی: اگر رابطه جنسی شما برای مدت زمان طولانی دردناک شده است، ممکن است حتی پس از درمان، واکنش‌های هیجانی منفی نسبت به تحریک جنسی را تجربه کنید. اگر شما و همسرتان به دلیل مقاربت دردناک از نزدیکی و صمیمیت اجتناب کرده‌اید، احتمالاً نیاز به کمک برای بهبود روابط و بازگرداندن صمیمیت جنسی خود دارید. صحبت کردن با یک متخصص مشاوره رابطه می‌تواند در حل این مشکلات به شما کمک کند. درمان‌های رفتار شناختی نیز می‌تواند در تغییر الگوهای فکری و رفتارهای منفی شما مفید و مؤثر باشد.

روش‌های جانبی طی درمان


تا زمانی که درد واژن شما هنگام دخول کمتر شود، شما و همسرتان می‌توانید راه‌های دیگری را برای رابطه نزدیک و صمیمیت امتحان کنید. ماساژ شهوانی، بوسیدن و استمناء متقابل، روش‌های جایگزین است که می‌تواند راحت‌تر و لذت بخش‌تر از روال عادی مقاربت باشد.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

19 پاسخ
 1. سلام خانم دکتر میخاستم بپرسم من الان یک هفته هس ازدواج کردم اما ب هنگام نزدیکی وب هنگام دخول یک درد خیلیی شدید بهم وارد میشه ک اجازه نمیدم همسرم خیلییی عصبی میشه حق میدم بهش خودمم دارم اذیت میشم چیکارکنم

 2. سلام.وقتتون بخیر خانم .
  من ۲۶ سالمِ.حدودا ۲ سال نامزد شدم.یعنی عقد هستیم. تو ماه های اول که نمیخواستیم رابطه ی. کامل داشته باشیم اما بعد چند. ماه دیگه خواستیم که بشه. باز شدن پرده م خیلی درد نداشت یعنی با یه ضربه یهویی یه قطره خون اومد فقط اما داخل اصلا نشد. مدتها که اصلا وقتی نزدیک میشد همسرم کاملا مثل یه دیوار بسته میشد اما کم کم با انگشت و تمرین بهتر شد و تونستیم سکس کامل داشته باشیم اما با درد زیاد. الان مشکلم اینه که هنوز وقت سکس درد دارم.میخوام که عادی بشه و درد نداشته باشم تا همسرمم احساس خوبی داشته باشه اما نمیشه. وقتی داخلشه یکم حرکت میکنه دردم میگیره. میخوام که منم لذت ببرم ازش .میشه راهنماییم کنید؟لطفااا

 3. سلام خانم دکتر بنده سه ماهه ازدواج کردم پردمم حلقوی ارتجاعی بود خیلی درد داشتم شب اولم
  همسرم مجبور شد با انگشت پاره کنه و خونم چند قطره اومد.ازون به بعد هم هرموقع نزدیکی میکنم تا نصف که داخل واژنم میره شدید احساس درد دارم یعنی فقط سوزش هم نیست خیلی دردناکه زندگیم کلا استرس شده خیلی نارحت این موضوعم.من سی سالمه.به قرصای پیشگیری ایرانی شدیدا حساسه معدم.جدیدا یاز خریدم ولی هنوز استفاده نکردم.میگن ژل لوبریکانت خوبه ولی اونم استفاده نکردم هنوز.میترسم از معاینه برای همین دکتر نرفتم چاره من چیه توروخدا کمکم کنین

 4. سلام،من ۴ ماهه با همسرم رابطه دارم ولی هر دفعه موقع رابطه درد دارم و وقتی الت همسرم بیشتر داخل میره دردم هم بیشتر میشه..سه روز پیش دکتر زنان رفتم و معاینه شدم گفتن از نظر اناتومی و کیست و اینجور چیزا مشکلی ندارم و فقط دهانه رحمم کمی ملتهب هست و احتمال عفونت جزعی دادن و تست پاپ اسمیر هم دادم که جوابش رو دیروز گرفتم و دکتر گفت مشکلی ندارم.میخواستم ببینم این دری که هنگام رابطه دارم به چه دلیل میتونه باشه؟در کل خودم میدونم که حین رابطه کمی منقبض هستم و ترس دارم اما ممکنه چیز دیگه ای هم باشه؟و برای اینکه مطمین بشم باید چه کاری انجام بدم؟

 5. باسلام ببخشید بنده 9/96عمل زیبایی واژن انجام دادم هم تنگ کردن هم برداشتن لابیا با اینکه شش ماه میگذرد اما هم میل جنسیم کم شده هم درد هنگام دخول به طور وحشتناک دارم بعد دکتر تمام لابیای بزرگ را بریده نمیدونم چرا لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر

 6. سلام من خانومی۱۵ ساله هستم با نامزدم رابطه داشتم و بعد دوهفته هنوزم درد و سوزش دارم نمیدونم چیکار کنم لطفن راهی بگید ک از دردو سوزشم کم بشه ممنون میشم

 7. سلام من هنگام نزدیکی یا همون دخول درد و سوزش دارم و اینکه از همون اول عضلاتم قفل میکنه و یخ میشم
  چیکار بایدبکنم ؟

 8. عرض سلام و روز بخیر.. من در حین رابطه جنسی دچار سوزش و درد واژن میشم که ادامه رابطه رو واسم غیرممکن میکنه ولی در ابتدای رابطه این درد رو ندارم. گاهی در ادامه رابطه دچار خشکی واژن میشم که از لوبریکانت استفاده میکنیم.. ب پزشک زنان مراجعه کردم و حتی آزمایش پاپ اسمیر هم انجام دادم و پزشک گفت که همه چیز نرماله.. ولی بعد از دوبار رابطه بدون درد، دوباره در ناحیه واژن دچار سوزش و درد شدم..میشه راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم؟
  ممنونم

 9. سلام وقتتون بخیر
  یه سوال داشتم اینکه من تا حالا تو ارتباط جنسی با همسرم ب مشکلی بر نخوردم ولی چند هفته میشه ک هنگام رابطه من سوزش زیادی پیدا میکنم، حتی تا چندین دقیقه بعد از رابطه من همچنان سوزش دارم
  امکانش هست درباره ی علل سوزش بیشتر برام توضیح بدید

 10. با عرض سلام و خسته نباشید از ابتدای شروع سکس دچار سوزش شدید میشم و هر چی سرعت سکس بالاتر میره بیشتر عذاب میکشم زمان ارضا شدن همسرم فقط میخوام زودتر تموم بشه در عینه حال عاشق هم هستیم و ترشح مایع داخل واژن بسیار زیاده فقط سوزش خیلی عذابم میده

 11. سلام خانم دکتر مناین مشکل و دارم و دوست ندارم دکتر برم درد بدی دارم بعد از تمام شدن هم درد دارم .انگار زخم شده وروی زخم چیزی کشیده میشه خودم احساس میکنم زخم باسه یا افونت

 12. سلام من بار اول سکس داشتم و دچار پارگی واژن شدم میخواستم ببینم راه درمان و راه جلوگیری از این مساله چیه؟ اگه من چیکار میکردم این مساله برام پیش نمیومد؟

 13. با سلام و وقت بخیر
  من موقع نزدیکی درد شدید دارم همراه با ترس و اینکه بدنبال اینا اجازه نمیدم دخول عمیق انجام بشود

 14. سلام خانم دکتر من بعداز نزدیکی همیشه دچار سوزش شدید میشوم که این سوزش معمولا بین یک تا دو ساعت طول میکشه ممنون میشم به طور کامل راهنمایی کنید

 15. سلام خانوم دکترمن همیشه سوزش دارم دارومصرف میکنم تاچندروزخوبم امادوباره همون وضع پیش میادسوزش خارجی شدیددارم که حین رابطه بدترمیشه زندگیمومختل کرده دیگه.حتی آزمایش ادرارم دادم اماعفونت ادرارنداشم

 16. سلام خانم دکتر من و همسرم هر موقع که از کاندوم در حین رابطه استفاده می کنیم هیچ مشکلی نداریم ولی وقتی بدون کاندوم رابطه داریم همسرم سوزش داره و آلت تناسلیش ملتهب میشه در صورتی که من هیچ احساسی ندارم و هیچ چیزی احساس نمی کنم ، مشکل می تونه از کجا باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR