دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » دانه، جوش و مشکلات پوستی ناحیه تناسلی زنان (واژن)
۶ دقیقه

دانه، جوش و مشکلات پوستی ناحیه تناسلی زنان (واژن)

آنچه می خوانید...

دانه و جوش اطراف واژن بسیار ناراحت کننده است چرا که ناحیه تناسلی ناحیه‌ای حساس است و اکثر بانوان از صحبت کردن درباره مشکلات پوستی این ناحیه خجالت می‌کشند. بااین حال دانه و جوش در اطراف واژن یا ناحیه تناسلی زنان مشکل شایعی است. ناراحتی‌های پوستی تناسلی زنان عموما در بخش‌هایی مانند بین پاها که در معرض سایش زیاد قرار دارند یا روی ناحیه‌هایی دیده می‌شود که مو دارند؛ چون موهای درون روییده یا فولیکول‌های عفونی غالبا باعث ایجاد دانه و جوش تناسلی در زنان می‌شوند. اگر شما نیز از مشکلات پوستی ناحیه تناسلی و جوش‌ اطراف واژن رنج می‌برید، خود را برای یک گفتگوی صادقانه آماده کنید. ما همه چیز درباره جوش اطراف واژن را با شما در میان می‌گذاریم تا با روش‌های پیشگیری و همچنین درمان جوش تناسلی در زنان آشنا شوید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cdbe4″]

درمان زودهنگام دانه و جوش اطراف واژن بسیار مهم است؛ چراکه اگر اقدامی برای درمان صورت نگیرد، این جوش‌ها پخش می‌شوند و به عفونت دامن می‌زنند. برای تخلیه کامل چرک جوش‌ها و دریافت آنتی بیوتیک باید به پزشک مراجعه کنید. البته دانه و جوش واژن را می‌توان با استفاده از محلول‌های تجویزی در خانه نیز درمان کرد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره‌های 0212268391902122683818– 02177839463 تماس حاصل نمایید.[/alert]

آناتومی اندام تناسلی زنان


فرج از چندین لایه تشکیل می‌شود که اندام‌های جنسی و مجرای خروج ادرار را می‌پوشانند و محافظت می‌کنند. موهای شرمگاهی لب‌های بیرونی گوشتی فرج، لابیای ماژور یا بزرگ، را می‌پوشاند، چربی موجود در لب‌های بزرگ فرج از آن محافظت می‌کند. داخل لابیای ماژور باریکه‌های پوستی ظریف‌تر و با رنگدانه بیشتری قرار دارد که لابیای مینور یا کوچک نامیده می‌شود. لب‌های کوچک داخلی در بالا به هم متصل می‌شوند و کلیتوریس یا چوچوله را در میان می‌گیرند. لابیای مینور، لابیای ماژور و کلیتوریس از بافت قابل نعوظ یعنی بافتی تشکیل می‌شوند که می‌تواند مملو از خون شود. ناحیه بین لب‌های کوچک داخلی وستیبول نام دارد که خروجی‌های میزراه و واژن و همچنین غدد بارتولن را دربرمی‌گیرد؛ غدد بارتولن در هر یک از دو طرف خروجی واژن قرار دارند و ماده روان کننده لازم برای وستیبول را ترشح می‌کنند. گوشت بین دهانه واژن و مقعد پرینه یا میان دوراه نامیده می‌شود، البته مقعد جزیی از فرج نیست، اما غالبا در مشکلات پوستی ناحیه تناسلی درگیر می‌شود. میان دوراه بخشی است که برش اپیزیوتومی زایمان روی آن ایجاد می‌شود.

 انواع مشکلات پوستی واژن


زخم، تاول یا توده در ناحیه واژن

عارضه‌های زیر زخم، تاول یا توده برآمده را در ناحیه تناسلی ایجاد می‌کنند:

 • تبخال تناسلی: تبخال تناسلی نوعی عفونت ویروسی است که با تاول زدن پوست و زخم شدن ناحیه اطراف واژن همراه است.
 • زگیل تناسلی: زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی مقاربتی (STI) است که عامل آن گونه‌هایی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است.
 • کیست غدد بارتولن: به دو غده کوچک واقع در دو سمت دهانه واژن غدد بارتولن گفته می‌شود. این غده‌ها مایعاتی را تولید می‌کنند که دهانه واژن را لغزنده می‌کند. اگر خروجی هر یک از این دو غده مسدود شود، مایع داخل غده جمع می‌شود و در نتیجه توده بدون دردی به نام کیست بارتولن ایجاد می‌شود. کیست بارتولن معمولا نیازی به درمان ندارد، اما گاهی باید جراحی برای تخلیه آن انجام شود. یکی از غده‌ها گاهی عفونت می‌کند و در نتیجه آبسه عفونی ایجاد می‌شود که باید تخلیه شود.
 • عفونت‌های منتقل شونده از راه مقاربت (STIs ): زخم، تاول یا جراحت، به ویژه در ناحیه کشاله ران یا اطراف واژن، از نخستین علائم بیماری‌های مقاربتی به شمار می‌رود.
 • عفونت کردن ساقه مو (فولیکولیت): اگر باکتری‌های پوستی باعث عفونت کردن انتهای ساقه مو شود، توده قرمز و ملتهبی ایجاد می‌شود.

دیگر مشکلات پوستی ناحیه تناسلی

 

عارضه‌های زیر نیز باعث ناراحتی و حساسیت پوستی اطراف واژن می‌شود:

 • گال یا جرب: عامل این ناراحتی پوستی توام با خارش کرم‌های ریزی است که در لایه‌های خارجی پوست پنهان می‌شوند.
 • شپش شرمگاهی: شپش حشره کوچکی است که از خون انسان تغذیه و روی بدن انسان زندگی می‌کند.
 • عفونت قارچی یا تخمیری (کاندیدیاز پوستی): عفونت قارچی باعث بروز حساسیت در چین‌های پوستی مرطوب اطراف واژن می‌شود.
 • پسوریازیس: این بیماری لکه‌های سفید یا قرمز رنگ برآمده‌ای را ایجاد می‌کند که روی آن نقره‌ای رنگ و پوسته پوسته است. این لکه‌ها بیشتر روی زانوها، آرنج‌ها، پوست سر، استخوان دنبالچه و پشت بدن دیده می‌شود، هرچند احتمال ایجاد شدن آن در هر نقطه‌ای از بدن، از جمله ناخن، کف دست و کف پا، وجود دارد.

دلایل ایجاد جوش و دانه روی واژن


 •  چربی (سبوم): تولید چربی اضافی غدد چربی را مسدود می‌کند. اگر باکتری‌ها در این غدد مسدود شده گیر بیفتند، عفونت و در نهایت جوش و دانه ایجاد می‌کنند.
 • موی درون روییده: فولیکول‌ها و منافذ پوست هنگام اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی با تیغ آسیب می‌بیند. باکتری‌های موجود روی پوست فولیکول‌های آسیب دیده را عفونی و آن‌ها را به جوش و دانه تبدیل می‌کند.
 • سموم بدن: رژیم غذایی ناسالم، آلودگی و استرس باعث انباشته شدن سموم مختلف در بدن می‌شود. این سم‌ها در بدن جمع می‌شود و جوش‌ها و دانه‌هایی را در نقاط مختلف بدن از جمله اطراف واژن ایجاد می‌کند.
 • کبودی یا بریدگی: لباس زیر تنگ باعث کوفتگی و کبودی، بریدگی یا حساسیت کشاله ران و اندام تناسلی می‌شود. ممکن است باکتری‌های موجود در پوست این جراحت‌ها را عفونی کند و در نتیجه جوش و دانه ایجاد شود.

درمان تاول و جوش واژن


کمپرس گرم روش مناسبی برای از بین بردن جوش در ناحیه تناسلی است. در ادامه بیشتر با روش‌های درمان جوش اطراف واژن آشنا می‌شویم.

توصیه‌هایی برای درمان مشکلات پوستی واژن

 • خمیر عسل و زردچوبه
 • شیر، سرکه و زردچوبه
 • کمپرس گرم
 • روغن کرچک
 • سیر
 • پیاز
 • خیار
 • استفاده از یخ
 • پودر زنجبیل
 • آرد ذرت

برای از بین بردن جوش ناحیه تناسلی می‌توانید از هر یک از درمان‌های خانگی فوق استفاده کنید، اما توصیه می‌کنیم ابتدا با پزشک مشورت کنید. به علاوه در صورت عود کردن مشکل پوستی اطراف واژن و تب کردن باید به پزشک مراجعه کنید، چون این علائم نشان دهنده نقص در سیستم ایمنی است.

پیشگیری از ایجاد دانه و جوش اطراف واژن


 • لباس تنگ نپوشید.
 • میوه فراوان و سبزیجات سرشار از ویتامین‌های ث، آ و ب کمپلکس میل کنید.
 • آب فراوان بنوشید تا مواد سمی از بدن خارج شود.
 • برای شستشوی ناحیه تناسلی از صابون‌های عطری استفاده نکنید.
 • جوش را دستکاری نکنید و دست‌ها را پس از تماس تصادفی با جوش یا اقدام برای درمان آن کاملا بشویید.
 • از ماست خانگی استفاده کنید، چون ماست خانگی pH (اسیدیته) ناحیه تناسلی را ثابت نگه می‌دارد.
 • ناحیه تناسلی را قبل از اصلاح موهای زائد با تیغ مرطوب کنید و تیغ را در جهت رویش مو حرکت دهید. برای اصلاح از تیغ ضدعفونی شده استفاده کنید.
 • غذاهای فراوری شده و چرب میل نکنید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

23 پاسخ
 1. باسلام من مشکلی دارم و اون اینه که وقتی کمی بالای دستگاه تناسلی قبل از دستگاه تناسلی رو فشار میدم در یک نقطه احساس درد میکنم علت ان چیست

 2. سلام شیش ماهه تقرببا که یک جوش معمولی سرسفید درفاصله بین واژن و مقعد به وجود اومده بود که طی یک مااخیر سه تاشدن .میخواستم ببینم این چی میتونه باشه؟

 3. سلام خانم دکتر عزیز بتده دختری 26 ساله هستم جند سال پیش جوش های ریزی در ناحیه ی تناسلی داشتم ک بعد از دو هفته خود ب خود خوب شد.ایا جای نگرانی هست؟

 4. سلام خانم دکتر.وقتتون بخیر.
  بنده حدود ۵ سال هست که اگزما دارم و حساسیت های غذایی مثل فلفل دارم.در ناحیه تناسلی بعد از پریود و اصلاح جوش میزنم.حدود یک ماه پیش طبق تجویز دکتر پوست کرم های فلوئوسینولون و موپیروسین و یک هفته قرص سفالکسین استفاده کردم اما باز همان جوش ها برگشتند.راه درمان چیست؟ چند روز دیگه هم عروسیمه و واقعا نمیدونم باید چکار کنم.
  ممنون از شما

 5. سلام خانم دکتر
  من در قسمت دهانه واژن دانه های خیلی ریز دارم که همرنگ با مخاط داخلیم هست در دو طرف دهانه هست خیلی نگرانم که مشکلی نباشه ممنونم راهنماییم کنین

 6. سلام خانم دکتر روی نا حیه تناسلی تعدادی جوش زد رفتم دکتر زنان بهم گفتن به زگیل و تبخال نمیخوره اما با این حال بهم اسید سالسیک داد و قرص سفالکسین روی جوش ها سوخت اما کامل خوب نشد چون خیلی استرس داشتم و نگران بودم دوباره دکتر پوست رفتم اونجا هم محلول شستشو و پماد چشمی دادن و گفتن اینا رو استفاده کنید و دوباره بیاین تا تشخیص بدم چی هست اما بازم متوجه نشدن دیگه جای نرفتم گفتم منتظر بمونم ببینم چطور میشه اما همون قبلی ها هنوز آثارش هست و خوب نشده

 7. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید. ببخشید من چون پریود نامنظمی دارم استفاده ی بیش از حد از نوار بهداشتی باعث ایجاد حساسیت در قسمت بالایی تناسلی شده و خارش زیاد و جوش زیرپوستی دارم. راهی برای درمان است؟ ؟

 8. با سلام
  من به تازگی ازدواج کردم جدیدا روی یکی از لبهای کلیتوریس یک جوش قرمز رنگ گوشتی زده که دردناک هست لطفا منو راهنمایی کنید علتش چی می تونه باشه. با تشکر

 9. سلام خانم دکتر ببخشید من نزدیک ۴ یا ۵ روز هست که سه تا دونه تو قسمت بیکینی در اومده. یکیش خودش خوب شد فهمیدم. دوتا دیگ مونده که دونه ها سفیدن و حدودا ۲ ۳ میلی مترین و یکم سفتن
  قبلا هم زده بود خودش خوب شده بود. این دونه ها چی هستن
  بی زحمت جواب بدید خیلی نگرانم

 10. سلام. من شناگر هستم.الان حدود یک هفته ست که دانه های قرمز رنگ و سر سفیدی دور تا دور واژن و مقعدم در اومده که بسیار دردناک و آزار دهنده هستند. میخوام بدونم که آیا این دونه ها قارچ یا عفونت است؟
  یا تبخال تناسلی؟
  با توجه به اینکه هرروز تایم بالایی داخل آب استخر هستم.
  ممنونم????

 11. سلام. من در ناحیه لابیای مینور یک جوش قرمزرنگ کوچک ولی کمی دردناک زدم این دفعه دومه که این حالت برام پیش میاد بعد از پریودم اتفاق افتاده بهداشت رو هم کامل رعایت میکنم. تست پاپسمیر دادم وجواب نرمال بوده. خیلی ناراحتم چه کار میتونم بکنم که خوب بشه

 12. سلام خانوم دکتر
  من یه مدت بینه دولب کوچیکم یه دونه زده که با شیو کردن شروع به خون ریزی میکنه و اصلا نمیدونم این چیه
  من دخترهستم ورابطه ای هم نداشتم

 13. سلام من تقریبا همینجایی که شما روی عکس غدد بارتولن نوشتید یک جوش اندازه نخود دارم نه درد داره نه چرک اما یه کم عصبی میشم کلا دستم میخوره میخواستم ببینم برای تخلیه اش چیکار کنم؟؟ میتونم پیش شما بیام؟ اگه کار خیلی حساسی نیست و خطری نداره میتونم پیش پزشک های دیگه انجام بدم؟؟ خیلی ممنونم ازتون

 14. سلام مدتیه حین نزدیکی وبعد از آن در قسمت میان دوراه درد و سوزش دارم میخواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه در ضمن آلت همسرم هم زخم میشه

 15. سلام خسته نباشید من یه چند روز یه خارش شدید در ناحیه تناسلی دارم و جوشهای ریز در ناحیه واژه زده ام 31سال دارم متاهل هستم

 16. سلام روز بخیر. من حدود دوهفته پیش لنف کشاله ران سمت راستم ورم کرد و بعد از سونوگرافی متوجه شدم ورم لنف نود هست ولی هیچ علایم دیگه ای نداشتم و دکتر واسم سفکسیم تجویز کرد. امروز متوجه شدم بالاتر از واژن و تقریبا جایی بین دوباسنم به اندازه ی نیم سانت تاول های ریز زده و ملتهب شده. یه کمم سوزش و خارش خفیفی داره و هیچ علائم دیگه ای تو بدنم ندارم. بنظر شما میتونه بیماری مقاربتی باشه؟ یا فقط فولیکول مو؟ ممنون برای پاسخگویی ????

 17. سلام خسته نباشید
  من بعد از دو روز استفاده از نوار بهداشتی احساس سوزش و خارش کردم ولی اهمیت ندادم روز بعد متوجه شدم لبهای واژن و خارج آلت تناسلی و دور مقعد جوش های برآمده زده و بسیار دردناک و سوزناکه
  از پماد هیدروکورتیزون استفاده کردم روی جوشها کنده و به حالت زخم در اومدن، باید چکار کنم ،چی استفاده کنم؟؟

 18. سلام خانم دکتر خوب هستین من تقریبا دو هفته میشه که در ناحیه تناسلیم دچار پوسته ریزی نقطه ای شدم که تا حدی سوزش داره چند تا جوش هم زده مدتی هست زینک اکساید میزنم ولی خوب نمی شم
  دو بارم لیزر موی بیکینی رفتم بنظرتون تاثیری در این نوع پوسته شدن داره چی استفاده کنم زورتر خوب بشم ممنون

 19. سلام.یماهه روی واژنم دونه های ریزپراکنده زده چرکی نیست دردهم نداره حتی خارش هم نداره ولی هی داره درمیاد همه جاپخش شده میشه خواهش کنم بگیدچی میتونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR