دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » خونریزی بعد از رابطه جنسی خطرناک است ؟
۳ دقیقه
عکس-خونریزی-بعد-از-رابطه-جنسی

خونریزی بعد از رابطه جنسی خطرناک است ؟

آنچه می خوانید...

خونریزی بعد از رابطه جنسی یکی از شایع ترین مشکلات در بین خانمها می باشد . این خونریزی می تواند به شکل لکه بینی یا از نوع خونریزی باشد که ارتباطی به قاعدگی ندارد و در حین یا بعد از رابطه جنسی اتفاق می افتد. حال این مشکل نشانه چیست و نیاز به درمان دارد ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

علت خونریزی بعد از رابطه جنسی

  • مهم ترین علت خونریزی بعد از رابطه جنسی می تواند سرطان دهانه رحم باشد . این علت جدی ترین و خطرناکترین این مشکل می باشد . در گذشته این مشکل به عنوان نشانه سرطان دهانه رحم بیشتر مشاهده می شد اما امروزه به دلیل اینکه خانم ها تست پاپ اسمیر ، کولپوسکوپی و تست های غربالگری را به طور منظم انجام می دهند ، این خونریزی کمتر مشاهده می شود.

در واقع خونریزی می تواند نشانه ای از کانسرهای ژنیکولوژی و رحم و دهانه رحم باشد. اما اگر تنها خونریزی باشد که بعد از رابطه جنسی مشاهده می شود تنها علتش می تواند سرطان دهانه رحم باشد .

  • زخم دهانه رحم
  • پولیپ های دهانه رحم
  • عفونت های دهانه رحم که مهمترین آن کلامیدیا می باشد .
  • خانم هایی که مبتلا به HIV هستند نیز خونریزی به کرات مشاهده می شود.
  • پرولاپس دهانه رحم

به طور کلی خانمی که دچار خونریزی بعد از رابطه جنسی می شود ، آن را جدی گرفته و به پزشک متخصص زنان مراجعه کند.

عکس-خونریزی-بعد-از-رابطه-جنسی
عکس-خونریزی-بعد-از-رابطه-جنسی

از کجا بدانم خونریزی بعداز رابطه جنسی جدی است ؟

  • اگر گاهی پس از رابطه جنسی خونریزی جزئی دارید ، احتمالاً همه چیز خوب است. اما تنها راه برای اطمینان مراجعه به پزشک برای معاینه است.
  • اگر خونریزی درست قبل از شروع قاعدگی یا چند روز پس از اتمام آن اتفاق بیفتد و دوباره اتفاق نیفتد ، می توانید از قرار ملاقات خودداری کنید.
  • اگر به تازگی معاینه لگن و پاپ اسمیر را انجام داده اید و سلامتی خود را نیز به دست آورده اید ، جای نگرانی نیست.
  • در موارد دیگر – یا اگر فقط نگران هستید – بهتر است برای بررسی وجود عفونت یا موارد جدی تر باید بررسی شوید.

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

خونریزی بعد از رابطه جنسی در دوران یائسگی

اگردر دوران یائسگی هستید ، هرگونه خونریزی بعد از رابطه جنسی طبیعی نیست. برای بررسی سرطان دهانه رحم ، سرطان آندومتر و سایر موارد به پزشک مراجعه کنید.

مراجعه به پزشک برای خونریزی بعد از رابطه جنسی

پزشک در ابتدا سابقه بیماری و پرونده پزشکی بیمار را بررسی می کند . سپس معاینه فیزیکی دقیق انجام می دهد . در بسیاری از موارد تست های آزمایشگاهی لازم است. از جمله مهمترین تست هایی که باید در این زمینه انجام داد کولپوسکوپی و بیوپسی از دهانه رحم می باشد تا علت این خونریزی مشخص شود.

نتیجه غیرطبیعی در تست پاپ اسمیر

اگر تست پاپ اسمیر شما ، ناهنجاری هایی در دهانه رحم نشان دهد ، برای بررسی بیشتر کولپوسکوپی تجویر می شود.کولپوسکوپی مانند تست پاپ انجام می شود ، اما کمی بیشتر طول می کشد و پزشک از یک دستگاه بزرگنمایی ویژه به نام کولپوسکوپ استفاده می کند تا نگاه دقیق تری به دهانه رحم داشته باشد. اگر پزشک چیزی مشکوک ببیند ، می تواند یک نمونه کوچک از بافت را برای آزمایش بگیرد تابررسی نهایی انجام شود.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR