جستجو
Close this search box.
۶ دقیقه
بخیه های لابیاپلاستی

بخیه های عمل لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد بخیه ها لابیاپلاستی که یکی از مهم ترین قسمت های جراحی محسوب می شود صحبت کنیم. جراحی لابیاپلاستی یکی از انواع جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی خانم ها محسوب می شود که با از آن به منظور جوانسازی ناحیه تناسلی استفاده می شود انجام این جراحی زیبایی واژن به دو روش جراحی و لیزر انجام می شود که بعد اتمام عمل برای پیشگیری از ایجاد عفونت لازم است تا محل جراحی شده حتما بخیه شود.

انواع بخیه در جراحی لابیاپلاستی

بخیه ها استفاده شده در عمل لابیاپلاستی

به طور معمول در این جراحی از دو نوع بخیه جذبی و کشیدنی استفاده می شود.

بخیه ها جذبی: این نوع بخیه ها با بدن انسان سازگاری بالایی داشته و به راحتی جذب بدن می شود و از همه مهم تر هیچ نوع دردی را برای فرد به همراه نخواهد داشت.

بخیه های کشیدنی: نخ این نوع بخیه ها نایلونی، سیلک، پلی استر، پلی پروپلین هستند که خیلی راحت از بافت واژن عبور می کنند و بعد از بخیه زدن توسط جراح و متخصص زنان لازم است مدتی بعد از عمل حتما کشیده شوند. 

حال که با انواع بخیه های لابیاپلاستی آشنا شدید لازم است اشاره کنیم که هر کدام از این بخیه ها به نسبت هم قیمت متفاوتی دارند و لازم است جراح حتما پزشک شما نخی را که قیمت و کیفیت مطلوبی دارد برای جراحی استفاده کند.

نکات لازم در مورد بخیه های لابیاپلاستی

یکی از مهم ترین قسمت ها بعد از عمل مراقبت از بخیه های لابیاپلاستی است که ما در این بخش از مقاله قصد داریم تا در مورد تمامی نکات مراقبی در خصوص این موضوع صحبت کنیم که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنید.
  • بهتر است تا بعد از شستشو محل جراحی شده را حتما خشک کنید.
  • برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها از انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزش های سخت به شدت اجتناب کنید.
  • برای پیشگیری از ایجاد تورم و سوزش لازم است تا پماد های تجویز شده از سوی پزشک را حتما به موقع استفاده کنید.
  • دوچرخه سواری یا اسب سواری می تواند منجر به ایجاد فشار به محل جراحی شده شود.
  • استفاده از کمپرس یخ می تواند برای ترمیم محل جراحی شده بسیار مفید باشد.
  • بهتر است بعد از جراحی به هیچ عنوان برروی محل جراحی نشینید یا حتی نخوابید.
  • از داشتن رابطه جنسی بعد از عمل به مدت 2 ماه خودداری کنید.

باید اشاره کنیم که علاوه بر رعایت مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی نوع تغذیه شما و داشتن سلامتی جسمانی در جوش خوردن زود تر بخیه ها می تواند بسیار نقش داشته باشد.

اگر بخیه های لابیاپلاستی باز شدند چه کاری باید انجام داد؟

باز شدن بخیه ها لابیاپلاستی جزء یکی خطرات یا عوارض جراحی لابیاپلاستی محسوب می شود که در صورت باز شدن لازم است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

پزشکان برای جوش خوردن بخیه ها پماد یا داروهایی را تجویز می کنند که می تواند در جوش خوردن بخیه ها بسیار موثر باشد، ولی در بعضی از مواقع ممکن است فرد دچار خونریزی شود که با وجود چنین شرایطی نیاز به انجام جراحی ترمیمی لابیاپلاستی خواهد بود.

نکته: خیلی خانم ها در دوران نقاهت خود احساس می کنند که بخیه های زده شده در حال باز شدن هستند که یک احساس کاملا طبیعی است چرا که جراح  متخصص زنان برای اینکه هیچ نوع آثاری از محل جراحی شده برروی لابیاها باقی نماند بخیه ها را خیلی سفت نمی زند ولی توجه داشته باشید که در زمان شستشو به هیچ عنوان فشاری به بخیه ها وارد نکنید چرا می توانند باعث آسیب دیدگی بخیه ها شوند.

سوالات متداول در مورد بخیه های لابیاپلاستی

کلام آخر

همانطور که در این نوشتار خوانید جراحی لابیاپلاستی به دو روش جراحی و با لیزر قابل انجام است که هر کدام از روش های نام برده نیاز استفاده از بخیه بعد از جراحی دارند تا ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی جلوگیری شود. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که رعایت مراقبت های لازم است از بخیه ها باعث شده تا هر چه زودتر دوره نقاهت سپری شده و از همه مه مهم تر نتیجه مطلوبی را نیز از عمل خود دریافت کنید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR