۴ دقیقه
جراحی های زنان

انواع جراحی های زنان

آنچه می خوانید...

آیا یک متخصص زنان به شما توصیه کرده است که برای درمان مشکل خود باید جراحی زنان انجام دهید؟ هر ساله میلیون‌ها نفر مانند شما باید بر تردید خود غلبه کرده و طبق توصیه پزشک متخصص یکی از عمل‌های تشخیصی و یا جراحی زنان را انجام دهند.  ما در این مقاله می خواهیم تا تنها در مورد انواع جراحی زنان صحبت کنیم پس اگر با هریک از این روش های جراحی آشنا نیستید می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

انواع جراحی زنان

انواع جراحی های زنان

جراحی های زنان در واقع به دو دسته کلی یعنی گروه درمانی و زیبایی تقسیم بدنی می شود که به طور مختصر در مورد هریک از آن ها صحبت خواهیم کرد.

جراحی های درمانی

از انواع جراحی های درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی در واقع یک روش تشخیصی برای بررسی چسبندگی های داخلی رحم، پولیپ و یا فیبروم رحم است که متخصص زنان از ابزاری به نام تلسکوپ برای مشاهده رحم استفاده می کند. برای وارد شدن این ابراز به رحم لازم است تا بیمار تحت بی هوشی عمومی قرار بگیرد.

هیسترکتومی

محل قرار گیری رحم در واقع در محوطه لگن است که در بعضی از مواقع با توجه به شرایط فرد لازم است تا برداشته شود انجام این عمل با جراحی هیسترکتومی امکان پذیر خواهد بود، البته باید اشاره کنیم که انجام این جراحی برای درمان عفونت و انواع سرطان ها نیز می تواند بسیار موثر باشد.

کورتاژ تشخیصی

در حالت کلی استفاده از این روش برای مشکلات مربوط به رحم یعنی خونریزی های غیر طبیعی، سقط جنین می باشد.

لاپاراسکوپی

از لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان انواع بیماری های ناحیه لگن، شکم، رحم و علاوه بر آن ممکن است برای نمونه برداری از بافت نیز از این جراحی استفاده شود.

لاپاراسکوپ در واقع از یک دوربین ویدیویی کوچک برخوردار است که بعد از وارد شدن به بدن تصاویری را برروی مانیتور ارسال می کند. در حالت کلی این روش یک عمل کم تهاجمی محسوب می شود چرا که نیازی به انجام جراحی باز نیست.

جراحی کیست تخمدان

تخمدان ها در واقع یکی از مهم ترین قسمت ها در اندام تناسلی خانم ها محسوب می شود که محل قرار گیری آن در دو طرف رحم می باشد. وظیفه اصلی کیست تخمدان تولید هورمون استروژن و پروژسترون است.

در بعضی از مواقع ممکن است در تخمدان ها کیسه های کوچک شامل مایعی ایجاد شود که به کیست تخمدان معروف می باشد همچنین می توان گفت که این کیست ها از انواع مختلفی برخوردار هستند و به منظور درمان لازم است تا حتما به بک متخصص زنان خوب مراجعه کرد.

جراحی فیبروم رحم

فیبروم رحم یک نوع توده در دوران رحم است که خطرناک نبوده و غیر سرطانی می باشد. ایجاد این توده به طور معمول در دوران بارداری می باشد و با رسیدن به دوران یائسگی به مروز زمان کوچک تر خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر این توده ها با گذشت زمان از بین نرفت لازم است تا حتما اقدامات درمانی مناسب انجام داده شود که شامل دارویی و یا جراحی می باشد.  

جراحی زیبایی زنان

در واقع جراحی زیبایی زنان بسیار گسترده می باشد که از انواع مختلف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لابیاپلاستی

یکی از اهداف مهم لابیاپلاستی کوچک کردن لابیاها و زیبایی دستگاه تناسلی می باشد. لابیاپلاستی به دو طریق یعنی لابیاپلاستی با لیزر و جراحی انجام داده می شود که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن ها را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که امکان انجام جراحی همزمان لابیاپلاستی و تنگی واژن نیز وجود دارد.

پرینورافی

شلی و افتادگی واژن در واقع با بالا رفتن سن، داشتن زایمان های متعدد اتفاق می افتد، بروز چنین مشکلی در این ناحیه مشکلات بسیار زیادی را اعم از نرسیدن به ارگاسم در زمان داشتن رابطه جنسی به همراه خواهد داشت. به منظور درمان این افتادگی جراحی پرینورافی می تواند بسیار مفید باشد.

کلیتوریس یا هودکتومی

کلیتوریس در واقع به برآمدگی های کوچک میان لبه های داخلی دهانه واژن گفته می شود. هدف از انجام این جراحی زیبایی رفع مشکلات مادرزادی این ناحیه، بالا تر رفتن میل جنسی، ایجاد ظاهری زیباتر در ناحیه تناسلی می باشد. اگر در مورد این جراحی می خواهید اطلاعات کاملی را کسب کنید به مقاله جراحی زیبایی کلیتوریس در سایت دکتر فاطمه سمامی مراجعه کنید.

خلاصه مطلب

همانطور که خوانید جراحی زنان از دو نوع درمانی و زیبایی برخوردار می باشد، که هر یک از آن ها شامل انواع مختلفی می باشد که به طور مختصر در این مقاله صحبت کردیم. در صورتی که نیازمند به انجام هریک از انواع جراحی های زنان هستید می توانید برای مشاوره و اینکه آیا شما برای انجام عمل کاندید مناسبی محسوب می شوید می توانید به مطب دکتر فاطمه سمامی بهترین جراح و متخصص زنان در تهران مراجعه کنید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR