دکترفاطمه سمامی » بیماری های زنان » التهاب دهانه رحم
۷ دقیقه

التهاب دهانه رحم

آنچه می خوانید...

سرویسیت، التهاب دهانه رحم و یا زخم دهانه رحم یکی از بیماری های شایع زنان است و دکتر سمامی متخصص زنان و زایمان و نازایی در ادامه در خصوص نحوه تشخیص، درمان و پیشگیری از این بیماری نیز توضیحاتی را می دهند که می تواند به خانم ها عزیز در درمان سریع تر این بیماری کمک نماید پس لازم است تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

التهاب دهانه رحم چیست؟

زمانی این اصطلاح توسط متخصص زنان و زایمان بیان می شود که التهابی ایجاد شده است و لایه اپیتلیوم دهانه رحم و گاهی غدد این ناحیه را درگیر می کند. این موارد می تواند مزمن و یا شدید باشد.

علت اصلی زخم دهانه رحم می تواند عفونی و غیر عفونی باشد که در این بخش به توضیح کاملی در مورد هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

علت های عفونی زخم دهانه رحم

همانطور که گفته شد، علت ابتلا به التهاب دهانه رحم نیز عفونت ها و یا بیماری های عفونی هستند که این موارد می تواند از راه ارتباط های جنسی منتقل شود، برخی دیگر از عفونت ها، عفونت های جنسی نیست ولی می توانند باعث التهاب دهانه رحم شوند.

علت های غیر عفونی زخم دهانه رحم

 عفونت های این ناحیه می تواند عفونت های مکانیکال یا علت های شیمیایی باشد. علت های مکانیکال شامل استفاده از تامپون ها است. گاهی رادیوتراپی دهانه رحم و یا واژن می تواند باعث این بیماری شود.

در برخی از خانم ها بیماری های ایمنی باعث بروز التهاب دهانه رحم می شود.

علائم نشان دهنده التهاب دهانه رحم

هر نوع عارضه با بیماری زمانی که در بدن بروز پیدا می کند می تواند علائم و نشانه های را به همراه داشته باشد از جمله علائم نشان دهنده این بیماری به شرح زیر می باشد.  

  • ترشحات چرکی از ناحیه واژن
  • گاهی اوقات در زمان مقاربت جنسی و یا مابین دوره های قاعدگی بیمار لکه بینی خواهد داشت. حتی می تواند به صورت سوزش ادرار باشد.
  • گاهی درد زمان رابطه، همچنین احساس التهاب و سوزش در داخل ناحیه واژن می تواند علائم این بیماری باشد.
  • خونریزی های غیر طبیعی از واژن
  • داشتن احساس فشار و درد از نایحه لگن
  • کمر درد

در صورت داشتن این علائم بیمار زمانی که به متخصص زنان مراجعه می کند، در معاینه ای که پزشک انجام می دهد، این نوع از ترشحات را می بیند و برخی از مواقع تغییر ظاهر دهانه رحم دیده می شود.

روش های تشخیص التهاب دهانه رحم

در صورتی که هر کدام از علائم مربوط به التهاب دهانه رحم را داشتید لازم است تا حتما به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. پزشک نیز با برسی علائم و همچنین روش های تشخیصی مشکل را شناسایی می کند از جمله روش های تشخیصی به شرح زیر می باشد:

در این روش هتشخیصی لازم است دست خود را به واژن بیمار وارد کرده و بعد از با ایجاد فشار به ناحیه لگن و شکم التهاب و زخم دانه رحم را تشخیص دهد.

به منظور انجام تست پاپ اسمیر لازم است تا نمونه ای از سلول دهانه رحم برداتشه شود تا از این طریق بتوان هر گونه ناهنجاری در این بخش را تشخیص داد.

زمانی که در تست پاپ اسمیر هر نوع ناهنجاری تسخیص داده شود نیاز است از بیمار کولپوسکوپی رحم گرفته شود. در این روش تشخیصی از نوعی میکروسکوپ استفاده می شود تا بتواند دهانه رحم را مورد بررسی قرار داد و هر گونه مشکل غیر طبیعی را تشخیص داد.

در بعضی از مواقع ممکن است پزشک نمونه برداری از ترشحات واژن را تجویز کند هدف از انجام این آزمایش بررسی علائمی چون کاندیدیازیس و واژینور می باشد که به منظور بررسی در زیر میکروسکوپ قرار داده می شود.

درمان التهاب دهانه رحم

معمولا برای درمان زخم و یا التهاب دهانه رحم ( برحسب عفونت هایی که ممکن است باعث این بیماری شده باشد) روش های درمانی انتخاب می شود.

برخی از بیماران نیز به درمان دارویی جواب نمی دهند ومرتب ترشحات چرکی را مشاهده می کنند. به طور مرتب دچار عفونت مکرر می شوند. همچنین هر زمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند، پزشک این گونه بیان می کند که دهانه رحم زخم دارد و یا ملتهب است.

که در این حالت مراقبت ها و درمان های دارویی پاسخ نمی دهد، یکی از متداول ترین روش های درمانی استفاده از کرایو است.

ولی باید دقت داشته باشید که هیچ عنوان کرایو نباید، قبل از انجام کولپوسکوپی صورت بگیرد. یعنی بیماری که زخم دارد حتما باید اول کولپوسکوپی انجام دهد تا متخصص زنان مطمئن شود که تغییرات سلولی به دلیل علت بدخیمی وجود ندارد و بعد از آن کرایو انجام دهند.

آیا می توان از بروز التهاب دهانه رحم پیشگیری کرد؟

با توجه به تمامی موارد گفته شده در مورد رخم دهانه رحم باید بگوییم که روش های مختلفی به منطور پیشگیری از التهابات دهانه رحم وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • استفاده از کاندوم در زمان داشتن رابطه جنسی
  • عدم استفاده از محصولات شیمیایی
  • عدم استفاده از دیافاگرام برای ناحیه واژن

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این نوشته قصد داشتیم تا در رابطه با زخم دهانه رحم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم از همین رو باید گفت که لازم است تا خانم ها آزمایشات غربالگری سالانه را حتما انجام دهند تا در صورت وجود هر نوع ناهنجاری یا مشکلی بتوان هر چه سریع تر روش های درمانی آن را پیش گرفت تا از بروز هر نوع مشکل جدی تری جلوگیری کرد.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR