دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » آی یو دی و کاربرد آن
۱۰ دقیقه
IUD آی یو دی

آی یو دی و کاربرد آن

آنچه می خوانید...

به طور حتم زوج هایی هستند که بعد از ازدواج تصمیم می گیرند که بارداری خود را به تعویق بیندازند بنا به هر دلیل، به طور مثال به دلیل ادامه تحصیل یا کسب موفقیت های بیشتر در زمینه های شغلی و اقتصادی یا سن پایین زوجین و هر دلیل شخصی دیگر تصمیم به انجام این کار می کنند.

برای به تعویق انداختن بارداری راه های متفاوتی وجود دارد. این راه های جلوگیری از بارداری یا به صورت طبیعی، صورت دارویی و یا به صورت جراحی می باشد. برخی از افراد برای به تعویق انداختن بارداری خود، از دارو و قرص استفاده خواهند کرد که به طور حتم اگر زیر نظر پزشک زنان نباشند دارای عوارض است. برخی از افراد هم به بستن لوله های خود روی می آورند که باید بیان کرد این راه بدون بازگشت بوده و دیگر بارداری برای افراد امکان پذیر نخواهد بود.

از جمله راه های مناسب و بدون خطر استفاده از آی یو دی IUD می باشد که ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل در مورد ای یو دی، طریقه استفاده از آن، برتری آن نسبت به روش های دیگر و همچنین عوارض آن صحبت کنیم . در این مقاله همراه ما باشید.

آی یو دی چیست؟

همانطور که بیان شد آی یو دی یکی از روش های جلوگیری از بارداری است. در واقع این روش به طور حتم باید در مطب و زیر نظر پزشک انجام شود و روشی نیست که بتوان در خانه انجام داد. در این روش وسیله ای یو دی درون حفره رحم قرار داده می شود. این وسیله کوچک در واقع از نظر ظاهری همانند حرف T است.
این سوال پیش خواهد آمد که IUD به چه صورت باعث جلوگیری از بارداری خواهد شد؟ زمانی که آی یو دی در رحم قرار داده می شود با ترشح پروژستین که یک پروژسترون مصنوعی است یا آزاد کردن یون های مسی مانع از ایجاد لقاح و آمیزش تخمک و اسپرم خواهد شد. در واقع در این روش برعکس روش های دارویی میزان درصد موفقیت در بارداری بسیار کاهش می یابد. این روش کاملا بدون عوارض می باشد.
آی یو دی در واقع حدود ده سال سابقه جلوگیری از بارداری را میتواند داشته باشد البته در برخی از نوع های آی یود دی .

آی یو دی و انواع آن

IUD دارای انواع مختلفی است که البته این اختلاف در جنس آی یو دی ها وجود دارد انواع آی یو دی ها شامل موارد زیر است:
۱- آی یو دی هورمونی : ددر این آی یو دی همانطور که بیان شد یک ماده هورمونی همانند پروژستین ترشح می شود که این هورمون باعث ایجاد یک لایه ضخیم در رحم خواهد شد که این لایه ضخیم مانع ورود اسپرم به رحم می شود.
۲- IUD مسی : با آزاد کردن یون های مس مانع لقاح تخمک و اسپرم در رحم می گردد.

مزایای ای یو دی

آی یو دی یکی از بی خطر ترین روش های جلوگیری از بارداری است. میزان درصد موفقیت آی یو دی در جلوگیری از بارداری همانند بستن لوله ها است اما یک برتری که نسبت به این روش دارد این است که در روش جراحی بستن لوله ها، دیگر زوجین قادر به بارداری نخواهند بود اما در روش IUD امکان بارداری برای زوجین وجود دارد. از فواید دیگر آی یو دی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
– آی یو دی عوارض کمتری نسبت به دیگر روش های جلوگیری از بارداری دارد.
– درصد شکست آی یو دی بسیار کمتر از روش های دیگر جلوگیری از بارداری است.
– به مدت ۵ تا ۱۰ سال بستگی به اینکه ای یو دی ۱۰ ساله یا ۵ ساله باشد اثر بخشی دارد.
– هر زمان که تصمیم به باردار شدن داشته باشید می‌توانید IUD را خارج کنید و قابلیت باروری شما به تاخیر نمی افتد.
– آی یو دی ، قرص و دارو نیست که باعث اثرات مضرات دراز مدت روی کبد و اعضای دیگر بدن داشته باشد.
– برعکس کاندوم ویا قرص نیاز به استفاده روزانه ندارد
– بعد زایمان قابل استفاده است
– به سرعت بعد سقط قابل استفاده است
– بر خلاف آمپول بعد برداشتن اثرات آن سریع از بین می رود.
– چون چند ساله است از نظر اقتصادی به صرفه است

مراحل قرارگیری آی یو دی در رحم

باید در درجه اول این موضوع را بیان کنیم که ای یو دی روشی نیست که بتوان در منزل و یا توسط پرستار و افراد بی تجربه انجام شود. این روش باید در مطب توسط پزشک و متخصص زنان در رحم جایگذاری شود. درنتیجه نیازمند تجربه و دقت کافی است. مراحل انجام قرارگیری آی یو دی به شرح زیر است:
۱- اطمینان پزشک ازاینکه خانم در دوران بارداری قرار ندارد.
۲ عدم عفونت واژینال، اما اگر خانم دچار عفونت باشد باید اول عفونت برطرف شود تا در نتیجه آی یو دی تاثیری نداشته باشد.
۳- نمونه پاپ اسمیر گرفته می‌شود.
۴- برای جایگذاری IUD باید روزهای آخر پریودی باشد که دهانه رحم باز است و جایگذاری آسان و راحت انجام می شود.
۵ در مرحله اول باید اسپکولوم جایگذاری شود.
۶- سپس ای یو دی به داخل رحم برده می شود و جای مناسب قرار داده می شود.
لازم به ذکر است که این مراحل در عرض چند دقیقه انجام خواهد شد و خانم دردی را احساس نخواهد کرد. تنها دردی که به مقدار بسیار کم خانم ممکن است متوجه آن شود این است که بعد از جایگذاری آی یو دی، ممکن است یک سری انقباضات رحمی به وجود آید که در این مورد هم از مسکن استفاده خواهد شد.

آی-یو-دی-و-انواع-آن

ای یو دی و تاثیر آن در رابطه جنسی

یکی از سوالات و معضل هایی که ممکن است برای زوجینی که متقاضی استفاده از این روش هستند به وجود آید، این است که آیا آی یو دی در میزان رابطه جنسی افراد و کیفیت آن تاثیر میگذارد یا خیر؟
در جواب این سوال باید با قاطعیت بیان کنیم که خیر، هیچ تاثیر طولانی مدتی در رابطه جنسی زوجین نخواهد گذاشت زیرا این وسیله در رحم جایگذاری خواهد شد و ارتباطی با رابطه جنسی  نخواهد داشت. اما ذکر این نکته لازم است که باتوجه به این مورد که دو نوع آی یو دی وجود دارد: اگر خانم از نوع هورمونی آن استفاده کند باید حدود 7 تا 10 روز رابطه جنسی را به تعویق اندازد، اما اگر از نوع مسی آن استفاده کند میتواند بالافاصله به رابطه جنسی بپردازد.
سوال بعدی که میتواند در این زمینه ذهن شما را درگیر کند این است که آیا آی یو دی باعث ایجاد سرطان دهانه رحم،عفونت رحمی، افتادگی و شل شدگی رحم، ایجاد درد در زیر شکم و ساق پا و ران ها خواهد شد. در جواب تمامی این سوالات باید بیان کنیم که خیر، به هیچ عنوان آی یو دی این عوارض را در فرد ایجاد نخواهد کرد در نتیجه جای نگرانی وجود ندارد.
آی یو دی در هنگام رابطه جنسی احساس نخواهد شد فقط نخی که نحوه قرارگیری صحیح آی یو دی در رحم را به پزشک اطلاع می دهد. و در واژن قرار داد به چشم خواهد خورد که اگر موجب نارضایتی می شود میتوان به پزشک بیان کرد که آن را کوتاه تر کند.

آی یو دی و عوارض آن

۱- لکه بینی و خونریزی که به مرور در بسیاری از زنان از بین می رود.
۲- دردهای زیر شکم که این عارضه نیز با استفاده از مسکن و به مرور از بین می رود.
۳- ممکن است مقدار خونریزی های قاعدگی در چند سیکل اول بعد جایگذاری آی یو دی افزایش یابد که معمولاً با دارو می توان آن را کنترل کرد. و بعد از حدود دو تا سه سیکل معمولا مقدار خونریزی قابل قبول خواهد شد.
۴- ممکن است ترشحات واژینال افزایش یابد، که معمولاً بعد ۲۰ تا ۳۰ روز کاهش می‌یابد. باید در این مدت خانم ها باید نکات بهداشتی را رعایت کنند تا دچار عفونت نشوند.
در این مقاله سعی کردیم تمامی مسائل در خصوص روش جلوگیری از بارداری یعنی ای یو دی IUD را مطرح کنیم و شرح دهیم. اگر در زمینه این روش سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان، زایمان و ناباروری مطرح کنید.

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRFA_IR