دکترفاطمه سمامی » بارداری و زایمان » آیا جفت سر راهی باعث سقط می شود ؟
۳ دقیقه
آیا جفت سر راهی باعث سقط می شود ؟

آیا جفت سر راهی باعث سقط می شود ؟

آنچه می خوانید...

آیا جفت سر راهی باعث سقط جنین می شود؟ منظور از جفت سر راهی چیست؟ اگر جفت جنین پایین باشد چه اتفاقی می افتد؟  و سوالاتی از قبیل مواردی هستند که از  دکتر فاطمه سمامی بهترین متخصص زنان در شرق تهران سوال می پرسند ، اگر شما هم اطلاعات کافی در این زمینه ندارید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

جفت سر راهی چیست؟

جفت سر راهی به جفتی  گفته می شود،  که در سگمان  تحتانی رحم  یا نزدیک  و یا بالای  سوراخ داخلی  رحم لانه گزینی  کرده است و بر اساس  درجه ای  که سوراخ  داخلی سرویکس  توسط جفت  پوشانده می شود ،  جفت سر راهی  به 4 دسته  تقسیم می شود:1- کامل 2- نسبی 3- حاشیه ای 4- Low lying

  تقسیم بندی  جفت سر راهی ، ممکن است  با دیلاتاسیون  یا باز شدن  سرویکس  تغییر نماید .  در جفت  سر راهی کامل،  سوراخ داخلی  سرویکس به طور کامل  توسط جفت  پوشیده شده است .  در جفت  سر راهی  نسبی ، سوراخ  داخلی سرویکس  به طور ناکامل  توسط  جفت پوشیده  شده است .  در جفت سر راهی  حاشیه  های،  لبه جفت  تا حاشیه  سوراخ داخلی  گسترش یافته  است  و در جفت Low lying ، جفت  در سگمان  تحتانی رحم  لانه گزینی کرده است، اما به سوراخ  داخلی رحم نمی رسد .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان دارای تجربه و مهارت لازم در زمینه بیماری زنان، نازایی و لاپاراسکوپی هستند شما می توانید جهت مشاوره با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

هنگامی که نتوان  ارتباط دقیق  جفت سر راهی  را با سوراخ  سرویکس  مشخص نمود  و یا در مواردی  که جفت سر راهی  در سه ماه  دوم کاملا  آشکار است،  از اصلاح Low lyin  استفاده می شود .  رگ سر راهی ،  زمانی گفته می شود ، که عروق  جنینی  حفاظت  نشده،  از سوراخ  سرویکس عبور  نمایند  و در جلوی  عضو نمایش  جنین قرار  گیرند .  عروق فقط  با آمنیون  احاطه می شوند  و با ژله  وارتون  پوشیده نمی شوند .  رگ سر راهی  با اتصال  غشایی  بند ناف  همراه است .  رگ سر راهی  زمانی که شناسایی عضو نمایش  مشکل باشد،  باید مدنظر  قرار گیرد  و متخصص زنان قادر  به احساس  نبض بند ناف  می باشد  و این موضوع  در همه موارد،  و همیشه وجود  نخواهد داشت .  عروق خونی بند ناف  در معرض پارگی  در هر زمانی  هستند،  و غالبا  در طول پارگی پرده ها ، اتفاق  می افتد .  تغییر ناگهانی  در ضربان قلب جنین  بدون شناسیایی  عوامل خطر، باید هشداری فوری  از رگ سر راهی  باشد .

آیا جفت سر راهی باعث سقط می شود ؟

علائم جفت سر راهی

گرچه رگ سر راهی،  به ندت اتفاق می افتد  ولی سبب مورتالیته  و موربیدیته  بالای جنینی می شود،  زیرا ممکن است، سبب خونرزی  زیادی از جنین گردد .  تشخیص  قبل از تولد  غیر معمول است،  گرچه،  فرد معاینه کننده  لمس نبض بند ناف  را گزارش می کند و تشخیص  با سونوگرافی  نیز ممکن است .

درصد بالایی از این شرایط  در باروری  های آزمایشگاهی  یا همان  بارداری به روش IVF  اتفاق می افتد ، و بهترین  نتایج  با تشخیص  زودرس  و انجام تولد  به روش زایمان سزارین  در هفته  35 حاملگی  یا زودتر به دست  می آید .  بروز جفت  سر راهی 0/5 درصد  همه تولد هاست  و این خطر  با سابقه  قبلی  جفت سر راهی ، سزارین  قبلی  و اسکار اندومتر ،  حاملگی های چند قلویی  به علت جفت بزرگتر ، حاملگی با فضای محدود ، سن مادر  بالای 35 سال  و استفاده از دخانیات  افزایش می یابد .

دکتر فاطمه سمامی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRFA_IR