پرده بکارت(هایمن): تعیین نوع، تشخیص سلامت وجراحی ترمیم پارگی

هایمن یا پرده بکارت غشاء باریکی است که اطراف دهانه واژن را می‌پوشاند. پرده بکارت شکل‌های متفاوتی دارد، متداول‌ترین نوع پرده بکارت مانند هلال ماه است که در دختران جوان مشاهده می‌شود. پرده هلالی شکل اجازه می‌دهد تا جریان خون از واژن خارج شود. پرده بکارت و دوشیزگی به تازگی به موضوع مهمی در سراسر جهان تبدیل شده است و به نظر می‌رسد افزایش اطلاعات در این زمینه برای همه ضروری باشد.

بسیاری از دوشیزگان می‌خواهند قبل از ازدواج نوع پرده بکارت را تعیین کنند یا باکره بودن خود را به اثبات برسانند. مواردی نیز وجود دارد که فرد بکارت خود را به طور ناخواسته از دست داده است. پرده بکارت به دلایل متعدد و بدون برقراری رابطه جنسی نیز پاره می‌شود. بعضی از این دلایل عبارت است از:

  • اسب‌سواری
  • ژیمناستیک
  • استفاده از تامپون

مسلم است که نباید اجازه داد موردی مانند پاره شدن ناخواسته پرده بکارت باعث افسردگی شود یا ازدواج را به خطر بیاندازد. برای ترمیم پارگی پرده بکارت می‌توان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. به علاوه در صورت ابتلا به عارضه‌هایی چون سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سوزاک، پولیپ دهانه رحم، عفونت قارچی واژن، پولیپ رحم، کلامیدیا، واژینیت، تریکومونیازیس، اندومتریوز و فیبروم نیز ممکن است خونریزی شدید پس از نزدیکی رخ دهد.

برای معاینه کامل و برخورداری از درمان مناسب باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۶۸۳۹۱۹- ۰۲۱۲۲۶۸۳۸۱۸۰۲۱۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل نمایید.

انواع پرده بکارت


پرده بکارت مسدود

پرده بکارت مسدود یا بدون سوراخ از همان بدو تولد قابل تشخیص است، هر چند عموماً در دوران نوجوانی تشخیص داده می‌شود. پرده بکارت مسدود غشاء نازکی است که کاملاً دهانه واژن را می‌پوشاند و در نتیجه خون قاعدگی نمی‌تواند از واژن خارج شود. در این حالت خون به واژن برمی‌گردد و غالباً توده‌ای را در داخل شکم تشکیل می‌دهد که با درد شکم و کمر همراه است.

پرده بکارت با سوراخ‌های ریز

این نوع پرده بکارت تقریباً به طور کامل روی دهانه واژن بانوان جوان را می‌پوشاند. هر چند این سوراخ بسیار کوچک است، اما خون قاعدگی معمولاً به راحتی از آن خارج می‌شود.

پرده بکارت تیغه‌ای

پرده بکارت تیغه‌ای یا دیواردار غشاء باریکی است که در وسط آن نواری بافتی وجود دارد که دهانه واژن را به دو بخش تقسیم کرده است. نوجوانان دارای پرده بکارت تیغه‌ای نمی‌توانند به راحتی تامپون را داخل واژن قرار دهند یا آن را خارج کنند.

تشخیص پارگی پرده بکارت


موضوع پرده بکارت تنها زمانی برای دختران اهمیت پیدا می‌کند که این پرده سوراخ یا پاره شود یا آن‌قدر ضخیم باشد که تمام دهانه واژن را بپوشاند. پرده بکارت هنگام نخستین مقاربت یا در اثر استفاده مداوم از تامپون، استفاده از اسپکولوم برای معاینه واژن، ورزش‌های سنگین، آسیب‌دیدگی یا وارد شدن ضربه و تنبیه بدنی یا تجاوز پاره می‌شود. علل احتمالی پاره شدن پرده بکارت مشخص است، آنچه سوال‌برانگیز است این است که چگونه می‌توان پاره شدن یا نشدن پرده را تعیین کرد.

اثبات باکرگی

بسیاری معتقدند که دست نخورده بودن پرده بکارت دلالت بر دوشیزه بودن دارد. اما این عقیده همواره درست نیست. مقاربت تنها علت پاره یا سوراخ شدن پرده بکارت نیست و پرده گاهی قبل از نخستین دخول پاره می‌شود. ورزش، استفاده از تامپون، معاینه واژن با اسپکولوم و آسیب‌دیدگی‌های مختلف فقط چند مورد از عامل‌هایی هستند که ممکن است به پاره شدن پرده هایمن بیانجامند. به علاوه تمام دختران پرده بکارت ندارند. از هر هزار نوزاد دختر یک نوزاد اصلاً پرده بکارت ندارد. آیا می‌توان نوزاد دختر یک روزه را به دلیل نداشتن پرده بکارت باکره ندانست؟ مسلماً خیر.

احتمال پاره نشدن پرده بکارت و خونریزی نداشتن پس از نزدیکی

پرده بکارت معیار مطمئنی برای اثبات دوشیزگی دختران نیست، چون ممکن است برخی دختران در بخش خارجی اندام تناسلی به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند. همچنین احتمال دارد خونریزی پس از نخستین رابطه جنسی رخ ندهد. ممکن است پرده بکارت پس از مقاربت پاره نشود. بنابراین سالم نبودن پرده بکارت دلیل محکمی برای اثبات دوشیزه نبودن نیست.

بررسی سالم بودن پرده بکارت

آگاهی از پاره شدن پرده بکارت بسیار ساده است و لازم نیست حتماً به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. مراحل زیر را برای بررسی سالم بودن پرده بکارت انجام دهید:

  • دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید و در صورت لزوم دستکش به دست کنید. انگشت خود را لغزنده کنید.
  • روی صندلی بنشینید، یک آیینه در دست بگیرید و پاها را باز کنید. آیینه را به گونه‌ای مقابل واژن قرار دهید که دید کاملی داشته باشید. اگر دید مناسبی ندارید، موقعیت خود یا زاویه آیینه را تغییر دهید. پس از آن که توانستید دهانه واژن را به خوبی ببینید، لب‌های واژن را با انگشتهای اشاره و میانی باز کنید. به این ترتیب دهانه رحم نیز باز می‌شود و می‌توانید داخل را به خوبی ببینید.
  • پرده بکارت از داخل دهانه مشخص است. سعی کنید پرده را بدون زدن انگشت به دهانه ببینید. پرده پس از باز کردن لب‌های واژن به خوبی دیده می‌شود. پرده یکارت معمولاً هلالی شکل و بافت نازکی است که روی بخش پایینی دهانه رحم قرار دارد و تا مقعد کشیده شده است. اندازه و شکل پرده بکارت در تمام دختران یکسان نیست.
  • اگر در این حالت نمی‌توانید، پرده بکارت را ببینید، انگشت میانی را به آرامی وارد دهانه کنید تا بتوانید پرده را لمس کنید. اگر فرو کردن انگشت تا بند دوم دردی را ایجاد نکند و بتوانید انگشت را به راحتی حرکت دهید، پرده پاره شده است.
  • دست‌ها را پس از بررسی بشویید.
  • پزشکان نیز برای تعیین پارگی پرده بکارت تست باکرگی یا تست با دو انگشت را انجام می‌دهند.

ترمیم پرده بکارت: بازیابی دوشیزگی


بازسازی پرده بکارت به روش‌های هایمنوپلاستی (ترمیم پرده بکارت)، هایمنورافی یا بازسازی حلقه بکارت انجام می‌شود. پرده بکارت یا حلقه هایمن به روش‌های جراحی مختلف ترمیم می‌شود. برخلاف ختنه زنان که در بعضی فرهنگ‌ها یک رسم به شمار می‌آید، ترمیم پرده بکارت جزء آیین و رسوم فرهنگ‌ها نیست و برای رفع مشکل انجام می‌شود. اهمیت نمادین پرده بکارت به عقاید خاص هر جامعه درباره دختران مربوط می‌شود و با پاره شدن آن جنس مونث از مقام دختر به زنی بارور و زایا تبدیل می‌شود. پاره بودن پرده بکارت دختر در بعضی جوامع عواقب ناخوشایندی برای دختر و خانواده‌اش به دنبال دارد.

روش‌های ترمیم پرده بکارت

ترمیم ساده

باقیمانده‌های پرده به هم نزدیک می‌شود تا پارگی از بین برود و شکاف دوخته شود. بیمار این عمل را به خوبی تحت بی‌حسی موضعی تحمل می‌کند.

Alloplant

در این روش ترمیم از  نوعی ماده زیستی استفاده می‌شود. این روش اقدامی موقتی است که اندکی قبل از ازدواج انجام می‌شود.

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یا عمل تنگ کردن واژن جراحی مهمی است که در آن برشی در غشاء واژن ایجاد می‌شود و هر دو طرف واژن به هم نزدیک می‌شود و دوخته می‌شود. این عمل باید مدتی طولانی قبل از ازدواج انجام شود تا فرصت لازم برای التیام وجود داشته باشد. واژینوپلاستی تحت دریافت آرام‌بخش درون وریدی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. این عمل یک تا دو ساعت طول می‌کشد و بیمار می‌تواند فردای عمل در محل کار حاضر شود. بخیه‌ها از نوع جذبی است و نیازی به کشیدن ندارد.

قبل از جراحی ترمیم

قبل از هر اقدامی جلسه مشاوره برگزار می‌شود. متخصص زنان و زایمان یا جراح پلاستیک روش‌های ترمیم پرده بکارت را به متقاضی اطلاع می‌دهد و به وی کمک می‌کند تا بهترین روش را با توجه به موقعیت خود انتخاب کند. معاینه بالینی و معاینه زنان پس از انتخاب روش مناسب انجام می‌شود.

چگونگی انجام جراحی

متقاضی عمل ترمیم بیهوش می‌شود یا بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود تا کمترین دردی را در طول عمل حس نکند. متخصص پس از آماده شدن بیمار عمل ترمیم با لیزر را شروع می‌کند.

پس از جراحی

خبر خوش برای بانوان این است که ترمیم پرده بکارت عملی سرپایی است و لازم نیست بیمار حتی شب عمل را در بیمارستان بستری شود. البته مدتی که بیمار باید پس از عمل تحت نظر باشد، با توجه به شرایط وی تعیین می‌شود، با این حال این زمان معمولاً بیشتر از دو ساعت نیست.

دوران بهبود با توجه به وضعیت بیمار و نوع عمل انجام شده چند روز تا شش هفته طول می‌کشد. هر چند اکثر بانوان می‌توانند پس از چند روز در محل کار حاضر شوند، با این حال بهتر است درباره زمان شروع مجدد فعالیت‌ها و زمان آماده بودن برای رابطه جنسی با متخصص مشورت کنند. پرده بکارت پس از التیام یافتن دقیقاً مانند قبل از پارگی به نظر می‌رسد و همان‌طور عمل می‌کند. مزیت دیگر عمل این است که دیواره‌های واژن به هم نزدیک‌تر و واژن تنگ‌تر می‌شود. پرده بکارت ترمیم شده پس از نزدیکی پاره می‌شود و خون اندکی نیز در اثر پارگی خارج می‌شود.

نظر بیماران دکتر سمامی

به این پست امتیاز دهید.
پرده بکارت(هایمن): تعیین نوع، تشخیص سلامت وجراحی ترمیم پارگی
۴٫۰۶ از ۳۶ رای