قرص ضدبارداری ال دی(LD) و اچ دی(HD):عوارض و نحوه مصرف

ghors

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که همسران روش مناسب را با در نظر گرفتن شرایط منحصر به فرد خود انتخاب می‌کنند. توصیه ما به بانوانی که فعالیت جنسی زیاد دارند، این است که از قرص ضدبارداری استفاده کنند. قرص ضدبارداری خوراکی دارویی موثر است که به منظور جلوگیری از بارداری مصرف می‌شود. برای این که از مناسب بودن این روش مطمئن شوید، در ادامه با همراه باشید تا از اثرات جانبی ناشی از مصرف این قرص و دیگر موارد مرتبط با آن آگاه شوید.

امروزه روش‌های متعددی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که بدون شک قرص ضدبارداری یکی از بهترین آن‌ها به شمار می‌رود. در هر حال بهترین روش ضدبارداری با توجه به عامل‌های متعددی انتخاب می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • علائم قاعدگی
 • شیردهی
 • سلامت قلبی ـ عروقی
 • ابتلا به دیگر عارضه‌های مزمن
 • مصرف دیگر داروها

برای اطلاع از روش مناسب جلوگیری از آبستنی حتماً با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و تمام سوالات خود را با ایشان در میان بگذارید. مطرح کردن سوال‌های زیر راهگشا خواهد بود:

 • چه نوع قرص ضدبارداری برای من مناسب است؟
 •  آیا این قرص احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهد؟
 •  اگر مصرف قرص را فراموش کنم، چکار باید بکنم؟
 •  دیگر روش‌های جلوگیری از بارداری مناسب من کدام است؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های  ۰۲۱۲۲۶۸۳۹۱۹- ۰۲۱۲۲۶۸۳۸۱۸۰۲۱۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل نمایید.

قرص ضدبارداری چیست؟


ghors1

قرص ضدبارداری نوعی داروی هورمونی است که باید هر روز برای جلوگیری از بارداری مصرف شود. شرکت‌های داروسازی مختلف این قرص را با نام‌های تجاری مختلف تولید می‌کنند. این قرص ایمن، ارزان و موثر است، البته به شرطی که به موقع و  تحت نظر متخصص زنان و زایمان مصرف شود.

انواع قرص ضدبارداری


قرص ترکیبی ضدبارداری

قرص‌های ترکیبی حاوی گونه‌های سنتزی از هورمون‌های استروژن و پروژستین هستند. اکثر قرص‌ها در هر سیکل عادت ماهانه فعال هستند که نشان دهنده هورمونی بودن آن‌ها است. بقیه قرص‌ها غیرفعال و بنابراین بدون هورمون هستند. قرص‌های ترکیبی مختلفی به شرح زیر وجود دارد:

 • قرص تک فاز: این قرص در سیکل‌های یک ماهه مصرف می‌شود و هر قرص فعال حاوی مقدار یکسانی هورمون است. قرص‌های غیرفعال در هفته آخر سیکل مصرف می‌شود و عادت ماهانه شروع می‌شود.
 • قرص‌ چندفاز: این قرص در سیکل‌های یک ماهه مصرف می‌شود و مقادیر مختلفی از هورمون‌ها را در یک سیکل در اختیار می‌گذارد. قرص‌های غیرفعال در هفته آخر سیکل مصرف می‌شود و عادت ماهانه شروع می‌شود.
 • قرص‌های سیکل گسترده: این قرص‌ها معمولاً در سیکل‌های ۱۳ هفته‌ای مصرف می‌شود. قرص‌های فعال به مدت ۱۲ هفته و پس از آن قرص‌های غیرفعال در هفته آخر سیکل مصرف می‌شود و عادت ماهانه شروع می‌شود. در نتیجه عادت ماهانه فقط سه یا چهار بار در سال اتفاق می‌افتد.

از معروفترین این قرص‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرص فقط حاوی پروژستین

قرص فقط پروژستین حاوی پروژستین و فاقد استروژن است. این نوع قرص مینی پیل (قرص کوچک) نیز نامیده می‌شود. قرص فقط پروژستین انتخابی مناسب برای بانوانی است که به دلیل حفظ سلامتی یا دلایل دیگر نمی‌توانند استروژن مصرف کنند. تمام قرص‌های پروژستین در طول سیکل فعال هستند. هیچ قرص غیرفعالی وجود ندارد، بنابراین ممکن است پریود هنگام مصرف این قرص‌ها شروع شود یا نشود.

چگونگی تاثیرگذاری قرص‌های ضدبارداری


ghors2

قرص‌های ضدبارداری ترکیبی به دو روش عمل می‌کنند. نخست این که از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند، بنابراین تخمدان‌ها هر ماه تخمک آزاد نمی‌کنند. دوم این که قرص‌های ترکیبی بدن را وادار می‌کند تا مخاط دهانه رحم را ضخیم‌تر کند. این مخاط مایعی در اطراف دهانه رحم است که به انتقال اسپرم به رحم و در نتیجه بارور شدن آن کمک می‌کند. با مصرف قرص و ضخیم شدن مخاط از رسیدن اسپرم به رحم جلوگیری می‌شود.

قرص فقط حاوی پروژستین به چند روش اثر می‌گذارد. تاثیر اصلی آن ضخیم کردن مخاط دهانه رحم و باریک کردن بافت پوشش رحم یا آندومتر است. آندومتر بافت پوششی رحم است که لانه گزینی تخمک پس از لقاح در آنجا انجام می‌شود. اگر این پوشش نازک‌تر شود، لانه‌گزینی تخمک در آنجا دشوارتر می‌شود و به این ترتیب از پیشروی بارداری جلوگیری می‌شود. به علاوه قرص فقط حاوی پروژستین مانع تخمک‌گذاری نیز می‌شود.

روش مصرف قرص ضدبارداری


قرص‌های ترکیبی به شکل‌های گوناگونی چون بسته‌های ماهانه عرضه می‌شوند که در سیکل‌های ۲۱، ۲۴ یا ۲۸ روزه مصرف می‌شوند. دوره مصرف گسترده‌تر از یک سیکل ۹۱ روزی پیروی می‌کند. درهر حال هر روز باید یک قرص در زمان مشخص مصرف شود. حال آن که قرص فقط حاوی پروژستین صرفاً در بسته‌های ۲۸ تایی عرضه می‌شود. این قرص نیز مانند قرص ترکیبی باید هر روز در زمان ثابت مصرف شود.

میزان تاثیرگذاری قرص‌های ضدبارداری


ghors3

قرص ضدبارداری اگر به روش صحیح مصرف شود، در جلوگیری از بارداری بسیار موثر خواهد بود.  نرخ عدم تاثیر هر دو نوع قرص ترکیبی و فقط حاوی پروژستین در صورت استفاده صحیح روزانه ۹ درصد است، به بیان دیگر از هر ۱۰۰ بانویی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند، فقط ۹ نفر باردار می‌شوند. قرص پروژستین باید هر روز با حداکثر سه ساعت اختلاف مصرف شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. روش مصرف قرص‌های ترکیبی انعطاف‌پذیرتر است. در کل قرص‌های ترکیبی را نیز باید هر روز سر ساعت مشخص مصرف کرد، با این حال با وجود اختلاف ۱۲ ساعته نیز همچنان اثر پیشگیری وجود دارد. مصرف بعضی داروها از میزان تاثیرگذاری قرص‌های ترکیبی یا پروژستین کم می‌کند. اسهال یا استفراغ نیز از تاثیر قرص ضدبارداری کم می‌کند. در صورت بروز ناراحتی‌های معده یا شکم درد برای بررسی احتمال باردار شدن به متخصص مراجعه کنید. بهتر است از یک روش پشتیبان جلوگیری از بارداری نیز تا زمان اطمینان از موثر بودن قرص‌ها استفاده شود.

مزایای قرص‌های ضدبارداری


مزایای قرص‌های ضدبارداری به شرح زیر است:

 • با مصرف قرص‌ها هر روز هفته ۲۴ ساعته از بارداری جلوگیری می‌شود و دیگر لازم نیست هنگام نزدیکی نگران باردار شدن باشید.
 • این قرص‌ها موثراند و بهتر از هر روش جلوگیری دیگری مانع حامله شدن می‌شوند.
 • قرص ضدبارداری عادت ماهانه را منظم می‌کند. بانوان دارای قاعدگی نامنظم یا خونریزی شدید می‌توانند از این قرص‌ها کمک بگیرند.
 • این قرص‌ها کاملاً برگشت‌پذیرند. یعنی این که عادت ماهانه با قطع مصرف آن‌ها به حالت عادی برمی‌گردد و می‌توان در آینده باردار شد.

به علاوه مصرف هر قرص مزایای خاص خود را دارد. قرص‌های ترکیبی از بروز عوارض زیر جلوگیری می‌کنند:

قرص فقط حاوی پروژستین مزایای دیگری نیز دارد و مصرف آن برای بانوانی ایمن‌تر است که:

 • نمی‌توانند درمان با استروژن را تحمل کنند.
 • سیگاری هستند.
 • سنشان بالای ۳۵ است.
 • سابقه لخته شدن خون دارند.
 • تمایل به شیردهی دارند.

معایب قرص‌های ضدبارداری


قرص ضدبارداری از انتقال عفونت‌ از راه رابطه جنسی جلوگیری نمی‌کند. بنابراین برای محافظت در برابر این عفونت‌ها باید علاوه بر مصرف روزانه قرص از کاندوم نیز استفاده کرد.  به علاوه باید هر روز قرص را در ساعت مشخص مصرف کرد و همواره یک بسته قرص جدید تهیه کرد تا پس از اتمام بسته قبلی از آن استفاده کرد. اگر مصرف قرص فراموش شود یا بسته جدید به محض اتمام سیکل شروع نشود، احتمال بارداری افزایش می‌یابد.

عوارض و اثرات جانبی


اگر چه مصرف قرص ضدبارداری برای اکثر بانوان ایمن است، اما اثرات جانبی و عوارضی را به دنبال دارد. واکنش بانوان به هورمون‌های موجود در قرص‌های ضدبارداری متفاوت است. برخی بانوان با اثرهای جانبی زیر مواجه می‌شوند:

البته این اثرات جانبی پس از چند ماه مصرف قرص بهبود می‌یابد. اما اگر این عوارض همچنان استمرار داشت، باید با متخصص زنان و زایمان مشورت نمود تا در صورت لزوم قرص ضدبارداری جدیدی توصیه شود.

احتمال لخته شدن خون در صورت مصرف قرص‌های ضدبارداری پایین است و در واقع کمتر از احتمال لخته شدن خون در دوران بارداری و بلافاصله پس از زایمان است. با این حال خطر لخته شدن در اثر مصرف قرص ضدبارداری برای برخی از بانوان که دارای شرایط زیر هستند، بالاتر است:

 • اضافه وزن
 • فشار خون بالا
 • استراحت مطلق داشتن برای مدتی طولانی

در صورت وجود هر یک از این شرایط از متخصص زنان و زایمان درباره ایمن بودن مصرف قرص‌های ضدبارداری سوال کنید.

راه جایگزین


راه دائمی پیشگیری از بارداری، بستن لوله خانم‌ها می‌باشد.

نظر بیماران دکتر سمامی

به این پست امتیاز دهید.
قرص ضدبارداری ال دی(LD) و اچ دی(HD):عوارض و نحوه مصرف
۴٫۵ از ۲ رای