علائم سرطان سینه و پستان در زنان:علت و درمان

سرطان سینه، شایع‌ترین سرطان مهاجم در زنان در سراسر جهان است. این سرطان ۱۶ درصد از تمام سرطان‌های زنان و ۲۲٫۹ درصد از سرطان‌های تهاجمی در زنان را شامل می‌شود. ۱۸٫۲ درصد از تمامی مرگ‌های ناشی از سرطان در سراسر جهان، از جمله در زن و مرد، ناشی از سرطان سینه هستند.

نرخ ابتلا به سرطان پستان در کشورهای توسعه یافته در مقایسه با کشورهای در حال توسعه بسیار بالاتر است. دلایل متعددی برای این پدیده وجود دارد، احتمالا با در نظر گرفتن امید به زندگی به عنوان یکی از عوامل کلیدی، سرطان سینه در زنان سالمند شایعتر است؛ زنانی که در ثروتمندترین کشورها زندگی می‌کنند بسیار بیشتر از زنان ساکن در فقیرترین کشورها عمر می‌کنند. کارشناسان اعتقاد دارند که شیوه زندگی و عادات غذا خوردن زنان در کشورهای غنی و فقیر نیز از عوامل تاثیرگذار می‌باشند.

این مهم است که بیماران مبتلا به سرطان سینه و بازماندگان این بیماری، پزشکانی داشته باشند که بتوانند اقدامات مراقبتی را با تشخیص و درمان مناسب مدیریت کنند. ممکن است خطر ابتلا به سرطان‌های دیگر، از جمله سرطان تخمدان در نجات یافتگان از سرطان سینه افزایش یابد. متخصصین ما در مراقبت و نظارت بر بیماران مبتلا به سرطان سینه تخصص دارند. ما همچنین متخصصینی داریم که در حفظ توان باروری تخصص دارند، زیرا درمان سرطان سینه گاهی اوقات می‌تواند بر باروری تاثیر بگذارد.

برای دریافت مشاوره جهت انجام معاینات لازم برای تشخیص اولیه سرطان سینه و نیز مراقبت‌‌های حین درمان می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ۰۲۱۲۲۶۸۳۹۱۹- ۰۲۱۲۲۶۸۳۸۱۸۰۲۱۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید و جهت رزرو نوبت اقدام نمایید.

علائم سرطان سینه


یک علامت ممکن است فقط توسط بیمار احساس شود و برای پزشک یا پرستار توضیح داده می‌شود مانند سردرد یا درد. نشانه چیزی است که بیمار و دیگران می‌توانند تشخیص دهند، برای مثال، یک راش پوستی یا تورم.

زنانی که هر یک از علائم یا نشانه‌های زیر را شناسایی کنند باید به پزشک خود بگویند:

 • غده یا توده در سینه (اولین نشانه‌های سرطان پستان است اما هر توده‌ای سرطانی نیست)
 • درد در زیر بغل یا سینه که به نظر نمی‌رسد به دوره قاعدگی زن مرتبط باشد.
 • ایجاد حفره یا قرمزی پوست سینه
 • راش در اطراف ( یا روی) نوک یکی از سینه‌ها
 • یک برجستگی (توده) در زیر بغل
 • ناحیه‌ای از بافت ضخیم در یک سینه
 • نوک یکی از سینه‌ها ترشح دارد؛ گاهی اوقات ممکن است حاوی خون باشد.
 • تغییرات ظاهری نوک سینه؛ ممکن است به حالت گود رفته یا وارونه تبدیل شود.
 • تغییرات در اندازه یا شکل سینه
 • پوست نوک سینه یا پوست سینه ممکن است شروع به پوسته پوسته شدن کند.

دلایل


تشخیص اینکه چرا بیماری در یک فرد ایجاد می‌شود در حالی که در فرد دیگری رخ نمی‌دهد، دشوار است. برخی از عوامل خطر می‌توانند احتمال رشد سرطان سینه در یک زن را تحت تاثیر قرار دهند که عبارتند از:

پیر شدن

هرچه یک زن مسن‌تر می‌شود، خطر رشد سرطان سینه در او بیشتر می‌شود.

ژنتیک

احتمال رشد سرطان سینه در زنانی که خویشاوندان نزدیکی دارند که سرطان سینه یا تخمدان داشته‌اند، بیشتر است. اکثر سرطان های سینه ارثی نیستند.

سابقه ابتلا به سرطان سینه

زنانی که سرطان سینه، حتی سرطان غیر تهاجمی داشته‌اند، احتمال بیشتری برای ابتلای مجدد به این بیماری دارند.

داشتن انواع خاصی از توده‌های سینه

زنانی که برخی از انواع خوش خیم (غیر سرطانی) توده سینه دارند، پس از مدتی احتمال ابتلا و ایجاد سرطان در آنها بیشتر است.

بافت متراکم سینه

احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان با بافت متراکم سینه بیشتر است.

قرار گرفتن در معرض استروژن

زنانی که زودتر از موعد معمول پریود می‌شوند یا دیرتر از حالت عادی وارد یائسگی می‌شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. دلیل آن این است که بدن آنها به مدت طولانی‌تری در معرض استروژن قرار گرفته است. قرار گرفتن در معرض استروژن با شروع پریود آغاز می‌شود و به طور چشمگیری در طول یائسگی فروکش می‌کند.

چاقی

زنان چاق و دارای اضافه وزن بعد از یائسگی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

قد

احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان بلندتر از حد متوسط نسبت به زنان کوتاه‌تر کمی بیشتراست.

قرار گرفتن در معرض تابش

اشعه ایکس و سی تی اسکن ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه در یک زن را بالا ببرند.

درمان جایگزینی هورمون (HRT)

هر دو شکل درمان با  HTR ترکیبی و استروژن تنها ممکن است خطر ابتلای زن به سرطان سینه را کمی افزایش دهند. HRT ترکیبی خطر بیشتری دارد.

مشاغل خاص

محققان دریافته‌اند که زنانی که در شب قبل از حاملگی اول کار کرده‌اند در نهایت بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه بوده‌اند. برخی مشاغل بخصوص آنهایی که بدن فرد در تماس با مواد سرطان‌زا و تجزیه کنندگان درون ریز است، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند. نمونه‌هایی از این مشاغل عبارتند از تولید پلاستیک خودرو، کار با فلز، کنسرو مواد غذایی و کشاورزی.

ایمپلنت‌های زیبایی

زنانی که عمل پروتز سینه داشته‌اند و سرطان سینه دارند در مقایسه با سایر زنان ممکن است بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس در اثر بیماری قرار گیرند. محققان به مدت طولانی به دنبال دانستن این بوده‌اند که آیا کاشت پروتز سینه ممکن است تشخیص بدخیمی بیماری در مرحله اولیه را دشوارتر کند یا خیر، چرا که باعث ایجاد سایه در ماموگرافی می شود.

انواع


سرطان سینه تهاجمی

در این نوع سرطان، سلول‌های غیر عادی می‌توانند به غدد لنفاوی برسند و در نهایت راه خود را به سایر اندام‌ها، مانند استخوان‌ها، کبد یا ریه‌ها باز کنند (متاستاز). سلول‌های غیرعادی (سرطان) می‌توانند هم در اوایل بیماری و هم بعد از آن از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به سایر نقاط بدن حرکت کنند.

سرطان سینه غیر تهاجمی

این وضعیت زمانی است که سرطان هنوز در منشا خود قرار دارد و به بیرون گسترش نیافته است. گاهی اوقات، این نوع سرطان سینه "پیش سرطان" نامیده می‌شود؛ این بدان معنی است که با اینکه سلول‌های غیرعادی به خارج از محل پیدایش خود گسترش نیافته‌اند، اما در نهایت می‌توانند به سرطان پستان تهاجمی تبدیل شوند.

تشخیص سرطان سینه


سرطان سینه در زنان معمولاً پس از یک آزمایش معمول و غربالگری سرطان سینه یا بعد از شناسایی علائم و نشانه‌های خاص و مشورت با پزشک در مورد آنها، تشخیص داده می‌شود.

در ادامه نمونه‌هایی از تست‌ها و روش‌های تشخیصی سرطان سینه ذکر شده‌اند:

معاینه سینه

پزشک به منظور کنترل برآمدگی‌ها و سایر ناهنجاری‌های احتمالی، هر دو سینه بیمار را بررسی خواهد کرد. از بیمار خواسته می‌شود که در حالت نشسته یا ایستاده دست‌های خود را حرکت دهد و به بالای سر یا طرفین ببرد.

اشعه ایکس (ماموگرافی)

این تست بطور متداول برای غربالگری سرطان سینه استفاده می‌شود. اگر هر چیز غیر عادی یافت شود، ممکن است پزشک ماموگرافی تشخیصی را تجویز کند.

ترکیبی از ماموگرافی دو بعدی و سه بعدی

ماموگرافی سه بعدی هنگامی که همراه با ماموگرافی دو بعدی معمول استفاده شود به کاهش بروز موارد مثبت کاذب منجر می‌شود.

سونوگرافی سینه

این نوع اسکن ممکن است به پزشک برای تصمیم‌گیری در مورد تعیین اینکه یک غده یا ناهنجاری یک توده‌ی جامد است یا یک کیست پر از مایع، کمک کند.

نمونه برداری

نمونه‌ای از بافت از یک ناهنجاری آشکار، مانند یک توده، از طریق جراحی برداشته شده و جهت تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. اگر سلول‌های سرطانی یافت شوند، آزمایشگاه نوع سرطان برست و درجه سرطان (میزان تهاجم) را نیز تعیین خواهد کرد.

اسکن MRI سینه

یک ماده رنگی به بیمار تزریق می‌شود. این نوع اسکن کمک می‌کند تا پزشک میزان رشد سرطان را تعیین کند. گزارش شده که ام آر آی بسیار سریع‌تر از معاینه بالینی پاسخ تومور سینه به شیمی درمانی قبل از جراحی را مشخص می‌کند.

مرحله‌بندی سرطان پستان


 مرحله‌بندی، گستردگی سرطان در بدن بیمار را توصیف می‌کند و بر اساس این است آیا سرطان تهاجمی است یا غیر تهاجمی، بزرگی تومور چقدر است، آیا گره‌های لنفاوی درگیر هستند و تا چه حد، و اینکه آیا متاستاز (گسترش به سایر نقاط بدن) رخ داده است یا خیر.

درمان


 گزینه‌های اصلی درمان سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشند:

جراحی

 • لامپکتومی: جراحی و برداشتن تومور و حاشیه کوچکی از بافت سالم اطراف آن
 • ماستکتومی: جراحی برداشتن سینه. ماستکتومی ساده شامل برداشتن لوبول‌ها، مجرای لنفاوی، بافت چربی، نوک سینه، هاله دور سینه، و مقداری از پوست است.
 • نمونه‌برداری از غده لنفاوی نگهبان: یکی غده لنفاوی از طریق جراحی برداشته می‌شود.
 • برش غده لنفاوی زیر بغل: اگر تشخیص داده شود که غده لنفاوی نگهبان دارای سلول‌های سرطانی است، ممکن است جراح برداشتن چندین غده لنفاوی در زیر بغل را توصیه کند.
 • جراحی بازسازی پستان: یک سری از روش‌های جراحی با هدف بازسازی سینه استفاده می‌شوند به طوری که تا جایی که ممکن است مشابه سینه دیگر به نظر برسد.

پرتودرمانی

دوز کنترل شده پرتو به منظور از بین بردن سلول‌های سرطانی بر روی تومور متمرکز می‌شود. معمولاً پرتو درمانی پس از جراحی و نیز شیمی درمانی برای کشتن سلول‌های سرطانی که ممکن است همچنان وجود داشته باشند استفاده می‌شود. به طور معمول، پرتودرمانی حدود یک ماه پس از جراحی یا شیمی درمانی انجام می‌شود. هر جلسه چند دقیقه طول می‌کشد. بیمار ممکن است سه تا پنج جلسه در هفته و به مدت سه تا شش هفته به پرتو درمانی نیاز داشته باشد.

نوع سرطان سینه تعیین خواهد کرد که بیمار تحت چه نوع پرتودرمانی باید قرار گیرد. در برخی از موارد، به پرتو درمانی نیازی نیست. عوارض جانبی پرتو درمانی ممکن است شامل خستگی، لنف ادم، تیره شدن پوست سینه، و تحریک پوست سینه باشند.

شیمی درمانی

در صورتی که خطر بالای عود سرطان یا گسترش سرطان به نقاط دیگر بدن وجود داشته باشد، متخصص ممکن است شیمی درمانی را توصیه کند که شیمی درمانی کمکی نامیده می شود.

هورمون درمانی

هورمون درمانی برای سرطان سینه‌ای استفاده می‌شود که حساس به هورمون‌ها است. هدف  از هورمون درمانی جلوگیری از عود مجدد سرطان است. این درمان معمولاً تا پنج سال پس از عمل جراحی بطول می‌انجامد.

پیشگیری


برخی از تغییرات شیوه زندگی می‌تواند به طور قابل توجهی به کاهش خطر ابتلا زنان به سرطان سینه کمک کند.

 • تمرین فیزیکی: نشان داده شده که انجام ورزش پنج روز در هفته خطر ابتلای زنان به سرطان سینه را کاهش می دهد.
 • رژیم غذایی: برخی کارشناسان می‌گویند که زنانی که یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال می‌کنند ممکن است کمتر در خطر ابتلا به سرطان سینه باشند. زنانی که به طور منظم ماهی و اسیدهای چرب اشباع نشده دریایی n-3 مصرف می‌کنند در مقایسه با سایر زنان، خطر ۱۴ درصد کمتر احتمال ابتلا به کنسر سینه دارند.
 • وزن بدن: زنانی که وزن بدن سالمی دارند نسبت به زنان چاق و زنانی که دارای اضافه وزن هستند، بسیار کمتر مبتلا به سرطان سینه می شوند.
 • شیردهی: زنانی که شیرده باشند نسبت به سایر زنان، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند. محققان گزارش دادند که شیردهی به مدت حداقل شش ماه خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد.

نظر بیماران دکتر سمامی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است