درمان تخمدان پلی کیستیک

درمان تخمدان پلی کیستیک

بهترین راهکار درمان تخمدان پلی کیستیک چیست ؟ چگونه می توانیم با  وجود  تخمدان پلی کیستیک باردار شویم؟علائم  تخمدان پلی کیستیک چیست ؟ شایع ترین  علت عدم  اوولاسیون  و یا  اولیگواوولاسیون  چه در جمعیت عمومی ،  چه در زنان  نابارورPCOS  می باشد .  بیشتر بانوان هنگام مراجعه به مطلب دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان در شرق تهران    رابطه با راهکار های درمان سریع این  بیماری و عواقب آن سوال می پرسند . اگر شما هم  با این اختلال و علائم آن آشنا نیستید ادامه مطلب را مطالعه کنید . وجود ۲ تا ۳  علامت طبی  زیر به  نفع PCOS است:

  • افزایش آندروژن های خون و یا تظاهرات  بالینی  افزایش آندروژن
  • تخمدان های پلی کیستیک (در سونوگرافی )
  • اولیگواوولاسیون و یا عدم  اوولاسیون  با تظاهر  آمنوره  و اولیگومنوره

اثبات  نسبت  افزایش یافته IH  به FSH  و یا  هیپرانسولینمی  جهت  تشخیص  و یا شروع  درمان PCOS  الزامی نیست.

درمان تخمدان پلی کیستیک

القای  اوولاسیون  در PCOS

تحریک تخمک گذاری  با سوپراوولاسیون  متفاوت است . القای  اوولاسیون  به معنی استفاده از  دارو ها  به منظور آزاد  شدن تخمک  در هر سیکل  قاعدگی  در زنی  که تخمک گذاری  ندارد  می باشد .

سوپراوولاسیون  در درمان  زنان  دچار ناباروری  غیر قابل  توجیه  که با  وجود  اوولاسیون  منظم،  بارور نمی شوند  اندیکاسیون  دارد . هدف  از سوپراوولاسیون ، آزاد  شدن بیش از  یک تخمک  است تا احتمال  باروری افزایش یابد .

دکتر فاطمه سمامی متخصص زنان و زایمان هستند شما می توانید با شماره های

۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

۲۲۶۸۳۸۱۸

۲۲۶۸۳۹۱۹

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال نمایید.

کاهش وزن

چاقی در بیماران PCOS  پیش آگهی درمان نازایی  را ضعیف  می کند .  کاهش وزن  حتی در  حد ۵ درصد  میزان بارداری  را افزایش می دهد  . کاهش وزن  در همه بیماران  چاق  یا دچار  افزایش وزن توصیه  می شود .  کاهش مصرف  کالری  در حد ۵۰۰ کیلو کالری  و ورزش  منظم  توصیه می شود .

کلومیفن  سیترات

کلومیفن سیترات  یک استروژن  ضعیف   و خط اول  درمان طبی  در القای  اوولاسیون  در  افراد مبتلا  به PCOS  است .  این دارو  در دوزهای  فارماکولوژیک ،فعالیت  آنتاگونیست  های استروژن را تقلید  می کند .

 شرط اساس برای استفاده  از این دارو  وجود محور  سالم  هیپوتالاموس- هیپوفیز – تخمدان است .

درمان تخمدان پلی کیستیک  با کلومیفن  سیترات

گاها  اثرات آنتی  استروژنی  کلومفین  در سطح اندومتر  یا سرویکس  اثرات  نامطلوبی  بر باروری  ایجاد می کند .

طی  ۶ ماه  درمان ،  میزان  اوولاسیون با کلومفین  سیترات ۴۹ درصد  و میزان حاملگی  ۲۳/۹  درصد است .  تاثیر کلومیفین  در چاقی ،سن بالا  و هیپرآندروژنیسم  کاهش می یابد .

عوارض جانبی درمان  با کلومیفن  سیترات عبارتند  از :

 تحریک بیش  از حد  تخمدان ،گرفتگی  وازوموتور ،تهوع ،ناراحتی  لگنی ،درد پستان .

در صورت بروز  اختلالات بینایی  باید کلومیفن  سیترات قطع شود .

احتمال آزاد  شدن چند فولیکول  طی مصرف  کلومیفن سیترات، ۳۵-۶۰ درصد  اما میزان  بروز چند قلویی  ۸ درصد  بوده و اکثرا  دو قلویی است .

نتیجه گیری

در اخر می توانیم به عنوان  خلاصه از مطالب بیان کنیم ، درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک با توجه به شرایط  و وضعیت افراد می تواند متفاوت باشد،  افراد هنگام مراجعه به متخصص زنان  لازم است تا معاینات و آزمایشات لازم را انجام دهند ، تا متخصص زنان بتواند بهترین تصمیم در رابطه با درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک بگیرد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر فاطمه سمامی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی( بهترین متخصص زنان در تهران )

نظر بیماران دکتر سمامی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است